6 najväčších klamstiev, ktorým verí väčšina vegánov (4. je to najhoršie!)


6 najväčších klamstiev, ktorým verí väčšina vegánov (4. je to najhoršie!)

Niekedy sa zdá, akoby medzi vegánmi a konzumentmi mäsa prebiehala nekonečná vojna.

Tí, čo jedia mäso a mliečne produkty, sú presvedčení, že jesť len rastlinnú potravu je škodlivé a neprirodzené. Vegáni zas tvrdia, že je nechutné a neprirodzené jesť mäso.

Liečba osteoporózy

Pravda však leží niekde uprostred.

Väčšina vegánov verí tomu, čo tvrdí, pretože opakujú to, čo im bolo povedané. Pravdou však je, že im nikdy nebola povedaná celá pravda.

Pre niektorých ľudí je vegánske stravovanie veľmi prospešné. V tomto článku nechceme povedať, že každá diéta je vhodná pre každého.

Niektorí ľudia trpia intoleranciou laktózy, iní nemôžu vôbec konzumovať orechy a niektorých zaťahuje a zakrývajú si ústa už len pri pomyslení na hrach.

Ak nejaké jedlo alebo viacero jedál pre vás nie je vhodných, jednoducho ho nekonzumujte. Pre väčšinu ľudí však vegánska strava naozaj nie je tá najzdravšia možnosť.

Poďme sa spoločne pozrieť na klamstvá, ktoré väčšina zástancov vegánstva používa na to, aby presvedčili ľudí, že mäso je nezdravé.

1. Vegánska strava poskytuje ľudskému telu všetky potrebné živiny

Tak toto tvrdenie naozaj nie je pravda, a skôr či neskôr to zistí každý vegán. U vegánov je mimoriadne časté, že trpia nedostatkom živín. Najproblematickejší a najzávažnejší je nedostatok:

  • Vitamínu B12– Nedostatkom tohto vitamínu trpí až 83% vegánov; môže spôsobiť závažné zdravotné problémy.
  • Železa – Väčšina vegánov má v krvi len 1/3 potrebného množstva železa.
  • Vitamínu D – až 74% vegánov trpí jeho nedostatkom.
  • Omega-3 mastných kyselín – len o trochu menej ako polovica vegánov má v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedia mäso, nižšiu hladinu EPA a DHA.

Spomenuli sme len zopár najnebezpečnejších nedostatkov vegánskej stravy. Nie je to len názor, je to vedecký fakt.

2. Vegáni sú zdravší ako tí, čo jedia mäso

Bez pochýb existuje veľa štúdií, ktoré preukazujú značný prínos vegánskej a vegetariánskej stravy pre ľudské zdravie.

Aj keď mnoho zástancov vegánstva by vás presviedčalo, že to je preto, lebo nekonzumujú živočíšne bielkoviny, nie je to úplne pravda. Je to ako tvrdiť, že lasagne sa pripravujú z cestovín.

No áno, je to tak, lenže okrem nich je tam ešte množstvo ďalších ingrediencií!

Čo ďalšie teda chýba vo vegánskej strave a robí tak vegánov zdravšími?

  • Rafinované obilniny – väčšina vegánov je iba celé zrná. Rafinované obilniny spôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi, priberanie a inzulínovú rezistenciu.
  • Rafinované cukry – spôsobujú inzulínovú rezistenciu, stukovatenie pečene, kardiovaskulárne ochorenia, obezitu a cukrovku.
  • Trans-tuky – sú pre telo nesmierne škodlivé a spájajú sa s mnohými chronickými ochoreniami, vrátane kardiovaskulárnych ochorení a mŕtvice.
  • Zeleninové oleje – sú vysoko zápalové a plné nezdravých omega-6 mastných kyselín, a sú hlavnou príčinou oxidačných poškodení.

Mnohí vegáni zo svojho jedálnička odstránia aj spracované potraviny, ktoré majú nízku výživovú hodnotu a vysoký obsah cukrov, trans-tukov a umelých chemikálií.

Väčšina pozitív vegánskej stravy vyplýva z eliminovania spomínaných potravín a nie z vyradenia živočíšnej bielkoviny.

3. Pre ľudské telo nie je prirodzené konzumovať živočíšne bielkoviny

Možno ste už od vegánov počuli, že ľudia sú v podstate „bylinožravci“ a je pre nich nesmierne ťažké spracovať živočíšnu bielkovinu. Toto je úplná lož. Ľudia jedia mäso už milióny rokov.

Naše telo dokáže bez problémov plnohodnotne využiť živiny zo živočíšnych bielkovín.

O tom, že ľudský tráviaci systém sa od tráviaceho systému bylinožravcov podstatne líši, hovoria aj vedecké fakty.

Naše hrubé črevo je krátke, tenké črevo veľmi dlhé a v žalúdku máme množstvo kyseliny chlorovodíkovej, ktorá pomáha tráviť mäso zvierat.

Rôzne dĺžky čriev v našom tráviacom systéme sú niekde v strede medzi dĺžkou tráviaceho systému u bylinožravcov a mäsožravcov, čo dokazuje, že sme prirodzene všežraví.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Skutočnosť, že vegáni by neprežili bez doplnkov B12 alebo doplnkových potravín B12, je dôkazom toho, že vegánska strava pre ľudí nie je prirodzená a že ľudia nie sú ustrojení tak, aby mohli prežiť len na rastlinnej strave.

4. Konzumácia mäsa je príčinou cukrovky, srdcovocievnych ochorení a rakoviny

Toto je zastrašovacia taktika a absolútne sa nezakladá na pravde.

Väčšina týchto chronických ochorení je v našom svete pomerne nová. Do roku 1930 o srdcovocievnych ochoreniach takmer nechyrovalo.

Počet ochorení na cukrovku 2. typu sa začal prudko zvyšovať v 70. rokoch a výskyt rakoviny začal stúpať v priebehu posledných 60 rokov.

Možno ste počuli tvrdenie, že mäso a mliečne produkty sú príčinou všetkých spomenutých zdravotných problémov; zvážte však skutočnosť, že ľudia jedia mäso už veľmi, veľmi dlho, a tieto zdravotné problémy sú relatívne nové.

Je nezmysel obviňovať z nových ochorení potraviny, ktoré sa konzumujú už od nepamäti.

Početné štúdie tiež preukázali, že mäso určite nie je hlavnou príčinou žiadnych ochorení moderného človeka.

Prepojenie medzi rakovinou a mäsom spočíva v spôsobe prípravy mäsa. Mäso, ktoré je pripálené, obhorené či sčernené sa spája so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny žalúdka, nie však mäso samotné.

Dve štúdie – jedna skúmala 1,2 milióna ľudí a druhá takmer pol milióna ľudí – nezistili absolútne žiadnu súvislosť medzi nespracovaným mäsom a srdcovocievnymi ochoreniami alebo cukrovkou.

5. Vysokoproteínová strava vás zabije

Vegáni neznášajú vysokoproteínovú a nízkosacharidovú stravu.

Je to pochopiteľné – vysokoproteínová strava znamená zvýšenú konzumáciu potravín, ktoré vegáni  zatracujú a nesúhlasia s tým, aby sme ich konzumovali.

Možno pre vás bude zaujímavé, že niekto spravil štúdiu porovnávajúcu vysokoproteínovú stravu a nízkotukovú stravu vegetariánov. Túto kontrolovanú štúdiu často nazývajú aj „Štúdia od A po Z“.

Po roku skúšania sa zistilo, že tí, čo boli na vysokoproteínovej strave:

  • schudli viac ako ľudia na vegetariánskej strave
  • mali celkovo nižší krvný tlak ako ľudia na vegetariánskej strave
  • mali vyššiu hladinu HDL (dobrého) cholesterolu
  • mali nižšiu hladinu triglyceridov
  • mali chuť aj naďalej sa takto stravovať

A to bola len jedna štúdia, pričom ich je s podobnými výsledkami viac. Neexistuje vedecký dôkaz, ktorý by podporoval vegánske tvrdenie, že vysokoproteínová strava je nezdravá a môže vám uškodiť.

6. Vegánska strava môže zvrátiť srdcovocievne ochorenia

Vegáni dookola tvrdia, že jedine čisto rastlinná strava dokáže zvrátiť a predchádzať srdcovocievnym ochoreniam.

Hoci sa ich tvrdenie zakladá na výsledkoch dvoch štúdií od Deana Ornisha a Caldwella Esselstyna, obe štúdie sú spochybniteľné.

1. Ornish od účastníkov štúdie žiadal, aby zmenili viac než svoje stravovacie návyky. Účastníci okrem iného prestali fajčiť, začali cvičiť a denne sa venovali meditácii.

A strava nebola vegánska, skôr nízkotuková vegetariánska. (Účastníci jedli mäso i mliečne produkty.)

2. Esselstynova štúdia mala len 22 účastníkov a nemala kontrolnú skupinu. Tiež používala vysoké dávky statínových liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.

