Včera som čítal článok, ktorý vo mne svojimi dôsledkami vyvolal nesmierne vzrušenie. Jeho názov je „Hacknutie nervového systému“ a napísala ho Gaia Vinceová.
V článku autorka opisuje skúsenosť ženy, ktorá trpela silnou, ochromujúcou reumatoidnou artritídou a jej konečné uzdravenie spôsobom, ktorý minimalizoval zápal jednoduchou stimuláciou blúdivého nervu.
Znamená to, že aktiváciou blúdivého nervu, ktorý funguje prostredníctvom parasympatického nervového systému, vieme do veľkej miery ovplyvňovať zápal a imunitný systém.
Nesmierne užitočná môže byť pri zápaloch v tele práve úloha mozgu.
Ak trpíte tráviacimi ťažkosťami, vysokým krvným tlakom, depresiou či akýmkoľvek zápalovým stavom, čítajte, prosím, ďalej.
Dovoľte mi postupne vysvetliť možné aspekty.
Čo je blúdivý nerv?
V prvom rade, blúdivý nerv je najdlhší nerv v tele, ktorý začína v mozgu ako kraniálny nerv číslo desať, z krku pokračuje nadol, a potom prechádza okolo tráviaceho systému, pečene, sleziny, pankreasu, srdca a pľúc.
Tento nerv je hlavný hráč v parasympatickom nervovom systéme, tvoriacom časť „odpočívaj a tráv“ (na rozdiel od sympatického nervového systému, ktorý je „bojuj alebo utekaj“).
Vagový tonus
Tonus blúdivého nervu (vagusu) je kľúčový pre aktiváciu parasympatického nervového systému. Vagový tonus sa meria sledovaním vášho srdcového tepu spolu s rýchlosťou dýchania.
Keď sa nadychujete, tep sa vám trochu zrýchľuje a trochu spomaľuje, keď vydychujete. Čím väčší je rozdiel medzi vaším tepom pri nádychu a tepom pri výdychu, tým vyšší máte vagový tonus.
Vyšší vagový tonus znamená, že sa vaše telo dokáže po námahe rýchlejšie uvoľniť.
S čím sa spája vyšší vagový tonus?
Vyšší vagový tonus zlepšuje fungovanie mnohých telových systémov, spôsobuje lepšiu reguláciu krvného cukru, znižuje riziko mŕtvice a kardiovaskulárneho ochorenia a tiež znižuje krvný tlak.
Navyše, vďaka lepšej tvorbe žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov zlepšuje trávenie a znižuje migrény.
Vyšší vagový tonus tiež súvisí s lepšou náladou, menšou úzkosťou a vyššou odolnosťou voči stresu.
Jedna z najzaujímavejších úloh blúdivého nervu je tá, že v podstate „číta“ črevný mikrobióm a spúšťa reakciu na tlmenie zápalu na základe toho, či objaví alebo neobjaví patogénne resp. nepatogénne organizmy.
Týmto spôsobom môže črevný mikrobióm ovplyvňovať vašu náladu, hladinu stresu a celkový zápal v tele.
S čím sa spája nízky vagový tonus?
Nízky vagový tonus sa spája s kardiovaskulárnymi stavmi a mŕtvicami, depresiou, cukrovkou, chronickým únavovým syndrómom, kognitívnou poruchou a oveľa vyššou mierou zápalových stavov.
Medzi zápalové stavy patria všetky autoimunitné ochorenia (reumatoidná artritída, zápalové ochorenie čriev, endometrióza, autoimunitné tyroidné stavy, lupienka a ďalšie).
Ako zvýšime vagový tonus?
Vagový tonus sa dá zvýšiť aktivitami, ktoré stimulujú blúdivý nerv. Dobrou správou je, že k tomu máte prístup aj sami, no vyžaduje si to pravidelné cvičenie.
Do istej miery ste k regulácii úrovní vagového tonusu geneticky predisponovaní, to však ale neznamená, že to nemôžete zmeniť.
Tu je niekoľko spôsobov na stimuláciu blúdivého nervu:
1. Pomalé, rytmické, bránicové dýchanie. Bránicové dýchanie, namiesto plytkého z vrchnej časti pľúc, stimuluje a posilňuje blúdivý nerv.
2. Pohmkávanie. Keďže je blúdivý nerv spojený s hlasivkami, pohmkávanie ho mechanicky stimuluje. Môžete si pohmkávať pieseň, alebo, ešte lepšie, opakovať zvuk „ÓM“ (ako tibetskí mnísi pri meditáciách).
3. Rozprávanie. Vďaka spojeniu s hlasivkami je pre vagový tonus nápomocné rozprávanie.
4. Umývanie tváre studenou vodou. Tento mechanizmus nie je príliš známy, no studená voda na tvári stimuluje váš blúdivý nerv.
5. Meditácia. Láskavá, vľúdna meditácia vytvára pocity dobrej vôle k sebe a ostatným. Štúdia Barbary Fredricksonovej a Bethany Kikovej z roku 2010 zistila, že zvýšenie pozitívnych emócií viedlo k zvýšenej sociálnej blízkosti a zlepšeniu vagového tonusu.
6. Vyvažovanie črevného mikrobiómu. Prítomnosť zdravých baktérií v čreve vytvára prostredníctvom blúdivého nervu slučku pozitívnej spätnej väzby, zvyšujúc jeho tonus.
Dôsledky takýchto prostých a základných cvičení na naše celkové zdravie sú ďalekosiahle.
Bližšie prizretie sa vagovému tonusu sa odporúča vtedy, keď trpíte nejakým zápalovým stavom, tráviacimi ťažkosťami, vysokým krvným tlakom alebo depresiou.
Už roky vieme, že dýchacie cvičenia a meditácia sú osožné pre naše zdravie, je však také fascinujúce dozvedieť sa, na akom mechanizme fungujú.
Záver
Dúfam, že vás, tak ako mňa, tento krátky článok inšpiroval k začatiu cvičenia meditácie a tiež hľadaniu ďalších prostriedkov na zvládanie zápalovej reakcie tela.
Tento post sa prvýkrát objavil na Darou Wellness. Pozrite si ich úžasne poučný blog o všetkých veciach, súvisiacich so zdravím, s radou od niektorého z popredných naturopatických lekárov Severnej Ameriky.
Zdroj: evolveandascend.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár