Ohromujúci objav neurovedcov o „bezdrôtovej“ komunikácii mozgu


Ohromujúci objav neurovedcov o „bezdrôtovej“ komunikácii mozgu

Tím vedcov skúmajúcich mozog objavil celkom novú a doteraz neznámu formu „bezdrôtovej“ nervovej komunikácie, ktorá sa sama šíri mozgovým tkanivom.

Je dokonca schopná preskakovať z neurónov v jednej časti mozgu do neurónov v druhej, a to aj vtedy, ak spojenie medzi nimi bolo prerušené.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Objav, ktorí urobili výskumníci z katedry biomedicínskeho inžinierstva z Case Western Reserve University v Ohiu, by mohol poskytnúť kľúč k pochopenie aktivity, obklopujúcej komunikáciu neurónov.

Okrem toho nám to môže pomôcť pochopiť aj konkrétne procesy a poruchy v centrálnom nervovom systéme.

Objav tiež radikálne mení tradičné chápanie komunikácie neurónov, o ktorej sa predtým myslelo, že pozostáva z módov, ako sú synaptická transmisia, axonálna transmisia a štrbinové spoje medzi neurónmi v mozgu.

Vedúci výskumník a odborník v oblasti nervového a biomedicínskeho inžinierstva Dominique Durand pre komunikačný obežník univerzity Case Western s názvom The Daily povedal, že hoci dôsledky ich objavu môžu byť impozantné, stále ho len sotva začínajú chápať:

„Tú ´nedôležitú´ časť tohto objavu ešte celkom nepoznáme… Čo však vieme, je, že ide o úplne novú formu komunikácie v mozgu, takže sme tým veľmi vzrušení.“

Zatiaľ čo mozog zostáva stále do veľkej miery záhadou, vedci si uvedomujú, že vysiela malé nervové vlny, ktoré generujú malé množstvá elektrickej energie.

Elektrické polia však boli považované za primalé na to, aby viedli k akémukoľvek druhu neurálnej aktivity.

Durandov tím však dokázal zistiť, že tieto polia sú schopné nielen podnecovať susedné bunky, ale dokážu samé vytvárať vlny aktivity, ktoré prekonávajú medzery v mozgu – vrátane úplne prerušených medzier mozgového tkaniva.

Zbohom vysoký krvný tlak

Mozgová vlna počas experimentu opakovane „preskočila“ prázdnu medzeru – podobne ako fanúšikovská vlna na štadióne pri víťaznom údere, ktorá sa šíri aj napriek tomu, že niektorí diváci zostávajú sedieť.

Durand k tomu uviedol:

„O týchto vlnách vieme už dlho, nikto však nepozná ich presný účel a nikto neveril, že by sa mohli šíriť samé… Hipokampus, ktorá je len malou časťou mozgu, skúmam už 40 rokov a stále ma neprestáva prekvapovať.“

Recenzný výbor časopisu The Journal of Psychology výskumníkov z univerzity Case Reserve požiadal, aby pred uverejnením svojej práce pokus zopakovali.

Durand ale uviedol, že „každý experiment, ktorý sme odvtedy vykonali, to potvrdzuje.“ Práca bola uverejnená v októbrovom čísle časopisu.

Durand je stále hrdý na objav, ktorému v prvej chvíli nedokázal uveriť – rovnako ako jeho tím a kolega z Tianjin University v Číne.

Durand ďalej povedal:

„Bola to ohromujúca chvíľa… pre nás a pre každého vedca, ktorému sme o tom zatiaľ rozprávali.“

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Tlamka Jozef

    Názor:
    Mozog funguje ako kvantový biogenerátor na základe podstaty života človeka ako súčasti vesmíru, pričom
    počas spánku ide o interakciu individuálneho vedomia
    človeka a vesmírneho vedomia ….“forma batérie“…
    pričom agregačnú Integračnú funkciu na báze princípov kvantovej fyziky
    zabezpečuje epifýza s primeraným Ph – acidobazickou rovnováhou v mozgovej tekutine a v kvantovej dualite s GPS časti v mozgu atď……….niečo o tom viem,je to na dlhšiu reč…Jozef

Pridajte komentár

*