Psychedeliká majú potenciál zlepšovať vedomie u ľudí, ktorí sú vo vegetatívnych stavoch.
Štúdie z posledných rokov ukázali, že psychedelické zložky by sa mohli využívať na liečbu celého radu rozličných stavov a súčasný výskum naznačuje, že by sa dokonca mohli používať na prebratie človeka z vegetatívneho stavu.
Čo zistil neurovedec pri svojom výskume
Neurovedec Adrian Owen zasvätil svoju kariéru skúmaniu vedomia u pacientov s poruchami vedomia, o ktorých obvykle panuje presvedčenie, že si vôbec neuvedomujú svoje okolie.
Stav poruchy vedomia sa trochu líši od kómy alebo od vegetatívneho stavu, lebo po technickej stránke je osoba stále bdelá a veľakrát aj hýbe očami alebo ich otvára, nie je však schopná cítiť ani vnímať, čo sa okolo nej deje.
Vo svojom výskume pacientov s týmto druhom stavov Owen zistil, že veľa z nich vykazuje podobnú mozgovú činnosť ako zdraví pacienti.
V jednom zo svojich starších prípadov požiadal ženu v neresponzívnom stave, aby si predstavila, že hrá tenis a jej mozog zareagoval rovnako, ako mozog zdravého pacienta, ktorý dostal tie isté pokyny.
Vtedy začal Owen hľadať tieto mozgové odozvy u svojich ďalších pacientov a zistil, že veľké množstvo z nich má veľmi vysoké úrovne mozgovej činnosti.
Tieto štúdie poskytli ďalším vedcom z odboru celý rad rozličných nápadov, ako by sa tieto vedomosti dali využiť na liečbu stavov poruchy vedomia.
Psychedeliká a ich vplyv na ľudské vedomie
Jedným z najzaujímavejších návrhov novej liečby pre tieto stavy je myšlienka, že psychedelické drogy by mohli pomôcť prebrať človeka z neresponzívneho, čo dokonca vegetatívneho stavu.
Štúdia vedcov z George Mason University, ktorá tento mesiac vyšla v časopise The Neuroscience of Consciousness, naznačuje, že pacientom s poruchou vedomia by na stimuláciu požadovanej mozgovej činnosti mohli podávať psilocybín.
Andrew Peterson, odborný asistent z Inštitútu pre filozofiu a verejnú politiku, je jedným z autorov štúdie, ďalším spoluautorom je Enzo Tagliazucchi.
Štúdia sa výslovne nezastáva liečby psychedelikami, prihovára sa len za ďalšie skúmanie jej možnej účinnosti.
Gregory Scott, neurológ z londýnskej Imperial College, vykonal výskum, ktorý dokazuje, že psychedelické látky môžu v mozgu zvyšovať miery komplexity. Teoreticky by tieto zvýšené miery komplexity mohli neresponzívnych pacientov znova priviesť k vedomiu.
„Jednoduchým spôsobom, ako to sformulovať je, že poruchy vedomia majú nízku komplexitu a tieto drogy ju zrejme zvyšujú. Poďme zistiť, čo tieto drogy robia pri poruchách vedomia. Dokážu zvyšovať komplexitu a adekvátne tomu zvyšovať úrovne vedomia?“ povedal Scott podľa časopisu Vice.
Záver
Existuje veľa regulačných prekážok, ktoré budú musieť výskumníci prekonať, aby pripravili štúdiu pre pacientov v bezvedomí.
Hoci úrady v USA, ako napríklad FDA (Správa pre potraviny a lieky), nedávno označili psilocybín za „priekopnícku liečbu“ na depresiu, pacienti s poruchami vedomia predstavujú odlišné právne problémy, pretože prakticky nemôžu dať k experimentálnej liečbe súhlas.
Títo pacienti však už aj bez svojho súhlasu podstupujú celý rad experimentálnych liečob a psylocybín je zrejme oveľa bezpečnejší než mnohé iné postupy, akým je napríklad hlboká mozgová stimulácia.
Zdroj: naturalblaze.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Vedci zisťujú, že srdce a mozog reagujú na budúce udalosti – skôr, ako k nim dôjde
- Vedci objavili v mozgu biofotóny: Náznak, že naše vedomie je priamo spojené so svetlom
- „Mozgovo mŕtva“ tínedžerka sa prebrala z kómy po tom, čo sa za ňu modlil rodinný priateľ
- Prečo by ste mali naučiť svoj mozog, aby sa odnaučil byť chorý
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Vysoke davky vit. C preberaju z komy ale zdroj mam niekde odlozeny.