SMS-ková nočná mora: Ako v 5 krokoch zabíjate svoj vzťah


SMS-ková nočná mora: ako v 5 krokoch zabíjate svoj vzťah

Na začiatok to najdôležitejšie…

Keby som mala Euro za každú hlúpu či absolútne uletenú hádku, ktorú som za tento uplynulý rok absolvovala kvôli SMS… cítila by som sa pri pohľade na svoj bankový účet, na môj dušu, ako kráľovná.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Na začiatok mi dovoľte povedať, že sa považujem za dosť pokojného a vyrovnaného človeka. Ako som však mohla vedieť, že ma takým zákerným spôsobom dostane posielanie textových správ?

Keď teraz pozerám do svojho mobilného telefónu, tak si úprimne myslím, že by ho mali pokrstiť.

Odhliadnuc od môjho vycibreného (a nepredstierane nudného) sarkazmu, rada by som vás pozvala zahĺbiť sa do apokalypsy, ktorou sa stalo posielanie textových správ a odhaliť 5 fáz, ničiacich kvôli SMS-kám vaše vzťahy.

1. fáza: Potreba pozornosti

Sociálne siete nás zmenili na ľudí, ktorí potrebujú pozornosť (v ešte väčšej miere než predtým). Toto nie je nevyhnutne kritika. Byť celkom úprimný je pochopiteľné.

Všetci máme teraz v ruke zariadenie, ktoré nám umožňuje byť v neustálom kontakte s každým, koho poznáme. A keďže túto príležitosť máme, podvedome predpokladáme, že v akomkoľvek danom čase môžeme mať aj pozornosť ľudí.

A hoci to môže byť naozaj pravda, pri tejto rýchlosti je ľudsky nemožné udržiavať všetky vaše medziľudské vzťahy v zdravej miere. Zdôrazňujem to preto, lebo ide podľa mňa o základ, na ktorom stoja nedorozumenia v komunikácii.

2. fáza: Pocit, že sme opomínaní

Takže, čo sa týka dôverných vzťahov alebo priateľstiev, opomínaní sa cítite byť vtedy, keď s danou osobou netrávite online toľko času, koľko by ste podvedome chceli.

Je istý typ naviazanosti, ktorú cítime výraznejšie. Je spôsobená skutočnosťou, že máme pocit, že si môžeme nárokovať na čas ľudí.

Hoci to niektorým môže znieť kruto alebo na smiech, do istej miery sa týmto previňujeme všetci.

Tým nechcem povedať, že sa všetci nevyhnutne stali sliedičmi na úrovni posadnutosti, no od posielania textových správ očakávame viac, než naozaj dostávame.

3. fáza: Ste prilepení k telefónu

A tak sa, prirodzene, stáva zrejmým problém, ktorému čelíme ako spoločnosť – sme prilepení k našim telefónom. Tým mám na mysli, že si nedávate pozor pri prechádzaní ulice, alebo bezostyšne ignorujete všetkých ľudí na vašom rodinnom stretnutí.

Prírodná liečba osteoartritídy

Stáva sa to akousi chorobou, lebo pociťujete neustálu potrebu komunikovať – so svojím priateľom či priateľkou alebo s najlepšími kamarátmi.

To podľa mojej mienky vnáša napätie do rôznych vzťahov, lebo posielanie textových správ vás oberá o čas, ktorý by ste mohli stráviť zoči-voči.

A tak sa bez toho, aby sme si to uvedomovali, stávame po spoločenskej stránke trochu čudákmi, pričom po celý čas očakávame virtuálne uznanie. Tieto očakávania vedú v konečnom dôsledku k nedorozumeniam a sklamaniu.

4. fáza: Ste nedostatočne osobní

Naše telefóny nás oberajú o to najlepšie, lebo sa klamne opájame vierou, že nás zbližujú. To nie je pravda ani v najmenšom. V skutočnosti je to presne naopak.

Posielanie textových správ nás veľmi často odvádza od prirodzeného spôsobu, akým obvykle zvykneme vzájomne konverzovať.

Náhle sa redukuje na uvažovanie, prečo istá osoba okamžite neodpovedá, prečo používa TEN emotikon (je pasívny či agresívny?) a prečo sa úplne odmlčala.

Hnevá sa na mňa? A tak získavame pocit, že s onou osobou dobre nevychádzame a začíname uvažovať, prečo máme problém. Konkrétne preto, lebo nám to nepripadá dosť dôverné.

5. fáza: Rozčúlené hádky kvôli textu

Pri všetkých vyššie zmienených predispozíciách by človek povedal, že nejaká hádka kvôli textu by bola úplná katastrofa. Očividne to závisí od zúčastnených ľudí, no k nedorozumeniam bezpochyby dochádza.

Zábavné na tom je, že ľudia sa môžu začať hádať kvôli tým najtriviálnejším a najbanálnejším veciam. Niečo, čo vám nikdy nepripadalo ako problém či prekážka, sa teraz stáva dôvodom pre rozpútanie 3. svetovej vojny.

Najbežnejšími spúšťačmi býva použitie konkrétnych slovných spojení alebo fráz vytrhnutých z kontextu a „predstavy“ ľudí o tom, ako boli myslené (tón hlasu!). Z týchto dôvodov zvyknú byť ľudia agresívnejší a zbytočne sa urážajú. To má potenciál zničiť vzťah.

A tak si teraz už asi viete predstaviť, prečo hádka prostredníctvom textových správ môže nakoniec trvať aj celé hodiny alebo dni. Hádka, ktorá by v reálnom živote zrejme ani neexistovala.

Záver

Bezpečne možno povedať, že nič nenahradí reálnu komunikáciu zoči-voči.

Dokonca ani telefonáty nie sú také postačujúce ako interakcia vo fyzickom svete. Ide však stále o lepší spôsob komunikácie, než je posielanie SMS správ. Necháva totiž menej priestoru pre zmätky, nedorozumenie a sklamanie.

Liečba osteoporózy

Zdroj: iheartintelligence.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*