Vedci zistili, ako telesná výška vplýva na psychiku človeka


Vedci zistili, ako telesná výška vplýva na psychiku človeka

Začnime tento článok otázkou: Klamali ste niekedy o svojej výške?

Rozhodne nejde o nič nezvyčajné. Vaša celková výška v porovnaní s inými ľuďmi a vaším okolím je dôležitým faktorom v tom, ako vidíte seba i okolitý svet.

Zbohom vysoký krvný tlak

A povedzme si to priamo, byť vysoký má svoje sociálne výhody.

Čo o výške a jej menej nápadných dopadoch hovorí veda?

Podľa výskumu, ktorý sa konal v roku 2014, môže výška človeka priamo ovplyvňovať pocity bezpečia a dokonca aj paranoje.

Bádatelia Daniel Freeman, Nicole Evansová, Rachel Listerová, Angus Antley, Mel Slater a Graham Dunn požiadali dobrovoľníkov o účasť v štúdii virtuálnej reality, v ktorej podnikli virtuálnu cestu hromadnou dopravou pri svojej normálnej výške.

Účastníci sa následne podelili o svoje celkové pocity.

Potom, po druhý raz cestovali tou istou trasou hromadnej dopravy, no simulátor virtuálnej reality ich spravil asi o hlavu nižšími, než bola ich normálna výška.

Hoci sa jazda metrom dá sotva považovať za náročnú úlohu, po zmene výšky na nižšiu udávali účastníci výrazne odlišné pocity.

Uvádzali, že po zmenšení svojej telesnej výšky pociťujú väčšiu úzkosť, cítia sa slabší, menejcennejší a neschopnejší.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

O zmenšení ich výšky však výskumníci účastníkom nepovedali a v skutočnosti si to, že sa cítia menší než predtým, hneď nevšimli (nevnímali seba ako nižších, ale ostatných ako vyšších).

Jeden účastník mal pocit, že keď bol nižší, správali sa k nemu ostatní virtuálni pasažieri nepriateľsky, hoci sa virtuálny pasažier nijako odlišne nechoval.

Čo z toho vyplýva

Účelom tejto štúdie nie je poukazovať na nízkych ľudí či obviňovať ich z paranoje a nervozity, ale skôr skúmať, ako môžeme s paranojou bojovať.

Výskumníci sú presvedčení, že paranoja môže mať pôvod v obraze o sebe samom a pocitoch svojej menejcennosti a malosti.

„Z tohto vyplýva, že keď niekomu pomáhame zmýšľať o sebe pozitívnejšie, sme možno schopní znížiť jeho náchylnosť k paranoidným myšlienkam,“ napísali v článku uverejnenom v The Guardian Daniel a Jason Freemanovci.

„Prospešnou tu môže byť virtuálna realita: Ak simulácia zníženia telesnej výšky sebahodnotenie znižuje, potom môže platiť aj opak.

Umožnením ľuďom s problematickou paranojou cítiť sa v sociálnych situáciách virtuálnej reality vyššími by sme mohli byť schopní zvýšiť ich sebadôveru v reálnom svete.“

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: higherperspectives.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Je tisíce let známé, že somatotyp,vzhled člověka ovlivňuje jeho psychiku, vlastnosti. Stačí znát dějiny psychologie, moderní neznámí vědci si myslí, že objevili Ameriku? Ach jo, pořád okurková sezóna.

Pridajte komentár

*