Prečo by ste nikdy nemali kupovať dopredu nakrájané ovocie


Prečo by ste nikdy nemali kupovať krájané ovocie

Jedno z najjednoduchších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť pre zlepšenie svojho zdravia, je jesť viac zeleniny. Dobrá pre vás je takmer akákoľvek zelenina, niektoré druhy sú však lepšie, než iné.

Zdravé sú tiež niektoré druhy ovocia s nízkym obsahom fruktózy, lebo obsahujú vysoké množstvo antioxidantov.

Stop Candida

V jednej štúdii z časopisu Journal of the American Medical Association vedci zistili, že vinníkom pri vzniku kardiometabolických ochorení je nekvalitná strava.

Ako dobrú stravu na zníženie rizika kardiometabolických ochorení štúdia definovala takú, ktorá obsahuje ovocie, zeleninu, orechy a semienka, morské plody a na prekvapenie aj červené mäso.

Ako sme už spomínali, nadmerná konzumácia fruktózy môže viesť k obezite, cukrovke 2. typu a kardiovaskulárnym ochoreniam. Ovocie v rozumnej miere je však zdravým doplnkom vašej stravy.

Krájané ovocie zvyšuje vaše riziko ochorení z potravy

V lete roku 2018 začala americké úrady vyšetrovať epidémiu salmonelózy, ktorá postihla viacero štátov a súvisela s krájanými melónmi od istého dodávateľa. Epidémia sa týkala žltých i červených melónov a miešaného ovocného šalátu.

Keď sa zdalo, že je po epidémii, úrady oznámili, že bolo nakazených 77 ľudí a 36 z nich bolo hospitalizovaných.

Ani nie o rok neskôr, v udalosti, ktorá hrozivo pripomínala epidémiu z roku 2018, sa spoločnosť Caito Foods opäť ocitla v centre diania okolo krájaných melónov. 12.apríla 2019 spoločnosť ohlásila opätovné zavedenie výrobkov z čerstvých krájaných melónov.

Podľa americkej CDC (Centra pre kontrolu chorôb) medzi ne patrili krájané červené, muškátové a žlté melóny a krájané ovocné zmesi. Výrobky boli distribuované do 16 štátov a predávané pod rozličnými označeniami.

Vyšetrovanie sa začalo 2. apríla 2019. O 22 dní neskôr bolo zistené, že sa nakazilo až 117 ľudí z 10 štátov, z ktorých 32 bolo potrebné hospitalizovať.

Okrem vyhodenia spomínaného jedla CDC zvlášť odporúča vyčistiť aj chladničku, lebo baktérie sa môžu šíriť aj v jej zásuvkách či policiach.

Príznaky otravy salmonelou, ako sú žalúdočné kŕče, nevoľnosť od žalúdka, vracanie, krvavá hnačka a horúčka, sa môžu objaviť do 12 až 72 hodín po konzumácii kontaminovaného výrobku a môžu pretrvávať štyri až sedem dní.

Keith Warriner, profesor vedy o stravovaní na Guelphovej univerzite, hovorí o rizikách, ktoré predstavuje krájané ovocie:

„Problém so spracovanými poľnohospodárskymi výrobkami sa veľmi podobá tomu, keď máte škrabanec na koži. Rozrezaná kôra ovocia stráca ochrannú vrstvu a je vystavená možnej kontaminácii. Extrémnym príkladom sú najmä melóny, lebo ich kôra je najlepším médiom pre rast salmonely.“

Keďže sa melóny pestujú na zemi, môžu sa na ich kôre hromadiť patogény. Tie sa pri prerezaní kôry ľahko prenesú do ovocia.

Warriner odporúča kôru pred prekrojením dôkladne vydrhnúť pod tečúcou vodou. Melón treba okamžite zjesť, alebo ho uložiť do chladničky, lebo salmonela sa môže každých tridsať minút zdvojnásobiť.

Vysoká cena krájaných výrobkov

Vysoká cena, ktorú môžete zaplatiť za krájané potraviny, sa nekončí pri možnej kontaminácii baktériami. Ako ste možno očakávali, keďže ide o upravovaný tovar, stojí krájané ovocie viac, než kúpiť si celé ovocie a nakrájať si ho doma.

Podľa Výboru pracovnej štatistiky bolo jedlo v roku 2017 tretím najvyšším výdavkom domácnosti, hneď po bývaní a doprave.

V roku 2018 urobili Vice porovnanie medzi krájaným a celým ovocím a zeleninou. Zistili, že kúpou celého plodu a prípravou doma ušetrí priemerný človek každý mesiac 50 aj viac Eur.

Ak aj po započítaní dodatočných výdavkov do vášho rozpočtu stále zvažujete kúpu krájaného ovocia (výživnejšia voľba než nezdravé, upravované potraviny), je tiež dôležité uvedomiť si, že rez otvára dužinu kyslíku a svetlu, čo urýchľuje oxidáciu a má nepriaznivý vplyv na obsah vitamínov.

