Najčastejšie chyby pri raňajkách, z ktorých rýchlo vyhladnete a priberiete


čo sú zdravé raňajky

Stáva sa vám, že za krátku chvíľu po raňajkách ste opäť hladní? Ak áno, potom zrejme konzumujete zlé potraviny.

Veľa ľudí je často zmätených ohľadne toho, čo sú a čo nie sú zdravé raňajky. V rôznych médiách často počúvate rôzne rady expertov o tom, ako by zdravé raňajky mali vyzerať.

Stop Candida

Chyby, o ktorých najčastejšie hovoria, sú tieto:

  • Nedostatok proteínov
  • Málo vlákniny
  • Žiadny tuk
  • Málo jedla
  • Raňajkovanie príliš neskoro

Mnohé z nich majú svoje opodstatnenie. Avšak to, na čo sa vôbec nezameriavajú, môže byť vôbec najväčšou chybou raňajok. A tou sú samotné raňajky.

Vynechanie raňajok môže so sebou prinášať množstvo zdravotných výhod. Počnúc zlepšením inzulínovej citlivosti, až po posunutie vášho metabolizmu do módu v ktorom namiesto cukrov začnete spaľovať tuky.

Avšak predtým, než sa budeme podrobnejšie venovať tejto téme, pozrime sa trocha bližšie na päť vyššie uvedených bodov.

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete nezmeniť vaše stravovacie návyky a aj naďalej raňajkovať, tieto odporúčania vám aspoň pomôžu predchádzať pocitu hladu krátko po nich.

Bežné chyby pri raňajkách

Najbežnejšia chyba, ktorú ľudia pri raňajkách robia je, že jedia typické raňajkové potraviny. Väčšina z nich je vysoko spracované, plné cukru.

Príkladmi sú cereálie, pečivo, bagety a iné z obilia vyrobené potraviny. Tieto patria medzi vôbec najhoršie veci, ktoré môžete na raňajky konzumovať. Síce dočasne utíšia hlad, no koledujete si o metabolickú pohromu, pribratie na váhe a zdravotné ťažkosti spojené s obezitou.

Existujú tisíce dobre zdokumentovaných klinických štúdii poukazujúce na vplyvy cukrov na vaše zdravie.

Bohužiaľ, mnohí experti odporúčajú potrebu väčšieho množstva bielkovín, no zabúdajú na nezdravo vysokú úroveň cukrov a sacharidov.

Tiež zabúdajú poukázať na problémy spojené s pasterizovanými mliečnymi výrobkami, vrátane jogurtov. Okrem toho nemajú ani potuchy, že komerčne vyrábané jogurty sú plné cukrov!

Bez ohľadu na to, či sú plno- alebo nízkotučné (tie sú ešte horšie), tieto komerčné pasterizované jogurty nie sú dobrým zdrojom ani bielkovín, ani tuku.

Ďalším problémom mnohých odporúčaní expertov je to, že až nadmieru propagujú význam bielkovín.

V súčasnosti čím ďalej, tým viac vzniká konsenzus v tom, že veľké množstvo cukrov je nezdravé. Avšak jediné čo robia je to, že ich nahradia bielkovinami a tuky úplne ignorujú.

Ide o vážnu chybu!

Pri vyradení cukrov z vašich raňajok je dobré pouvažovať aj o ich čiastočnom nahradení niektorými z nasledujúcich zdravých tukov. Dokonca vám to pomôže pri prechode zo spaľovania cukrov na tuky.

Zdravé tuky a oleje:

  • olivy a olivový olej
  • kokos a kokosový olej
  • maslo vyrobené z nepasterizovaného mlieka od kráv pasených na tráve
  • surové orechy, zvlášť makadamové
  • žĺtka od organický chovaných sliepok
  • avokádo
  • mäso od zvierat chovaných na čerstvej tráve
  • palmový olej
  • nezohrievané organické orechové oleje

Čo si teda dať na zdravé raňajky?

Opäť, nie som presvedčený o tom, že raňajky ako také sú zdravé.

Ak sa však nachádzate v prechodnej fáze ich odstránenia alebo z akéhokoľvek dôvodu ich chcete aj naďalej konzumovať, potom vajcia od organicky chovaných sliepok sú ideálnou potravinou na raňajky.

A čím menej ich varíte, tým lepšie, nakoľko veľa živín v žĺtku je citlivých na teplo, ktoré ich ničí.

Preto vajíčka na mäkko sú ideálne. Prípadne druhou možnosťou je konzumovať na raňajky rovnaké jedlá, ktoré sa bežne podávajú ako obed alebo večera. Pohrdnúť nemusíte ani zbytkami večere z predošlého dňa.

Prečo je dobré raňajky vynechať?

Zaujímavou vecou je, že v rovnakom čase ako raňajky zvyčajne vrcholí aj úroveň kortizolového cyklu. Kortizol je stresový hormón, ktorý ovplyvňuje vylučovanie inzulínu.

Ak skonzumujete cukor na vrchole takéhoto cyklu, to potom vedie k rapídnej produkcii inzulínu a následne k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi. Tento efekt je oveľa výraznejší pri jedení ráno, v porovnaní s ostanými časmi počas dňa.

Ak ste zdraví, vaša hladina cukru nepoklesne do nebezpečných úrovní typických pre hypoglykémiu. Avšak môže poklesnúť dostatočne nízko na vyvolanie pocitu hladu.

Preto aj napriek všeobecným odporúčaniam o nevynechávaní jedál, preskočenie raňajok vám pomôže udržať pod kontrolou túžbu po jedle i pocit hladu počas celého dňa.

Okrem toho existuje aj mnoho ďalších dôvodov pre vynechanie raňajok. O tých si povieme čoskoro.

Najprv je však vhodné upozorniť na to, že preskočenie raňajok je proces, nie jednorazová akcia. Nemôžete jednoducho jeden deň prestať raňajkovať a zároveň na druhý deň získať všetky ostatné výhody, ktoré sa s tým spájajú.

Ide o záväzok, ktorý po určitú dobu prinesie určité nepohodlie. Úplný prechod trvá zvyčajne niekoľko týždňov. Po jeho zavŕšení sa zmení aj metabolizmus vášho tela, kedy spaľovanie cukrov ako primárny zdroj energie nahradí spaľovanie tukov.

Ako uskutočniť striedavé hladovanie

Striedavé hladovanie, známe aj ako jedenie podľa rozvrhu nutne neznamená vyhýbať sa konzumácii jedla počas dlhého obdobia.

Skôr sa jedná o dramatické obmedzenie množstva kalórii, prípadne zúženia časového intervalu, v ktorom každý deň jedlo konzumujete. Niektoré zdroje odporúčajú znížiť kalorický príjem na polovicu. Avšak kľudne môžete ísť až na úroveň len 500 až 800 kalórii.

Druhou spomenutou možnosťou je jednoducho konzumovať len počas pár hodinového rozpätia každý deň.

