Kiahne sú veľmi bežné ochorenie. Napriek tomu v sebe ukrývajú vážne zdravotné riziko, o ktorom mnoho rodičov nevie.
Je ním užitie ibuprofenu (ibalginu, nurofenu, brufenu) na zmiernenie príznakov. Matka, ktorej 4 lekári odporučili podať dieťaťu ibuprofen, by vám určite povedala, aby ste to V ŽIADNOM PRÍPADE NEROBILI.
Čo sú to kiahne?
Ak ste už prekonali kiahne, viete, že toto ochorenie dokáže potrápiť príšerným svrbením a celkovo spôsobiť ťažkosti celej rodine.
Vaši najbližší sa buď všemožne snažia pomôcť vám vírus prekonať, alebo sa zdržiavajú v bezpečnej vzdialenosti, aby sa sami vírusom nenakazili.
Kiahne sú nákazlivé ochorenie, ktoré vyvoláva vírus s názvom varicella-zoster. Prejavujú sa svrbivými vyrážkami, ktoré sa v priebehu pár dní zmenia na pľuzgieriky.
Tie pukajú a postupne sa menia na chrastičky, ktoré sa liečia, až kým nevyschnú a neodpadnú.
Prvé príznaky sa zvyčajne prejavia od 10 do 21 dní od nakazenia sa vírusom od infikovaného človeka. Zotavenie trvá približne 2 týždne.
Kto môže dostať kiahne?
Toto nákazlivé ochorenie je bežné najmä medzi deťmi, ale môžu ho dostať aj dospelí. Podľa štatistiky 90% všetkých prípadov je najväčšia pravdepodobnosť nákazy u detí do veku 2 rokov.
Zvýšené riziko nákazy je u ľudí, ktorí:
- ešte tento vírus v živote neprekonali
- pracujú s deťmi
- žijú s deťmi
Ako sa kiahne šíria?
Tento vírus je mimoriadne nákazlivý a môžete sa infikovať aj jeho vdýchnutím či dotykom. Človek nakazený vírusom je najviac infekčný 1 až 2 dni pred výsypom.
Ibuprofen zhoršuje priebeh choroby
Všetci vieme, aké neznesiteľné môže toto ochorenie byť najmä pre malé deti, ktoré sú v neustálom pokušení utíšiť svrbenie škrabaním si celého tela.
Objavujú sa však aj iné príznaky, napríklad horúčka. Zúfalí rodičia by urobili čokoľvek, aby pomohli svojim deťom zmierniť bolesť, ktorú kiahne môžu prinášať, a keď od lekára dostaneme nejakú radu, bez rozmyslu ju využijeme.
Haley Lyonsová z Warringtonu v Anglicku urobila to isté – poslúchla odporúčanie 4 rozličných lekárov, aby synovi Lewisovi s kiahňami podala na zníženie horúčky ibuprofen. Bola to absolútne nevhodná rada, ktorá synov zdravotný stav veľmi zhoršila.
Haleyinmu synovi vyvolal ibuprofen nebezpečnú otravu krvi a musela s ním ísť okamžite do nemocnice.
Až keď s Lewisom prišla do nemocnice Alder Hey Children’s Hospital, zistila, že ibuprofen sa pri kiahňach podávať nesmie.
Prečo je pri kiahňach nebezpečné užívať ibuprofen
Ibuprofen je protizápalový liek, ktorý spôsobuje, že vírus prechádza hlbšie do kožného tkaniva.
Podľa článku od Annabel Gilbertovej, zverejneného v British Journal of General Practice, nesteroidné protizápalové lieky by sa deťom s varicellou nemali vôbec podávať, pretože zvyšujú riziko závažných kožných problémov a problémov s mäkkými tkanivami.
Prečo presne sa tak deje, nie je známe, ale možným vysvetlením je, že keď nesteroidné protizápalové lieky ako ibuprofen vstúpia do tela, aby znížili zápal, ktorý vznikol v dôsledku kiahní, zníži sa aj schopnosť tela bojovať s infekciami na koži.
Baktérie môžu túto zraniteľnosť využiť a spôsobiť poškodenia kože, ako sa to stalo u Lewisa.
Bezpečné spôsoby liečby kiahní
Už viete, že ibuprofen sa pri kiahňach nepoužíva. Ak máte vysokú horúčku alebo veľké bolesti, použite lieky s paracetamolom (paralen, panadol).
Môžu ich užívať aj tehotné ženy a deti od 2 mesiacov.
Pokúste sa vydržať a neškrabať sa, pretože si môžete spôsobiť bakteriálnu infekciu kože. Ponúkame vám zopár tipov, ako utíšiť svrbenie:
- miesto, ktoré vás svrbí, si skúste len potľapkávať či poklopkávať
- spravte si ovsený kúpeľ a jemne sa osušte
- noste voľný odev, aby vaša koža mohla dýchať a nespôsobovali ste si ďalšie podráždenie
- jemne a v tenkej vrstve môžete na svrbiace miesta naniesť Tanno-Hermal
- na zmiernenie svrbenia môžete použiť antihistaminiká (zodac, fenistil, claritine)
Záver
Využite naše tipy a nezabúdajte zostať dostatočne zavodnení, aby ste sa vírusu zbavili rýchlejšie. Ak sa vám bude zdať, že symptómy infekcie neustupujú, navštívte vášho lekára.
Hayley určite neoľutovala, že svojho syna vzala do nemocnice, pretože mohlo dôjsť k ešte závažnejším komplikáciám.
Nech je jej príbeh výstrahou, aby ste ibuprofen pri kiahňach v žiadnom prípade neužívali.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár