Zavreli továreň jednej z najznámejších firiem na svete – polícia vyšetruje, ako sa do plechoviek Coca-Coly mohlo dostať toto


Zavreli továreň jednej z najznámejších firiem na svete – polícia vyšetruje, ako sa do plechoviek Coca-Coly mohol dostať ľudský biologický odpad

Aj napriek enormným marketingovým snahám spoločnosti Coca-Cola, dnes už asi každý vie, že pitie tohto svetoznámeho nealkoholického nápoja nie je práve najzdravšie.

Či už je to pre jeho vysoký obsah cukru a aspartámu, alebo kvôli tomu, že tento nápoj možno použiť ako veľmi účinný čistiaci prostriedok do domácnosti, jedno je isté – pitie Coca-Coly nie je zdravé.

Liečba osteoporózy

Tejto gigantickej spoločnosti sa však stále nejako darí udržať si svoju trhovú hodnotu niekde na úrovni 87 miliárd dolárov.

No po tom, ako sa nedávno prevalili informácie o nechutnom náleze v plechovkách Coca-Coly, môže táto značka nadobro stratiť veľkú časť svojich prívržencov.

Továreň firmy Coca-Cola zavretá kvôli nálezu ľudského biologického odpadu v plechovkách

Začiatkom roka 2017 bola na 15 hodín odstavená prevádzka továrne Coca-Cola v meste Lisburn v Severnom Írsku.

Dôvodom bolo upchatie a znečistenie plniacej linky materiálom, ktorý bol neskôr identifikovaný ako ľudské fekálie.

Zástupcovia prevádzky usúdili, že tento materiál sa musel nachádzať jedine v plechovkách, ktoré boli do továrne dodané na plnenie nápojom.

Túto informáciu potom poskytli aj tlači, prostredníctvom ktorej tiež uisťovali verejnosť o tom, že do predaja sa nedostal žiaden takto kontaminovaný výrobok.

„Vďaka nášmu dôsledne prepracovanému systému overovania kvality výsledného produktu sme tento problém identifikovali ihneď. Do predaja sa z tejto znečistenej várky určite nedostala ani jedna plechovka, pretože sme ich okamžite zlikvidovali.“

Otázkou však zostáva, ako sa také niečo vôbec mohlo stať? Jednoznačnú odpoveď nepozná nikto.

Pat Catney, poslanec sociálno-demokratickej a robotníckej strany (Social Democratic and Labour Party (SDLP)) v Írsku, sa k prípadu vyjadril: „Neviem si predstaviť, ako mohlo dôjsť k tomuto znečisteniu a kontaminácii prevádzky, pretože ťažko by ste našli firmu, kde tak úzkostlivo dbajú o hygienu, čistotu a o opatrenia pred znečistením ako práve v továrňach Coca-Coly.“

Existuje však teória, ktorá by mohla tento škandalózny nález v plechovkách Coca-Cola vysvetliť. Írske noviny Belfast Telegraph citujú jeden nemenovaný zdroj: „Povráva sa, že v návese kamiónu, ktorý viezol plechovky pripravené do plniacej linky, sa pravdepodobne schovávali migranti.

Po dlhej ceste a v týchto nezávideniahodných podmienkach nemali kde vykonať svoju veľkú potrebu, a tak na ňu použili práve prázdne plechovky. V tejto zúfalej situácii boli migranti skrátka donútení použiť plechovky ako toaletu.“

Coca-Cola a životné prostredie

Pravdou je, že znečistenie plniacej linky vo firme, akou je Coca-Cola, je veľmi zriedkavou výnimkou, ktorá, ako to už býva, len potvrdzuje pravidlo.

To znamená, že pokiaľ ide o čistotu a hygienu výroby vo vnútri prevádzky, môže byť firma Coca-Cola na seba naozaj hrdá. No dopad jej výroby na životné prostredie je niečo úplne iné.

Prírodná liečba osteoartritídy

Stále existujú mnohé dôvody, prečo by sme radšej jej všadeprítomné produkty nemali kupovať. A nejedná sa tu pritom len o naše zdravie.

Jedným z aktuálnych a akútnych problémov je znečistenie životného prostredia plastovým odpadom. A Coca-Cola pri svojej súčasnej produkcii, po ktorej zostáva kvantum plastového odpadu, výrazne prispieva k zhoršeniu tohto stavu.

Podľa analýz organizácie Greenpeace, Coca-Cola len za rok 2017 zvýšila objem produkcie plastových fliaš až o 1 miliardu, pričom teraz vyprodukuje ročne zhruba 110 miliárd plastových fliaš.

Problémom je najmä to, že len menšia časť týchto vyprodukovaných fliaš sa navráti do recyklačného procesu, vďaka ktorému je plast možné znova použiť pri výrobe.

Zvyšok tohto odpadu sa však hromadí na skládkach, ostane len tak pohodený v prírodnom prostredí, či najnovšie, zbiera sa v oceánoch, kde vážne ohrozuje fungovanie už aj tak naštrbenej rovnováhy morského života.

Uvedený problém je natoľko vážny, že stopy plastov sa už dokonca nachádzajú aj v mäse morských živočíchov a v morských plodoch!

Ďalším vážnym problémom je, že produkcia Coca-Coly je veľmi náročná na spotrebu obmedzených zdrojov čistej pitnej vody, za čo bola Coca-Cola už viackrát kritizovaná.

Tento problém by sa však pri trochu väčšej dávke ochoty dal riešiť. Napríklad v Indii v roku 2017 tisíce miestnych obchodníkov bojkotovalo výrobu Coca-Coly a jej konkurenta Pepsi za to, že tieto dve spoločnosti vyčerpali väčšinu čistej pitnej vody z už aj tak vyprahnutých zdrojov v dôsledku malého množstva zrážok v danom roku.

Vikram Raja, prezident indického združenia obchodníkov Vanigar Sangam, sa vyjadril, že spoločnosť Coca-Cola a podobní výrobcovia „vykorisťujú zásoby pitnej vody v ich krajine na výrobu svojich bublinkových nápojov, zatiaľ čo poľnohospodári Indie zápasia s enormným suchom.“

Coca-Cola sa bráni

A čo si myslia o dopade výroby Coca-Coly na obmedzené prírodné zdroje samotní predstavitelia tohto gigantického koncernu?

Podľa ich vlastnej správy o trvalo udržateľnej úrovni výroby, sa až „60 % fliaš a plechoviek (toto množstvo sa zhruba zhoduje s počtom fliaš a plechoviek, ktoré idú každoročne do predaja) buď znova použije na plnenie plniacou linkou, alebo idú do recyklácie a takto získaný materiál sa použije na opätovnú výrobu fliaš a plechoviek.“

Okrem toho sa Coca-Cola vo svojej vlastnej správe chváli, že sa údajne „v mnohých oblastiach po celom svete podieľa na úprave vodných tokov a na výstavbe hrádzí, vďaka čomu tieto oblasti získajú 221 miliónov kubických metrov vody ročne.“

A ďalej, vedenie Coca-Coly tvrdí, že za posledných 14 rokov sa im darí stále znižovať spotrebu vody vo výrobnom procese.

Na prvý pohľad je však jasné, že vlastné odhady spoločnosti Coca-Cola a objektívnejšie či neskreslené údaje tretích strán sú v značnom rozpore.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Do kamiónu v ktorom sa prevážajú plechovky sa uz nezmestí ani malý pes a migrant uz určite nie. Okolo plecoviek je asi 5 cm voľného priestoru a tam sa človek určite nezmestí. Takže kontaminácia migrantom je iba alibistický výmysel vedenia CocaColy.
    Viem to z vlastnej skusenosti nakolko občas nosím kamiónom aj plechovky.

    • Čistá pravda.To je iba chabý pokus ako si zachrániť kožu na trhu.Kontaminaciu takejto gigantickej výroby neurobí pár migrantov, čo je nemožné tvrdenie zo strany Coca-Cola ale iba priami únik ľudských fekalii priamo do výrobnej prevádzky.Ked, že to upchali je viac než jasné, že buď zámerne alebo nedbanlivosti ľudské fekalie museli priamo vytekať do priamej výroby,inak by sa to neupchalo pri tých hektolitrov pretecenej Coca-Coly.Aj to je znak toho,kde sa vyrába daní produkt.Firma,PS: Hlavný je zisk, všetko ostatné je už nepodstatné.

Pridajte komentár

*