Takým ideálnym rozpätím je 6 až 8 hodín, počas ktorých konzumujete jedlo. To potom znamená, že každý deň držíte hladovku  16 až 18 hodín, čo postačuje na to, aby sa vaše telo preplo do módu spaľovania tukov.

Najlepšie na tom je to, že to platí bez ohľadu na množstvo kalórii, ktoré počas „konzumného“ rozpätia skonzumujete! Tým rozpätím môže byť napríklad čas od obeda 12:00 hodiny do večera 18:00 hodín.

Ako už bolo spomenuté skôr, ide o postupný proces. Zvyčajne začnete s nejedením tri hodiny pred spaním. To vám dá určitý náskok v procese striedavej hladovky.

Potomm ak spíte 8 hodín, po zobudení máte za sebou už 11 hodín hladovania.

Ďalším krokom je vyčkať s jedlom tak dlho ako môžete. Spočiatku to môže byť jednu hodinu po zobudení. Postupne čas predlžujete o 15 až 30 minút každý deň. No a po niekoľkých týždňoch budete mať prvé jedlo až okolo obeda.

Dĺžka prispôsobenia tela na nový režim bude závisieť od toho, do akej miery je vaše telo závisle na spaľovaní cukrov pre získavanie energie.

Čím je táto závislosť vyššia, tým dlhšie bude aj proces prispôsobovania sa trvať.

Moderný výskum potvrdil, že keď dosiahnete stupeň primárneho spaľovania tukov, vyplynú z toho pre vás viaceré zdravotné výhody.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Medzi ne patria predovšetkým tieto:

  • Normalizácia citlivosti na inzulín. To je kľúčom pre vaše zdravie, nakoľko inzulínová rezistencia je primárnym faktorom u takmer všetkých chronických chorôb od cukrovky, cez choroby srdca až po rakovinu.
  • Normalizácia hormónu grehlin (hormón vylučovaný žalúdkom vyvolávajúci hlad).
  • Podpora tvorby ľudského rastového hormónu (HGH). Ten hrá významnú úlohu pri podpore zdravia, výkonnosti a tiež spomaľuje proces starnutia.
  • Zníženie hladiny triglyceridov.
  • Potláčanie zápalových procesov a znižovanie poškodení spôsobovaných voľnými radikálmi.

Dočasná niekoľkohodinová hladovka tiež potláča takzvané mTOR signálne vzruchy vo vnútri buniek. Nové výskumy ukazujú, že tento proces hrá dôležitú úlohu pri procese starnutia.

Hyperaktívne mTOR signály totiž potláčajú apoptózu poškodených buniek, čo napokon môže viesť napríklad až k rakovine.

Dlhú dobu sú známe výskumy, počas ktorých sa limitovaním príjmu kalórii u zvierat podarilo predĺžiť ich dĺžku života až o 50%.

Aktuálnejšie výskumy zasa ukazujú, že náhla a striedavá hladovka dokáže ponúknuť rovnaké výhody ako trvalé zníženie kalórii.

Trvalé zníženie kalórii je často možné iba dočasne, keďže základný ľudský inštinkt zahnať hlad je možné potláčať len po určitú dobu. Jeho dlhodobé potlačenie by bolo nemožné.

Striedavá hladovka a ranné cvičenie

Tento systém funguje obzvlášť účinne s rannou rozcvičkou.

Jediná výnimka kedy sa odporúča skonzumovať aj nejaké jedlo je v prípade, ak je táto rozcvička zameraná na posilňovanie svalov.

Vtedy je dobré dodať telu nejaké proteíny, aby malo z čoho budovať svalovú hmotu. Ideálne je tak 30 až 60 minút po cvičení užiť proteíny v prášku. Nie príliš veľa, tak 20 gramov alebo jedna lyžica úplne postačuje.

Nezabúdajte tiež na to, že naši predkovia nemali prístup k jedlu 24 hodín denne, 7 dní v týždni ako je tomu dnes. Dáva preto zmysel predpokladať, že aj naše gény sú nastavené pre striedavé hladovanie.

Telu trvá približne 6 až 8 hodín na spálenie všetkých zásob cukrov. Po tomto časovom úseku začínate spaľovať tuky.

Ak však pravidelným jedením každých 8 hodín doplníte telu spotrebované zásoby cukrov, je preň potom oveľa ťažšie spaľovať tuk.

Je tomu tak preto, lebo cukor je pre organizmus najľahšie dostupným zdrojom energie. Prečo by sa potom trápil so spaľovaním tukov, keď môže oveľa ľahšie získať energiu z cukrov?

Avšak čo je na celej veci najzaujímavejšie je to, že vás nielen dokáže posunúť do módu spaľovania tukov a obmedzí pocit hladu, ale zároveň takmer úplne eliminuje žiadostivosť po nezdravých spracovaných potravinách.

Ak toto nastane, potom už ani nemusíte mať príliš veľa disciplíny alebo silnej vôle pre dodržiavanie zdravého jedálnička, keďže vaša túžba po sladkom proste prestane existovať.

V kľude sa dá povedať, že ide o taký malý zázrak.

Je striedavá hladovka to pravé pre Vás?

Ak sa už zaujímate o zdravú stravu a fitnes, potom striedavá hladovka môže byť tou vecou, ktorá vás posunie do ďalšej úrovne.

Avšak musíte byť pri nej veľmi opatrní, načúvať svojmu telu a svojim energetickým úrovniam. To sa týka predovšetkým tých, ktorí majú nadváhu, cukrovku, hypoglykémiu alebo ak ste tehotná.

Majte na pamäti aj to, že správne nutrične vyvážená strava sa v tejto situácii stáva o to viac dôležitá.

Sústrediť sa preto netreba len na samotnú hladovku, ale predovšetkým na to, čo skonzumujete počas doby, keď práve nehladujete.

Sedliacky rozum napovedá, že držanie hladovky skombinované s denaturizovanou, vysoko spracovanou potravou plnou toxínov zrejme spôsobí viac škody ako úžitku.

Vtedy vášmu telu nedodávate to správne palivo na to, aby rozkvitalo.

K dosiahnutiu nutrične vyváženej stravy vám výrazne dokážu dopomôcť aj naše produkty (e-kniha Nutričné hodnoty potravín, Nutričná kalkulačka a Príručka pre vegetariánov). Nájdete ich TU.

A. Hypoglykemici, cukrovkári a ľudia pod stresom

Ak máte hypoglykémiu, cukrovku alebo ste tehotná či práve kojaca žena, potom bude lepšie sa vyhnúť akejkoľvek hladovke i časovaniu jedál.

A najlepšie až do doby, keď budete mať hladiny krvnej glukózy a inzulínu normalizované, prípadne do pôrodu alebo ukončenia kojenia dieťaťa.

Ďalší ľudia, ktorí by sa mali tomuto typu diéty vyhnúť sú tí, ktorí žijú v permanentnom strese, majú kortizolovú nerovnováhu či adrenalínovú únavu.

B. Tehotné a kojace ženy

V prípade tehotných a kojacich žien si nemyslím, že by hladovanie bola tá správna voľba.

Vaše dieťa potrebuje veľké mnoho nutričných látok počas, aj po pôrode. Neexistuje žiadny spoľahlivý výskum, ktorý by odôvodňoval potrebu hladovania v tomto období.

Priam naopak, niektoré štúdie tvrdia, že hladovka počas tehotenstva je kontraindikáciou, pretože môže zmeniť dýchací rytmus, tlkot srdca u plodu a tiež prispieť k rozvoju tehotenskej cukrovky u matky.

Dokonca hladovka počas tehotenstva môže vyvolať predčasný pôrod.

Osobne si nemyslím, že by to stálo za to riziko. Počas tohto dôležitého obdobia by som odporúčal zlepšiť nutričné hodnoty vašej stravy.

Strava s dostatkom organických, biodynamických potravín a potravín s vysokým obsahom zdravých tukov, doplnené kvalitnými bielkovinami dá vášmu dieťaťu dobrý štart do života.

Tiež sa uistíte, že vaša strava obsahuje dostatok fermentovaných potravín pre optimalizáciu tak vašej mikroflóry, ako aj mikroflóry dieťaťa.

Ako zostaviť plán životného štýlu čo funguje

Aktívne sa zaujímate o vašu stravu, odstránili ste cukry a vysoko spracované potraviny z jedálnička a nahradili ich zdravými tukmi, ako napríklad tie spomenuté v tabuľke vyššie?

Potom striedavá hladovka môže ešte viac prispieť k zníženiu váhy a ponúknuť ďalšie zdravotné prínosy.

Taktiež pokiaľ posilňujete a narazili ste na mrtvý bod progresu, tento systém vám môže pomôcť potlačiť veci trocha napred.

Ak sa rozhodnete to vyskúšať, nezabúdajte, že nesmiete jesť žiadne jedlá 3 hodiny pred spaním. Potom počas rán začínajte pomaly. Odsúvajte prvé jedlo postupne každý deň o zopár minút až pokým nedosiahnete 16 až 18 hodín bez jedla.

Počas zvyšných 6 až 8 hodín skonzumujte vašu celodennú dávku kalórii. A nazabúdajte načúvať svojmu telu!

Tiež berte ohľad na sklon k hypoglykémii, ak sa u vás vyskytuje. To preto, lebo čím dlhšie ostávate bez jedla, tým nebezpečnejšie môže byť pre vás vyrovnávanie hladín krvného cukru.

Záver

Podľa môjho názoru vyplývajúceho zo skúseností, raňajky nie sú najdôležitejším jedlom dňa tak, ako sa často traduje.

Bez ohľadu na to, ako si ich nastavíte, môžu spôsobovať viac škody ako úžitku.

Vynechanie raňajok dokáže byť najjednoduchším spôsobom ako prepnúť váš metabolizmus do tuk spaľujúceho módu pre primárnu produkciu energie.

Ak raz urobíte tento posun, vaša túžba po nezdravých jedlách priam magicky zmizne. A ako bonus, nebudete potrebovať vynaložiť extrémnu sebadisciplínu, ani pevnú vôľu na to, aby ste pri zdravej strave aj ostali.

Čo viac si môže človek želať? Tri muchy jednou ranou – schudnutie, zdravá strava a žiadna veľká sebadisciplína…

Vyskúšate to aj vy? Ak áno, určite sa s nami aj ostatnými čitateľmi podeľte o svoje skúsenosti.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net, Zdoj: mercola.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. vyborny clanok az sa mi nechce verit 🙂

    mne rano nechuti a bezne jedavam prvy krat az na obed ak sa aj niekedy najem rano, som cely den hladny
    proste som na taky rezim zvyknuty uz od detstva a nemam s tym problem

    inac dost casto sa v clanku spominaju hypoglykemici a cukrovkari, tu len dodam ze ked sa chce niekto vyhnut zvysenej produkcii inzulinu je treba nahradit sacharidy tukmi pripadne bielkovinami – v podstate nizkosacharidova strava, v pripade cukrovky je ale treba znizit davky inzulinu pripadne uplne vysadit, pri takejto strave clovek v podstate nemoze dostat hypoglykémiu

  2. Ján Rendek

    Celkom fajn článok, cítim z neho evolučno-biologický prístup (tiež známy ako paleo), len ma premohla záplava nutrilogických termínov. Namiesto kontrovania inými nutrilogickými termínmi poviem nasledovné: naši predkovia ráno (o cca. 4:00-5:00) vstali, nalačno obdriadili a nakŕmoli zvery a až zobudení, zapracovaní zjedli „raňajky“. A nejedli müsli alebo rožtek s džemom, ale poriadny tanier hustej polievky. Skúste to, možno budete prekvapení výsledkom.

    • Absolútne súhlasím?Najprv ráno výdaj energie, rozhybanie a ako sa hovorí, až keď si zaslúžime, tak sa môžeme najesť???

      • A ta polievka je úplne ideálna. Teplé jedlo, ktoré zahreje žalúdok, aj celé telo+ dodá vodu a minerály?

  3. Hildegarda

    …. tak tento článok si vytlačím a budem ho každému, kto ma opäť začne presviedčať o zdravosti raňajok oplieskavať o hlavu…. Asi do 25 rokov som takmer nikdy neraňajkovala-skrátka mi nechutilo ráno jesť. Do školy som si nosila desiatu jablko a maslový chlieb. Jablko som desiatovala a chlieb jedla cestou domov zo školy. Mala som normálnu postavu. No a keď ma všetci naokolo začali presviedčať, že ako nezdravo sa stravujem, tak som podľahla ich rečiam aj článkom v odborných časopisoch…. Začala som raňajkovať, poraňajkovať, desiatovať… atď… bola som skrátka stále hladná…. A začala som priberať. A teraz sa z mužom vždy ráno vadím, že keď som neraňajkovala tak som problém s váhou nemala. A on si stále melie dokola, že keby som vždy raňajkovala, tak nepriberám… a stále dokola. No a tento článok ma potešil a od zajtra zase žiadne raňajky….:)))))))) a verím, že začnem aj chudnúť bez tých nanútených raňajok :)))))

  4. Zaujímavý článok, no mna celkom nepresvedčil, nakolko všetci obézny ľudia v mojom okolí majú jedno spoločné – neraňajkujú. Začinaju jesť až okolo obeda, pretože ráno im „nechutí“ a postavy teda nemaju ako modelky.

    • Vždy je minimálne otázka, čo jedia potom a či vôbec jedia potraviny nutrične posunuté k tukom. Ide o prirodzenú logiku, ktorá sa moc vybalancovať nedá. A všimnite si – článok nehovorí nič o pitnom režime počas konzumácie, čo je z hľadiska efektivity trávenia veľmi podstatná vec! Súčasne ísť dlhodobo pod 2,5L kvalitných tekutín, je celkom zaujímavý spôsob, ako sa neskôr zošupnúť samospádom do budúceho rizika. To sa okašľať nedá…

    • žeru aj o polnoci a nie málo, potom sa nediv, že im ráno nechutí.

    • Áno, to ke pravda, len sa ich opýtajte, čo pijú ráno ( určite kavu) a koľko tekutín vypijú za deň. A teda hlavne dopoludnia. Tam je skôr problém s tým, že viac jedia ako pijú vodu/ čaj a prijímajú prázdne kalórie, čiže nutrične prázdne potraviny+ majú minimálny vydaj energie ( malo chôdze, necvicia, malo fyzickej aktivity)

  5. zdravotne problemy ma priniesli az ktakejto stravovacej sablone. a stali sa zzazraky choroby zmizli..ako chronicke zapaly hrdla,,pecene,,stittnej…takze zbohom antibiotika,,euthyroxyy..takze clanok uplne funguje….dakujem autorovi ze takto to potrvdil

  6. Neranajkovat? jest max 800 kcal denne a len na 6 hodin? Ak neikto zacne hladovat bude chudnut mozno par dni tuky, ale ked si telo zvykne na to, ze nedostane ziviny zastavi sa spalovanie a telo si bude energiu brat zo svalov a nie z tukov! Cize pneumatika ostane mili nadsenci z clanku! Ranajky su najdolezitejsie, nastartuje organizmus a doda mu energiu. Nejest 3 hodiny pred spankom? pre boha….ved by som umrela od hladu! Lahka vecera hodinku pred spanim je perfekna ale musi byt bez sachardov..chcem vidiet kto by vydrzal na 800kcal denne. Zachvlu by vsetko pribral. Prosim vas neberte si z tohot clanku ziadne rady, lebo si este pohorsite. takto neschudnete, ba naopak iba priberiete ak sa viac najete. A hlavne je dôležitý pohyb. Sedenim na zadku a nejedenim neschudnete.

    • a skusila si to niekedy? nikdy si to nerobila a hned hodnotis
      len si to skus prve jedlo okolo desiatej a to priblizne 30g sacharidov 50+g tukov a 50g bielkovin, 2. jedlo to iste priblizne o stvrtej
      prechodne obdobie je 2-3 dni kedy sa clovek moze citit slaby,v pripade ze slabost pretrvava treba znizit sacharidy a zvysit tuky, po schudnuti treba zvysit tuky aj na 250g za den, ostatne moze ostat, tu je dolezite nezvysit sacharidy lebo po takejto diete by clovek zacal priberat tempom 0,5kg za tyzden – nizkosacharidova strava sa dodrzuje cely zivot nie len pocas chudnutia
      treba si uvedomit ze ak ma clovek dostatocny prisun bielkovin (100g+) zo svalov nechudne resp. len minimalne
      ranajky ti rozhodia krvny cukor na cele doobedie ciastocne sa to da kompenzovat ak si dame nieco s vyssim obsahom tukov
      co sa tej tvojej lahkej vcere tyka neviem ci si nekedy skusala ist spat s uplne prazdnym zaludkom ale je to sakramentsky rozdiel – clovek sa vyspi stokrat lepsie

      • Nizkosacharidova strava a hladovanie niu su zdaleka vhodne pre kazdeho „zdraveho“ cloveka. Pre zeny a pre ludi so zdravotnymi problemami zu doslova nevhodne.
        Suhlasim ze je dolezite co clovek ranajkuje, resp. ake jedlo pocas dna konzumuje, aj ako ma celkove rozvrhnuty prisun energie. Neranajkovala som mozno 15 rokov. Potom som zacala rano chodit trenovat, a po 2-hodinovom treningu som jednoducho zacala byt hladna. Tak som zacala „ranajkovat“ – bolo to cca 4-5 hodin po zobudeni.
        Posledny rok sa snazim ranajkovat rano. Tucny tvaroh s kyslou snotanou, orechami, kakaom a lyzickou medu. Nie som cez den hladna. Veceriam ako sa podari – niekedy o 18-19, niekedy o 23.

    • „ale ked si telo zvykne na to, ze nedostane ziviny zastavi sa spalovanie a telo si bude energiu brat zo svalov a nie z tukov“

      Tato veta jasne hovori o tom, ze nemate ani sajnu o tom ako telo funguje. Vy si myslite, ze ked pravidelne jete tak telo si najprv berie energiu z tukov, resp. ze nejakym sposobom nespaluje ako prvy cukor vo svaloch? Stale bude telo najprv spalovat cukor pretoze je to rychlejsie (energia je okamzite k dispozicii) a menej energeticky narocne ako spalovat tuky.
      To, ze ranajky su zaklad je tiez taky oblubeny mytus. Ale to je na dlhu debatu.

    • Uplne suhlasim. Neranajkovat je ta najvacsia hlupost. Ak niekto spi 8 hodin a rano sa zobudi tak jeho telo prakticky spotrebuje vacsinu energie pocas spanku. Ak sa nenaranajkuje a bude jest napr. o dalsie 2 mozno 3 hodiny tak jeho telo sice zacne spalovat tuky ale po case bude spalovat bielkovinu z vlastnych svalov. A konecny vysledok bude aj tak len to ze na obed si da trojitu porciu ako napr. za kybel spagiet Takze ak neranajkujes tak sice krasne budes chudnut ale nie z tukov. Ak niekomu ide iba o cislo na vahe a nezalezi mu ze sice schudne cca. 5kg ale zo svalov a slanina mu ostane tak nech to robi. Clanok pisal niekto kto tomu asi velmi nerozumie.

  7. clovek spi lepsie? skusila som…dnes a dnes som vstala o 4rano, a to ste mali videt, 4ks rozkov, kapia, 1dcl tatarky, 2ks syra, med, kekse {B…e dobre rano| no 5 cez 9, ledva som sa doplazila k chladnicke, co som mala taku hypoglykemiu, ze ma triaslo tak ze som vyliala co sa dalo, teraz zo spokojna najedena, popoijam turka bez cukru a podla toho ze uz sa mi da aj trafit do tlacidla vidim ze cukor sa stabilizuje…ja som odmalicka inzulin. rezistentna, cim to je? doktori vravia ze moje telo ma zvyseny narok na sacharidy, vela inzulinu v krvi, ci tou kr. skupinou AB rh pozitiv,..neviete? tod moje skusenosti…nie nie pre mna len pravidelna strava aj s ranajkami myslim…ale vidite, skusim..N

  8. ja osobne odporucam knizku optimalni dieta od Dr. Kwasniewski da sa stiahnut napriklad z uloz.to
    zopar veci tam celkom pekne vysvetluje, ak sa clovek chce vyhnut hypoglykemii musi sa vyhnut kolisaniu krvneho cukru a to sa da velmi jednoducho nizkosacharidovou vysokotucnou stravou, ale ako som uz pisal je to strava na cely zivot, cukrovka sa neda vyliecit ale da sa ako tak oklamat

  9. Zachvilu napisete ze trebe vynechat obedy a potom vecere. A aky budeme stihly.

    • no ale tak to je – cloveku vyhovuje nizky kaloricky prijem rovnako ako zvieratam kde sa robilo vela pokusov konkretne aj na simpanzoch a samozrejme na potkanoch a mysiach kde ked mali prisne kontrolovany kaloricky prijem ich priemerna dlzka zivota sa predlzila na dvojnasobok co je uz slusny vysledok

  10. n.o.r.i.k.a

    nevie niekto nahodou o nejakom dobrom homeopatovi co vie liecit amenoreu? mam ju od 97, dovtedy ako hodinky. Komu som pisala, odpisali ze stym skusenosti nemaju, ale som pre nich vyzva, bohuzial, vzdy prehrali…a propo, to stravovanie moje sa velmi podoba Kwasniewskemu modelu kedze ficim na diabet.diete, no vcera rano som to prepiskla koly hypo… Kazdemu totiz vnoci klesa cukor, mne pod 2, preto ako prve rano do chladnicky…

  11. Chcel som sa spytat, preco nie su spomenute sacharidy s nizkym GI ako napr. ovsene vlocky (nie musli s kilom cukru, ciste vlocky). Popripade ovocie.
    Ja som tiez zastanca toho ze ranajky by sa mali vynechat, osobne mam ovela viac energie doobeda a cistejsiu hlavu. Rano jedine proteinovy napoj bez sacharidov a tukov a ine tekutiny samozrejme bez cukru. Ale povedzme na desiatu si davam bud surovu zeleninu (mrkva kalerab brokolica petrzlen) alebo ovocie podla sezony ale hlavne jablka. Obcas teda pridam spomynane ovsene vlocky k tym jablkam. Sportujem a preto je aj rozdiel ak som mal nejaky tvrdsi trening den predtym menia sa aj moje naroky na stravu doobeda v nasledujuci den.

    • Dobry den. Tento clanok je preklad zo zahranicneho zdroja. Prelozili sme ho tak, ako bol original, preto vam neviem povedat, ze preco iste veci nie su spomenute. Ono ziadny clanok nikdy nemoze byt kompletny. Vzdy sa najde nieco, co bude roznym ludom chybat.

  12. nesuhlasim s clankom. ja som cele detstvo bola nastavena na jedenie podla seba, nikdy mi nevyhovovali stravovacie sablony typu o 12tej obed atd. vzdy som bola zvyknuta jest vtedy, ked som citila hlad, co bolo max 3krat denne a jedla som menej ako rodina. ale nenechala som sa nutit, posluchala som svoj instinkt napriek reciam a normalne som prosperovala, mala vzdy normalnu postavu. ale vzdy som normalne ranajkovala, pestro. a potom, ked osm pocas VS nemala cas rananjkovat, tak az vtedy som zacala priberat. a potom sa mi tak do.rbal metabolizmus, ze som naopak vychudla na kost a to zacalo zas nutenie na jedlo, velke davky a casto, co mi zdravie este viac zhorsilo. v zaujme zachovania zdravia (a aj navstevou a radami alternativnych terapeutov) som nabehla na svoj stary stravovaci rezim, ich rady sa prekvapivo zhodovali s mojimi davnymi prirodzenymi navykmi. a stabilizovala som sa. a patrili tam najma vydatne ranajky a to je presne to, co odporuca aj tradicna cinska medicina, odporucam nastudovat si organove hodiny, je to velmi poucne a pravdive, aspon v mojom pripade.
    s castou o hladovkach suhlasim, tie mi tiez pomohli pri uzdravovani, je to tak, ludia neboli primarne zvyknuti mat jedlo k dispozici kedykolvek, to je vydobytok zapadneho sveta tak poslednych 100 rokov a v genoch to asi este nemame zapisane.
    co sa stravovania tyka, podl mna jednoznacne plati, pocuvat svoje telo (pozor, nezamienat si to s pazravostou a vlastne, len zdrave telo je asi schopne mat zdrave a prirodzene instinkty a pytat si to, co potrebuje a kedy to potrebuje, cize treba najprv nejake ocisty a tak), neexistuje na to jedna sablona vyhovujuca kazdemu bez vynimky, predsa len, kazdy ma inu stavbu tela, iny vydaj energie (drevorubac vs pajko v kancelarii) atd. ale najvacsiu logiku mi aj tak dava TCM (tradicna cinska medicina a ich dlhorocnymi skusenostami potvrdene organove hodiny, ktore jasne hovoria, ze ranajky medzi 7-9 maju byt najvydatnejsie jedlo dna, dokonca to je jediny cas, kedy sa sladke dokonale spracuje bez priberania atd., je to cas, kedy telo najlepsie vstrebe ziviny z jedla). takto to mne fungovalo cele roky a zas to tak robim.

    • Jedlo je tvrda droga hlavne to umele a ked budes pocuvat svoje telo tak sa nou predavkujes. Aj fetak prakticky pocuva svoje telo ked si pyta davku.. 🙂

  13. a dalsia rada, ktoru ma naucili, rano po prebudeni pit cistu vodu a potom tak za polhodinu (vramci ranajok) zjest nieco tucne. bud lyzicku oleja, alebo vydatne ranajky s maslom, ci uz aj slaninku alebo co, skratka tuk, aby sa za noc nazhromazdena zlc splachla vydatne a tak sa nevytvaraju zlcove kamene. mediteranci napr. zacnu kuskom peciva pokvapkanym olivovym olejom.

  14. a inak, vacsinou co poznam tucnych ludi, tak prave oni neranajkuju, alebo si daju jeden jogurt ci jablko, ale to ja nepovazujem za ranajky 😉 podla TCM aj starej ludovej mudrosti podla mna uplne plati: Ranajkuj ako kral, o obed sa rozdel s priatelom, veceru daj nepriatelovi.

  15. Myslím, že by si mal každý nájsť svoj spôsob regulovania telesnej hmotnosti a výživy podľa toho ako to vníma sám. Skúšala som niekoľko rád ako žiť zdravo pomocou stravy a zistila som, že tak ako je človek individuálny a jedinenčný, také je aj jeho telo. Najviac zo všetkého čo viem, čo funguje každému je, že má úplne v poriadku mysel – čiže zdravý rozum. Viem, že aj fungovanie telesných buniek je pod kontrolou mysle, a ak človek dobre vníma, čo potrebuje telo, tak ako šofér, ktorý riadi auto pozoruje, ktorá súčiastka sa opotrebováva nesprávnym riadením, zmení štýl jazdy alebo už poškodené auto opraví, tak aj človek môže ovládať svoje telo a môže sa naučiť ho používať. Nie každé telo má rado to, čo iné telá a to je z dôvodu, že ho riadi iná bytosť, ktorej sa páči niečo iné ako ostatným. Najlepšou kombináciou na schudnutie a dobre vyživené telo je v prvom rade dať si do poriadku mysel. Pokiaľ mysel obsahuje záznamy spojené s fyzickou bolesťou tela, je jasné, že táto bolesť uložená v pamäťových bankách mysle bude neustále tlačiť na telo a bude ho poškodzovať tým, čím bolo zranené. V mieste zranenia aj po rokoch nebudú prúdiť správne živiny a preto ochorie. Veľmi dobrým spôsobom ako sa ochrániť po zranení a oživiť prietok živín je „ASIST“, o ktorom sa môžete dočítať v v brožúre od pána L.Rona Hubbarda, ktorý študoval jadrovú fyziku a porozumel funkciám mysle. Niekoľko krát som sa presvedčila v živote na sebe aj iných, že postup, ktorý autor uvádza je funkčný. Veľmi rýchlo sa pomocou asistu hoja rany, osoba sa dostáva do pokojného stavu, čo pomáha k rýchlemu uzdraveniu. Videla som ako opitý človek, pomocou asistu v priebehu 10 minúť úplne vytriezvel. Taktiež som pomáhala ľuďom pomocou asistu dostať sa z epileptického záchvatu. Kým prišla záchranka, stáli pokojne na nohách. A ako môže mať človek čistú myseľ bez traumatizujúcih zážitkov z minulosti? Tak, že použije postup popísaný v knihe alebo na DVD Dianetika, čo znamená, čo myseľ spôsobuje telu. Dia je cez a nous je myseľ. Ľudia, ktorí tento postup použili si zvýšili svoje IQ a vedomosti do takej miery, že je takmer nemožné aby ochoreli alebo mali problémy s nadváhou keď sa rozhodnú, že ju mať nebudú. A keby ešte ani toto, čo uvádzam niekomu nestačilo na to, aby sa dal úplne do poriadku, tak môže použiť vedomosti zo Scientológie – ktorá pnúka odpovede na rozsiahle oblasti života. Scio je latinské slovo, ktoré znamená mať vedomosti, poznať, rozumieť a lógos je grécke slovo vytvorené zo zloženiny légo a znamená zbieram, čítam, hovorím. A ak by mal niekto problém s tým, že by sa pomocou Scientológie a Dianetiky mohol dozvedieť viac o tom ako funguje jeho myseľ a on ako bytosť, duch (zo staroslovenčiny, čoho pôvodný význam bol dych, závan) v spojení s telom a fyzikálnou hmotou, tak mi je to úprimne ľúto, pretože potom nikdy úplne neporozumie ako má správne udržať telo v chode. Vždy som obdivovala ľudí, ktorí dokázali svojimi schopnosti dosiahnuť svoje osobné duchovné zdravie v spolupráci s telom a prekročili hranice schopností bežného človeka a dožili sa veku aj vyše 100 rokov. Ale viem, že pomocou Scientolģie sa dá dožiť oveľa vyššieho veku ako sa bežne uvádza. Niet hranice. Je to len na rozhodnutí sa samotnej osoby (ducha, bytosti)). Prajem Vám pevné zdravie! (Slovo zdravie je porovnateľné s latinským slovom robustus, čo znamená z dubového dreva, silný otužilí.) Poznámka na záver, len 20 % ľudí na ZEMI má problémy s tým, aby sa ľudia dozvedeli pravdu o sebe. Len 2,5% z nich je naozaj veľmi nebezpečných. Sú to tí, ktorí ničia celú civilizáciu na ZEMI a rozširujú po svete šialenstvo, drogy, vojny a choroby. Nazývajú sa rôznymi menami, jedno z nich je psychiatria (môžete sa o ich činnosti dozedieť na http://www.cchr.sk) Ďalších 80% percent populácie je orientovaných na to, aby pomáhali iným aj sebe, ale len cca 10% vie presne, čo sa deje a napráva celú civilizáciu. Teším sa na to, kto sa zase pustí do mňa a do Scientológie keď Vám ukazujjem ako si môžete zvýšiť svoje schopnosti. Mimochodom, nie každý, kto používa Scientológiu sa stane scientológom, tak ako ten čo pije šampanské sa nestane františkánom preto, že ho vyrobil františkán:-)))) Ale keď použijete Scientológiu môže Vám to výrazne pomôcť k tomu milí priatelia, aby ste rozumeli viac svojmu životu.

  16. Dovolím si veľmi vážne protestovať a nesúhlasiť. Raňajky SÚ a vždy BUDÚ najdôležitejšie jedlo dňa. Správne raňajky musia telo správne naštartovať do celého dňa, potrebujú dodať do tela všetky potrebné živiny, ktoré si naše telo samo nedokáže vytvoriť a musia udržať hladinu cukru a inzulínu v normále.

    Súhlasím s pasážou, že „bežné“ raňajky typu: pečivo, cereálie, mliečne výrobky, sú absolútne nevhodné, pretože neprimerane zvyšujú hladinu glykémie pre ich vysoký glykemický index. Po niekoľkých hodinách od zvýšenia hladinu krvného cukru dochádza k útlmu a následnému prudkému „pádu“ glykémie až na úroveň hypoglykémie, kedy človek začína pociťovať chute, hlad a nedostatok energie. Takže ak sa naraňajkujete, a o pár hodín ste opäť hladní, nie je chyba celkovo v raňajkách, ale v ich zložení. Jedli ste nesprávne a dodali do tela „zlé“ potraviny so „zlým“ zložením.

    Raňajky musia byť vyvážené, čo sa glykemického indexu týka, obsahovať najmä komplexné sacharidy, proteíny a samozrejme, aj tuky. No okrem makroživín sú nemenej dôležité aj mikroživiny: vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty atď atď. Je toho veľa. Z „bežnej“ stravy si dovolím povedať, že je nemožné zostaviť ideálne raňajky. Napriek tomu, opakujem, raňajky sú najpodstatnejším jedlom dňa. Raňajkujete musli s mliekom? Fajn, máte minimálne množstvo bielkovín, priveľa sacharidov v podobe jednoduchých cukrov, máte tam veľa tukov + málinko vitamínov, ktoré na zložení cereálií môžete nájsť. Pýtam sa ale … kde sú minerály, kde sú stopové prvky, kde sú ďalšie dôležité živiny, ktoré naše telo potrebuje?

    Dnes už vieme povedať presne, že naše telo potrebuje 114 živín, aby dokázalo správne fungovať. Tieto živiny potrebujeme do tela dostávať postupne, behom celého dňa. Práve preto sa odporúča jesť v menších množstvách a častejšie. Jesť min. 5x do dňa. Nejete pravidelne? Nedodávate telu živiny a ono „hladuje“ Hladuje na bunkovej úrovni. O bunkovej výžive sa v dnešnej dobe hovorí čím ďalej tým častejšie a je to dobré, lebo ľudia si vôbec neuvedomujú dôležitosť pravidelnej stravy a obrovský význam raňajok v tomto procese. Bunková podvýživa je spúšťač všetkých zdravotných problémov, ktoré človek má!!!

    Tak prestaňte hľadať výhovorky typu, ako kedysi jedli naši starí otcovia a ako kvalitne žili. Žili! Ale pozrite sa na zloženie stravy v minulosti a dnes. Dnes tu máme samé éčka, konzervanty, antibiotiká, ktoré pchajú do všetkej chovnej zveri, pesticídy, bez ktorých by potravinársky priemysel mohli asi rovno zrušiť a kopu ďalších „svinstiev“, ktoré tu kedysi neboli. Boli urobené štúdie, ktoré poukazujú na pokles vitamínov v ovocí od roku 1985 do roku 2002. Pohybuje sa to na úrovni 90tich percent!

    Takže moja rada na záver: snažte sa v potravinách kupovať „menšie zlo“, lebo čisto zdravú vec už asi nikde nenájdete a zvyšok živín dostaňte do tela doplnkami výživy, ktoré ale takisto treba voliť veľmi opatrne. Je to, bohužiaľ, tak, ale dostali sme sa do stavu, kedy nám už bežná strava našich starých otcov nestačí, lebo sme si ju sami znehodnotili. Jedzte zdravo, žite zdravo a uvidíte, že nebudete musieť riešiť civilizačné problémy drvivej väčšiny súčasnej ľudskej populácie. Good luck

  17. IF – prerusovane hladovanie nie je vhodne pre kazdeho, hlavne nie vtedy, ak je nejaky problem s metabolizmom, – hlavne prilis spomaleny metabolizmus.
    Ja som to dlhodobo testoval, rano mi jest nechuti, tak som vynechaval ranajky a jedol az oklo 1230, citil som sa sice dobre, ale bola mi zima a mal som casto studene ruky a nohy – jasny znak spomalenia metabolizmu a narusenia hormonov. Zlepsenie nastao, ked som zaradil viac ovocia a ked som zacal ranajkovat …momentalne testujem len male ranajky – proteinovy napoj s kefirom a ako desiatu ovocie. zima mi uz nie je 🙂 Vaha je vyrovnana, dokonca som aj 1 kg schudol prvy tyzden po zacati s ranajkami, vazim sa kazd tyzden dlhodobo.
    Vychodisko je len testovanie na sebe, zial kazdy sme inaksi. Co som chcel povedat je , ze obezni ludia by nemali vynechavat jedla, lebo sa im spomali metabolizmus. Vtedy treba pravidelny prisun kvalitnych potravin, aby sa metabolizmus aktivoval, zlepsili sa hormony a telo prestalo ochranovat zasoby.
    Pozor na cukrofobiu ! Odtial potial , nikto nehovori ze junk food a rafinovany cukor je dobry, ale ani opacny extrem nie je dobry, hlavne nie pre sportovcov. Treba ratat aj s tym, ze negativa casto pridu po pol roku alebo roku low carb stravovania, ale o to su horsie.

  18. Pokiaľ mi pamäť siaha do detstva, raňajkovať bolo vždy problém pre mňa ale aj mojich rodičov. Proste moje telo nechcelo ráno jesť. A rodičia boli z toho zúfalí. Dlhé roky ma nič netrápilo, bola som naprosto zdravá, závodne som dlhé roky športovala a vychovala dve deti. Najedla som sa okolo obeda a potom večer po treningu resp. zápase som už nejedla vôbec alebo len nejakú tepelne upravenú zeleninu aj to nie pred spaním. A vodu. Dobre mi bolo takto bez raňajok a takouto stravou do mojich 52-och rokov, vrátane štíhlej postavy, ani nemusím hovoriť, že mi ju najmä baby závideli. Z „nedostatku starostí“, keď deti dospeli, som sa približne v tom veku začala zaujímať o zdravú výživu. Prvé čo som sa dočítala bolo, ako som sa väčšinu svojho života nesprávne stravovala. A zaviedla som raňajky a malé porcie niekoľkokrát denne. Na svoju škodu. Trávenie, dovtedy fungujúce ako hodinky, postupne odchádzalo. A to som pritom nejedla musli, vločky a iné novodobé výmysly. Nechcela som s tým moderným trendom prestať, pretože som si myslela, že keď to iným funguje, musím donútiť moje telo, že musí tiež. To trvalo 7 rokov, až som si napokon musela pripustiť, že tadiaľ pre mňa cesta nevedie. Nebudem sa rozpisovať, čo všetko ma medzitým začalo trápiť vrátane stúpania mojej váhy smerom hore. A to, že chodím behávať so svojim hafkom 2 x denne, tiež moc nepomohlo. Jediné riešenie bolo vrátiť sa k predchádzajúcemu spôsobu stravovania. Návrat vôbec nie je po takej dlhej dobe jednoduchý ale môj stav sa konečne začal zlepšovať. Celý život pokiaľ si pamätám som neznášala sladkosti, cukríky, čokoládu, rôzne koláče, buchty sladené nápoje, rožky a pod. Iba občas, veľmi zriedkavo kúsok chleba aj to iba s domácou slaninou – tuk so sacharidom, tisícročiami dobrá osvedčená kombinácia našich predkov. V tom predchádzajúcom pomýlenom období začala moja chuť na sladké stúpať a teraz viem prečo. Nechcem iným radiť, každý je iný ale môjmu telu to proste bez raňajok a takmer bez sacharidov vyhovuje o čom svedčí zlepšený zdravotný stav v poslednej dobe.

  19. zed drobinsky

    tento pristup je tak specificky, ze je podla mna nerealne ho predpisovat vseobecne vsetkym. Opisuje sa tu spalovanie tukov a pod. A co ludia ako ja, ktori maju opacny problem (zizaly 🙂 Vsak keby som sa takto „stravoval“ tak umriem. Rozkolisany cukor v krvi po ranajkach kvôli nevhodnej vyzive mam odksusany. Zmenil som jednoducho ranajky a problemy su prec. Perfektne travenie, energia, nezatazeny zaludok, ziadnypocit unavy. Spominany je hormon kortizol a s nim suvisiace veci s inzulínom. Ale opat ako mozeme generalizovat hormonalne veci? Myslim, ze opat tak specificka vec je u kazdeho cloveka ina a ma suvis s mnohými dalsimi chemickými procesmi v tele. Clanok by som nebral hned ako jasny navod. Treba vediet svoje telo a jeho potreby jasne analyzovat.

    • Konecne napisal niekto aj moj nazor 🙂
      Kazdy z nas je iny, ma iny metabolizmus. Ranajkujem cely zivot, ale nikdy nie skoro. Napr. o siedmej moje vnutornosti este spia. Mozem jest, az bude moj zaludok prijimat. Na sedenie v kancelarii mi staci chlieb s maslom a syrom a nejaka zelenina k tomu. Na turistiku to nestaci. Tam treba ovsene vlocky s orechmi a inym alebo aspon gulas a sisky. Este nikdy v zivote som nemala nadvahu a napchavam sa od rana do vecera. Druhy zje jednu redkovku a priberie jedno kilo. Ziadny navod nie je univerzalny.

  20. Ranajky nie su potrebne – tak samozrejme to je moderny vymysel. Pozrite sa len tak baj-ocko napr. na Japonsko alebo Cinu. Rano miso polievka /v JPN/ potom sa napraskat do nemoty kasou alebo vyprazanymi /grilovanymi plodmi mora alebo niecim podobnym. Alebo ryza a ryba. A na Slovensku sa tiez tradicne jedla na ranajky polievka husta/kysla a rozne kase.

  21. tento autor čo tu píše ab y sa rano nejedlo su uplne hluposti, ke´d človek fyzicky robi a mam ešte aj problem s glykemiou musi sa rano najes´t to je predsa zaklad.

  22. Poznáte ten vtip?
    Cigáň sa rozhodol, že odnaučí svojho koňa žrať. Každý deň mu dával žrať menej a menej. Nakoniec povedal: Už už by som ho odnaučil žrať, ale mi zdochol.

  23. Tiež som si v minulosti myslel,že raňajky byť musia a podporovali to aj mnohé teórie zvlášť o výdatných raňajkách,čo je už totálna hlúposť,ktorá viedla môj lenivý metabolizmus ešte viac k lenivejšiemu,často s nafúknutým bruchom,k zvýšeniu žalúdočných kyselín, kŕčom a k iným zažívacím ťažkostiam a k ďalším chorobám z nich.

    Občas sa mi podarilo vynechať raňajky pre nedostatok času a zaujímavé v ten deň som bol oveľa zdravší,výkonnejší a čistejšej pozornejšej mysle a hlavne bez zažívacích problémov a dialo sa so mnou presne to,čo stoji i v článku od Bádateľa.net.

    Tak som skúsil raňajkovať menej a začalo sa to uberať k lepšiemu.
    Po určitej dobe som začal vynechávať aj tie slabšie raňajky a namiesto nich ráno som vypil 6 dl mäkkej vody za účelom oklamať pažravý návyk a celé doobedie len o vode.

    Odvtedy fungujem bez prekyslenia,vytratili sa mi bolesti hlavy,bolesti svalov s vyliečením reumatoidnej artritídy za pomoci len 3-och prípravkov,pri čom sa mi reuma s liečená doktormi len zhoršovala.

    Ďalšie prekyslenie som upravil v jedálničku tak,že som vyhodil cukor,bielu múku a ťažké bravčové a hovädzie mäso kvôli purinom a z nich následnou tvorbou kyseliny močovej náhradou darmi mora zeleninou a je to tak oveľa,oveľa lepšie a zdravšie.

    Myslím si, že osoby s rýchlejším metabolizmom budú vynechanie raňajok viac pociťovať ako ja,preto sa treba postupne dôkladne otestovať čo z toho viac prospieva, zlepšuje zdravie a držať sa zásady strava ako liek, nie ako jed.

  24. a vraj palmovy olej
    vsak vsade sa pise aky je skodlivy a tu ho odporucate

    • Palmový olej nie je škodlivý. Len ochranárom sa nepáči, že sa kvôli nemu vyrubujú pralesy. To však nemá nič slopočné s jeho prospešnosťou či škodlivosťou pre telo.

      • „Len ochranárom sa nepáči, že sa kvôli nemu vyrubujú pralesy.“ Z toho usudzujem, že vám sa to páči 🙂

        • Nepáči. Existuje 1000 vecí, pre ktoré sa rúbe prales. Palmový olej je len 1 z nich, no vybrali si ho ako fackovacieho panáka. Problém pralesov je trocha zložiteší, ako si ho predstavujú niektorí ochranári.

          • To je síce pravda, ale aj oceán je tvorený kvapôčkami vody. A napokon, rozhodnutie je vždy na spotrebiteľovi, od ktorého sa odvíja trh.

  25. DOBRE VIDÍM????? že medzi zdravé tuky patrí PALMOVY OLEJ???? veď všade čítam, aké je to svinstvo a že sa mu treba vyhnúť oblúkom! nedávno zverejnili kdesi plno sladkostí z nášho trhu, ktoré sú plné palmového oleja? prečo? lebo je lacný… TAK POTOM KDE JE PRAVDA?????

  26. fíha, toľko reakcií. Pre obeznych ľudí je vynechanie raňajok super. Ak ide o občasnú hladovku napr. 1-2x do týždna vynechať raňajky je to super pre každého 🙂 Nemusíte raňajky vynechávať každučký den. Pôst je proste zdraví a pôst sa nerobí každý deň a ani nemusí celý den trvať 🙂

  27. Cez týždeň tiež neraňajkujem a robí mi to dobre. Nechodím ani na obedy a jen až keď prídem domov. Ak by som sa naraňajkoval, tak cez obed by som bol veľmi hladný. Dá sa povedať, že cez týždeň jem len jedenkrát za deň. Ak k tomu pridám ešte pohyb, tak váha ide dole. U mňa zo 100 na 92. Nebolo to rýchle schudnutie, ale trvalo to niekoľko mesiacov. Čo sa týka toho, či raňajkovať, alebo nie. Ak by to bol pre mňa veľký problém neraňajkovať, tak by som raňajkoval, ale nie je. Preto nech každý z Vás robí to, čo je pre neho najlepšie a z názorov odborníkov a ľudovej slovesností, nech si vyberie to, čo mu sedí. Za svoj život ste zodpovedný len Vy a nie rôzny odborníci. Aj cela Čína mi môže tvrdiť, že raňajky jedz ako kráľ, keď sa mi po nich doobeda veká a grgá a okolo obeda mi krčí v bruchu.
    S pozdravom milujem život.

  28. Súhlasím. Vždy som raňajkovala a nikdy som sa necítila fajn, no verila som že raňajky sú základ dňa…. po brušnej viróze kedy som skoro nič nejedla, som sa začala cítiť lepšie, tak v tom pokračujem, neraňajkujem, až obedujem. Obed je jediné moje jedlo za deň. Zvláštne je, že všetci mi to majú za nezdravé, hoci sú všetci okolo mňa chorí, majú chrípku a podobné jesenné záležitosti, a mne sa choroby zďaleka vyhýbajú. Asi to bude tým, že môj organizmus má energiu na boj s vírusmi, keďže nie je zaťažovaný ešte aj trávením. Takže schvaľujem 🙂

  29. Dobrý den, jedu na tom už 3 měsíc, první jídlo tak ve 13-14 hod, poslední tak ve 19-20hod, kolem 11hod trenink, a cítím se perfektně…, dotaz, dá se nějak zjistit nějak kortizolová nerovnováha? diky

Pridajte komentár

*