Nakoľko tieto štúdie zahŕňali aj užívanie liekov a okrem stravy menili aj životný štýl účastníkov, nemôžu byť dobrým príkladom dôkazu, že vegánska strava môže zvrátiť alebo predísť srdcovocievnym ochoreniam!

Niektorí ľudia sa stanú vegánmi na protest tomu, ako sa rodia, chovajú, kŕmia a zabíjajú zvieratá chované na mäso. V tomto bode sa s nimi nedá nesúhlasiť.

Ak je vaším cieľom lepšie zaobchádzanie s týmito zvieratami, nebojte sa to povedať nahlas. Nesnažte sa však vmanipulovať ľudí do konzumácie vegánskej stravy zastrašovaním a klamstvom – nie je to správne a neslúži to žiadnemu účelu.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ivan Tichy

    Su jednoznacne dokazy o vyskyte rakoviny hrubeho creva a konzumacie masa. Krajiny kde je vysoka spotreba masa napr. Nemecko maju vysoky vyskyt rakoviny hrubeho creva a naopak v chudobnach krajinach kde je spotreba masa vyrazne nizsia ze aj tento druh rakoviny zriedkavejsi

    • A je to z toho mäsa, alebo z ďalších prídavných látok ako antibiotiká, hormóny a v spracovanom mäse konzervanty atď.? Aj keby to mäso bolo bez týchto látok bude rozdiel ak je konzumované 4x denne alebo 1-2x denne, tiež druh mäsa môže byť rozhodujúci, kombinácia s určitými potravinami atď. takže ani s tou rakovinou hrubého čreva to nie je jednoznačné.

  2. Eduard Kiraly

    všetky komentáre sú lživé.aj dôvody.isto to písal nejaký mäsožravec

  3. no ja by som dala taký zlatý, domáci sezónny stred. čiže treba sa pozrieť aj na to, ako sú naše potraviny či už dopestované alebo dochované. koľko je v nich konzervantov. aké veľké porcie máme. či jeme sezónne alebo mimosezónne potraviny.
    ako kombinujeme jednotlivé potraviny… či papáme čo je dochované a dopestované u nás. A teda treba podotknúť, že na raňajky chleba s paštikou, na obed zemiaky s rezňom a na večeru chleba so salámom, nie je strava, ktorú by sme mali pravidelne požívať…. 🙂

  4. tak stupidný článok som od vás teda nečakala! minimálne žiadne zviera nežije na to, aby bolo odporným spôsobom zabité na to, aby si človek naplnil bachor!!! ak by mäso a živočíšna strava bola zdravá, toľko civilizačných chorôb by nebolo, rakovina zvrastá vrátane ostatných chorôb! a že vegáni nie sú zdravší ako tí čo jedia mäso? ja som vegán 10 rokov a také krvné výsledky a formu ako mám ja nema nik okolo mňa, kto s prepáčením žerie mäso!!! mäso človek začal jesť len preto, aby prežil v dobe ľadovej, aj to nachvíľu…dnes prežiť nepotrebujeme!!!
    škoda vôbec vaše články čítať a mrhať energiou! nech vám to trávi, môžme si pokecať o vašom zdraví o pár rôčkov!

    • Suhlasim so Zuzanou. Obsah clanku je presne to o com je posledna veta, ale v opacnom garde:( “Nesnažte sa však vmanipulovať ľudí do konzumácie vegánskej stravy zastrašovaním a klamstvom – nie je to správne a neslúži to žiadnemu účelu.”

      Kde je etnograficky a geograficko-klimaticky element? Eskimak predsa nebude jest to iste co Ind. Ind moze byt aj vegan lebo ma priaznive prostredie na pestovanie cohokolvek. Aj u nas vieme byt vegani lebo mame na vyber snad z cohokolvek. Ani HCL-ka v zaludku nie je iba na travenie masa lebo okrem toho ze chrani zaludok pred patogenmi, travi v prvom rade bielkoviny, akehokolvek povodu.

      Ja napr. nejem cervene maso. Zivocisne bielkoviny najma z masla a mliecnych produktov. V lete jedlo vo vacsej miere nevarene, v zime konzervovane, susene, fermentovane.

    • Mylis sa. Maso urcite nie je za narastom rakoviny. Nevidis sirsie suvislosti suvisiace s narastom rakoviny a civilizacnymi chorobami. Problem rakoviny a civilizacnych chorob nie je vobec v mase ako takom (ak je zviera chovane tradicne bez chemie a „dopingu“ kadejakymi svinstvami), ale v tom, ze produkcia potravin je prechemizovana vratane produkcie masa (ak vsak poznas „zdroj“ tak je to ok), pricom nejde iba o chemiu v potravinach, ale vsade okolo nas (domacnost, znecistene prostredie len z vyfukovych plynov aut je dnes neunosne, kedze to dychame vsetci a najhorsie na tom je, ze deti uz od utleho veku). K tomu nedostatok pohybu, stres, priprava masa + kombinacie jedal atd. Netvrdim, ze treba jest maso kazdy den alebo 3x do dna, ale maso ma dobre a pre telo potrebne ziviny (koenzym Q10 pre srdce, aminokyseliny ..). Moje krvne testy su tiez OK a maso jem bez problemov, dokonca ho potrebujem ako sol a neviem si predstavit, zeby som bol vegetarian. Kazdy nech si uvazi sam, co mu vyhovuje. Taktiez potravinovy „retazec“ tu bol a vzdy bude (macka alebo vretenica zje mys, slimak zje rastlinu, tak preco by nemal clovek zjest kura alebo prasatko?). Ked tak nejedz ani rastlinnu stravu, lebo aj to je zivy organizmus a pi iba cistu vodu. Navyse keby zili dinosaury, myslis ze by sa ta pytali, ci si ta maju dat na obed? Vzdy budu ludia v mnohych veciach, nielen strave rozdeleny na 2 skupiny, tak sa prosim nauc tolerovat nazor inych. Potom sa necudujme, ze je vo svete tolko nenavisti, ked nikto netoleruje nikoho. Keby sa kazdy riadil hesla „zacni od seba“, svet by bol hned krajsi.

      • Vedci WHO pri OSN jednoznacne potvrdili,ze meso a vyrobky z neho maju podiel na vznik rakoviny
        Pytam sa,co sposobuje srdcovo cievne ochorenia,zlcnikove a ladvinove kamene,ochorenie pankreasu a ine .Rastlinna potrava to nie je.
        Ja som 19 rokov flexivegetarian tz.obcas zjem i meso ked som na lieceni alebo na zajazde.Ked sme po 55 rokoch mali stretnutie zo skoly,tak mi mesozravci povedali,ze oproti nim vyzeram ako mladenec.

  5. Zaujimalo by ma o ake studie sa autor clanku opieral. Skuste uviest niekolkorocnu studiu o veganskom stravovani, ktora nebola pre daneho jedinca prospesna. 5 rokov nejem maso a chodim pravidelne darovat krv a mam vysledky v poriadku.

  6. Doteraz som Vam ciastocne aj veril,ze to co pisete je aj pravda,ale po clanku kde znevazujete vegenov a vyzdvihujete mesozravcov vam neuverim ani nos medzi ocami.Napisete co sa vam v noci prisnilo,ale obhajit ho nedokazete

  7. Milan Rondoš

    Mám 55 rokov.., a zhuba 30 rokov sa venujem strave, všetkým stravovacím systémom, proste som za tú dobu prešiel všetkým. Nie v slepých pokusoch na nejakých chudákoch, ktorý ani netušia, čo sa s nimi deje., ale sám na sebe v dlhodobých intervaloch., spätným návratom a kontrolou.., atd.., atd.. Keď mi klasická žumpa., (rozumej človek, ktorý papá všetko a nikdy sa ani nepokúsil to zmeniť) vykladá niečo o stravovaní., ani sa s ním nepokúšam diskutovať., pretože je to strata času.. Od Vás., pretože sa sa snažíte o osvetu v oblasti stravovania a dajme tomu nejakej spirituality., by som predsa len očakával trochu seba reflexie. Ten článok.., nech mu je Pán Boh milostiví napísal buď úplný blbec., ktorý o tom nevie vôbec nič.., alebo sa na tom podieľa človek., či skupina ľudí., ktorých vedie zlý úmysel., a to ja asi nikdy vo svojom živote nepochopím.
    Vegetariánstvo., stejne ako vegan ., má len jeden problém.., a to vtedy, keď svoju stravu ničí varením., a nedodržuje základný princíp.., a to aspoň 80 % živej stravy. Potom sa skutočne po dlhej dobe môžu objaviť nejaké deficiencie.
    Ale všetko má svoje doplnky., a ja som na striedačku vegan a raw.., už 5 rokov., a nemám problé.., a ani nedostatok ničoho.
    Všetkým hľadajúcim prajem pevné nervy.., a dostatok tých správných informácii.
    Milan Rondoš Praha

Pridajte komentár

*