Keď trávite väčšinu svojho pracovného dňa prácou na počítači, a potom trávite večery hľadením do telefónu, môžu sa stať vaším stálym problémom uviaznutá lymfa a bolesti krku, chrbta či rúk.
Sedavý spôsob života veľmi škodí vášmu zdraviu: tuhnú vám svaly, môžete zažívať meravosť a pravidelne sa môže objavovať mravčenie.
Vybrali sme pre vás jednoduché cvičenia, ktoré pomôžu rozprúdiť lymfu, podporia detoxikáciu, zmiernia bolesti v krku a uvoľnia stuhnutosť krku, chrbta a paží.
Krk a plecia
Práca na počítači alebo šoférovanie na dlhé vzdialenosti vyvolávajú napätie v krku a pleciach. Výsledkom je bolesť vo svaloch, šľachách a kostiach.
Ide o skutočne závažný problém – za posledný rok nahlásilo len vo Veľkej Británii práceneschopnosť kvôli bolesti krku až 30 miliónov ľudí. To je takmer polovica populácie. Na Slovensku to bude zrejme podobné.
Prištipnuté nervy a krvné cievy v krku môžu spôsobovať zhoršené videnie alebo bolesť hlavy. A týmto problémom sa dá vyhnúť vykonávaním niektorých jednoduchých cvičení.
Strečing krku a pliec. Oprite sa jednou rukou o dvernú zárubňu, skloňte hlavu a pokúste sa dotknúť bradou druhého pleca, potom sa vráťte do neutrálnej polohy. Spravte 10 opakovaní.
Príliš sa nenamáhajte: vo svaloch by ste mali pociťovať príjemné teplo. Potom opakujte s druhou rukou.
Uvoľnenie bolesti a napätia. Postavte sa k stene tak, aby ste sa jej dotýkali zátylkom a päty mali asi 7-8 centimetrov od nej. Spustite plecia nadol.
Natiahnite ruky do strán a urobte 10 zdvihnutí. Počas tohto cvičenia by sa paže mali dotýkať steny.
Zápästia
Nesprávna poloha klávesnice a myši a zvyk držať stále v ruke smartfón môžu viesť k mravenčeniu a bolesti v zápästí.
Keď budete tieto príznaky a nepríjemné pocity ignorovať, môžete skončiť so syndrómom karpálneho tunelu. Existujú však cvičenia na uvoľnenie napätia a zabráneniu tomuto ochoreniu skôr, ako nastane.
Keď ste v kancelárii. Pre svoje ruky budete potrebovať 2 loptičky a gumený posilňovač prstov. Posilňovač a loptičky používajte počas pracovného dňa. Toto cvičenie vám pomôže posilniť kĺby.
1. Zahrievanie zápästia. Uchopte si zápästie a spravte ním 10 krúžení, opisujúc prstami kruhy, zatiaľ čo ruku nad zápästím držíte v pevnej polohe. Opakujte s druhou rukou.
2. Strečing prstov. Začnite tým, že spojíte ukazovák vašej pravej ruky s ukazovákom na ľavej ruke a ťaháte. To isté robte so všetkými prstami na oboch rukách.
Kríže a zadok
Bolesť v krížoch a ťažoba v nohách neznamenajú, že starnete. Možno máte sedavý spôsob života a len málo či žiadnu aktivitu.
Vzpriamené niekoľkohodinové sedenie môže viesť k ischiasu – stavu, kedy je podráždený váš sedací nerv, vedúci od zadnej časti panvy k chodidlu.
Lekári vravia, že sedavý spôsob života môže viesť dokonca k vzniku celulitídy. Pre vyhnutie sa vzniku vážneho problému či negatívneho kozmetického javu môžete vykonávať jednoduché strečingové cvičenia.
Tie zlepšia váš krvný obeh, prúdenie lymfy v lymfatickom systéme a budete sa vďaka nim cítiť aj zdravší a krajší.
Cvičenie do kancelárie. Posaďte sa na okraj stoličky a vystrite dopredu jednu nohu. Pomaly zohýbajte telo k nohe. Nepreháňajte to: nemáte cítiť bolesť ani napätie.
Urobte 5 – 10 opakovaní, a potom zopakujte s druhou nohou.
Toto naťahovacie cvičenie vám pomôže zmierniť napätie v krížoch a zadku a uvoľní vám podkolennú šľachu.
Cvičenie na doma. Ľahnite si na chrbát a pod krk si podložte vankúš alebo deku. Zohnite pravé koleno a vyložte si naň ľavý členok. Ľavé chodidlo by malo byť nad kolenom pravej nohy.
Oviňte ruky okolo zadnej strany pravého stehna a ťahajte. Keď nedokážete ovinúť ruky okolo stehna, použite uterák.
Nedvíhajte zadok a pokúste sa vydržať v tejto pozícii 20 až 30 sekúnd. Spravte 2 opakovania, potom nohy vymeňte.
Záver
Bolieva vás chrbát?
Povedzte nám, ako sa vy vyrovnávate s dôsledkami sedavého životného štýlu.
Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár