Líhať si večer k svojim deťom, keď zaspávajú, nie je zlozvyk


Líhať si večer k svojim deťom, keď zaspávajú, nie je zlozvyk

Mylné predstavy o kontaktnom rodičovstve sú dôvodom, prečo sa mnohí rodičia vyhýbajú nočnému ležaniu pri svojich deťoch.

Kontaktné rodičovstvo (KR) znamená jednoducho pestovanie zdravého vzťahu, ktorý môžu deti rozvíjať so svojimi rodičmi.

Prírodná liečba osteoartritídy

Týka sa skôr prehlbovania puta medzi rodičom a dieťaťom než jeho pretrhávania, keď dieťa rastie.

Kritici celé roky tvrdia, že kontaktné rodičovstvo robí deti emocionálne nestabilnými a neschopnými zvládať svoje emócie.

Sú presvedčení, že deti, ktoré sú silno naviazané na svojich rodičov, majú sklon pri čo i len krátkom odlúčení prepadať záchvatom zúrivosti.

Mnohí rodičia sa snažia čas a množstvo fyzického kontaktu, ktoré deťom za týmto účelom umožnia, obmedzovať, v presvedčení, že to má deštruktívny vplyv na výchovu detí.

Sú presvedčení, že ukladanie detí na noc k spánku spraví deti trvalo závislými na ich prítomnosti pri zaspávaní.

Milí rodičia, odborníci hovoria, že nie je nič zlé na tom, byť v noci so svojimi deťmi

Podľa Susan Kraussovej Whitbourneovej, profesorky Psychologických a mozgových vied na University of Massachusetts v Amherste, výskum dokázal, že z detí, o ktoré sa rodičia starajú, s väčšou pravdepodobnosťou vyrastú mentálne vyrovnaní a úspešní dospelí.

„Keď oddelíte obľúbené preháňania od objektívnejšie orientovaných vedeckých štúdií, je to citlivý prístup, ktorý pestuje v deťoch fyzické a psychologické zdravie,“ napísala v Psychology Today.

„Z rozsiahleho výskumu naozaj vieme… že bezpečne naviazaní dospelí majú šťastnejšie a menej konfliktami poznačené životy. Existuje dokonca výskum, ktorý naznačuje, že sú možno sami lepšími rodičmi.“

Článok napísaný Stacey z blogu Futbalová mama, zobrazuje pocity viny, s ktorými sa stretáva väčšina rodičov kvôli tomu, že netrávia so svojimi deťmi dosť času.

 „Mami, ľahneš si ku mne? Iba na chvíľku? A po mnohé noci to tak je,“ napísala.

„S manželom sa snažíme dostať dievčatá do postele čo najskôr, aby sme mohli dokončiť svoje povinnosti predtým, ako si sami pôjdeme ľahnúť.

Je ľahké myslieť si, že sme natoľko zaneprázdnení, že si nedokážeme nájsť čas ľahnúť si na niekoľko minúť k svojim deťom. Alebo ste možno počuli tých, ktorí tvrdia, že ulíhať večer s deťmi je zlozvyk.

Možno však kdesi vzadu vo svojej hlave počujete slabý hlások – tak ako ja – ktorý šepká: Túto chvíľu už nikdy nevrátiš. Ten hlas je neodbytný. A hovorí pravdu.“

Väčšina rodičov sa nesnaží zdieľať posteľ so svojimi deťmi, ba ani stráviť pár minút ležiac na ich posteli zo strachu, že ich zadusia.

Spoločné spanie (ktoré sa líši od ´zdieľania postele´) má svoje prínosy aj riziká, no na krátkom večernom objímaní vášho dieťaťa, kým nezaspí, nie je nič zlé. Prehlbuje vaše vzájomné puto a vytvára v deťoch emocionálnu istotu a dôveru.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Niektoré staršie, no stále platné dôkazy dokonca dokázali, že deti, ktoré boli svojimi rodičmi silne zanedbávané, mali menšie mozgy než tie, ktoré rodičia milovali a láskali.

Naopak deti, ktoré rodičia láskali, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú v dospelosti dysfunkčné a celkovo lepšie si počínajú v škole.

Skôr, ako pôjdeme ďalej, niečo si vyjasnime. Znamená to, že ak napríklad nespíte pri svojich deťoch, povedie to k slabému vývoju mozgu?

Pravdaže nie, rozhodne to však ukazuje, že láskanie či jeho nedostatok môžu mať isté dôsledky, a to vážne, aj keď len za určitých okolností.

Minúty dôvery navyše

Podľa Stacey je trávenie tých posledných minút dňa s vašimi deťmi dôležité, lebo príde čas, keď sa toho prestanú dožadovať.

Možno začnú mať pocit, že svojimi rodičmi nie sú milované a privyknú svoje mysle akceptovať tú klamnú, drsnú realitu.

„Na jednu noc,“ poddala som sa.

„Po špičkách som sa vrátila do izby a uzrela svoju najmladšiu dcéru, ako zhlboka dýcha a má zavreté oči. Už takmer spala.

Takmer okamžite ma tam ale vycítila a na perách sa jej zjavil úsmev. ´Mami,´ zašepkala. ´Môžeš ma ešte objať?´ ´Pravdaže,´ povedala som a vliezla si k nej do postele.

Šťastne vzdychla a takmer okamžite zaspala. Hlboko v hrudi sa mi roztápalo srdce. Túžila som, aby tá chvíľa trvala naveky. A ja som o ňu takmer prišla.“

Podľa výskumníkov Patrice Marie Millerovej a Michaela Lamporta Commonsa z Harvardovej lekárskej fakulty patria k benefitom kontaktného rodičovstva menšie vystavovanie stresu a menej problémov s duševným zdravím.

 „Ďalším dôležitým psychologickým benefitom je bezpečná naviazanosť, čo je sklon dieťaťa vyhľadávať kontakt s rodičom, keď pociťuje stres a nechať sa tým kontaktom účinne utešiť,“ povedali.

„Výsledkom účinnejšej regulácie emócií a bezpečnej naviazanosti… je, že sa deti účinnejšie angažujú v neodmysliteľných vývojových úlohách, ako sú vzťahy s rovesníkmi a učenie.“

Záver

Rodičia by mali zavrhnúť názor, že nočné trávenie času s deťmi ich spraví neschopnými a závislými.

Kontaktné rodičovstvo môže síce na prvý pohľad pôsobiť ako zhovievavé, no nikto nehovorí, že by ste pri výchove týmto spôsobom nemali svoje deti trestať či vštepovať im základné sociálne hodnoty.

Ak ste zaneprázdnený rodič, ktorý trávi celý deň v práci, je strávenie desiatich až pätnástich minút s vašimi deťmi, keď zaspávajú, niečím, čo si budú navždy pamätať.

Spoločné spanie a zdieľanie postele nemusí byť pre všetkých. Predtým, než spravíte nejaké zmeny, je vždy najlepšie sa informovať.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Na co přišli po sakra dobře placeném bádání „vědci“ – pro větší důvěryhodnost dokonce zahraniční – to cítí nebo měli by srdcem cítit všichni rodiče. Lidi se nemají nechat se ovlivňovat různými, i když rádoby vědeckými názory, ať jsou o čemkoliv. V současné době je to např. v širším měřítku ta vědecky VYTVOŘENÁ a samozřejmě honem masivně propagovaná “ asertivita“, co dělá z lidí nenormální blbečky neschopné se lidsky domluvit, je to ta moderní pomatená honba za štíhlostí, věčným mládím, věčnou (tělesnou, ne DUŠEVNÍ !!) krásou bez jediné vrásky, honba za dlouhodobou,pokud možno trvalou erekcí, sexuální výdrží….to je ten polistopadový sílící trend po vzoru Havla a USA, „DĚKUJEME! Lidi, zachovejme si poslední zbytky vlastního zdravého rozumu!

  2. Možno sa treba … viac pozerať do Prírody , ako na „akademikov“ ?

  3. To,čo naši predkovia robili vďaka zdravému rozumu a prirodzenému citu po stáročia, museli v Amerike objavovať až doteraz? S manželom sme nepotrebovali žiadne vedecké výskumy, stačila nám láska. S deťmi sme trávili nielen noci, ale aj všetky voľné chvíle, hoci sme obaja mali, ako vysokoškolsky vzdelaní, veľmi náročné povolania. Dnes sú z nich vyrovnaní úžasní dospelí. Všetko je otázkou priorít.

Pridajte komentár

*