Špenát plný živín, ale s nízkym obsahom kalórií, je zdravým doplnkom k šalátom, kokteilom a zeleninovým džúsom.
Podobne ako ostatné tmavozelené listové zeleniny, aj špenát je nabitý vitamínmi A, B2, B6, C, E a K, rovnako aj vápnikom, folátom, železom, horčíkom a mangánom.
Štúdie ukázali, že špenát podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému, zraku a imunitného systému, ako aj množstvo ďalších telesných funkcií.
Aj keď je už dlho známe, že horčík v špenáte môže podporovať znižovanie krvného tlaku a byť osožným pre kardiovaskulárne zdravie, vedci až doteraz podceňovali úžitok, ktorý ponúka špenát pre ľudské srdce.
Počas nového, prekvapivého výskumu vedci úspešne vypestovali bunky bijúceho ľudského srdca na bezbunkových špenátových listoch.
Táto práca predstavuje prvý krok v potenciálnom rozvoji náplastí na rastlinnom základe, čím by mohli chirurgovia jedného dňa pomôcť napraviť poškodenia srdca spôsobené infarktom.
Je to práve také nezvyčajné, ako nezvyčajne vyznieva tento výskum, že listy zo špenátu obsahujú jednu z kľúčových zložiek, ktoré asistujú pri prenose krvi a kyslíka v ľudskom tele.
Listy špenátu totiž majú dobre rozvinutú cievnu sieť.
Sú špenátové listy možným riešením nedostatku darcovských orgánov?
Vedci z Worcesterského polytechnického inštitútu (WPI) dôkladne preskúmali oba z uvedených tkanív preto, aby zistili, či by to nemohlo byť možným riešením nedostatku darcovských orgánov.
Osobitnú pozornosť venovali prirodzene sa vyskytujúcim „žilám“ v listoch špenátu, ktoré sú akoby zrkadlovým obrazom krvných ciev, ktoré prechádzajú ľudským srdcom.
Cieľom je to, aby sa jedného dňa mohol špenát (a/alebo aj iné rastliny) použiť na opravu srdca po infarkte.
Predmet tejto práce je naozaj pozoruhodný. Vedci WPI sú povzbudení doteraz získanými výsledkami. Odvážne pokračujú ďalej, aby jedného dňa pomocou dobre vyvinutého cievneho systému, ktorý sa nachádza na listoch špenátu, doručili krv, kyslík a živiny do vnútra ľudského tela.
Podľa The Washington Post sa inšpirácia použiť listy špenátu objavila počas diskusie o darcovstve orgánov, pri ktorej bol prítomný aj Dr. Glenn Gaudette, profesor biomedicínskeho inžinierstva WPI a Joshua Gershlak, doktorand WPI.
„Inšpirácia na fúziu medzi človekom a rastlinou prišla počas obeda. A áno, na stole boli aj listové zeleniny.
Bioinžinieri WPI začali diskutovať o nových spôsoboch, ako riešiť zdravotný problém, ktorý sa končí smrťou: hovorili o nedostatku darcovských orgánov.
Z viac ako 100 000 osôb, ktoré sú zapísané na zozname čakateľov na darcovské orgány, každý deň zomrie takmer dvadsať z nich, čakajúc na transplantáciu.
Na uspokojenie dopytu sa vedci prostredníctvom inovácií snažili vytvoriť umelé orgány. Medzi použité metódy patrili aj tkanivá vyrábané 3D tlačiarňami. Zatiaľ sa však nikomu nepodarilo vytlačiť dokonalé srdce.“
Výskumníci pestujú bunky bijúceho ľudského srdca na špenátových listoch
Doteraz vedcom spôsobovalo problém vytvoriť tkanivo, ktoré by bolo dostatočne husté na to, aby sa ním dalo nahradiť poškodenie v srdci. Na dodávanie kyslíka do srdca je totiž potrebná komplexná sieť tenučkých krvných ciev.
„Jedným z veľkých problémov v inžinierstve srdcového svalu je to, ako sa dá dostať krvný tok do všetkých buniek,“ vyjadril sa Gaudette. „Srdcové svaly sú dosť hrubé.“
Odborný tím začal svoju vedeckú činnosť odlupovaním vrstiev špenátových listov, až kým sa nedostal po jemnú celulózovú štruktúru, ktorá drží pokope každý list.
