Je pozoruhodné analyzovať, prečo mnohí z nás veria, že kravské mlieko, ktorého primárnou funkciou je napomáhať vývinu teliat, je vhodné aj pre ľudské bytosti.
Sme jediný živočíšny druh na planéte, ktorý konzumuje mlieko iného zvieraťa. Ba čo viac, aj jediný druh na planéte, ktorý v pití mlieka pokračuje i po ukončení dojčenia. To by bolo neakceptovateľné ešte aj u kráv.
Následky veľkovýroby mlieka
Existuje množstvo štúdií dokazujúcich, že pitie mlieka vedie ku zvýšenej miere úmrtnosti a v skutočnosti robí kosti k zlomeninám náchylnejšími, nie pevnejšími.
Jedným z príkladov by mohla byť rozsiahla štúdia výskumníkov zo švédskej univerzity v Uppsale.
Pomaly si však začíname uvedomovať, že náš zvyk piť mlieko je jedným z hlavných zdrojov mnohých zdravotných problémov a chronických ochorení.
Nezabúdajme ani na fakt, že 80% ničenia amazonského dažďového pralesa je dôsledkom pasenia zvierat chovaných na mäso a mliečne výrobky. Je tak jedným z hlavných zdrojov ničenia a znečisťovania životného prostredia.
Keď podporujeme mliekarenský priemysel, podporujeme aj týranie zvierat, utrpenie a bolesť. Kravy sú násilne oplodňované, aby sa im mohlo tvoriť mlieko a keď sa im narodia teľatá, násilne ich odtrhnú od matiek a mieria priamo na bitúnok.
Živočíšna poľnohospodárska výroba je jednou z najväčších dnešných genocíd na planéte a ukazuje, ako veľmi sme stratili svoje spojenie so všetkým stvorením.
Laktózová intolerancia
Vráťme sa však späť k obavám o zdravie spotrebiteľa.
Keď sa prizrieme všetkým ostatným zvieratám, ktoré nekonzumujú mlieko iného zvieraťa alebo ho nekonzumujú po období dojčenia, deje sa tak preto, lebo v staršom veku už nemajú enzýmy, ktoré by rozkladali cukor nachádzajúci sa v mlieku (laktózu).
Ani my nie sme iní, čo vysvetľuje, prečo je u niektorých etnických populácií vo svete laktózová intolerancia prítomná až u 90% populácie. Závratných 70 % svetovej populácie má v istej miere laktózovú intoleranciu.
Napriek tomu sa však niektorí ľudia mohli vyvinúť a prispôsobiť k celkom dobrému znášaniu kravského mlieka. To je dôvod, prečo tieto informácie nemusia platiť pre všetkých. Celkovo sa však rozhodne javí, že robíme niečo neprirodzené.
Vysvetliť sa to dá vedou. Ľudia v skutočnosti tento enzým nikdy nemali, a tak sme si kvôli tráveniu cukru v mlieku, teda kravskom, museli vyvinúť gén LCT, ktorý sa získava mutáciou.
Tento laktózový gén nám umožňuje spracovávať laktózu v dospelosti. Očividne nerobíme to, čo je prirodzené a v súlade s našimi telami.
S touto informáciou som sa prvýkrát stretol u Katherine S. Pollardovej, PhD., z University of California v San Franciscu, v tejto prednáške.
Metabolická acidóza
Jedna z najdôležitejších vecí, ktoré si ľudia začínajú uvedomovať, je fakt, že živočíšne bielkoviny môžu byť v skutočnosti pre ľudskú konzumáciu škodlivé a že oveľa lepšou voľbou sú bielkoviny rastlinného pôvodu.
Hlbšie sa tomuto venuje aj článok (v angličtine) na stránke Collective Evolution Bielkoviny rastlinného pôvodu verzus bielkoviny z mäsa: ktoré sú lepšie pre vaše telo?
Jedna z vecí, ktoré živočíšne bielkoviny robia, je to, že spúšťajú metabolickú acidózu. K tej dochádza vtedy, keď telo vytvára priveľa kyseliny a stáva sa veľmi kyslým.
To môže byť spôsobené viacerými záležitosťami, napríklad absorpciou kazeínu nachádzajúceho sa v živočíšnych bielkovinách.
V kravskom mlieku tvorí kazeín takmer 90% bielkovín. Keď telo zažíva tento druh acidózy, tak je vlastne nútené kompenzovať to kradnutím vápnika z kostí, aby pomohol neutralizovať zvýšenú kyslosť.
Po čase má toto všetko vážne a škodlivé účinky na kostné zdravie, čo dokázali štúdie.
O škodlivých následkoch tejto bielkoviny, hlavne jej rakovinotvorných účinkoch, sme sa podrobne venovali aj v článku 12 000 lekárov žiada, aby bolo na syroch rovnaké varovanie pred rakovinou ako na cigaretách.
Boli sme oklamaní
Veda nám hovorí, že národy s vysokým výskytom fraktúr krčka bedrovej kosti a osteoporózy majú zároveň aj veľmi vysoký príjem vápnika.
Na základe tejto súvislosti a faktu, že bielkoviny živočíšneho pôvodu spôsobujú metabolickú acidózu, vysávanie vápnika z kostí – v priamom rozpore s tým, čomu by nás chcel prinútiť veriť mliekarenský priemysel – je ľahké vidieť, že sme boli uvedení do omylu.
Štúdie tiež ukázali, že bielkoviny živočíšneho pôvodu môžu „spustiť“ rakovinu.
Pochádza to hlavne zo štúdie amerického biochemika Dr. Colina Campbella, ktorý sa špecializuje na účinok výživy na dlhodobé zdravie. Je emeritným profesorom nutričnej biochémie Jacoba Goulda Schurmana na Cornell University.
Učenci ako Campbell sú pre svet veľmi dôležití, pretože sú jedni z mála, ktorí skutočne skúmajú a študujú výživu a zdravie, teda niečo, čo úplne ignoruje náš súčasný zdravotnícky priemysel.
Nie je to irónia, že doktori medicíny sa neučia nič o výžive? Ako to môže dávať zmysel? Je to tým, že súčasná medicína dáva pred zdravím prednosť zisku.
Ako jedna z najkomplexnejších štúdií o výžive, ktoré boli kedy vykonané, sa stala známou Čínska štúdia od Dr. Campbella (dá zohnať v niektorých internetových kníhkupectvách).
Má nesmierne dosahy na stravovanie, chudnutie a dlhodobé zdravie. Rozličnými spôsobmi, ktoré ľudia nie sú pripravení akceptovať, sa dotýka aj živočíšnych bielkovín.
Záver
Veľkým poučením je uvedomiť si, že sme boli uvedení do omylu potravinárskym priemyslom rôznych odvetví. Produkty, ktoré boli presadzované ako zdravé, napríklad mlieko, očividne zdravé nie sú a sú príčinou mnohých ochorení.
Hromadný marketing a potravinárska propaganda, spoločne s farmaceutickým priemyslom, majú v oblasti zdravia úplnú kontrolu nad tým, čo pokladáme za skutočné.
Falšujú dokonca aj vedu, aby vyvrátili tvrdenia tej skutočnej, nestrannej vedy, ktorá silne namieta voči tomu, čo presadzujú tieto priemyselné odvetvia.
Nie je ľahké vzdať sa toho, k čomu sme boli tak dlho programovaní veriť, no v konečnom súčte je v otázke jedla a výživy oveľa cennejšie kritické myslenie a nezávislý výskum.
Sú lepšie než spoliehať sa v otázke informácií na naše zdravotnícke asociácie a učebnice. Nebojte sa preto myslieť samostatne, robiť si vlastný výskum a za pomoci skúseností načúvať svojmu telu.
Zdroj: collective-evolution.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
ja som nikdy nebola dojčená, a ani mlieko, ani tvaroch, ani bryndza a dokonca ani tavenné sery sa do mojich úst nikdy nedostali, ale nie preto, že by mlieko nebolo zdravé, len jednoducho pach mlieka mi normálne zdvyhol žalúdok
Toto o mlieku je obyčajné klamstvo!!! A týranie zvierat? Blbosť. Zbytočne dezorientujete ľudí!
Čo konkrétne je klamstvo? V článku sú uvedené argumenty a zdroje tvrdení. Ak ich viete vyvrátiť, poskytnite argument a odkaz na zdroj.
Nechajte pána Geroča aj s jeho názorom, tiež produkt tejto doby. Moja skúsenosť je pozitívna.
mam s kravskym mliekom osobnu skusenost
mala som zdravotny problem, boleli ma lakte na rukach, ale tak, ze som sa ich po case uz nemohla ani dotknut, trvalo to 2 roky, lekari vobec netusili co s tym, a az po doporuceni homeopatom som prestala s kravskym miekom a vyrobkami
ta bolest ustupila az uplne zmizla a kazdemu v mojom veku, uz preddochodkovom radim prestat s mliekom
pre uplnost dodavam, ze enzym umoznujuci stravenie mlieka mizne u cloveka zhruba po dosiahnuti veku 9 rokov ale su vynimky potvrdzujuce pravidlo a teda ludia, ktori ho zrejme nestratia. pretoze aj na stare kolena maju pevne kosti
Plný súhlas, doslova som vyrástla na mlieku, dnes ho nemôžem ani do kávy. A ak si dám niečo, v čom je mlieko, tak to raz dva pocítim na črevách…Keď človek pozorne načúva svojmu telu, tak to mu dá raz dva vedieť, čo je preňho dobré, čo nie.
Pane Geroč, souhlasím s Vámi a napsal jsem zde příspěvek s pádnými argumenty, slušnou formou. Ale byl opakovaně rychle odstraněn. Redakce portálu Badatel nemá ráda pravdu. Cenzura tu dobře funguje!
Komentáte sú moderované kvôli spamu a vulgárnostiam. To znamená, že čas medzi napísaním komentára a jeho zobrazením môže byť aj 24 hodín.
Omlouvá se redakci za křivé nařčení. Můj příspěvek byl s menší prodlevou opravdu zveřejněn.
Sme jediný druh ktorý konzumuje mlieko iného druhu? Pekná hlúposť. Môžme si ho zaobstarať tak ho pijeme. Postavte misku s vodou a misku s mliekom napr. pred psa, mačku, ježka, prasa a mnohé iné a vyberú si mlieko.
?
Naši predkovia by bez mlieka a mliečnych výrobkov ťažko prežívali zimu, resp. s mliekom to bolo ľahšie. Moja stará mama sa dožila 96 rokov, druhá 94. Starý otec 75. Všetci pili mlieko celý život. Druhý starý otec ho tiež pil, zomrel mladý, cca 40 rokov. No jeho zabila bomba z amerického lietadla pri práci na poli. Práca na poli môže byť smrteľná, no pole za to nemôže. Následky veľkovýroby mlieka nie sú o tom, že piť mlieko je zlé, ale o správaní sa ľudí v honbe za ziskom. Viete mi vysvetliť prečo začína byť slovo vedec hanlivé. Špeciálne „americký vedci“ vyskúmali je priam vulgarizmus. Ak máte pár dolárov naviac, vedecky vám dokážu čokoľvek, čo im zadáte. Zdravý sedliacky rozum sa dnes nenosí. Nechajme na ľudí, či chcú piť mlieko, alebo nie, či chcú jesť mäso, alebo nie. Predstavte si krajnú situáciu, že všetci občania SR by boli vegetariani a nepili by ani mlieko. Odkiaľ by doviezli a hlavne dlhodobo za čo by vozili zeleninu z teplejších krajín? V zime, v lete, celý rok!
vyborny komentar
Sedí vec! ?
