Vedci zistili, po akom čase hry na mobiloch začnú byť deti neposlušné


Dve a viac hodín pred obrazovkou robí deti neposlušnými

Je neuveriteľne ľahké posadiť dieťa pred obrazovku a nechať ho baviť sa celé hodiny. V tejto dobe a veku je bežné nechávať deti pred obrazovkou aj každý deň.

Koľkí poznáte malé dieťa, ktoré vie používať smartfón alebo tablet lepšie než vy? Tým chceme povedať, že dieťa, rozvíjajúce si znalosti technológie, už dnes nie je žiadnym prekvapením.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Kvôli množstvu času pred obrazovkou, ktorého sa deťom denne dostáva, kanadským výskumníkom napadlo, že by mohlo byť užitočné zistiť, ako to môže na nich vplývať.

Položili si otázku, či by všetok ten čas pred obrazovkou nemohol mať negatívny dopad na správanie. A podľa ich výsledkov uvažovali správne.

Čas pred obrazovkou a detské správanie

Po zameraní sa na 2400 kanadských rodín vedci z University of Alberta zistili, že deti, ktoré trávia pred obrazovkou dve alebo viac hodín denne, vykazujú výrazné rozdiely v správaní.

Pri porovnaní s deťmi, ktoré trávili pred obrazovkou len jeden a pol hodiny denne, si deti, tráviace pred ňou dve hodiny a viac, vyvinuli silné sklony predvádzať sa a prejavovať vzdorovité správanie.

Vedci si dokonca všimli nárast poruchy pozornosti sprevádzanej hyperaktivitou (ADHD).

Nedávno boli v Kanade vydané aktualizované odporúčania na dosiahnutie rovnováhy medzi detskou aktivitou a časom stráveným v sede. Označujú sa ako Kanadské 24-hodinové pohybové smernice pre prvé roky života.

Tieto smernice uvádzajú, že za 24 hodín by priemerné dieťa malo mať aspoň 180 minút fyzickej aktivity, nemalo by tráviť pred obrazovkou viac ako hodinu a spať by malo 10 až 13 hodín.

Štúdie ďalej zistili, že týmito odporúčaniami sa v skutočnosti riadi len veľmi málo detí.

Pri porovnaní týchto zistení so štúdiou o množstve času tráveného pred obrazovkou, začali vedci dokonca spochybňovať aj maximálny hodinový čas pred obrazovkou. Tvrdia, že deti by nemali tráviť pred obrazovkou viac ako pol hodiny denne.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Ochrana detí pred poškodením v dôsledku času tráveného pred obrazovkou

Okrem zníženia množstva času pred obrazovkou, ktoré dieťa dostáva, vedci tiež skúmali, do akej miery by účinky času stráveného na mobiloch či tabletoch mohli pomôcť zmierniť spánok a fyzická aktivita.

Zistili, že spánok – aj keď očividne prospešný a nevyhnutný – mal na poškodenie časom stráveným pred obrazovkou menší dopad než fyzická aktivita.

„Zaujímavé je, že ochranný vplyv nemala fyzická aktivita sama osebe; aktivita musela mať štruktúru,“ povedal Piush Mandhane, docent pediatrie na fakulte Medicíny a zubného lekárstva University of Alberta.

Mandhane vysvetlil, že nechať deti zabávať sa nejakou štruktúrovanou aktivitou, ako je šport, pomáhalo predchádzať vzniku problémov s negatívnym správaním.

Záver

Čo sa týka výchovy vašich vlastných detí, je naozaj len na vás, ako chcete pristupovať k záležitostiam, ako je čas trávený pred obrazovkou. Skúste niekoľko rozdielnych postupov a zistite, ktorý funguje najlepšie.

Ohľadom fyzickej aktivity zapojte svoje deti do niečoho zábavného a mentálne pútavého. Vyskúšajte šport, alebo ich len vezmite niekam von na bicykloch.

Môžete vyskúšať mať jeden večer v týždni venovaný rodinným filmovým večerom, čím z času pred obrazovkou spravíte zvláštnu príležitosť a nie odopieranie.

Pomôžte im objaviť nové záujmy a vyvinúť si iné koníčky. Zaveďte im pevný večerný režim. Každé dieťa je iné a na niektoré veci reaguje lepšie, než ostatné, najmä čo sa týka času pred obrazovkou.

Vyskúšajte niekoľko rozličných režimov a držte sa toho, ktorý bude u vás fungovať najlepšie.

Táto téma sa stáva o to naliehavejšia teraz na začiatku prázdnin, keď deti nejdú do školy a doma budú tráviť viac času. Tak nech je ten čas zmysluplný a nie strávený celý hraním sa na mobiloch či tabletoch.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. … 24-hodinové pohybové smernice pre prvé roky života….toto je už fakt na hlavu.
    Rodičia sú na to, aby dieťa usmernili a nie je to naopak. Vysedávanie a nezmyselné sledovanie tabletu, PC atd. je zlý fenomém, ale je tu. V tomto osobitne platí , že vo všetkom treba zachovať mieru a zdravý rozum .
    Pri jej prekročení sa tu ponúka vymyslená choroba ADHD.

  2. Nechápu, proč toto museli objevovat VĚDCI? Každý rodič ví líp než vědci v laboratořích, jak, kdy a proč se jejich dítě určitým způsobem projevuje. Vnímaví, milující a odpovědní rodiče k tomu přihlížejí, těm druhým je to fuk a radši navštěvují psych.poradny, doktory a vymýšlejí se nové „nemoci“…které vědci zase zkoumají…a dokola. Lidstva přibývá a peníze se zkrátka potřebují vydělávat za každou cenu. Ale je to stejně poněkud lepší článek než ty články tvrdošíjně opakované, jak nám doktoři zaživa „rvou z těla naše orgány“ pro transplantace.

Pridajte komentár

*