V rozhovore pre Men´s Health Caroline Westová Passerrellová, výživová poradkyňa a hovorkyňa Akadémie výživy a dietetiky, poukázala na to, že celé ovocie a zelenina si tiež udržia vitamíny dlhšie než tie, ktoré sú vystavené svetlu. Keďže sa veľa vody rýchlejšie odparí, sú ohrozené aj vo vode rozpustné vitamíny.

Krájanie ovocia zvyšuje respiráciu, čo vedie k aktívnejšiemu metabolizmu a rýchlejšiemu kazeniu.

Napriek odtrhnutiu z rastliny zostáva ovocie po zbere živým organizmom, a tak ďalej pokračuje v dýchaní, počas ktorého sa rozkladajú sacharidy, aby vytvárali energiu. Zvýšené dýchanie po rozkrojení môže tiež urýchľovať stratu chuti a vône a výživovej hodnoty.

Ďalším výdavkom pri kúpe krájaného ovocia sú plasty, v ktorých sa predáva. Väčšina ich končí na skládkach a v oceáne. Krájané ovocie si tiež vyžaduje spracovanie, balenie a stále chladenie, spotrebúvajúceho značné množstvo energie.

Krájané, čisto prírodné ovocie, sa predáva s aditívami

Navyše, aby ovocie nehnedlo, môže byť máčané v askorbáte vápenatom (jednej z foriem vitamínu C), aby si zachovalo farbu a konzistenciu. Chemikália bola súčasťou ingrediencií roztoku NatureSeal, výrobku, ktorý je k dispozícii pre použitie v priemysle a domácnosti.

Podľa Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) sa askorbát vápenatý označuje za vo všeobecnosti bezpečný (GRAS) a nepodlieha zvyčajným požiadavkám na znášanlivosť potravinárskych prísad.

V roku 2001 FDA NatureSeals vytkol, že na obale neuvádza askorbát vápenatý. Výrobca roztoku NatureSeals uvádza:

„Naše výrobky pozostávajú z prísad, ktoré neobsahujú sírany (GRAS), alergény, GMO a majú certifikáty Kosher a Halal. Niektoré príchute majú certifikát pre organickú výrobu.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Výrobky línie NatureSeals sú presnou zmesou vitamínov a minerálov, ktoré uchovávajú prírodnú konzistenciu a farbu čerstvo krájaných výrobkov až 21 dní, bez toho, aby sa menila ich chuť. Vyše 30 receptov v súčasnosti používa viac ako 500 spracovateľov z 30 rôznych krajín sveta.“

Používajú sa však iné chemikálie, ktoré už tak bezpečné byť nemusia.

Čo je v obale?

Webová stránka Mashed uviedla niekoľko ďalších dôvodov, prečo kúpa krájaného ovocia a zeleniny nemusí znamenať, že dostávate, čo očakávate.

Napríklad, podľa článku v New York Post, zaoberajúceho sa problémami, nastolenými v dokumentárnom seriáli „Rotten“, o korupcii v potravinárskom priemysle, pochádza takmer 90% vo svete predávaného cesnaku z Číny.

Odhliadnuc od obáv zo znečistenia ťažkými kovmi, spracovaný cesnak vyrábajú čínski väzni, ktorí majú na starosti jeho lúpanie. Je to ťažká práca a väzňom často odpadnú nechty. Aby mohli pokračovať v práci, zostáva im len lúpať cesnak zubami.

Populárnym jedlom ako zdravá pochutina sú baby mrkvičky, ktoré sa nielen jednoducho prepravujú, ale sú aj sladké a dobre sa hodia k celému radu omáčok a nátierok, ako je hummus.

Lenže, zatiaľ čo mrkva je plná živín, baby mrkvičky sa pred predajom máčajú v chlóre, čo zvyšuje vaše riziko vystavenia sa vedľajším produktom dezinfekcie, z ktorých niektoré sú pre vaše zdravie tými najnebezpečnejšími chemikáliami.

Biele miesta, ktoré sa môžu objaviť na baby mrkvičkách, nie sú dôsledkom oplachovania chlórom, ale skôr známkou dehydratácie.

Baby mrkvičky sa vyrábajú z obyčajných, väčších mrkiev, ktoré sa krájajú a zbavujú ochrannej vrstvy. Dehydratácia sa prejavuje bielymi miestami a zrejme aj stratou živín a chuti.

Pre vyhnutie sa možnej kontaminácii si ovocie a zeleninu pripravujte sami

Kde bolo, tam bolo, bola raz doba, kedy pre zjedenie jablka stačilo len poutierať si ho o džínsy, a potom si z neho poriadne odhryznúť. Teraz však v potravinovej bezpečnosti zohrávajú dôležitú rolu zvyškové pesticídy a baktérie.

Podľa Reuters sa jablká po zbere na dve minúty ponárajú do dezinfekčného roztoku, pre zbavenie baktérií a ostatnej „organickej hmoty“.

Pokým nekupujete organické produkty, obsahuje pesticídy pravdepodobne aj vaše jedlo. Jedna štúdia poskytla prekvapujúco jednoduchý a dostupný spôsob, ako sa zbaviť pesticídov, kontaminujúcich jedlo.

Tím z Univeristy of Massahusetts použil jablká na posúdenie účinnosti v obchodoch predávaných a doma vyrábaných čistiacich prostriedkov.

Za použitia veľmi dôkladnej analýzy zistili, že zvyšky pesticídov na povrchu jabĺk najúčinnejšie odstránila sóda bikarbóna (zvaná tiež jedlá sóda; NaHCO3).

Tím skúšal aj vodu z kohútika a bielidlo, nič však nefungovalo tak dobre ako sóda bikarbóna, ktorá je silne zásaditá. Autori napísali:

„Táto štúdia nám dáva informáciu, že štandardná metóda pozberového umývania za použitia dezinfekčného roztoku po dobu 2 minút nie je účinným prostriedkom na úplné odstránenie zvyškov pesticídov z povrchu jabĺk.

Účinnejšia v tomto je metóda s NaHCO3. Za prítomnosti NaHCO3 sa dokážu rozložiť pesticídy thiabendasol a phosmet, čo napomáha účinnosti ich fyzického odstránenia umývaním.“

Posilnite svoj imunitný systém každodennými voľbami životného štýlu

Jeden z najlepších spôsobov, ako sa chrániť pred nákazou z jedla a pesticídmi, je kupovať potraviny vysokej kvality z malých miestnych zdrojov. Ďalším spôsobom, ako sa chrániť pred infekciou, je posilniť váš imunitný systém.

V ideálnom prípade si prijatím rozhodnutí o svojom každodennom životnom štýle pre podporu svojho celkového zdravia, posilníte imunitný systém a znížite riziko infekcie. Dôležité stratégie pre dosiahnutie tohto cieľa sú:

Vyhýbanie sa cukru – Priemerný človek na západe skonzumuje denne 17,4 čajových lyžičiek cukru, a ešte znepokojujúcejší je čoraz vyšší príjem fruktózy a na fruktózu bohatého kukuričného sirupu.

Fruktóza je hepatotoxín (látka poškodzujúca pečeň), ktorý metabolizuje priamo na tuk. Príjem cukru má negatívny vplyv na váš imunitný systém.

Nahraďte spracované potraviny, najmä tie bohaté na obilniny, fruktózu a cukor, množstvom organických, čerstvých potravín.

Optimalizujte zdravie svojich čriev – Vo fungovaní vášho imunitného systému hrá zásadnú úlohu vaša črevná mikrobióta.

Užívanie veľmi kvalitných probiotík alebo konzumácia fermentovaných potravín pomáha osídliť váš gastrointestinálny trakt dobrými baktériami, vašou najlepšou obranou pred tými škodlivými, ako je Salmonella.

Optimalizujte svoj spánok – Množstvo kvalitného spánku, ktoré sa vám dostáva, má veľmi silný regulačný účinok na fungovanie vašej imunity.

Jedna štúdia zistila, že nedostatok spánku sa prejavuje v imunitnej reakcii tela na vystavenie stresu.

Obmedzte stres – Hladina vami zažívaného stresu má na váš imunitný systém negatívny vplyv. Nájdite spôsoby, ako sa uvoľniť; vyskúšajte jogu, techniky emočnej slobody, meditáciu a iné relaxačné aktivity.

Pridajte cvičenie – Pridanie dostatočného množstva cvičenia do každého týždňa pomôže podporiť a posilniť váš imunitný systém.

Optimalizujte vitamín D – Pre optimalizáciu svojej prirodzenej tvorby vitamínu D využívajte rozumnú mieru pobytu na slnku, alebo, keď je to potrebné, užívanie potravinového doplnku, ktoré pomôžu utlmiť vaše imunitné reakcie.

Nedostatok tohto vitamínu sa spája so zvýšenou náchylnosťou k infekcii.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: articles.mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Vcelku dobrý a poučný článok, ale k jeho podstate sa dá dopracovať aj logickým myslením. Až na to, ako zbaviť napr. jablká pesticídov, ktoré bývajú na jeho povrchu. Uviesť iba to, že sódou bikarbónou, zrejme nebude nikomu stačiť na to, aby vedel, či má pripraviť roztok určitej koncentrácie a ním jablká umývať, alebo mokré jablko posypať sódou bikarbónou a kašičku roztierať po povrchu jablka,…
    Snáď nám v tom pomôže redakcia.

Pridajte komentár

*