Vízia: Bez mlieka a syrov sa nedá v podmienkach
nášho súčasného života existovať…….ale:
Jestvuje kompenzačná forma uvádzaných vedľajších účinkov, najmä s vyšším vekom:
– intervenčná systémová, kvantová embryo-
apiterapia…
– stabilizácia acidobazickej metabolickej rovnováhy,
mozgová homeostáza ….neuroplasticita mozgu
Pohybujeme sa v začarovanom kruhu ….
objasnime si konečne kódy R.Descarta, A.Einsteina,
a ďalších, už je na to čas……….., najmä pri príčinách a terapii onkologických a neurodegeneratívnych chorôb…. Jozef
Zhodujem sa s názorom, že zviera bez problémov skonzumuje mlieko iného cicavca. No nie je mlieko ako mlieko. Predovšetkým musí byť čerstvé a surové. Na takomto mlieku od mladej kozy sme odchovali srnčie mláďa po tom, ako jeho matke družstevná kosačka odťala nohy a kompetentní boli nútení srnu utratiť. (Bývali sme neďaleko lesa, a tak sme sa osiroteného srnčiatka ujali. Spávalo v dome, v zateplenom košíku, vo vrúcnom objatí teplomilného kocúra, ktorý sa k srnčaťu hneď nasťahoval. Mláďa sme kŕmili cez cumel, neskôr, keď už stabilne stálo na nôžkach, pridalo sa ku kocúrovi a spoločne pili mlieko z jednej misky. Náš adoptívny srnec ako dospelý odišiel do lesa, pravidelne sa však vracal na návštevy a ďalej sa s kocúrom muckali – no MLIEKO PIL UŽ IBA KOCÚR…)
Mám pocit, že mlieko po celý život pijú iba domestifikované zvieratá, aj to iba niektoré.
Cca o dva roky neskôr sa zjavilo na múre nášho domu netopierie mláďa. Cez minicumlík hračkárskej fľaštičky pre bábiky som sa opakovane pokúšala dať mu vodu, no moju snahu netopierča vytrvalo ignorovalo. Keď som však nahradila vodu vo fľaške mliekom od našej kozy, v krkolomnej polohe dolu hlavou drobec vysal (samozrejme čerstvé a surové!) mlieko do poslednej kvapky.
Jedine človek konzumuje mlieko tepelne znehodnotené, a teda zbavené enzýmov potrebných na jeho strávenie. Tekutinu plnú vápnika, ktorý sa dostal prehriatím do anorganických väzieb, a preto sa už nevstrebe do kostí, ale obalí ich zvonku a bude ich rozožierať. Alebo si to v podobe kamienkov namieri do žlčníka, obličiek či do močového mechúra. Alebo do kĺbov.
Ale čo je hlavné: Tepelnou úpravou sa mlieko zmenilo na kontraproduktívnu bielu tekutinu so znefunkčnenými alkyglycerolmi, t. j. látkami zabezpečujúcimi imunitu cicavcov. Látkami, ktoré mláďatá nevyhnutne potrebujú na to, aby boli odolné voči vírusom.
ČERSTVÉ SUROVÉ mlieko pomôže aj pri otrave žalúdka, aj pri iných pliagach – a nemusí to nevyhnutne byť mlieko totožného cicavca. Malo by to však byť mlieko s nie zložitejšou bielkovinou, akú má jeho konzument. Nebudeme to skúmať laboratórne – stačí, ak na našu príležitostnú spotrebu použijeme mlieko cicavca približne ľudskej veľkosti, alebo drobnejšieho. Kozie je stáročiami a skúsenosťami preverené. A ak už kravské, tak aspoň zriedené vodou – teda ak je niekto ešte taký vitálny, že si kravské mlieko v dnešnej podobe môže dovoliť.
Je pravdou, že naši prarodičia denne pili mlieko. Kravské. Ibaže čerstvo nadojené, od kráv pasúcich sa na čistých lúkach, a nie na svahoch po umelom zimnom zasnežovaní; od kráv v zime kŕmených zásaditým senom, a nie skvasenou silážou. Naši prarodičia netrávili svoje detstvo od šiestich mesiacov života v jasliach, odkázaní na sunar a následne v škôlke s povinnými dennými megadávkami pasterizovaného plus ešte prevareného (či dokonca UHT) mlieka. Nevysedávali pred monitormi, ale už ako deti fyzicky pracovali, vonku, na čerstvom vzduchu. Bývali v dobre postavených domoch z kvalitných prírodných materiálov. Mali zdravú úrodu z vlastnej záhrady, pričom pôdu zúrodňovali živočíšnym hnojom, a nie chemicky. Neboli ani povinne chemicky očkovaní. Neťahali nočné zmeny pri LED osvetlení a klimatizácii – cez deň robili, a v noci spali. Boli zdraví. Odolní. Mali prirodzenú imunitu. Čo z toho všetkého máme my? Neporovnávajme sa teda v otázke konzumácie sporných potravín práve s nimi.
P.S.: Naši prarodičia zväčša nemali ani vzdelanie, a boli zdraví. Vzdelanie nemajú ani voľne žijúce zvieratá, a tiež boli zdravé – boli by aj teraz, keby im človek neznečisťoval pôdu, vodu, aj vzduch. Vysokoodborné knihy a formulky nám nepomôžu, ak nebudeme mať to, čo pre život nevyhnutne potrebujeme: prvotné, čerstvé, surové, nechemizované, prirodzene čisté a zdravé potraviny, čistú nechlórovanú pitnú vodu a čistý vzduch. Ale to je dnes asi už utópia…
Ešte doplním – neraz som bola svedkom toho, ako si naša (dospelá) koza vyciciava svoje vlastné mlieko.
Je mi 68 roků a už dost pamatuji. Žil jsem na vesnici i ve městě. Takmer všeci jsme dříve pili mléko a jedli maso, a věk 70 až 90 rokou nebola žádná vyjímka. Mléko nám na svačinu vozili i do školy. Já ani nikdo v okolí neměl žádnou zlomeninu, kromě bouraček na motorce, bicykle, pádu ze stromu a pod. Tedy škodlivost mléka a zlomeniny je klamstvo.
Lidé od nepaměti lovili zver i pěstovali zvieratá pre maso, mleko, vejce, kůže atd. Takže usmrcování zvířat je přirozená věc od přírody. Je toho i plná bible, Abelem počínaje. I předkové dnešních aktivistů na ochranu zvířat jedli maso.
Za socialismu jsme byli soběstační ve výrobě mléka, masa a i téměř všeho ostatního. Takže problém amazonského deštného pralesa je problém kapitalismu. A to ani nemluvím jak ničí ekologii silnice plné kamionů, které k nám vozí to maso a vše ostatní, co jsme dříve pěstovali u nás.
Je také otázka, jaké mléko ti „vědci“ zkoumali. Jestli tu divnou bílou vodu, která ani nezkysne a prodává se místo mléka? Nebo skutečné mléko?
…aj božích príkazov zabíjať ľudí je plná biblia…
Ten článek je mýtus. A tím, jak se otevírá, na mě působí spíše jako manipulace.
Že jsme jediný druh, kdo pije mléko, navíc cizí, i v dospělosti?
To by mě pak zajímalo, jak vysvětlíte, když jsem na vlastní oči viděla fenu, která nikdy neměla štěňata, kojit dospělé kočky.
Jediné, s čím se dá souhlasit je, že to s tou mírou poněkud přeháníme…
K tomu mlieku len toľko…zamyslite sa, kde sa zoberie toľké množstvo mlieka v hypermarketoch (UHT v krabiciach), dokonca sa nepokazí ani po záručnej dobe :O
A hlavne teraz, keď kravu vidia na SK deti tak raz za rok a zvyšok len v učebniciach.
Knihu od Campbella – CELEK přehodnocení vědy o výživě mám doma, takže citujem:
„Takže si představte ten šok, když řeknete, že ne rostlinná, ale živočíšná bílkovina je viníkem, který podle našich studií spouští rakovinu, zatímco rostlinné bílkoviny napr. z pšenice nebo luštěnin vzni nádoru nevyvolávajú a to dokonce ani při jejich konzumaci ve vysokých dávkách.“
.. „Když jsme měli v rukou ještě více přesvědčivých dukazu o tomto pozoruhodném účinku bílkovin, prezentoval jsem naše výsledky v úvodní přednášce na Světovém kongresu o výživě v Soulu. V auditoriu bylo přítomno slušné množství vědcu a …“