V súčasnosti ľudia hľadajú prírodné prostriedky, ktoré by im pomohli lepšie čeliť realite dnešného sveta s jeho uponáhľaným životným tempom, vzrastajúcimi pochybnosťami a obavami pred čímkoľvek.
Nie je divu, že toto všetko vyvoláva úzkosti, strach a nervozitu, čo oslabuje nielen psychiku, ale v celkovom dopade tiež imunitu a všeobecnú odolnosť človeka.
Práve preto hľadajú ľudia cesty, ako si pomôcť a značná časť z nich hľadá pomocníkov v ríši liečivých rastlín. Jednou z týchto rastlín je Kokorík mnohokvetý (Polygonum multiflorum).
Ako rastlinná droga sa z nej používa jej spracovaný koreň.
Prví, kto prišli na význam tejto rastliny, boli už tradične Číňania. Názov kokorík mnohokvetý sa dá prepísať do latinčiny ako „Che-Shou-Wu“ alebo voľne preložené „čierne vlasy“.
Toto meno symbolizuje dlhovekosť v podobe čiernych vlasov, ktoré s postupujúcim vekom nešedivejú a nevypadávajú.
V tradičnej čínskej medicíne je koreň kokoríka mnohokvetého cenený hneď pre niekoľko priaznivých prínosov pre zdravie chorého.
Pomáha optimalizovať hladinu krvného tlaku a znižovať hladinu triglyceridov, pomáha pri liečbe zápchy, zlepšuje stav reprodukčného systému, posilňuje sexuálnu vitalitu, detoxikuje ľadviny, pečeň a močový systém, podporuje u žien rovnováhu menštruačného cyklu a samozrejme – zabraňuje šediveniu vlasov.
Popularita kokoríka mnohokvetého z neho spravila prirodzene objekt záujmu i pre odborníkov.
Izolovali z jeho koreňov viac než sto prírodných látok (označovaných ako fytochemikálie), z ktorých môžeme uviesť stilbeny, flavonoidy, chinony alebo antrachinony.
Špecifické postavenie má derivát antrachinony, emodin, ktorý pôsobí ako preháňadlo a je zrejme dôvodom, prečo je kokorík mnohokvetý v tradičnej čínskej medicíne používaný proti zápche.
Do rovnakej skupiny patrí ďalšia obsahová látka rhein, ktorá má rovnaké účinky ako preháňadlo. Obe látky môžeme nájsť napríklad v známom rastlinnom preháňadle sena (Cassia sena), ako aj v jej listoch a v plodoch (luskoch).
Je vcelku prirodzené, že sa skúmaniu jednotlivých látok venujú čínski odborníci a publikovali na túto tému tiež najviac odborných článkov.
I keď ich poznatky sú na úrovni klinických testov a laboratórnych pokusov (nemôžeme ich položiť na rovnakú úroveň ako registrované lieky), no i tak ich zistenia sú veľmi pozoruhodné a v mnohom potvrdzujú význam, aký prikladala tradičná čínska medicína.
Aké zistenia nám tieto skúmania prinášajú?
Užívanie kokoríka mnohokvetého môže byť prospešné pre zníženie hladiny cholesterolu, pomáha tlmiť priebeh zápalových procesov v tele, optimalizuje stav imunitného systému (tzv. imunomodulačné pôsobenie), dokonca niektorí uvažujú o jeho používaní pri liečbe rakoviny.
Dôležitá je tiež potvrdená vlastnosť, že ochraňuje nervové bunky pred ich poškodením, takže by mohol pomôcť napríklad pri prevencii alebo i liečbe Alzheimerovej choroby.
Rovnako tak pozitívnou skutočnosťou je, že obsiahnutý stilbenový glykosid vykazuje vysokú antioxidačnú aktivitu, takže môže pomôcť ochraňovať náš organizmus pred negatívnym vplyvom škodlivých voľných radikálov z okolitého prostredia.
Avšak tým priaznivé pôsobenie látok obsiahnutých v koreni kokoríka mnohokvetého ešte nekončí. Teraz sa dostávame k názvu nášho článku – psychickej rovnováhe a zmierneniu úzkostných stavov.
Už v tradičnej čínskej medicíne bol kokorík mnohokvetý používaný pri liečbe nespavosti a prospešný pri zmierňovaní úzkostných stavov.
I keď v európskej ani americkej literatúre nie sú zatiaľ na túto tému k dispozícii články, odborníci pripustili možnosti, že koreň tejto rastliny môže priaznivo pôsobiť na zmiernenie napätia alebo pri nespavosti.
Aj napriek tomu sú ešte nutné ešte ďalšie klinické hodnotenia Polygonum multifloru, aby bolo možné zhodnotiť ako účinnosť tak bezpečnosť obsiahnutých látok pre liečbu niektorých psychických problémov.
Výskumy však potvrdili i skutočnosť, že kokorík mnohokvetý môže, hlavne vďaka obsiahnutým derivátom antrachinonu, ako sú emodin či rhein, tiež pri vyšších dávkach pôsobiť negatívne na pečeň (hepatotoxicita), ľadviny (nefrotoxicita), na plod v tele matky (embryonálna toxicita).
Preto by zdraví ľudia nemali užívať vyššiu dávku, než je doporučená, vtedy by riziko malo byť nepatrné. Používaniu sušeného extraktu z koreňu kokoríka mnohokvetého i doplnkov stravy, ktoré ho obsahujú, by sa teda mali vyvarovať ľudia s chorou pečeňou, ľadvinami a tehotné (a kojace) ženy.
U zdravých ľudí (s výnimkou detí, tehotných a kojacich žien) by užívanie kokoríka mnohokvetého pri správnom dávkovaní malo prinášať len pozitívny efekt na zdravie.
Autorom článku je PharmDr. Tomáš Arndt, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Ako si pripraviť levanduľový nápoj tak, aby pomohol zmierniť bolesti hlavy a úzkosť
- Záchvat paniky a panická porucha: Príznaky, liečba a tipy na to, ako si pomôcť sám
- 12 vecí, ktoré môžete spraviť, ak človek, na ktorom vám záleží, trpí úzkosťou
- 10 prírodných liečiv na potlačenie úzkosti do 5 minút či menej
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Polygonum multiflorum, alebo Fo-ti, Stavikrv, … som užívala niekoľko mesiacov bez prestávky, cca 4 mesiace v predpísanom maximálnom dávkovaní vo forme tabliet. Nespozorovala som na sebe žiadne priaznivé účinky na šedivenie vlasov, ani zmiernenie úzkosti či nervozity. V podstate som nezaznamenala žiaden pozitívny účinok čo ma sklamalo, pretože som mala veľké očakávania vzhľadom na účinky, ktoré sa tejto bylinke pripisujú. S odstupom času po uplynutí ďalších mesiacov sledujem, že vlasy šedivejú ešte viac a rýchlejšie. Preto by som Vás chcela pekne poprosiť o vyjadrenie, ako dlho sa odporúča polygonum užívať, aby sa prejavili jeho priaznivé účinky na zdravie, resp. vlasy. Prípadne prosím vážených čitateľov o komentár, či niekto z Vás túto bylinku užíval a s akým výsledkom.
Ďakujem