Vedeli ste o tom, že výskyt rakoviny kože každým rokom narastá aj napriek tomu, že boli vynájdené opaľovacie krémy?
Elizabeth Plourde, PhD. je kalifornskou vedkyňou, ktorá preukázala, že za posledných 30 rokov, odkedy sa všade a vo veľkej miere používajú opaľovacie krémy, došlo k výraznému zvýšeniu výskytu malígneho melanómu (zhubné nádorové ochorenie) a všetkých ostatných druhov rakoviny kože.
Prípravky s ochrannými faktormi proti škodlivým účinkom UV (ultrafialového) žiarenia, nadmernému opáleniu kože, spáleniu, u nás nazývané ako opaľovacie krémy, totiž obsahujú nebezpečné chemikálie.
Mnohé z nich sú známymi karcinogénmi a chemikáliami, ktoré rozkladajú endokrinný systém (EDC endocrine-disrupting chemicals).
Prečo majú teda ľudia toľko viery v ochranné filtre? Čo sa tu deje? Opaľovací krém s ochranným filtrom je predsa produkt, ktorý sme kupovali, aby nás chránil.
Rozmýšľajme však teraz chvíľu. Čo sme robili tisíce rokov predtým, než došlo k tomuto objavu? Slnko vždy bolo, je a bude zdrojom života a ľudskému telu prináša veľa úžitku.
Slnko nám neškodí
Po prvé, slnko nám neškodí. Ono nás vyživuje. Je na to skutočne veľa kvalitných a vedecky fundovaných dôkazov. Jedna z posledných veľkých štúdií bola v roku 2014 publikovaná Inštitútom Karolinska vo Švédsku.
Táto štúdia zistila, že ženy, ktoré sa vyhýbali ležaniu na slnku, umierali s dvakrát väčšou pravdepodobnosťou než ženy, pre ktoré bolo opaľovanie na slnku denným rituálom.
Bola to skutočne rozsiahla štúdia. Sledovali 30 000 žien po dobu 20 rokov!
„A“ a „B“ v slnečnom žiarení
Často počujeme o rôznych typoch slnečných lúčov, takže začnime hneď na úplnom začiatku.
Ultrafialové žiarenie (lúče) UV-B je primárnou príčinou spálenia pokožky a nemelanómovej rakoviny kože, akou je karcinóm dlaždicových buniek.
Chemikálie, ktoré vo vyrábaných produktoch vytvárajú ochranný faktor proti slnečnému žiareniu, sú zamerané na blokovanie UV-B žiarenia.
Ultrafialové žiarenie (lúče) UV-A prenikajú hlbšie do kože a ich blokovanie je značne ťažšie. O škodlivosti UV-A žiarenia nie je dostatok vedeckých poznatkov, a to by mohlo byť veľmi nebezpečné.
Aktuálne prevláda všeobecná zhoda v tom, že zatiaľ čo poškodenie UV-A žiarením je oveľa menej bežné než to, ktoré je zapríčinené UV-B žiarením, je poškodenie spôsobené UV-A žiarením pravdepodobne oveľa závažnejšie!
Falošný pocit bezpečia
Hodnotenie SPF opaľovacieho mlieka (SPF faktor ochrany pred slnečným žiarením) má veľmi málo do činenia so schopnosťou výrobku chrániť pokožku pred žiarením UV-A (lebo ochrana proti UV-A a UV-B nie je zosúladená).
Výrobky s vysokým faktorom SPF potláčajú spálenie kože UV-B žiarením, ale nechránia proti iným poškodeniam, spôsobeným slnečným žiarením.
Preto majú spotrebitelia slepú dôveru voči týmto prípravkom a s kľudom zostanú na slnku dlhšie. Tým sa vystavujú vo zvýšenej miere tak UV-A, ako aj UV-B žiareniu.
Ľudia si myslia, že sú „chránení“, a preto majú tendenciu zostávať dlhšie na slnku, pričom používajú opaľovacie prípravky s nízkym faktorom alebo prírodné oleje.
Výsledkom je to, že tí, ktorí použili bežný opaľovací krém, budú menej spálení UV-B žiarením než tí, ktorí absorbujú škodlivejšie UV-A žiarenie (štúdiami sa ešte nedokázalo, že jeho účinky spôsobujú rakovinu).
Philippe Autier, vedec, ktorý predtým pracoval pre Medzinárodnú agentúru pre výskum rakoviny a Svetovú zdravotnícku organizáciu, riadil viacero štúdií o opaľovaní.
Domnieva sa, že výrobky s vysokým faktorom SPF vyvolávajú „podstatné zmeny v postoji ľudí voči opaľovaniu“, čo podľa niektorých štúdií môže viesť k zvýšenému riziku vzniku melanómu.
Viac chemikálií, než je únosné
Výrobky s vysokým faktorom SPF vyžadujú vyššiu koncentráciu chemikálií, ktoré filtrujú žiarenie, než prípravky s nízkym faktorom SPF alebo prírodné oleje.
Niektoré z týchto zložiek po preniknutí do kože môžu predstavovať vážne zdravotné riziká. Tieto zložky sú spájané s poškodením tkaniva, potenciálnym narušením hormonálnej rovnováhy v organizme a môžu vyvolať alergické reakcie kože.
Ak by štúdie preukázali, že produkty s vysokým faktorom SPF boli lepšie pri znižovaní poškodenia kože a rizika vzniku rakoviny kože, potom by snáď toto vystavenie organizmu väčšiemu obsahu chemikálií mohlo byť odôvodnené.
Neponúkajú však žiaden úžitok. Preto výber alternatívnych opaľovacích prípravkov naozaj začína vyzerať ako oveľa lepšie riešenie.
Prírodná ochrana pred slnkom
Keď sme vonku, svetlo, dopadajúce do našich očí, vysiela signály do hypofýzy. Tá dáva do pohybu hormóny, ktoré sa majú uvoľniť na ochranu pokožky.
Čím viac sa pokúšame chemikáliami oklamať prírodu, tým sa objaví viac rakoviny a iných chorôb. Častokrát je stres, sprevádzajúci tieto zdravotné problémy, škodlivejší, než samotný primárny zdravotný problém. Zdravie je jednoduché a vždy také bolo.
Urobte aspoň toľko, že necháte svoje deti, aby vybehli von a zahrali sa. Nech získajú dostatok vitamínu D prv, než na nich nanesiete všetky tie chemikálie.
Vychutnajte si úžasné životodarné slnečné lúče, ktoré sú pre ľudí požehnaním! Opaľujte sa postupne, buďte rozumní a prežijete dlhý, zdravý a šťastný život.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár