Súkromná škola Reddam House, nachádzajúca sa na východnom okraji Sydney v Austrálii, oficiálne vyradila iPady a znovu sa vrátila ku klasickým učebniciam.
Škola si vyvinula systém „prines si vlastné zariadenie“, uprednostňujúci používanie laptopov. Posledných päť rokov využívala súkromná škola Reddam House pre elektronické učebnice iPady.
Škola hovorí, že učitelia s rozhodnutím súhlasia, lebo sa zistilo, že iPady nijako nezlepšujú technické zručnosti žiakov a pri učení sú skôr na prekážku.
U rodičov sa však objavili zmiešané reakcie. Niektorí sú presvedčení, že digitálne zariadenia sú pri súčasnom vzdelávaní neodmysliteľné.
Podľa riaditeľa, Davea Pitcairna, správy a iné upozornenia na iPadoch žiakov vyrušovali a štúdium a robenie si poznámok išlo lepšie žiakom s bežnými učebnicami. Pitcairn je tiež presvedčený, že žiaci, ktorí listujú v učebniciach, sa aj lepšie učia a využívajú viac zmyslov.
Podľa školy bolo rozhodnutie prijaté na základe spätnej väzby, ktorej sa im dostalo od žiakov, hovoriacej, že pred obrazovkami dávajú prednosť stránkam učebníc.
Táto zmena prichádza v čase, kedy rastúci počet študentov a škôl na celom svete využíva vo svojich učebniach iPady a iné digitálne zariadenia. O tom, či rozhodnutie školy Reddam House bolo alebo nebolo správnym krokom, hovorí výskum nasledovné.
Čo o učení a iPadoch hovorí výskum?
Aj keď o učení v súvislosti s využívaním digitálnych zariadení existuje veľa výskumu, nie je zďaleka jednoznačný.
Výskum v Kanade, pri ktorom využívalo iPady pri každodennom učení vyše 6000 študentov, poukázal na všetky plusy a mínusy používania iPadov (či iných tabletov) v učebniach.
Štúdia uviedla, že k plusom patrili prístup k informáciám a motivácia študentov a k mínusom rozptyľovanie a pisateľské zručnosti (študentom očividne chýbala schopnosť písať na iPadoch dlhšie práce).
Plusy (zlepšenie samostatnosti) a mínusy (nerozvíjanie matematických zručnosti) používania iPadov v školách preukázali početné ďalšie štúdie, vrátane jednej malej, ktorá posudzovala učenie u študentov s autistickým spektrom.
Iné dlhoročné štúdie hovoria, že používanie iPadov v triedach zlepšuje zapojenie študentov. Napriek tomu však výskum potrebuje ďalšie údaje, hovoriac, že vzdelávacie prínosy využívania takého zariadenia na vzdelávanie neboli formálne posúdené.
Možno nie prekvapujúcim, no skvelým postrehom iste je to, že iní lídri výskumu a vzdelávania hovoria o chýbajúcich zručnostiach učiteľov k plnému využitiu potenciálu týchto technológií pre podporu lepšieho učenia a technických zručností študentov.
Je zrejmé, že údaje o používaní iPadov boli trochu zmätené a mali by byť konkrétnejšie, aby sme mohli s istotou povedať, že používanie týchto zariadení v učebniach deťom skutočne pomáha.
Argumenty pre zotrvanie pri klasických učebniciach
Existuje celý rad oprávnených postrehov, podporujúcich myšlienku zotrvania pri klasických učebniciach.
Ľudia uvádzajú, že meniaca sa povaha technológií v týchto zariadeniach si bude vyžadovať časté aktualizácie a výmenu zariadení, čo je rozhodne znepokojujúce, lebo tým utrpia školské rozpočty na celom svete.
Zavedenie používania tabletov a ďalších zariadení v triedach tiež núti školy prijímať nové zásady pre tieto zariadenia, v snahe mať pod kontrolou spôsob ich používania, najmä čo sa týka prístupu na internet.
A, samozrejme, existuje tiež výskum dokazujúci, že študenti lepšie pracujú s klasickou učebnicou, čo je v rozpore s časťou vyššie spomínaného výskumu o používaní iPadov.
Ďalšie štúdie dokazujú, že aj keď bolo zistené, že študenti rýchlejšie čítajú digitálny text, ich chápanie bolo lepšie, keď sa učili zo skutočne vytlačených učebníc. A ďalší výskum zasa naznačuje, že ešte celkom nerozumieme vplyvu, ktorý má digitálny text na detské učenie a chápanie.
Vzhľadom k tomu, že iPady sa objavili okolo roku 2010 a do tried boli zavedené až v ďalších rokoch, by som súhlasila s tým, že ohľadom tejto dramatickej zmeny v učení rozhodne chýbajú dlhodobé údaje.
Možno viac než čokoľvek iné tento sporný výskum, rozhodujúci medzi iPadmi a učebnicami, dokazuje, že všetko má svoje plusy a mínusy.
Ďalšie veci, ktoré treba brať do úvahy – modré svetlo, fyzická aktivita a jazykový vývoj
Samozrejme, keď ide o deti, iPady a im podobné zariadenia, používané aj mimo učební a na iné účely než len učenie, do úvahy treba brať aj ďalšie veci.
Obzvlášť citlivé sú deti na modré svetlo, emitované takými zariadeniami, u ktorého nedávny výskum naznačil, že môže spôsobovať trvalé poškodenie oka. V súvislosti s týmito zariadeniami rastie aj obava o duševné zdravie detí.
Ďalší odborníci uvádzajú, že používanie iPadov v triedach a používanie iných technológií deťmi môže oneskorovať jazykový vývoj a tiež prispievať k obezite, pre uprednostňovanie používania digitálnych zaradení pred fyzickou aktivitou, k problémom so spánkom, pozornosťou a podobne.
Niektorí dokonca uvádzajú, že používanie takýchto digitálnych zariadení v školách môže viesť k závislosti, depresii, chronickému stresu a podráždenosti.
Očividne je ešte potrebný ďalší výskum, no ešte väčšie rozpaky vládnu ohľadom používania tabletov namiesto klasických učebníc pri výučbe v triedach.
Záver
Hoci sa zdá, že rozhodnutie školy Reddam House sa zakladá na uprednostnení klasických učebníc rovnako žiakmi, ako aj učiteľmi, možno spravili návratom k tlačeným učebniciam to správne rozhodnutie.
Vyzerá to tak, že ak sa majú tablety so všetkými svojimi výhodami ďalej používať v školách, je potrebné lepšie školiť učiteľov, ale tiež je potrebných viac údajov dokazujúcich, že deti majú z týchto zariadení skutočne prínos.
Rodičia, ktorí namietajú, že používanie najnovšej technológie je nevyhnutnou zručnosťou u väčšiny povolaní na trhu práce, sa nemýlia.
Lenže, klásť dôraz na výučbu s tabletmi sa sotva zdá byť riešením – postačovať by mohol jednoduchý kurz o technológiách alebo používanie týchto zariadení doma.
Zdroj: justreadly.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Suhlasim, toto rozhodnutie ma svoj vyznam. Staci si precitat knihu Digitalna demencia od nemeckeho psychologa Manfreda Spitzera a pochopite, ze „hracky posledneho storocia“ su pre ucenie skor brzdou ako prinosom. Je to dobre akurat pre IT spolocnosti a ich biznis. Preco potom deti Stewa Jobsa mali zakazane tieto prostriedky na ucenie a mohli pouzivat iba niektore z nich iba na kratky vymedzeny cas az do svojej plnoletosti? A oblbovanie, ze je to potrebne ako nevyhnutna zrucnost je velmi zavadzajuca. Najdite si posledne vysledky PISA, kde priamo z grafov vidite, ze kazdodennym pouzivanim PC idu vysledky deti rapidne dole. Kto chce mat iba sluhov a ludi za pasom, tomu vyhovuje propagacia IKT na skolach. Kto chce mat ludi s kritickym nazorom, pouziva vyhradne zdravy rozum a ucebnice!!!