Tento proces, nazývaný odbunkovanie spôsobuje, že listy strácajú tmavozelenú farbu a stávajú sa priesvitnými.
„Predtým som vykonal odbunkovanie na ľudských srdciach a keď som sa pozrel na list špenátu, jeho stonka mi pripomenula aortu,“ poznamenal Gershlak.
Podľa časopisu ScienceAlert je celulóza z rastlín skvelým materiálom použiteľným na pestovanie vzoriek v laboratórnych podmienkach. Bola dôkladne skúmaná a je kompatibilná so živými tkanivami.
Je lacná a ľahko dostupná. Faktom je, že vedci si nakúpili špenát na miestnom trhovisku, aby s ním mohli robiť pokusy.
Po odbunkovaní zasiali tkanivo z ľudského srdca do medzier, ktoré zostali po odstránení rastlinných buniek. Je fantastické, že po piatich dňoch sa začali zhluky srdcových buniek vysiate na listoch špenátu množiť, a tak v tom pokračovali ďalšie tri týždne.
Tím bol schopný do štruktúry napumpovať kvapaliny a mikrogranule, aby tým dokázal, že krvné bunky môžu systémom pretekať.
„Hlavným limitujúcim faktorom inžinierstva tkanív je nedostatok cievnej siete,“ povedal Gershlak. „Bez tejto vaskulárnej siete odumrie veľa tkaniva.“
Veda založená na špenáte, by mohla znamenať nádej pre pacientov, ktorí utrpeli poškodenie srdcového svalu. Keď dôjde k jej zdokonaleniu, zmenené rastlinné žily by bolo možné použiť ako náhradné krvné cievy na dodávanie kyslíka do poškodeného tkaniva.
Čo bude ďalej so špenátovo-srdcovým výskumom?
Výskumný tím WPI v rámci svojich zverejnených výsledkov navrhol nasledovné:
„Vývoj odbunkovaných rastlín, ktoré sú ako lešenia, otvára potenciál pre novú vedeckú disciplínu, ktorá skúma imitácie medzi biologickými ríšami (napr. medzi rastlinnou a živočíšnou ríšou).
Hoci na pochopenie budúcich aplikácií tejto novej technológie sú potrebné ešte ďalšie výskumy, veríme, že má potenciál stať sa „zeleným“ riešením, schopným pokryť nepredstaviteľné možnosti regeneratívnej medicíny.
Tím WPI je presvedčený, že je prvý, kto sa pokúsi o znovu využitie rastlinných ciev. Vedci dúfajú, že rozsah ich činností sa v budúcnosti rozšíri. To by im malo umožniť zošiť cievy listov špenátu s ľudskými krvnými cievami.
„Našou víziou je, že sa nám podarí do poškodeného srdcového tkaniva implantovať štep,“ vyhlásil Gaudette pre The Post.
Medzi ďalšie významné kroky, ktoré sú potrebné pre pokračovanie výskumu, patria posilnenie špenátovo-srdcových materiálov a vytvorenie takej hrúbky implantátu, ktorá bude podobná ľudskej srdcovej stene.
Ako hovorí Gershlak: „Mali by sme byť schopní naskladať viacero listov a vytvoriť jeden kus srdcového tkaniva.“
Okrem toho vedci musia zabezpečiť, aby telo hostiteľa po implantácii prijalo materiály pôvodne rastlinného charakteru. Je možné, že použitie materiálov rastlinného pôvodu môže v ľudskom tele vyvolať negatívnu reakciu imunitného systému.
Zatiaľ čo tím sa stále rozhoduje, ako efektívne integrovať špenátové listy do srdcového tkaniva žijúceho človeka, potreba transplantácie srdcového tkaniva naďalej inšpiruje činnosť vedcov. Gaudette v ScienceAlert k tomu uvádza:
„Naozaj sme presvedčení, že toto lešenie (z listov špenátu) má schopnosť pomôcť liečiť. Máme ešte oveľa viac práce, ale zatiaľ je to veľmi sľubné.
Vziať niečo také jednoduché, ako je špenátový list, plný živín a premeniť ho na tkanivo, ktoré je schopné umožniť prietok krvi, je veľmi vzrušujúce. Dúfame, že to bude znamenať skutočný pokrok v tejto vednej oblasti.“
Budúcnosť výskumu tkanív na rastlinnej báze a ľudských orgánov
Výskum na WPI nie je jediným príkladom, v ktorom bolo ľudské tkanivo úspešne prenesené na štruktúru rastlinného pôvodu.
Podľa The Atlantik: „Fúzia rastliny a živočícha… v sebe skrýva prísľub pre regeneratívnu medicínu. Vďaka nej môžu byť poškodené časti tela nahradené zostrojenými alternatívami.“
Ešte skôr, skupina vedcov na Univerzite v Ottawe po vrstvách odstránila rastlinné bunky z jablka a pridala k tomu krčné tkanivo.
„Biohacking je nové záhradníčenie“, hovorí Dr. Andrew Pelling, riaditeľ Pelling laboratória pre biofyzikálnu manipuláciu na University of Ottawa.
Práca s rastlinami poskytuje vedcom prakticky neobmedzené možnosti, ktoré majú priamo k dispozícii. Podľa časopisu ScienceAlert, vedci WPI úspešne odstránili rastlinné bunky z petržlenu, z vlásočnicových koreňov arašídovníka a z paliny.
Čo robiť, aby ste mali zdravé srdce čo najdlhšie
I keď výskum rastlín sa zdá byť sľubným, potrvá ešte niekoľko rokov, kým bude určená účinnosť špenátu ako zdroja regenerácie srdcového tkaniva.
Do tej doby bude najlepšie, ak v záujme riešenia kardiovaskulárnych problémov človek prejde na taký životný štýl, ktorý bude v prvom rade zameraný na ochranu srdca.
Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako zlepšiť zdravie srdca, je vylúčiť zo stravovania spracované potraviny, pretože tie obsahujú antinutrienty, poškodzujúce celkový stav organizmu.
Myslíme tým hlavne:
- umelé farbivá a príchute
- chemické konzervačné látky
- upravované rastlinné oleje
- cukor
Nahraďte všetky spracované potraviny, ktoré sa vyskytujú vo vašej strave za celé, prirodzené jedlo (rozumie sa tým strava na rastlinnej báze) – najlepšie organického či bio pôvodu.
Jedzte potraviny v takej forme, ktorá je najbližšia tomu, ako sa vyskytujú v prírode. Zamerajte sa na zdravé bielkoviny, tuky a zeleninu.
Obmedzte konzumáciu ovocia tak, aby z nej telo dostalo menej ako 25 g fruktózy denne – platí to pre zdravých ľudí. Ak zápasíte s nejakým chronickým ochorením, znížte túto dávku pod menej ako 15 g denne.
Prečítajte si zoznam niektorých z najdôležitejších zložiek potravy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie srdca:
1. Antioxidačné polyfenoly, ktorých obsah bol zistený v silne sfarbenej zelenine a ovocí, osobitne v bobuľovinách.
2. Vitamíny skupiny B, predovšetkým kyselina listová a vitamín B12.
3. Vápnik, horčík a vitamíny D3 a K2.
Ľudské telo bolo vytvorené tak, že svoj prídel vitamínu D3 má dostávať zo slnka.
Keď však nemôžete dostať celú potrebnú dávku zo slnka, najviac vám pomôže jeho náhrada prostredníctvom toboliek vitamínu D3, ktorý je potrebné užívať spolu s vitamínom K2 a horčíkom.
4. Koenzým Q10. Keď ste však starší ako 40 rokov, odporúčame užívať redukovanú verziu zvanú ubiquinol.
5. Fermentované potraviny. Tie optimalizáciou vašej črevnej mikroflóry nielenže podporujú vašu celkovú imunitu, ale do vašich úst zavádzajú aj telu osožné baktérie. Orálne zdravie redukuje riziko vzniku srdcových chorôb.
6. Zdravé tuky. Tie sú obsiahnuté napríklad v avokáde, kokosovom oleji, mäse zo zvierat chovaných na pastvinách, olivovom oleji (len studenom), surových mliečnych výrobkoch od kráv pasených na tráve a surové (neupravované) orechy, akými sú napríklad makadamové orechy alebo pekanové orechy.
7. Tuky omega 3 mastných kyselín získané z morských zdrojov. Získavajú sa z mastných, studenovodných rýb, akými sú napríklad sardely/ančovičky, sardinky a divo žijúce aljašské lososy, a tiež krillový (kôrovcový) olej.
Kontrolovateľné faktory, ktoré ovplyvňujú riziko vzniku srdcového infarktu
Ak chcete obmedziť riziko vzniku srdcového infarktu, je mimoriadne dôležité, aby ste okrem zdravého stravovania, venovali pozornosť aj niekoľkým ďalším faktorom.
Na tomto je úžasné, že všetky tieto oblasti/faktory si, vo všeobecnosti na 100%, viete sami kontrolovať. Vedomie, že skutočne je vo vašej moci zmeniť svoj životný štýl a znížiť riziko srdcových ochorení, by vás malo povzbudiť.
Podľa výskumu publikovaného v časopise the Journal of the American College of Cardiology sa zistilo, že ženy, ktoré vedome riadili šesť špecifických oblastí svojho životného štýlu, znížili riziko vzniku ochorenia svojho srdca o 92%.
Na základe sledovania 88 940 žien vo veku 27 až 44 rokov, v období od roku 1991 až do roku 2011, vedci odhadujú, že viac ako 70% srdcových infarktov sa dalo predísť dodržiavaním týchto princípov:
1. Konzumácia zdravej stravy.
2. Udržiavanie normálnej hladiny indexu telesnej hmotnosti (BMI).
3. Fyzické cvičenie v rozsahu minimálne 2,5 hodiny týždenne.
4. Sledovanie televízie v rozsahu najviac sedem (a menej) hodín týždenne.
5. Vyhýbanie sa fajčeniu.
6. Obmedzenie príjmu alkoholu na jeden pohár (a menej) denne.
Čo sa týka BMI, sme presvedčení, že pomer krk-bedrá predurčuje riziko spoľahlivejšie, pretože odzrkadľuje viscerálny tuk, čiže tuk, ktorý sa nachádza v brušnej dutine, okolo a vo vnútri orgánov.
Ešte spoľahlivejším opatrením by bolo presné posúdenie percentuálneho podielu telesného tuku.
Konkrétne výsledky tejto štúdie o ženách odzrkadľujú závery výskumu, ktorý bol uskutočnený v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 20 721 mužov vo veku 45 až 79 rokov, ktorí boli sledovaní počas 11 rokov.
Výskumníci dospeli k záveru, že dodržiavanie väčšiny týchto zdravotných návykov, by mohlo zabrániť až 80% výskytu prvých infarktov u mužov.
Dr. Agneta Åkesson, profesorka epidemiológie na Inštitúte Karolinska a vedúca výskumníčka sa o tom vyjadrila nasledovne:
„Nie je prekvapujúce, že voľba zdravého životného štýlu by bola viedla k zníženiu počtu srdcových infarktov. To, čo prekvapuje, je, ako drasticky kleslo riziko priamo úmerne s dodržiavaním uvedených faktorov.
Kým úmrtnosť na srdcové choroby v posledných desaťročiach poklesla, pričom veľká časť tohto poklesu sa pripisuje lekárskym terapiám, prevencia prostredníctvom zdravého životného štýlu sa vyhýba potenciálnym vedľajším účinkom liekov.
Prevencia je z hľadiska celkového zníženia koronárnych ochorení populácie nákladovo efektívnejšia.“
Začnite ešte dnes a udržujte si svoje srdce zdravé
Kým výskum rastlín s cieľom ich budúceho medicínskeho využitia odhaľuje fascinujúce možnosti v oblasti reparovania srdcového tkaniva, nikto nechce čakať na infarkt, aby začal robiť kroky vedúce k optimálnemu zdraviu.
Ako sme už veľakrát povedali, najlepším spôsobom liečby chronických ochorení je urobiť všetko pre to, aby ste tomu zabránili.
Okrem aplikovania vyššie uvedených návrhov si môžete prečítať aj knihu „Tuk ako palivo“, kde sú prezentované rôzne tipy na to, aby ste nenasledovali nepriaznivé štatistiky o výskyte srdcových chorôb.
Rovnako si môžete vychutnať aj jedenie špenátu. Nie je totiž pravdepodobné, že by ste si chceli dať všiť do srdca špenátovú náplasť.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár