Život je príliš krátky na to, aby ste nepocítili, ako vo vás vyje vaša najhlbšia a najtemnejšia divokosť. Zaprisáhavam vás: nestaňte sa len ďalším zdomácneným psom.
„Vaša dobrota musí mať nejaké hranice – inak žiadna nie je.“ – Ralph Waldo Emerson
1. Vynakladajte menej energie na nápravu porúch a viac energie na rušenie obmedzení
„Nič nie je riskantnejšie, než odmietať riziko úplne.“ – Jen Sincerová
Táto rada je ošemetná. Nehovorím, že sa nemáte liečiť. Nehovorím, že si nemáte lízať rany. Hovorím len, že v poradí priorít to má byť až na druhom alebo treťom, nie na prvom mieste. Inak nakoniec skončíte stratený v maličkej komfortnej zóne.
Jediný spôsob, ako rozšíriť svoju komfortnú zónu, je riskovať. Rušenie svojich obmedzení je kalkulovaný risk.
Či už je vaším obmedzením nejaká závislosť, zastaralé presvedčenie, kultúrne podmnieňovanie alebo politická/náboženská indoktrinácia, keď sa viac zameriavate na rušenie obmedzení, ste proaktívnejší v zapriahaní koňa vášho života pred voz vašich nerozumných (a často neodôvodnených) očakávaní.
Pozerajte sa na to ako na cyklus zdravia a sebazdokonaľovania. Zrušte svoje obmedzenia, nechajte sa zviesť riskantným dobrodružstvom (cesta hrdinu), opravte svoje poruchy, a potom sa vráťte k rušeniu svojich obmedzení.
Pre dosiahnutie múdrej a holistickej vzájomnej závislosti (kozmického hrdinstva) budete pre vymanenie sa z pohodlnej, no stagnujúcej závislosti na niekom inom (strachu) potrebovať odvážnu a riskantnú nezávislosť (osobné hrdinstvo).
2. Strápnite sa čo najrýchlejšie
„Zanietenie je dôsledok činnosti, nie jej príčinou.“ – Mark Manson
Predtým, ako sa môžete v niečom zlepšiť, to musíte najskôr pokaziť. Zabudnite na talent. Zabudnite na šťastie. Talent a šťastie blednú v porovnaní s vytrvalosťou.
Iste, môžu vám pomôcť zlepšovať sa rýchlejšie, ale nemáte ich vo svojich rukách. Preto je lepšie na ne vôbec neplytvať energiou. Zamerajte sa na to, čo pod kontrolou mať môžete, a tým je sebazdokonaľovanie.
Sebazdokonaľovanie si vyžaduje prax. A prax znamená činnosť. Aj keby to znamenalo vyzerať ako hlupák. Nech. Strápnite sa čo najrýchlejšie. Dopusťte sa chýb tak rýchlo, ako sa len dá.
Pokojne napíšte, namaľujte, vyrobte, vymodelujte či zahrajte tú najhoršiu vec, aká bola kedy vytvorená. Nebojte sa zlyhania. Prijmite ho. Staňte sa jeho vlastníkom. Poučte sa z neho.
A potom tvorte znova z dôležitého poznania, zozbieraného z veľkého množstva vašich chýb.
Keď sa budete vyhýbať zlyhaniu, strápneniu a strachu, nikdy nevytvoríte nič zmysluplné. Takže do toho dajte všetko. Rýchlo zlyhajte. Strápnite sa tak rýchlo, ako sa len dá.
Robte hrozné chyby. Najlepšie to povedal Samuel Beckett: „Vždy som skúšal. Vždy som chyboval. Na tom nezáleží. Skúšaj znova. Chybuj znova. Chybuj lepšie.“
3. Filozofiu využívajte ako dláto na svoje zažité presvedčenia
„Filozofické myslenie, ktoré nespôsobuje násilie usadlej mysli človeka, nie je vôbec filozofickým myslením.“ – Rebecca Goldsteinová
Filozofia vám pomáha objaviť, že napriek tomu, čo vás učili, je všetko prepojené.
Spochybňovanie toho, čo si myslíte, že viete, redukuje vysielanie na niekom závislého ega, aby ste sa mohli naladiť na vysielanie vzájomne závislého celku.
Ak je tým, čo hľadáte, múdrosť, potom dobrým miestom, kde začať, je vzájomne závislý celok. Ak je vaším cieľom vymaniť sa z neustáleho zhonu, prekročiť stagnujúce status quo a zvíťaziť nad chybným nastavením, bude dobrým prvým krokom spochybnenie toho, čo vás učili.
Namiesto osvojovania si akéhokoľvek masového rámca pre žitie na niekom závislého statusu quo, na ktorého prijatie ste naprogramovaný a podmieňovaný, využite na odhalenie toho, ako je všetko spojené so všetkým ostatným, filozofiu (umenie na všetko sa pýtať).
Použitie filozofie ako dláta prebieha samo. Rozkladá význam. Podrobne skúma svetonázory. Je proaktívne sebazlepšujúca.
Učí vás, ako byť neúnavný vo vašom opytovaní, ako byť nemilosrdný vo svojej obozretnosti a ako prekonávať sám seba, aby ste neboli udolaný kmeňom.
Ešte dôležitejšie je, že vám to pomôže objaviť svoje najautentickejšie ja, lebo vám poskytne flexibilný, no intenzívny spôsob bytia a stania sa človekom vo svete.
4. Nezožnete evolúciu, ak nezasejete trochu revolúcie
„Revolúcia sa začína doma. Keď opätovne porážate sám seba, môžete si zaslúžiť právo pomôcť poraziť nás ostatných.“ – Rob Brezsny
Nie je toho veľa, na čom sa ľudia zhodnú. No jedno, na čom sa väčšina z nás zhodnúť dokáže, je, že všetci dúfame v zdravú a progresívnu evolúciu nášho druhu.
Problém je v tom, že väčšina z nás žije v silne chorých spoločenstvách. Spoločenstvách, ktoré znečisťujú vzduch, ktorý potrebujú dýchať, vodu, ktorú potrebujú piť, jedlo, ktoré potrebujú jesť a mysle, s ktorými sa majú vyvíjať.
Akýkoľvek systém, nútiaci svojich ľudí dýchať znečistený vzduch, piť znečistenú vodu, jesť znečistenú potravu, a potom svojich ľudí nabáda (či už prostredníctvom vymývania mozgov, politickej propagandy alebo kultúrneho podmieňovania) pokračovať vo všetkom tom, čo znečistenie spôsobuje, je silne chorá spoločnosť.
Ako raz múdro povedal Krišnamurti: „Žiadna miera zdravia nebude dosť zdravá pre hlboko chorú spoločnosť.“
Čo s tým teda môžete urobiť? V prvom rade sa vzdelávajte. Držte sa zlatého pravidla, princípu neagresivity a princípu siedmej generácie. Tvárou v tvár hlboko chorej spoločnosti by to mohlo znamenať zasiatie malej revolúcie.
Potom sa, keď sa cítite byť naozaj odvážny, odvážte stať Dávidom proti Goliášovi štátu. Staňte sa Héraklom proti Hydre vojnovej mašinérie. Staňte sa dobre vyzbrojeným baránkom, spochybňujúcim všetky hlasy. Staňte sa neohrozeným napriek všetkým zbabelcom.
Najskôr zo všetkého však musíte ovládnuť seba. Musíte sa stať slobodný. Stať sa slobodným je ten najrevolučnejší čin, aký môžete vykonať. Musíte byť slobodný, aby ste získali potrebnú odvahu vytvoriť ten druh zmeny, ktorý vedie k zdravej a progresívnej evolúciii nášho druhu.
5. Vašej „láske a svetlu“ by sa zišlo trochu ťažkej lásky a temnoty
„Na tieto hory, ktoré si nesiete, ste mali len vystúpiť.“ – Najwa Zebianová
Šťastie je preceňované. „Len dobré vibrácie“ je iba vyslovená lenivosť. Vymaňte sa spod bremena potreby byť stále šťastní. Nosiť také bremeno je priťažké. Nechcite od seba priveľa.
Nútiť sa byť celý čas pozitívny a šťastný je iba pascou ega, nastraženou na smrť vydesenou časťou vášho ja, ktoré nechce čeliť nepríjemným častiam života. Je to do neba volajúca represia.
Prestaňte démonizovať smútok. Nemôžete byť celý čas šťastní. Šťastie, tak ako smútok, je búrka, prechádzajúca oblohou Ja. Niektoré búrky sú vzpružujúce a osviežujúce, tak ako šťastie.
Iné zasa bolestivé a drsné tak ako smútok. Obe môžu byť zdrvujúce. No obe sú len informácie. Sú to náhodou len informácie, ktoré pociťujete.
A čo sa týka informácií, bolesť a smútok vás toho naučia viac, než by vás kedy mohli naučiť pohodlie a šťastie. Využite tie informácie, aby ste sa stali zdravšími.
Využite ich na vytvorenie zmyslu. Šťastie sa stane príhodným vedľajším produktom vášho sebazlepšovania. To najlepšie, čo môžete spraviť, je dúfať v najlepšie a byť pripravení na najhoršie.
A nič vás nepripraví na najhoršie lepšie, než dôležité informácie, získané z bolesti a smútku.
6. Nedopusťe, aby sa váš život stal prehnane domestikovaný
„Spoločnosť krotí vlka a robí z neho psa. A najdomestikovanejším zvieraťom zo všetkých je človek.“ – Nietzsche
Utečte od ZOO-mentality, zo zverinca šialenstva. Vysloboďte svoju myseľ z jej oceľovej klietky. Ukrižujte každú rutinu, ktorá zabíja vaše sny.
Pribite ju ku krížu a naplňte si pohár jej krvou. Viac sa hrajte. Buďte odvážnejší. Zažívajte viac dobrodružstva. Viac dôverujte. Viac milujte. Menej domestikujte!
Problémy vznikajú z nadmernosti. Z nestriedmej kultúry. Z prehnanej domestikácie. Z nadmernej kontroly. Z prehnanej poriadkumilovnosti. Z prehnanej pacifikácie. Všetko, čo sa stáva prehnané, dusí divokosť. Dusí slobodu. Zadúša dušu.
Naučte sa čerpať zo samoty výživu, a nie porážku. Divočina je najlepším učiteľom na svete. Meditácia v samote je posvätná stratégia, pomáhajúca nastoliť rovnováhu medzi prírodou a ľudskou dušou.
Dovoľte vzájomne prepojenému vesmíru naučiť vás rozdiel medzi zdravým a nezdravým, prostredníctvom „jazyka staršieho než slová (Derrick Jensen)“.
Takže odtiaľ vypadnite. Zachráňte si svoj nadmerne domestikovaný zadok. Nič vám nestojí v ceste, iba vy. Môžete skúmať celý svet. Sú divoké miesta, ktoré volajú vaše srdce. Je to volanie dobrodružstva. Je to cesta hrdinu.
Život je príliš krátky, aby ste nepocítili, ako vo vás vyje najhlbšia, najtemnejšia divočina. Zaprisahávam vás: nestaňte sa len ďalším domestikovaným psom. Objavte v sebe ukrytého vlka.
Ako múdro povedal Nietzsche: „Pravda ako Kirké. Omyl zmenil zvieratá na ľudí; mohla by byť pravda schopná zmeniť človeka znovu na zviera?“
7. Zabite svoje staré ja a telo zakopte vzadu za domom
„Pokým sa v tom stále necvičíte, v tomto zomieraní a opätovnom zrodení, ste na tejto temnej planéte Zem iba hosťom.“ – Goethe
Umenie zdravého zničenia ega: spochybni sa, znič sa, zroď sa znova.
Prečo je všetko toto zabíjanie a znovuzrodenie nevyhnutné pre sebazlepšovanie (teda duchovný rozvoj)? Zabíjate svoje na sebe závislé ego, aby sa mohlo vynoriť vaše nezávislé ja s odvahou stať sa nezávislou silou prírody.
Povedané inak: vaša schopnosť prispôsobiť sa a víťaziť je priamo úmerná vašej schopnosti prekonať samého seba.
Niekedy jediným spôsobom, ako zistiť, že „dvere vašej cely boli vždy otvorené“, je zbaviť sa myslenia, ktoré vás viedlo k predstave, že ste uväznený.
Uväznené myslenie je tiež myslením založeným na strachu. Je to myslenie naočkované. Stručne povedané: je to vaše na sebe závislé ja. Zabite ho, čo najskôr. Poučte sa z neho. Potom ho „pochovajte“ vo svojej svalovej pamäti (vzadu za domom).
Naučte sa robiť to stále znova a stane sa z toho zdravý cyklus víťazstva nad sebou samým, ktorý môže viesť ku skutočnému sebazlepšeniu a hlbokému osvieteniu.
Pri dostatku praxe vám toto spochybňovanie, ničenie a znovuzrodzovanie seba samého pôjde rovnako ľahko ako vášmu telu zbavovanie sa kože.
8. Milujte riskantne
„Zdraví, silní jednotlivci hľadajú svoj rozvoj experimentovaním a žitím riskantného života. Dobrý život je neustále sa meniaci, náročný, postrádajúci ľútosť, intenzívny, tvorivý a riskantný.“ – Friedrich Nietzsche
Čo znamená milovať riskantne?
Milovať riskantne znamená milovať bez nádeje. Znamená milovať odvážne, zraniteľne, čestne. Čo znamená pravdepodobnosť utrpenia. Milovať riskantne preto znamená byť natoľko otvorený, aby ste boli zmierený s tým, že vám zlomia srdce, že budete pociťovať hlboký žiaľ.
Vlastne je to o stávaní sa odborníkom na prispôsobenie sa žiaľu. Je to o zdolávaní prekážok v živote a stávaní sa nezlomným, silným a pevným vďaka žiaľu.
Žiaľ je po istú pomerne dlhú dobu aj tak nevyhnutný. Preto by ste sa mohli zlepšiť aj v tom, ako sa mu prispôsobíte, ako sa z neho poučíte, ako ho transformujete na niečo, čo vás môže posilniť.
Riskovať, milovať riskantne, milovať zraniteľne so srdcom na dlani… To je skutočná odvaha.
Milovať riskantne znamená milovať bez programu. Znamená byť ozajstným beznádejným romantikom, a nie o tom len hovoriť (ako to robia romantici, ktorí si robia nádeje, často falošné).
Znamená dovoliť iným milovať tak, ako musia. Znamená zbaviť sa pripútanosti vášho ega k láske. Znamená milovať na hranici ľudských možností: omylne. Neisto, lačne, posadnuto.
Parafrázujúc Samuela Becketta: Vždy si miloval. Vždy ti to zlomilo srdce. Na tom nezáleží. Miluj znova. Nechaj si znova zlomiť srdce. Zlom si ho lepšie… To je milovať riskantne.
Život je krátky. Láska je riskantná. Odvaha nepohodlná. Viac života ale prichádza z lásky vyjavenej a neskrývanej, než z lásky potláčanej a zbytočne opevnenej.
A tak vhupnite do nebezpečných a zraňujúcich vôd lásky. To je dobrodužstvo, ktoré sa oplatí zažiť.
Ako povedal perzský básnik a mystik Rúmí:
„Nechajte zamilovaného správať sa nehanebne, bláznivo, roztržito. Niekto triezvy sa bude znepokojovať, že veci dopadnú zle. Zamilovaného nechajte na pokoji.“
Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Šťastie je výraz pre pocit. Pocitom rozumieme vzácne…hneď ich zabudneme a takmer vždy si ich zapamätáme nepresne. (z filmu Cvokař)