Horčík vás ochráni pred mŕtvicou, ochoreniami srdca a cukrovkou


Horčík vás ochráni pred mŕtvicou, ochoreniami srdca a cukrovkou

Ak rozmýšľate, ako znížiť riziko vzniku srdcových ochorení, mŕtvice alebo cukrovky 2. typu, tak pre vás niečo máme. Výsledky nového výskumu odhalili, že stačí denne prijať navyše 100 mg horčíka zo stravy.

Vedci zo Zhejiang University a Zhengzhou University v Číne zistili, že viac ako 1 milión ľudí z deviatich krajín sveta dosiahol pravidelným užívaním horčíka výborné výsledky.

Stop Candida

Horčík u účastníkov výskumu znížil riziko srdcovo-cievnych ochorení o 10%, riziko mŕtvice o 12% a riziko vzniku cukrovky 2. typu znížil dokonca až o 26%.

Vedúci autor štúdie Fudi Wang, PhD. sa k výsledkom spomínaného výskumu, ktorý bol zverejnený v Biomed Central, vyjadril nasledovne:

„Nízka hladina horčíka v tele sa spája s množstvom ochorení, ale doteraz nikto nepredložil presvedčivé dôkazy o tom, že medzi nedostatočným príjmom horčíka a vznikom ochorení existuje priame prepojenie.

Naša meta-analýza prináša najnovšie dôkazy o tom, že medzi dostatočným množstvom horčíka prijatého v strave a znižovaním rizika ochorení skutočne existuje súvislosť…

Tieto zistenia sú dôležité ako pre ľudí, tak i pre odborníkov, ktorí zostavujú dietetické odporúčania ohľadom potrebného množstva horčíka v strave. Týmto spôsobom sa dá ochoreniam vyplývajúcim z nedostatku horčíka vyhnúť.”

Wang sa pre Medical Xpress vyjadril, že hoci je podľa súčasných odporúčaní denná dávka horčíka pre muža stanovená na 300 mg a pre ženy na 270 mg, nedostatkom tohto minerálu stále trpí pomerne veľké množstvo ľudí (1,5 – 15% celkovej populácie).

Výskumníci dúfajú, že táto informácia prinúti ľudí, aby si lepšie striehli príjem horčíka. Zároveň veria, že vďaka týmto zisteniam sa odporúčaná denná dávka horčíka zvýši.

Mohlo by to pomôcť predchádzať ochoreniam spôsobeným nedostatkom tohto minerálu.

Problémy so srdcom sa už dávno spájajú s nedostatkom horčíka, veda to však pripisuje iným dôvodom

V roku 2013 prišli vedci s prevratným zistením, ktoré podporilo vedecké objavy ohľadom kardio-vaskulárnych ochorení známe z roku 1937.

Potvrdilo sa, že hlavnou príčinou srdcovo-cievnych ochorení nie je vysoký cholesterol či prílišná konzumácia saturovaných tukov, ale nedostatočný príjem horčíka.

Tento významný výskum trval 10 rokov a viedol ho vedec a zároveň autor Andrea Rosanoff, PhD.

Rosanoff nadviazal na predchádzajúci výskum Dr. Mildreda Seeliga, ktorý sa zaoberal skúmaním súvislostí medzi príjmom horčíka a vznikom kardio-vaskulárnych ochorení viac ako 40 rokov.

Seelig uvádza:

„Množstvo štúdií zistilo, že nízka hladina horčíka sa spája s množstvom rizikových faktorov pre srdcovo-cievne ochorenia, ako napríklad cholesterol, vysoký krvný tlak, ukladanie tukov a kalcia v stenách ciev (aterogenéza), tvrdnutie ciev a vápenatenie mäkkých tkanív.

Inými slovami, už roky sa nesprávne domnievame, že na príčine je cholesterol a vysoký príjem saturovaných tukov, pričom skutočným dôvodom je nedostatok  horčíka.

Podľa Rosanoffa bolo už v roku 1957 evidentné, že nedostatok horčíka je „presvedčivou príčinou aterogenézy a kalcifikácie mäkkých tkanív.

Výsledkom výskumu sa však nevenovala pozornosť, pretože sa začal viesť boj s cholesterolom a saturovanými tukmi.”

Tento chybný krok ignorujúci výsledky výskumu viedol k nesprávnemu prístupu k liečeniu kardio-vaskulárnych ochorení srdca.

Následkom tohto omylu mnoho ľudí zanedbalo rovnomerný príjem vápnika a horčíka. Situácia sa, bohužiaľ, neustále zhoršuje.

Rosanoff je presvedčený, že výsledky štúdií naďalej preukazujú, že pokiaľ príjem vápnika a horčíka nie je v rovnováhe, riziko srdcovo-cievnych ochorení stúpa.

Dôkazy, ktoré (viac) nemožno ignorovať

Podľa lekárky a naturopatky Carolyn Deanovej, členky lekárskej poradnej rady pre Nutritional Magnesium Association, je zjavné, že príčinou srdcovo-cievnych ochorení nie je cholesterol.

Doktori liečia pacientov statínmi už 20 rokov, ale ochorenia srdca sú v USA aj napriek tomu hlavnou príčinou smrti.

Zbohom vysoký krvný tlak

Existuje mnoho zdravotných problémov, ktoré vyplývajú z nedostatku horčíka. Dr. Deanová uvádza 6 najvážnejších:

  • hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  • srdcová arytmia
  • cukrovka 2. typu
  • angína pectoris
  • problémy so zvýšeným cholesterolom
  • infarkt

Výživová poradkyňa pre celebrity Ashley Koff, ktorá je zároveň členkou redakčnej rady pre časopis Prevention magazine, tvrdí, že horčíku sa v poslednej dobe konečne venuje zaslúžená pozornosť.

Tento minerál je podľa nej nevyhnutný pre  ľudské zdravie. Verí, že zásadnou otázkou ohľadom ľudského zdravia je zvýšenie odporúčanej dennej dávky príjmu horčíka.

„Pri spôsoboch moderného stravovania môže byť pomerne náročné zabezpečiť si príjem dostatočného množstva horčíka. Horčík však považujem za jednu zo základných živín, ktoré treba denne dopĺňať, a – vo svetle nových poznatkov z tohto výskumu – ho môžeme vnímať aj ako prevenciu kardio-vaskulárnych ochorení.”

V štúdii z marca 2017 vedci zistili, že vysoký krvný tlak sa nepriamo spájal s príjmom horčíka u detí, ktoré žili v oblastiach Argentíny s vyššou nadmorskou výškou.

Ďalšia 3-mesačná, randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia zistila, že doplnenie stravy o horčík zlepšilo metabolizmus obéznych ľudí a pre-diabetikov s miernym priebehom chronického ochorenia obličiek.

Prečo je príjem horčíka taký dôležitý?

Dr. Mehmet Oz, moderátor celoštátne vysielanej šou, ktorá získala Emmy Award (Dr. Oz Show), a zároveň podpredseda a profesor chirurgie na Kolumbijskej univerzite tvrdí, že horčík je nevyhnutný prvok pre reguláciu metabolizmu.

Okrem iného vidí jeho význam aj pri znižovaní krvného tlaku a rozširovaní artérií.

Podľa Oza, 3/4 obyvateľov USA neužívajú dostatočné množstvo horčíka, čo má u nich za následok deficit tohto minerálu.

Zatiaľ čo WHO odporúča užívať 400 – 500 mg vápnika denne, doktorka Deanová sa domnieva, že príjem vápnika a horčíka by mal byť v pomere 1:1.

Oba minerály je najvhodnejšie prijímať v strave, ktorú je potrebné doplniť vitamínom D a K2. „Táto kombinácia spoľahlivo ochráni kosti aj srdce.”

