Zdravie ústnej dutiny je jednou zo zaujímavých tém výskumov. Je totiž fascinujúce, akú dôležitú úlohu hrá výživa pri zdraví úst, zubov a ďasien zdraví (a konvenčné zubárstvo to často ani len nespomína!).
Odstránenie zubov múdrosti je zvyčajne nešťastná nevyhnutnosť kvôli zlej strave, ktorú konzumujeme za posledných niekoľko generácií a tiež pre menšie ústa, ktoré sú jej dôsledkom.
Ale je to ale naozaj tak? Ukazuje sa, že odstránenie zubov múdrosti nemusí byť takou univerzálnou nevyhnutnosťou, ako sa nazdávame.
Na čo vlastne zuby múdrosti sú?
Zuby múdrosti, známe tiež ako tretie moláre, sú stoličky v zadnej časti vašich úst, ktoré vyrastajú vo veku okolo 18 rokov. Pri takom počte ľudí, ktorí si dávajú trhať zuby múdrosti, sa mnohí pýtajú, načo ich teda vôbec máme?
Antropológovia sú presvedčení, že úlohou zubu múdrosti je pomáhať žuvať tuhú potravu, ktorú jedli naši predkovia (surovú zeleninu, orechy, mäso, atď.).
Dnes, keď máme schopnosť jedlo pred konzumáciou uvariť (nehovoriac o veľkom množstve spracovaných, mäkkých jedál v súčasnej strave), nie sú až také dôležité, no stále sú živým orgánom tela.
Prečo ťahať zuby múdrosti?
Ak ste si dali vytiahnuť zuby múdrosti vo veku okolo svojej dvadsiatky, zrejme ste sa nad tým ani príliš nezamýšľali.
Mnohí zubári sa pozrú na röntgenovú snímku a u väčšiny ľudí odporučia extrakciu zubu múdrosti ako preventívnu liečbu. Toto sú dôvody, prečo mnohí zubári a ústni chirurgovia odporúčajú odstránenie:
1. Môžu sa stať zaklinené – k zaklineniu dochádza vtedy, keď zub múdrosti celkom neprerazí ďasnové tkanivo, lebo mu v raste bráni ďalší zub.
Okolo ďasna zaklinených zubov múdrosti sa akumuluje jedlo a vytvára priaznivé prostredie pre baktérie. Väčšina baktérií môže spôsobiť kaz vedľajšieho zuba. Keby sa to neriešilo, mohlo by to spôsobiť vážnu infekciu.
2. Zle sa čistia – extrakciu zubov múdrosti odporúčajú zubári aj preto, že sa o ne, vzhľadom na to, ako ďaleko vzadu v ústach sú, naozaj zle stará. Obávajú sa, že zuby múdrosti by nemuseli byť správne čistené a následne sa na ich rozvinul zubný kaz.
3. Môžu spôsobovať preplnenosť – niektorí zubári sa obávajú, že vychádzajúce zuby múdrosti budú tiesniť ostatné zuby v ústach. Táto obava je namieste najmä u tých, čo už majú ústa preplnené. Mnohí ľudia majú v ústach málo miesta kvôli súčasnej strave, chudobnej na živiny.
4. U mladých ľudí sa to robí ľahšie – niektorí majú teóriu, že zotavenie u mladých ľudí môže byť ľahšie a že najlepšie je to robiť vtedy, keď sa zuby práve prerezávajú a ešte im nezosilneli korene.
Navyše, zuby múdrosti nie sú životne dôležité (vieme bez nich žiť), a tak mnohí zubári nevidia na rutinnej extrakcii nič zlé. Keď je k dispozícii celková a lokálna anestézia, zdá sa byť zákrok celkom nenáročný.
Problém s extrakciou zuba múdrosti
Vy ste vedeli, že k tomu prídem, však?
Každá operácia, vrátane extrakcie zuba múdrosti, by sa mala brať veľmi vážne. Celková anestézia, aj keď často využívaná bez nejakých komplikácií, stále nie je bez rizika. Isté riziká má dokonca aj lokálna anestézia.
Operovať by sa malo len vtedy, keď je riziko neoperovania vyššie, než riziko operácie. Zbytočné lekárske postupy vystavujú telo zbytočnej traume.
Toto sú niektoré riziká spájajúce sa s rutinnou extrakciou zubov múdrosti:
1. Riziko kavitácie
Kavitácia je diera v čeľustnej kosti obkolesená mŕtvym alebo rozkladajúcim sa tkanivom. Je živnou pôdou pre baktérie, najmä ak chirurg nevyčistí poriadne lôžko, alebo úplne neodstráni periodontálny väz, spájajúci zub s kosťou.
Ku kavitácii môže dôjsť aj pri iných dentálnych postupoch, ale najčastejším dôvodom je extrakcia.
