Sme „odpadková“ spoločnosť. Keď sa znovu ocitnete v supermarkete, rozhliadnite sa a všimnite si to množstvo tovaru zabaleného v plaste.
Problém je, že tieto plasty vyrobené z ropy sú navrhnuté tak, aby vydržali naveky. Takže si kúpite produkt krátkodobej spotreby zabalený do materiálu, ktorý vydrží stáročia.
Tento „odpadkový“ prístup je relatívne čerstvým fenoménom.
Vaši starí a prastarí rodičia používali produkty v znovu použiteľných, recyklovateľných alebo odbúrateľných kontajneroch vyrobených zo skla, kovov a papieru. Ale dnes, odhodené plasty cirkulujú okolo zemegule na účet životného prostredia a ľudí.
Táto „nič nevidím, nič má netrápi“ mentalita dusí naše oceány a škrtí našu prírodu – ale ničenie nekončí len tam
Umelé chemikálie si hľadajú cestu do nášho tela, kde sa časom hromadia. Potenciál pre katastrofické biologické následky ľudskej rasy rastú každou vyhodenou fľašou či sáčkom.
Chemikálie obsiahnuté v plastoch ako BPA narušujú embryonálny vývoj a sú spojené so srdcovými chorobami a rakovinou.
Ftaláty narúšajú génový vzorec a spôsobujú genitálne anomálie, najmä u malých chlapcov, čo sa môže odovzdávať po niekoľko generáciách. DEHP môže viesť k multi-orgánovým poškodeniam.
Takže, či sa už pozriete na životné prostredie, alebo biologické účinky, naše nedbalé užívanie plastov vytvorilo monštrum, vyžadujúce okamžitú pozornosť.
Do našich oceánov si každý rok razí cestu 9 miliárd kíl plastového odpadu
Podľa Greenpeace, svet produkuje 90 miliárd kilogramov plastov každý rok. 10% z toho končí v našich oceánoch. Z toho sa 70% potápa (polykarbonát, polystyrén, PETE) a spôsobuje škody na dne oceánov
Zvyšných 30% pláva na hladine (LDPE, HDPE, polypropylén a penové plasty) zhlukujúc sa do obrovských ostrovov odpadu, ktoré mnohí považujú za hanbu ľudskej rasy.
44% všetkých morských vtákov, 22% morských cicavcov, všetky morské korytnačky a rastúci zoznam rýb sú nachádzané s plastmi okolo ich tiel alebo s plastmi v ich telách.
Máte aj vy pocit, že ryby a morské korytnačky by sa nemali živiť plastom? A čo ľudia?
Bifenol-A (BPA) je snáď najznámejšia plastická chemikália, ktorá sa používa v potravinárskych plechovkách, zubných tmeloch, papierových peniazoch, bločkoch a ďalších produktoch.
Bohužiaľ, BPA má vlastnosť uvoľňovať sa z obalov do potravín v nich uskladnených a spôsobovať zdravotné problémy. Vysoká hladina bifenolu bola zistená vo viac ako 95 percent prípadov u testovaných ľudí.
Štúdie dokazujú, že dospelí ľudia s najvyššou hladinou BPA v moči majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť trpieť zúženými cievami a srdečnými chorobami ako tí s nižšou hladinou.
BPA narúša hormonálny systém vášho tela. Štúdiom na zvieratách bolo zistené, že BPA poškodzuje chromozómy a narúša vývoj vajíčka, čo by mohlo viesť k potratom, vrodeným vadám a Dawnovým syndrómom.
V iných štúdiách bol BPA spojený s obezitou, rezistenciou inzulínu a rakoviny.
Podľa genetika Dr. David Busbee z Texasu, menej ako jedna trilióntina gramu BPA na jeden mililiter potravín je schopná zmeniť fungovanie a vývoj buniek vo vašom tele.
Odkaz je jasný: BPA je škodlivé a je potrebné sa mu vyhnúť!
Pozornosť verejnosti začala vzrastať ohľadom škodlivosti BPA a napríklad v štáte Kalifornia bol BPA verejne vyhlásený za zdraviu škodlivú chemikáliu. Postupom času sa verejnosť začala mať stále viac na pozore pred BPA.
Hromada výrobkov z plastu bez obsahu BPA, od fliaš na vodu po umelohmotné hračky, zaplavili trh.
Avšak, v skutočnosti mnoho výrobných spoločností jednoducho zamenili BPA za iný druh bifenolu. Napríklad za bisfenol-S (BPS), ktorý sa však nachádza v ľudskom moči v rovnakých hladinách ako BPA.
Výskumy naznačujú, že BPS, ktorý hormónovo napodobňuje vlastnosti BPA, je významne menej biologicky rozložiteľný. Okrem toho, jeho tepelná stabilita a odolnosť na svetlo znamenajú, že po uplynutí určitého času môže byť ešte toxickejší ako BPA.
BPA či BPS však nie sú jediné chemické látky uvoľňujúce sa z obalov do potravín. Veda nedávno zistila, že melamín, zvlášť pri zahriatí, sa tiež rozpúšťa a uvoľňuje. Trvalý prísun melanínu v malých dávkach je spojený z obličkovými kameňmi u dospelých a detí.
Ftaláty
Ďalšou skupinou toxických chemických látok pochádzajúcich z plastu, sú ftaláty. Ftaláty fungujú ako zmäkčovadlá vo všetkom od vinylovej podlahy po pracie prostriedky, hadice, pláštenky, lepidlá, osviežovače vzduchu, zdravotnícke potreby, šampóny a dokonca aj hračky.
Ftaláty patria do skupiny chemikálií pôsobiacich na pohlavie, čo spôsobuje, že samci alebo mužské pohlavie mnohých druhov sa stáva ženským.
Ftaláty boli spojené s chronickými chorobami, ako sú alergie, astma a autizmus. U detí s ohrozeným zdravím môže spôsobiť zápaly. Zistilo sa, že deti lezúce alebo hrajúce sa na mäkkých a ohybných plastových podlahách či plastových podložkách na hranie pohlcovali ftaláty.
Jeden z najviac uvoľňujúcich sa ftalátov je DEHP, ktorý sa používa najmä v lekárskom priemysle. Výrobcovia ho pridávajú do polyvinylchloridu (PVC), aby plastové vybavenie bolo viac pružnejšie.
V PVC, DEHP predlžuje životnosť červených krviniek, takže ho nájdete v hadičkách, cievkach, vakoch na krv, nazogastrických trubkách a podobne.
Je vám známa vôňa nového sprchového závesu?
To je vôňa uvoľňujúceho sa DEHP.
Prielomový výskum práve zverejnil v PLoS One and Reproductive Toxicology zistenie, že krysy vystavené ftalátom mali potomkov s vyššou mierou ochorenia obličiek a prostaty. U ich pravnúčat sa dokonca preukázala zvýšená obezita a ochorenia pohlavných orgánov.
Toto je prvýkrát, čo bolo vedecky preukázané umelé vyvolanie dedičnosti ochorenia.
Bohužiaľ, každý človek môže mať merateľné ftaláty v jeho orgánoch. V roku 2000, CDC objavilo vysokú hladinu ftalátov u všetkých 289 testovaných Američanov v dospelom veku.
Dr Busbee informuje, že každý ftalát narúša génovú expresiu, teda schopnosť génov plniť svoj účel. Ako odhaľujú najnovšie vedecké štúdie, toto narušenie je škodlivé nielen pre ohrozené osoby, ale jeho účinky môžu byť odovzdané i ďalším generáciám.
Sú Bioplasty riešením?
Množstvo spoločností skočilo do rozbehnutého vlaku na rastlinné-plasty v zapálenom úsilí prísť na trh s perfektným bio-plastovým materiálom.
Od roku 2010, sa po celom svete používa viac ako 2,5 miliardy rastlinných plastových fliaš, vrátane takzvaných „Plant Bottle“ alebo rastlinná fľaša. Príkladom je aj spoločnosť Coca-Cola.
Napriek všetkému rozruchu, fľaše rastlinného pôvodu sú z veľkej časti biologicky nerozložiteľné, takže neuľahčujú odpadový problém.
Čo môžete urobiť hneď teraz?
Neexistuje len jedno riešenie, ktoré by odbúralo problém odpadových plastov.
Môžete ale prispieť riadením sa nasledujúcich krokov, ktoré prispejú k zníženiu spotreby plastov. To sa stane prínosom tak pre vaše zdravie ako aj životné prostredie:
- Znížte používanie plastov. Nakupujte výrobky, ktoré nie sú vyrobené z plastu alebo ktoré nie sú balené v plaste.
- Nekupujte balenú vodu, ale noste si svoju vlastnú (najlepšie v sklenenej fľaši).
- Na nákupy noste vlastné nákupné tašky.
- Miesto umelých kvetov, prineste na cintorín kytičku poľných kvetov, alebo čačinu.
- Recyklujte, čo môžete .
- Podporte legislatívu. Podporte akékoľvek úsilie vašej obce pri spracovaní odpadov, zapojte do ekologického odbúravania odpadu vašu spoločnosť, školu či susedstvo.
- Buďte inovatívny. Ak máte skvelý nápad, zdieľajte ho! Vaša schopnosť prísť s chytrými návrhmi a kreatívnymi nápadmi je neobmedzená. Veľa hláv po hromade je lepšie ako jedna. Inovácie nás posunú smerom k zachovaniu nášho sveta.
Zdroj: www.mercola.com
Preklad: Žubra
Súvisiace články
- 10 vecí spôsobujúcich rakovinu, ktoré by ste mali ihneď vyhodiť
- Recyklované plasty sú nočná mora z hľadiska obsahu škodlivých chemikálií ako ftaláty a BPA
- Masové používanie dezinfekcie na ruky zvýšilo výskyt astmy a krízy neplodnosti
- Dezinfekcie rúk 100-násobne zvyšujú absorpciu nebezpečných látok cez kožu
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
ja to vidim tak ze o par stovak rokov budu ludia tazit z nasich skladok plasty a ine suroviny tak ako sa dnes tazi ropa a uhlie – je to ako keby sme si nieco odlozili na horsie casy az nebude ropa
co sa tyka oceanov tam je ten problem zrejme nasou technologiou neriesitelny
…….uz existuju technologie aj na detoxikaciu Zeme….. avsak, chvilu to este bude trvat……
Detoxikácia Zeme začne onedlho – keď sa otvoria pekelné brány, alebo do nás narazí obrovský meteorit – všetko bude detoxi …..
A silikón je bezpečný? momentálne sú prezentované detské výrobky bez BPA z mäkkého silikónu. Môže sa zahrievať? nerozpúšťa sa?