Mnoho rokov sa ženám, ktoré prišli do menopauzy, automaticky predpisoval estrogén, ktorý im mal pomôcť vyrovnať sa s menopauzálnymi príznakmi.
V roku 2002 vyvolala štúdia HRT medzi ženami paniku. Prestali užívať estrogén a museli zbytočne trpieť v dôsledku menopauzálnych problémov. Pravda je niekde uprostred.
Ak vy alebo niekto, koho máte radi, má viac ako 35 rokov, prečítajte si 10 symptómov estrogénovej dominancie, ktoré sú uvedené nižšie.
Ak sa vám zdá, že sa u vás tieto symptómy prejavujú, navštívte vášho lekára.
1. Zväčšenie a opuch pŕs
Doktor Lam hovorí, že jedným z bežných príznakov estrogénovej dominancie je opuch pŕs a ich rast. Pamätáte sa, aké to bolo, keď ste boli tínedžerka?
Ak to prežívate opäť, bolo by dobre navštíviť lekára.
2. Citlivé prsia
Ďalším symptómom podľa doktora Lama môže byť pocit bolesti v prsníkoch, keď vás niekto objíme.
Môže to byť zapríčinené tým, že vaše prsia opäť rastú, alebo to spôsobuje fibrocystické tkanivo.
3. Dysfunkcia štítnej žľazy
Doktor Northrup poukazuje na fakt, že estrogénová dominancia môže spôsobiť dysfunkciu štítnej žľazy, čo môže postihnúť mnoho ďalších oblastí vo vašom tele.
4. Výkyvy nálad
Ďalší symptóm, ktorý uvádza doktor Northrup, je kolísanie nálad, pocit podráždenosti alebo depresie. PMS je späť…
5. Opuchnuté ruky
Doktor Lam hovorí, že mnohé z jeho pacientiek si sťažujú, že už nemôžu nosiť prstene, pretože majú veľmi opuchnuté prsty.
6. Neobujete svoje topánky
Bohužiaľ, opuch sa netýka len rúk. Pri estrogénovej dominancii dochádza aj k opuchu nôh a ženy si sťažujú, že si nedokážu obuť už ani svoje topánky.
7. Brušný tuk
Prírastok hmotnosti, najmä v oblasti brucha, je podľa doktora Northrupa tiež príznakom estrogénovej dominancie.
8. Zahmlená myseľ a strata pamäti
Dr. Northrup hovorí, že ženy, ktoré trpia nadbytkom estrogénu, sa niekedy cítia, ako by boli v hustej hmle.
Pamäť je niekde tam… Len ju nejako nedokážu nájsť.
9. Endometrióza
Dr. Lam uvádza, že aj za endometriózu môže byť zodpovedné nadmerné množstvo estrogénu.
10. Kŕče
Vo všeobecnosti platí, že s pribúdajúcim vekom a najmä po tom, čo sa vám narodia deti, kŕče zvyknú vymiznúť.
Dr. Lam hovorí, že mnoho žien s estrogénovou dominanciou si sťažuje na opätovný výskyt kŕčov s intenzitou, akú mávali, keď začínali menštruovať.
Záver
Majte, prosím, na pamäti, že tieto príznaky môžu mať aj iný pôvod ako estrogénovú dominanciu.
Ak však trpíte niektorými zo spomínaných príznakov a domnievate sa, že by mohlo ísť o estrogénovú dominanciu, navštívte vášho lekára, nech vás prezrie odborník a stanoví vám prípadnú diagnózu i liečbu.
Dobrá správa je, že estrogénová dominancia sa dá liečiť. Nemusíte trpieť!
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Počuli ste niekedy o metaloestrogénoch: Nová trieda estrogénov, ktorá spôsobuje vznik rakoviny
- Štúdia zistila, že covidové vakcíny spôsobili nórskym deťom rozsiahle poškodenia, vrátane anafylaxie, myokarditídy, opuchnutých uzlín a apendicitídy
- Popredný neurológ prezradil, že ADHD neexistuje: „Vymysleli ho, aby spravili deti závislé na liekoch.“
- Čo všetko na vašom zdraví môžu napáchať úsporné žiarovky
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Akýkoľvek nekomfortný stav žien pri nejasnej diagnóze, má pozadie v nevybalancovanej hladine hormónov. Pre pohodu ženy je dôležitý pomer estrogénov k progesterónom
Nedostatok progesterónu súvisí z vekom. V mozgu už nedochádza k povelu, aby žena ovulovala (i keď menštruuje), nevytvára sa žlté teliesko, neprodukuje sa progesteron. To málo, čo dostáváme z potravy (progesteron je napr. v zemiakoch, brokolici, karfióle, ružičkovej kapuste, ale aj napr. v rastline drmek /vitex),nám z tela stiahne stres. Na zvládnutie stresu telo potrebuje kortizol. Ten však si telo vyrába z progesterónu. Takže z jednej strany už neprodukujeme progesterón vďaka veku (nemusíme však ovulovat kľudne i desať rokov, bez toho, že by sme to vedeli/ menštruujeme však naďalej ) a k tomu nám progesterón ešte uberá stres. Progesterón sa zmenšuje. Dochádza k estrogénovej dominancii ED.
ED okrem nepravidelných periód, PMS syndrómu, napatia pŕs, depresii, únavy, poruchy spánku, spôsobuje osteoporózu, kardiovaskulárne problémy, poruchy štítnej žľazy, bolesť svalov a kĺbov… prakticky ide o vačšinu problémov, kt. trápia ženy v strednom veku.
Najlepšie si prečítať knihu What Women Must Know About Their Hormones od Sherrill Sellman, preloženú do češtiny pod názvom Doba jedová 4
Mám osobnú skúsenosť s prírodným progesteronom vo forme krému, kt. sa vyrába z koreňa yam. Po mesiaci aplikácie na pokožku sa stavy PMS stratili, bolesť prsníka zmizla a taktiež sa zvýšila energia a zlepšil spánok. Doporučujem všetkým, ktoré trápia horeuvedené problémy