Wangov výskum analyzoval dáta zo 40-tich epidemiologických štúdií od roku 1999 do 2016. Skúmal spojitosť medzi príjmom horčíka a rôznymi druhmi ochorení.

Na zistenie množstva prijatého horčíka sa vo všetkých štúdiách používal špeciálny dotazník, v ktorom účastníci zaznamenávali príjem stravy po dobu 24 hodín. Namerané hodnoty horčíka boli rozmanité.

Pri vyhodnocovaní štúdie sa brali do úvahy aj rôzne faktory, ako napríklad životný štýl, pohlavie, vek, miesto. Výskumníci následne analyzovali zmeny, ktoré nastali po zvýšení príjmu horčíka o každých 100 mg za deň.

Výsledky štúdie potvrdili, že strava bohatá na horčík má blahodarné účinky na celkové zdravie. Wang v tlačovej správe poznamenal:

„Horčík je pre ľudské zdravie nevyhnutný. Zabezpečuje rôzne biologické funkcie ako metabolizmus glukózy, tvorbu bielkovín, syntézu nukleových kyselín ako DNA.

Hlavným zdrojom horčíka má byť strava. Horčík môžeme nájsť v koreninách, orechoch, rôznych druhoch fazule, kakau… a zelenej listovej zelenine.”

Potraviny bohaté na horčík – pomôžu vám prirodzene bojovať s kardio-vaskulárnymi ochoreniami

Horčík je štvrtý najbohatšie zastúpený minerál vo vašom tele. Je nevyhnutným prvkom pre 300 enzýmov, ktoré zabezpečujú správne fungovanie svalov a nervovej sústavy.

Horčík je dôležitý pre tvorbu energie, uvoľňuje krvné cievy, nezaobíde sa bez neho ani váš chrup a kosti. Pomáha regulovať inzulín a vyrovnávať hladinu cukru v krvi.

Ľudské telo potrebuje horčík aj na to, aby sa dokázalo zbaviť toxínov a mohlo syntetizovať glutatión.

Ovplyvňuje aj správnu funkciu mitochondrií a zvyšuje vašu energiu. Horčík má okrem iného výhodu aj v tom, že keď telo prijme potrebné množstvo, ostatok minerálu jednoducho vylúči.

Deanová vo svojej knihe The Magnesium Miracle odporúča užívať 200 mg tohto minerálu denne v 2 alebo 3 dávkach, pretože môže pôsobiť laxatívne.

Niektorí odborníci odporúčajú až dvakrát toľko v závislosti od viacerých faktorov, ako vek alebo pohlavie. Nižšie uvádzame potraviny bohaté na horčík:

  • špenát
  • brokolica
  • surové kakao
  • listy z hlávkovej kapusty
  • ružičkový kel
  • avokádo
  • mangold
  • kel
  • orechy a semienka
  • listy z repy
  • pak choi (čínska kapusta)
  • ovocie a bobule
  • listy z cvikly
  • rímsky šalát
  • tekvica

Mastné ryby (aljašský losos), semienka (aj tekvicové a slnečnicové), orechy (vrátane kešu, mandlí a para orechov), bylinky a koreniny (pažítka, koriander, rasca, petržlenová vňať, horčičné semienka, fenikel, bazalka, klinčeky) sú tiež vynikajúcim zdrojom horčíka.

Ako vidíte, o potraviny s obsahom horčíka nie je núdza. Stačí ich len zaradiť do svojho jedálnička.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Vsetkeho vela skodi. Pri predavkovani sa horcikom – hoci zo stravy – moze dojst k zastave srdca a naslednej smrti. Plati to najma pre ludi s roznymi zdravotnymi komplikaciami, ktorych organy su rozne oslabene.
    ( Sused zjedol na jeden raz takmer 1 kg jahod. Ked mu zacali meraviet nohy zavolal zachranku, a nebyt toho, uz je na druhom svete – privela horcika jednorazovo.)

Pridajte komentár

*