Je ten čas roka, kedy sa zdá, že všetci kašlú, smrkajú, alebo sa ponosujú na boľavé hrdlo. Našťastie máte mozog, ktorý je pripravený vás chrániť.
Nový výskum uverejnený v časopise Proceedings of the Royal Society B dokazuje, že ľudia sú neuveriteľne dobrí v určovaní toho, či niekto trpí nejakou chorobou už z jediného pohľadu naňho.
Ľudský šiesty zmysel
Táto zvýšená schopnosť rozpoznať infekciu je známa ako „zmysel pre vyhnutie sa chorobe“. Ide o akýsi druh „šiesteho zmyslu“ získaný niekedy počas evolúcie pre zníženie vašej šance ochorenia na nákazlivú chorobu.
„Schopnosť rozpoznať chorých by ľuďom umožnila vyhnúť sa pobytu v blízkosti chorých osôb, a tým minimalizovať riziko ochorenia, ak je tá osoba prenášačom nákazlivého ochorenia,“ povedal pre AFP spoluautor štúdie John Axelsson zo Štokholmskej univerzity.
Tím švédskych vedcov to testoval tak, že vyhotovil dve sady fotografií 16 zdravých dobrovoľníkov.
Tým najprv podali injekciu lipopolysacharidu, čo je molekula nachádzajúca sa v niektorých patogénnych baktériách vyvolávajúca u zvierat silnú imunitnú reakciu.
Molekuly sú sterilné, nebolo preto možné, aby osoby ochoreli naozaj. Po dvoch hodinách ich odfotografovali. Za ten čas sa im naštartoval imunitný systém a v podstate spôsobil, že sa zdali byť chorí.
Pri druhom fotografovaní dobrovoľníkom bez ich vedomia injekčne podali placebo, takže boli v skutočnosti úplne zdraví.
Tieto dve sady fotografií ukázali 62 ďalším účastníkom, aby zistili, či vidia u tej istej osoby nejaký rozdiel.
Obr. Dokážete rozpoznať, ktorá osoba je chorá? Tvár vľavo patrí osobe, ktorá je chorá, tvár napravo osobe, ktorá je zdravá. Audrey Hendersonová/St. Andrews University
Ako dopadli výsledky testu
Pozorovatelia dokázali správne rozpoznať choro vyzerajúcu osobu v 81% prípadov.
Najlepšími príznakmi choroby sa ukázali byť bledá koža, ovisnuté očné viečka, bledé pery a červené oči.
„Podporuje to teóriu, že ľudia majú schopnosť rozpoznať príznaky ochorenia v počiatočnej fáze po vystavení infekčným stimulom.
Obzvlášť prospešné by to zrejme bolo pre identifikáciu chorých jednotlivcov v počiatočnom štádiu ochorenia, keď je riziko nákazy vysoké,“ napísali autori vo svojej štúdii.
Záver
Táto prekvapujúca ľudská schopnosť nájsť v tvárach stopy pomáhajúce rozpoznať chorobu nebola v skutočnosti predtým veľmi skúmaná.
Vo vyhýbaní sa ochoreniu sa však celkom dobre vyznáme všetci, v predstave, že pred ochorením nás chráni pocit znechutenia.
Napríklad rúra so splaškami vás zrejme donúti odvrátiť tvár a pobrať sa iným smerom, lebo by mohla potenciálne obsahovať škodlivé patogény.
Ako bolo zdôraznené v tejto štúdii, ako ľudia by sme mohli byť vo vyhýbaní sa chorobám ešte zručnejší, než si zatiaľ uvedomujeme.
Zdroj: iflscience.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár