Tichý zabijak: Mobil pred spaním prináša tieto zdravotné rizika


Skryté hrozby používania smartfónov v čase nočného odpočinku

Po dlhom, vyčerpávajúcom dni niekedy dobre padne zakutrať sa do postele, ponoriť sa do tmy miestnosti a len tak s mobilom v ruke oddychovať.

Je to super – zisťujete, čo je nové na sociálnych sieťach, prehliadate si veci na internete, pozeráte Netflix, píšete si s priateľmi…

Prírodná liečba osteoartritídy

Budeme však úprimní – nie je to také úžasné, ako by sa mohlo zdať. Pozeranie do rozsvietenej obrazovky smartfónu pred spaním je pre vás totižto veľmi škodlivé.

Modré svetlo, ktoré vyžaruje z obrazovky vášho telefónu, vám umožní vidieť na displeji všetko aj napriek tomu, že stojíte na slnku.

Ak vám toto svetlo svieti do tváre počas noci, oklame vašu myseľ a tá bude presvedčená, že je stále deň.

Takýto „podvod“ vám môže veľmi uškodiť: ak je vaša myseľ presvedčená, že je deň, nevytvára sa dostatočné množstvo hormónu s názvom melatonín.

Melatonín je hormón, ktorý má na starosti udržiavať rytmus vašich biologických hodín. Povedané inými slovami, tento hormón vám dáva vedieť, kedy je čas ísť spať a kedy treba vstať.

Jeho produkciu spúšťa najmä tma a svetlo ju obmedzuje. Takže pokiaľ sa vaša myseľ domnieva, že je deň a vy si idete ľahnúť, zaspávanie môže byť veľmi problematické. Vaše telo je doslova presvedčené o tom, že ešte neprišiel čas ľahnúť si.

A to nie je všetko. Neustále pozeranie do svetla smartfónu počas nočných hodín vám škodí na mentálnej, fyzickej i emocionálnej úrovni.

Pozrite sa na zoznam vecí, ktoré sa začnú diať (a zhoršujú sa) zakaždým, keď sa venujete tejto nočnej „voľnočasovej“ aktivite.

Svetlo vyžarujúce z vášho telefónu:

1. Zhoršuje pamäť

Keďže „nočné“ používanie vášho mobilu narúša tvorbu melatonínu, a tým aj váš spánkový režim, cítite sa čoraz rozptýlenejší a je pre vás ťažké zaspať.

Kým sa vám to podarí a cez okno sa ku vám vkradne ďalšie ráno, vaša pamäť nemusí byť „v najlepšej kondícii“.

2. Ovplyvňuje schopnosť učiť sa

Ak je váš spánkový režim narušený a vaše telo nechce zaspať, nevyspíte sa tak kvalitne, ako by ste to potrebovali.

Dôsledkom nedostatočného nočného spánku sa vám môže oveľa ťažšie učiť.

3. Môže poškodiť vašu sietnicu

Výskum, ktorý sa zaoberal skúmaním pravidelného používania smartfónu počas nočných hodín, zistil, že svetlo z tohto zariadenia môže časom poškodiť vašu sietnicu.

Liečba osteoporózy

Na overenie tohto tvrdenia je potrebný ďalší výskum – ale načo dovtedy riskovať?

4. Spúšťa vznik šedého zákalu (katarakty)

Pri skúmaní vplyvu svetla zo smartfónu vedci zistili, že celkovo môže poškodiť zrak a viesť až k vzniku katarakty, ktorá sa bude pomaly vyvíjať a časom zhoršovať.

5. Spôsobuje nahromadenie neurotoxínov

Dlhodobo nedostatočný spánok môže viesť k nahromadeniu neurotoxínov.

Sú to chemické toxíny, ktoré poškodzujú nervové tkanivá a spôsobujú v tele zmätok. Časom spôsobujú problémy so spaním.

6. Spôsobuje depresie

Melatonín sa považuje za jeden z dôvodov alebo spúšťačov depresie.

Ak sa neuvoľňuje melatonín, spánok je stále nedostačujúci a spánkový režim nepravidelný, ľudia sa stávajú náchylnejšími na vznik depresií a ľahšie im podľahnú.

7. Zvyšuje riziko obezity

Ak máte nedostatok melatonínu, začnú vám chýbať aj iné hormóny, napríklad tie, ktoré majú na starosti kontrolu  hladu.

Takéto narušenie hormonálnej rovnováhy môže viesť k prejedaniu a následnému riziku vzniku obezity.

8. Zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Počas štúdií a výskumu sa preukázala spojitosť medzi potlačením tvorby melatonínu, nedostatkom spánku a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsníka a prostaty.

Kto by si bol čo len pomyslel, že také malé zariadenie môže spôsobovať toľko problémov?

Záver

Smartfóny sú skutočne pozoruhodným príkladom neustále sa rozvíjajúcich technológií, ale pri ich používaní treba byť obozretný a opatrný. 

Používanie smartfónu v posteli pred spaním vás možno upokojuje a uvoľňuje, existujú však aj bezpečnejšie a zdravšie spôsoby, ktoré vám dokážu takéto pocity navodiť.

Môžete napríklad vyskúšať meditovanie alebo počúvanie hudby, ale jednou z možností je aj počúvanie audioknihy alebo vedených meditácií.

Nech sa už rozhodnete stráviť ten príjemný čas medzi vaším dlhým dňom a prichádzajúcim zaslúženým odpočinkom akokoľvek, svoj smartfón si do spálne neberte.

Ak je to nevyhnutné, nechajte ho niekde v opačnom rohu miestnosti alebo ho hoďte do niektorej zo zásuviek v bielizníku. Vypnite ho a nemajte ho blízko seba.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*