Určite ste to už počuli: „Si to, čo ješ!“ – je veru veľa pravdy v tejto krátkej vete.
To, ako sa cítime je priamym výsledkom toho, čo dávame do našich tiel a tiež kedy a akým spôsobom.
Nevhodná kombinácia stravy spôsobuje krátkodobé symptómy ako plyny, nafukovanie, zápchu, hnačku, migrénu, bolesť žalúdka a iné.
Tie dlhodobé môžu byť vredy, artritída, hypoglykémia, ekzém, rakovina hrubého čreva a ďalšie. Problémom je, že si často myslíme, že jeme zdravo, keď denne prijmeme päť porcií ovocia a zeleniny, 25-30 gramov vláknin a veľa vody.
Ale prečo sa potom cítime zle?
Odpoveď sa môže skrývať v spôsobe, akým jeme a v kombinácií jedla, ktoré prijímame.
Každé jedlo, ktoré dáme do nášho tela ovplyvňuje náš tráviaci systém istým spôsobom. Každé jedlo trvá určitý čas na strávenie a potrebuje určité druhy enzýmov, ktoré tomu napomáhajú.
Kombinácia niektorých druhov jedla môže viesť k nesprávnemu tráveniu a k reťazovej reakcii tráviacich nevoľností.
Trávenie a stravovacie návyky
Aby sme mohli upraviť kombináciu jedál, ktoré jeme, musíme sa najprv sústrediť na naše stravovacie návyky. Ak ich dokážeme napraviť, používanie správnej kombinácie stravy sa stane oveľa jednoduchším.
Jedzte vedome!
Prvé pravidlo zažívania, ktoré takmer každý porúša je prejedanie sa. Možno to bude znieť šokujúco, ale môžete prežiť na tretinovej dávke vašej dennej spotrebe potravy.
Naše oči sú často väčšie ako je náš žalúdok. Takže príčina zlého trávenia číslo jedna je prejedanie.
Toto vzniká tým, že náš mozog je v jedení asi desať minút za žalúdkom. To znamená, že aj keď je náš žalúdok už plný, náš mozog nám vyšle signál „plnosti“ až po desiatich minútach.
Preto, aby sme sa vyhli prejedaniu, by sme mali prestať jesť pred tým, než sa dostaví pocit plnosti – jedzme len do polosýta.
Aby sme si uvedomili, kedy je náš žalúdok poloplný, musíme spomaliť a jesť s väčšou pozornosťou. Čo znamená, že si musíme byť vedomí druhu jedla, ktoré jeme, veľkosťou porcie a rýchlosťou, ktorou jedlo konzumujeme.
Používajte vaše čuchové, zrakové a chuťové zmysly na určenie jedál, ktoré sú správne na konzumáciu.
Naučte sa správne kombinovať stravu. Toto vás prinúti spomaliť a analyzovať všetko, čo sa práve chystáte prehltnúť.
Pozrite sa na to, čo máte na tanieri a majte na pamäti, že môžete prežiť na tretinovej dávke vašej dennej spotreby. S každým jedlom znižujte veľkosť svojej porcie.
Všeobecným a základným pravidlom je, že veľkosť vašej porcie by nemala byť väčšia ako veľkosť vašej pästi.
Za posledné, jedenie nie sú preteky!
Spomaľte a vychutnávajte si vaše jedlo. Rýchla konzumácia a jedlo na behu nie je zdravé, preto si nájdite dostatok času v priebehu dňa, ktorý venujete jedlu.
Možno bude chvíľu trvať, než sa prispôsobíte tomuto stravovaciemu štýlu, ale realizácia týchto základných konceptov pomôže k uľaveniu vašich tráviacich ťažkostí.
Načasované jedenie zlepší vaše trávenie
Každý má vnútorné hodiny, ktoré určujú rytmus tela. Je dôležité nastaviť si stravovací rozvrh tak, aby si vaše telo mohlo zachovať svoj rytmus.
Vaše telo si navykne na stravovací rozvrh a bude produkovať tráviace enzýmy v príprave na zažívanie jedla.
Váš stravovací rozvrh by mal obsahovať časové úseky dňa, keď jete a druhy jedál, ktoré prijímate. Jedenie neobvyklého jedla v neobvyklý čas naruší rytmus vášho tela.
Keď sú vaše rytmy narušené aj vaše trávenie je narušené a výsledkom sú tráviace ťažkosti.
Môžete svoje telo trénovať. Keď budete jesť dôsledne v určitej časti dňa, vaše telo si zvykne na trávenie v tom čase a začne pred-produkovať tráviace enzýmy v očakávaní prichádzajúceho jedla.
Takto bude vaše telo viac pripravené na príjem jedla a to pomôže dokončiť tráviaci proces.
Okrem načasovania príjmu stravy, by ste sa mali držať rovnakého druhu jedla pre každý časový úsek dňa. To neznačí, že by ste mali jesť rovnaké jedlo každý deň. Len zostať verný podobnej potravinovej skupine tak často ako je to len možné.
Možno si budete chcieť zostaviť systém, ktorý bude obsahovať primárne potraviny, sekundárne potraviny a potraviny exotické.
Primárne sú tie, ktoré sa konzumujú každý týždeň, sekundárne sú korením primárnych a exotické sú tie, ktoré sa jedia pri vzácnych príležitostiach.
Ak budete jesť týmto spôsobom, vaše telo nielenže bude vedieť kedy očakávať potravu, ale aj na aké druhy potravy sa má pripraviť.
Toto povedie k viac ucelenému tráveniu vášho jedla a na oplátku, budete cítiť príliv energie a sily.
Usporiadajte si vašu stravu
Správne naplánovaná strava dovolí vašej tráviacej sústave zvládnuť zažívanie oveľa hladšie, v kratšom čase a s lepšou absorpciou výživ. Správne naplánovaný jedálny lístok je taký, do ktorého vložíte rôzne jedlá systematicky.
Mali by ste začať s najjednoduchšie a najrýchlejšie stráviteľnými potravinami a pomaly vypracovať cestu k tým viac komplexnejším. Týmto spôsobom dosiahnete, že jednoduchšie stráviteľné jedlo prejde plynulejšie vašim organizmom a nebude spôsobovať „dopravnú zápchu“.
Jedlo s malým obsahom vody je ťažšie stráviteľné a trvá dlhšie než prejde tráviacim systémom.
Preto by ste mali konzumovať jedlo v usporiadanej forme. Tu je zoznam jedál od najrýchlejšej po najpomalšiu stráviteľnosť:
Džúsy a Voda : 20-30 min.
Polievky, Ovocie a koktejly: 30-45 min.
Zelenina: 30-45 min.
Obilniny, Škroby: 2-3 hod.
Fazuľa, Hydina, Mäso alebo Ryby: 3 a viac hod.
Predstavte si, že váš tráviaci systém je diaľnica – ak sa pomalšie vozidlá dostanú do čela premávky, výsledkom bude dopravná zápcha.
Ak pomalšie vozidlá pôjdu za rýchlejšími premávka na vašej diaľnici pôjde hladko a efektívne.
Tu je uvedený príklad ako vyzerá rozvrh jedál pri správnej postupnosti, ktorá zabráni „potravinovej dopravnej zápche“ vo vašom tele:
Raňajky:
- Voda/džús
- Ovocie
- Cereálie/žemľa/Muffin/Mäso
Obed:
- Nápoj
- Šalát, ovocie alebo zelenina
- Sendvič, obilniny, fazuľa, ryba, mäso, hydina
Večera:
- Šalát
- Zelenina
- Hlavné jedlo (strukoviny, obilniny, hydina, ryby, mäso)
Je dôležité poznamenať, že ak si za nápoj zvolíme mlieko alebo iný mliečny produkt, mal by byť konzumovaný samostatne, lebo je ťažko stráviteľný.
Najľahšie stráviteľným nápojom je voda alebo iný nápoj s vysokým obsahom vody.
Diagram pre kombinovanie stravy
Sumarizácia
Správna kombinácia jedla môže byť zo začiatku frustrujúca pri všetkých jej pravidlách. Základným pravidlom je opýtať sa seba samého, či kombinácia, ktorú práve jete, nespomalí váš tráviaci proces.
Nezdravé účinky zlej kombinácie sa dostavia akonáhle sa spomalí váš tráviaci proces a jedlo sa dôkladne nestrávi.
Nesprávne trávenie je prvotnou príčinou tráviacich nemocí.
Riaďte sa podľa uvedenej tabuľky tak najlepšie, ako viete. Nemôžete sa vyhnúť všetkým zlým kombináciám, ale kľúčom je striedmosť – ak správna kombinácia stravy preváži nad nesprávnou, budete vidieť zlepšenie.
Ak už pravidelne trpíte tráviacimi nevoľnosťami a máte dočinenia so zápchou, nadúvaním a plynmi, pouvažujte nad programom očisty hrubého čreva ako súčasť kombinácie stravy.
Očista čreva môže dopomôcť k vytónovaniu svalov vo veľkom čreve , napomôže k jeho rýchlejšej obnove a bude odrazovým mostíkom pre nový tráviaci režim.
Ak sa o vhodnej strave chcete dozvedieť viac, ďalšie zaujímavé články nájdete v kategórii Strava a zdravie
Tento článok pre stránku Badatel.net preložila: Žubra
Zdroje: puristat.com a aain.org, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Zaujimavy clanok – podla obrazku to ale vyzera tak, ze klasicke „zdrave“ ranajky v podobe cerealii s mliekom, resp. s jogurtom su absolutne nevhodne???
Tak ono keď si človek raz za čas dá cereálie s jogurtom, tak sa nič nestane. Avšak mávať to na raňajky každý deň, príliš vhodné nie je.
no neviem ten diagram sa mi nejako nelubi
kombinovat tuky s proteinmi nepredstavuje ziadny problem, zaradit soju medzi proteiny je tiez nic moc, orechy by som za proteiny tiez nepovazoval
teraz sa zamyslime nad kombinaciou proteiny-uhlohydraty – tvrdite ze je to zle – a teda okamzite to vylucuje strukoviny ktore obsahuju aj to aj to, dalej vraj sa nemaju konzumovat spolu tuky a uhlohydraty – toto zase vylucuje orechy ktore obsahuju dost tukov ale aj sacharidov
a jednoznacne cely diagram vylucuje surove mlieko lebo to obsahuje vsetky tri zlozky – ci su tieto uvahy spravne necham na vas
osobne si myslim ze male mnozstvo proteinov sa moze kombinovat s cimkolvek, no na druhej strane velke mnozstvo proteinov by sa malo kombinovat jedine s tukom, pretoze travenie sacharidov je uplne ine ako travenie proteinov a teda sa tieto dve veci dost biju
co sa tyka tuku ten je v pohode jeho travenie je rychle a bezproblemove
Ahoj Reinhard,
teraz ma kamaratka upozornila na tu tabulku. V tych sipkach je chyba. Poprosila som team stranky, aby ju opravili.
Medzi protin a tuky a carbohydratmi je kombinacia – slaba, nie zla. Medzi tukmi a carbohydratmi zase dobra.
Dufam, ze to bude coskoro opravene, aby to nemiatlo ludi.
Pekny den,
Žubra
Zdá sa, že to neopravili. Medzi tukmi a uhlohydrátmi je napr. stále ešte šipka označená ako ZLĚ.
Tak ako jesť pravidelne na raňajky len cereálie, to by som asi nezvládla 🙂 Ako raz začas prečo nie, ak by mi to pomohlo, ale mám rada, keď sa raňajky obmieňajú. Keď začala mať problémy s trávením mamina, lekárnička jej odporučila nejaké probiotiká. Tak som aj ja začala ako prevenciu používať probiotiká (fungujúce ako doplnok) a pritom sa môžem spokojne najesť normálne 😉
Ahoj Veronika a aké probiotiká berieš? Ja som si totiž prečítala nejaké tie články, že probiotiká nemajú žiaden účinok a že dokonca to povedala sama EU, že do leta by mali vymiznúť doplnky z pultov lekární. Na druhú stranu som sa dočítala, ale aj od mnohých lekárov, ktorí zverejnili články, že probiotiká fungujú. Človek je teda trošku zmätený. Pozerala som nejaké probiotiká od valosunu a ešte od niektorých. Taktiež som (bohužiaľ už si nepamätám link a v PC ho nemôžem nájsť) videla že valosun patrí medzi tie testované značky, ktorých produkty patria medzi top v obsahu zložky probiotík.
momcik- vieš čo? Ja beriem http://www.unikatnilekarna.cz/sk/produkty/biopron-9-premium-10-tob.html a mamina skúsila http://www.unikatnilekarna.cz/262-biopron-100-mld. Každá tak máme svoje a porovnávame si, či to zlepšuje naše stavy s trávením 🙂 Ja môžem povedať, že zatiaľ v pohodke, čo som mega spokojná 🙂 Predsa len človek si potrebuje chrániť svoje zdravie a nedávno som si začala pozerať aj nejaké tie probiotiká na imunitu, lebo ako táto zmena počasia mi vôbec nerobí dobre.
Ahoj, hm zaujímavé. Ja som sa musela teda uchýliť predsa len k probiotikám v podobe tabliet. Kúpila som si na tvoju radu niečo od Valosunu – Biopron forte. Moje trávenie sa rozpŕchlo na milión črepín ako som nastúpila do novej práce 🙁 Nie že by som bola nespokojná so svojou prácou, ale je toho zrazu na mňa kvantum informácii. Okrem toho je tam babinec a tak ohováračky fungujú, čo nechápem, pretože väčšina žien tam má titul, ale ich správanie o tom nesvedčí. Takže rýchla pomôcka a dúfam, že teda začne zaberať čím skôr, lebo ma moje trápenie dosť mrzí.
Ahoj momcik a ako si teda dopadla, už je všetko OK? Takých ľudí si netreba všímať, jednoducho takí ešte nedospeli a život ich musí riadne vyfľaskať, aby sa naučili správať, bohužiaľ 🙁 Poznám také kolektívy, najhoršie tie ženské, každá sa tvári ako najlepšia kamarátka a potom ťa ohovorí. Najlepšia práca je buď z domu, alebo v mužskom kolektíve, muži takmer nikdy nič neriešia 😀 Nezabúdaj aj na vodu, vlákniny atď. Existuje milióny článkov, kde hovoria ako zmeniť tráviace problémy, rovnako ako tento 🙂 No vidíš a známej som tiež hovorila o Valosune a tá si zas kúpila Biopron Premium 😀 Každému očividne sadne niečo iné 🙂
Ahoj Veronika, parádne zabrali. Už mi prestali všetky tráviace problémy, proste cítim sa riadne super 😀 Som aj rodine teraz dokúpila nejaké probiotiká. Videla som také veľké balenie biopron forte 90+30 a to som im kúpila na trávenie a ešte nejaké, myslím, že aj niečo na imunitu (?) Mám už predsa len nie najmladších rodičov a dokúpenie vitamínov a všetkého možného na kĺby atď. je podľa mňa ten najkrajší darček okrem toho, že budem s nimi na Štedrý deň 😉 Ale fakt spoko. Len sa bojím, že čo teraz príde, keď budú Vianoce, už teraz vidím ako sa znova prejem všetkého 😀 Takže je dosť pravdepodobné, že budem riešiť ten istý problém, ale budem jesť aj veľa ovocia a orechov, ktoré by mi pri trávení mohli pomôcť 😉
Nepoznám nikoho, kto by nevedel, že prežije s tretinou toho čo zje. Zato všetci nechcú doživotne hladovať. O ostatných veciach v článku sa dá úspešne pochybovať. Ja mám napríklad 10 minút po jedle rovnaký hlad, skôr ešte väčší ako pred jedlom – pokiaľ som sa najedol do polosýta.
To momcik: Tak aké boli nakoniec Vianoce? Prejedla si sa veľmi? 😀 Ja som nakoniec dostala od priateľa balíček znova 😀 Bolo tam Biopron premium 9, o ktorom som sa dozvedela, že je vhodný pri užívaní s antibiotikami. Čo sme do týždňa hneď využili, lebo moja mladšia sestra ochorela a musela brať antibiotiká. Krásny svetrík som dostala a ešte nejaké omega tablety, takže celkom pekný darček od priateľa 🙂 A ty si ako oslávila? Dúfam, že si neskončila v horúčkach a s boľavým bruškom 😉
Namiesto probiotik v tabletkach si dajte par krat do tyzdna bryndzu (slovenska superpotravina, myslim pravu 100% nepasterizovanu cerstvu) a domaci kefir a to Vam musi posilnit imunitu ze az. Ako byvaly silny pelovy alergik viem o com hovorim.
Vsetko je to velmi pekne,ale aby clovek toto vsetko okrem dalsich inych veci stihal a robil ich na 100percent tak by musel byt nezamestnany a mat tym padom aj peniaze..cize tie rady mozu byt dobre,ale v realnom zivote nepouzitelne..
Už je tá tabuľka správna?
Mne tá tabuľka pripadá ako návod na delenú stravu.
Dobrý den všem, ráda bych se připojila do diskuze, toto stravování JE dělená strava. V 90. letech jsem si nakoupila knihy „FIT PRO ŽIVOT“ a stravovala jsem se podle doporučení, zmizely mi problémy s trávením, měla jsem mnohem více energie. Všechno je v knize dobře vysvětleno!
Väčšina vedcov sú hlupáci. Majú o jednej veci úplné iné názory. Človek má jesť, čo mu chutí, ale s mierou. A trocha aj pracovať. Pozrime na svojich rodičov a prarodičov.