Kavitácia nie je pri extrakcii zubu múdrosti zriedkavá. Podľa stránky Amalgam.org jedna štúdia zistila, že s kavitáciou skončilo 88 % pacientov, ktorým bol vytrhnutý zub múdrosti.
2. Riziko infekcie a ďalších komplikácií
Keď sa tvorí kavitácia, je riziko infekcie oveľa vyššie. Toxíny, vedľajšie produkty metabolického procesu baktérií, vstupujú do krvného riečiska a nachádzajú si cestu do ostatných častí tela.
Dokonca ešte aj mainstreamoví zdravotnícki a dentálni profesionáli berú spojitosť medzi ústnym a celkovým zdravím veľmi vážne.
Podľa WebMD, môže zlé orálne zdravie viesť k problémom, ako sú:
- cukrovka
- choroba srdca
- osteoporóza
- artritída
- stavy pľúc
- obezita
- zlé pôrodné výsledky (u detí žien s problémami ústneho zdravia)
Navyše, ďalším zdrojom obáv je suché lôžko. K suchému lôžku dochádza vtedy, keď sa krvná zrazenina nad miestom extrakcie uvoľní a predčasne odpadne.
Do miesta potom môžu vstupovať baktérie a spôsobovať bolesť a infekciu. Na vyriešenie suchého lôžka môže byť potrebná druhá operácia.
3. Parestézia
Parestézia (trvalá necitlivosť pier alebo jazyka) je pri extrakcii zuba múdrosti veľmi reálnou obavou. Šance na parestéziu sa líšia v závislosti od pozície zuba.
Najhorší prípadový scenár (zub v najhoršej pozícii) je 6,8-percentné riziko parestézie. Iné zuby v menej náročných polohách očividne spôsobujú nižšiu mieru parestézie z anestézie.
Parestézia môže mať rozsah od miernej (všeobecná necitlivosť/mravčenie) po silnú (vystreľujúca bolesť).
Možnosť parestézie je ešte znepokojujúcejšia, keď uvážite, že 95 % vytrhnutých zubov rozhodne nepredstavovalo problém, ako uvádza v článku v časopise American Journal of Public Health z roku 2007 Dr. Jay Friedman.
Môžete si svoje zuby múdrosti ponechať?
Keď sme si teraz povedali o rizikách operácie, aké sú riziká toho, keď si svoje tretie moláre ponecháte? Do úvahy treba vziať nasledovné veci:
1. Ich odstránenie ako preventívne opatrenie veda nepodporuje
Dr. Friedman (spomenutý vyššie) v tom istom článku lekárskeho časopisu ďalej hovorí, že nie sú dôkazy o tom, že odstránenie zubov múdrosti znižuje patológiu.
Väčšina zubov múdrosti (či už zaklinených, alebo nie) sa neinfikuje.
2. Nespôsobujú preplnenie
Ako už bolo spomenuté, naše súčasné stravovanie málo výživnými jedlami robí z preplnenia v ústach starosť mnohých ľudí. Zdá sa teda, že dáva zmysel nedovoliť ďalším zubom vstúpiť do už plného priestoru.
Veda však tento názor nezastáva. Podľa štúdie z roku 1992, uverejnenej v časopise Journal of the American Dental Association, zuby múdrosti preplnenie ostatných zubov nespôsobujú.
Autor tvrdí, že v čase, keď zuby múdrosti vyrastú, jednoducho nie sú dosť silné na to, aby posunuli celý rad už pevne zakorenených zubov.
A tak by to, či je pre zuby múdrosti dosť miesta, nemalo pri rozhodovaní o ich vytrhnutí či nevytrhnutí hrať veľkú úlohu.
3. Riziko komplikácií sa vekom nezvyšuje
Tradičná múdrosť hovorí, že šance na komplikácie kvôli extrakcii zubu múdrosti sa vekom zvyšujú. To je pravda len do istej miery (komplikácie sú zriedkavejšie u 12- až 24-ročných, než u 24- až 34-ročných).
Povedané inak, mnohí ľudia sú vystavovaní miernemu riziku komplikácií, aby sa vyhli vysokému riziku komplikácie u niekoľkých, ktorí potrebujú operáciu vo veku 24 až 35 rokov.
Čo tento spôsob uvažovania neberie do úvahy je, že u tých, ktorí operáciu nepodstúpia, je riziko komplikácií nulové.
Kedy uvažovať o extrakcii zubu múdrosti
Hoci zbytočné trhanie zubu múdrosti nie je bezpečné, sú chvíle, kedy je jeho odstránenie tou najlepšou a najbezpečnejšou voľbou. Uvádzam niekoľko dôvodov, kedy sa extrakcia zubu múdrosti môže stať nevyhnutnou:
- zaklinenie (hoci niektoré zaklinené zuby je dobré nechať tak)
- opakujúca sa infekcia ďasna
- ochorenie ďasna
- silný zubný kaz
- abscesy, cysty či nádory
- poškodzovanie susedných zubov a kostí
Najlepším spôsobom, ako zistiť, či vy alebo vaše dieťa potrebujete vytiahnuť zub múdrosti, je pozhovárať sa s biologickým zubárom, ktorý vám pomôže rozhodnúť, či je extrakcia nevyhnutná.
Čo ak je odstránenie nevyhnutné?
Dr. Weston Price, zubár známy skúmaním účinkov výživy na dentálne zdravie, má pre extrakciu protokol, ktorý znižuje riziko komplikácií a pomáha urýchľovať hojenie.
Biologický dentista by mal protokol Dr. Pricea poznať (alebo mať možno vlastný, podobný protokol), no keď ste na pohovore, môžete mu klásť otázky, aby ste mali istotu.
Protokol Dr. Westona A. Pricea
Pre čo najlepší výsledok ústnej operácie odporúča Dr. Price pred operáciou toto:
- Predoperačne odstráňte z úst kovy (podľa možnosti aj z koreňových kanálikov).
- Optimalizujte činnosť pečene a obličiek a ich ciest.
- Ak je pacient chorý zo zuba, mal by pred a po operácii užívať vitamíny (hlavne C) a enzýmy na urýchlenie hojenia.
- Posúďte a liečte problémy s mandľami (Dr. Price je presvedčený, že problémy so zubom múdrosti niekedy pramenia z problémov s mandľami).
- Pre optimálnu liečbu zabezpečte, aby bol v strave dostatok bielkovín.
Po operácii odporúča Dr. Price pacientom robiť nasledovné:
- Vyčkajte aspoň 3 až 5 dní, než sa vrátite k bežnej činnosti, aby ste sa vyliečili a vyhli suchému lôžku.
- Pre lepšie liečenie používajte terapeutický laser a obmedzte užívanie liekov proti bolesti, ktoré sú na predpis.
- Jedzte (pite) liečivé kostné vývary, najmä počas prvého až druhého dňa, kedy je miesto stále otvorené. Pomáha to zabrániť uviaznutiu čiastočiek potravy z pevných jedál v rane.
Váš biologický zubár/ústny chirurg môže mať odlišný protokol, než je tento a môžu doň patriť vrecká s ľadom, výplachy slanou vodou a lieky proti bolesti.
Dôležité pre zamedzenie komplikácií však je veľmi svedomito sa o operované miesto starať.
Záver
Ak vám alebo vášmu dieťaťu povedali, že potrebujete odstrániť zuby múdrosti, možno by sa oplatilo poznať ešte ďalší názor.
Biologický zubár či ústny chirurg vám môžu pomôcť zorientovať sa v rizikách a plusoch vašej konkrétnej situácie.
Dali ste si vytiahnuť zuby múdrosti? Akú ste mali skúsenosť?
Zdroj: wellnessmama.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ja som si musela dať vybrať zub múdrosti, ktorý bol neprerezaný, hlboko v ďasne. Ano, mala som kaz na neprerezanom zube, uloženom v ďasne. Aj keď po operácii ubehli už 2 roky, stále mám v ňom kŕče, mravenčenie, necitlivosť a problémy s rečou, nakoľko nemôžem jazyk „plne ovládať“. Polovicu jazyka mám stále necitlivú. Myslím si, že rozhodnutie je na každom z nás, ale ak sa musí, tak sa musí.
Keď som mal 18, bol rast zubov múdrosti pre mňa dosť utrpením, ale prežil som to s vedomím, že zubára sa nevýslovne bojím. Dobre som urobil ! Dnes po pár desiatkach rokov mám všetky štyri zuby múdrosti a nemám žiadne prolémy.
Ja jsem si je nechala vsechny vytrhnout a nelituji
Zuby moudrosti.
Na tomto místě se kříží energie pozemské a duchovní roviny, jež každý zub moudrosti rozděluje na půloblouku své strany čelisti. Když člověk začne pracovat na své duchovní nebo materiální dimenzi, hned se to dotkne zubů moudrosti. Když má problémy se ve svém světě zařadit, může to vést k poruchám v oblasti těchto zubů.
Z knihy: Co o nás prozrazují zuby.
Dodatek z knihy.
Dnes jsou zuby moudrosti často systematicky extrahovány. Člověku je tak zamezováno v přístupu k silám všehovesmíru. Ničí se tak polarita, která mu umožňuje dosáhnout spojení s univerzálním věděním.
Zajímavé téma – duchovní souvislost. A pro mne aktuální. Měl jsem zaklíněné zuby moudrosti vlevo dole i nahoře dlouho. Nyní mi zase začaly růst a srovnávat se. Bude mi letos šedesát. Měsíc jsem cítil a nyní 14 dnů fakt bolí zuby i vedle, čelist, ucho, krk. Zubařka se koukla a během minuty jasný závěr – operace a vytrhnout. Dost tu operaci řeším. Nechce se mi tam. Že zuby moudrosti porostou v šedesáti jsem tedy netušil.