Prečo by ste sa mali zamyslieť nad tým, že nebudete jesť bravčové


Je veľa náboženstiev, ktoré konkrétne zakazujú konzumáciu bravčoviny, mäsa, ktoré je považované za nečisté. Je na to nejaký dôvod? Je na tomto náboženskom učení niečo viac, o čom by sme mali všetci vedieť?

Veda teraz naznačuje, že existujú isté veľmi praktické dôvody, prečo by ľudia urobili múdro, keby sa bravčovine radšej vyhli.

Stop Candida

Ošípané sú povahou zdochlinožrúty, čo znamená, že budú žrať takmer všetko, vrátane zhnitých potravín, výkalov, moču, zdochlín a dokonca aj rakovinového bujnenia.

Bohužiaľ však, ich tráviaci systém nie je schopný tieto nahromadené toxíny z ich tiel účinne odstraňovať, pretože ošípaná svoje jedlo úplne strávi v priebehu asi štyroch hodín.

A to jednoducho nestačí na zbavenie sa nadbytku požitých toxínov, čo znamená, že tieto toxíny sa potom ukladajú priamo v tukových bunkách a orgánoch ošípanej.

Poznáte to porekadlo, že „Potiť sa ako sviňa“?

Iróniou je, že ošípané nemajú potné žľazy, čo znamená, že nadbytočných toxínov sa nemôžu zbavovať potením (ako to robíme my ľudia).

Už svojou podstatou robia tieto dva faktory bravčové mäso toxickejším pre konzumáciu a v našom súčasnom životnom prostredí skutočne nepotrebujeme zbytočne vystavovať naše telá ďalším toxínom.

Podľa prieskumu stránky Consumer Reports, 69% všetkých testovaných vzoriek surovej bravčoviny (z asi 200 vzoriek) bolo kontaminovaných nebezpečnou baktériou, známou ako Yersinia enteroclitica. Táto baktéria môže spôsobovať horúčku, gastrointestinálne ochorenia, hnačku, vracanie a kŕče.

Väčšiu pravdepodobnosť kontaminácie než rezne mala mletá bravčovina a pozitívne testovaná bola aj na ďalšie kontaminujúce látky, vrátane kontroverzného rastového hormónu zvaného Ractopamín, ktorý je v Číne a Európe zakázaný.

Mnohé baktérie, nájdené v bravčovom mäse, boli v skutočnosti imúnne voči mnohým antibiotikám, čo znamená, že keď ochoriete, liečenie bude ťažké.

V správe sa ďalej píše:

„V 3 až 7 % vzoriek sme našli salmonelu, zlatého stafylokoka alebo listeriu monocytogenes, obvyklejšie príčiny ochorení spôsobených jedlom. A 11 % bolo hostiteľom enterokokov, čo môže naznačovať kontamináciu fekáliami a spôsobovať problémy, ako sú infekcie močového traktu.“

Ošípané sú hostiteľmi celého radu parazitov a ďalších organizmov a mnohé z nich sa môžu priamo prenášať na ľudí.

Sú to napríklad:

  • Pásomnica dlhočlánková  – črevný parazit, ktorý môže spôsobovať infekciu tkaniva a stratu apetítu
  • Vírus Menangle  – vírus, ktorý môže spôsobovať horúčku, zimomriavky, vyrážky, bolesti hlavy a potenie
  • svalovec – parazitický hlístovec, ktorý môže spôsobovať edém, bolesť svalov (myalgiu), horúčku a pocit nepokoja
  • hepatitída E – vírusový zápal, ktorý môže spôsobovať únavu, nevoľnosť od žalúdka a žltačku. Závažnejšie prípady môžu viesť k fibróze a cirhóze pečene

Štúdia síce naznačuje, že keď bravčovinu poriadne uvaríte, môžete riziko týchto parazitov, ktoré na vás majú nepriaznivý vplyv, znížiť. Avšak čo sa týka bezpečnosti, pri bravčovom žiadna zaručená teplota neexistuje.

Bezpečnostné usmernenia pre konzumáciu bravčového

Ak sa aj napriek tomu rozhodnete bravčovinu ďalej konzumovať, dodržiavajte pre zvýšenie bezpečnosti nasledovné usmernenia:

Ako bolo uvedené na stránke Consumer Reports:

1. Pri tepelnej úprave bravčového mäsa používajte teplomer na mäso, aby ste mali istotu, že dosiahlo náležitú vnútornú teplotu, ktorá zabíja potenciálne škodlivé baktérie: najmenej 63⁰ C pri celom a 71⁰ C pri mletom mäse.

2. Surovú bravčovinu a jej šťavy skladujte mimo ostatných potravín, najmä tých, ktoré sa konzumujú v surovom stave, napríklad šalát.

3. Po manipulácii so surovým mäsom si dôkladne umyte ruky.

4. Voľte bravčovinu a iné mäsové produkty zo zvierat, ktoré boli chované bez liekov. Dá sa to robiť tak, že budete kupovať certifikovanú bravčovinu z organických chovov, z ošípaných chovaných bez antibiotík či Ractopamínu.

Zbohom vysoký krvný tlak

5. Hľadajte jasné vyhlásenie ohľadom používania antibiotík. Mäso označené štítkom „Bez použitia antibiotík“ od príslušnej štátnej organizácie na kontrolu kvality potravín je spoľahlivejšie než tie bez označenia. Nálepky ako „Schválená starostlivosť o zvieratá“ a „Vhodné pre konzumáciu človekom“ naznačujú obozretné používanie antibiotík pri liečbe ochorení.

6. Dávajte si pozor na zavádzajúce označenia. Nálepka „Prírodné“ nijako nesúvisí s používaním antibiotík, ani s podmienkami, v akých bolo zviera chované.

A čo organická bravčovina z voľných chovov?

Hoci táto bravčovina bude pre vašu konzumáciu očividne oveľa lepšia, môže byť ťažké ju nájsť a stále predstavuje isté zdravotné riziká.

Voľne pasené ošípané sú veľmi náchylné na infekciu svalovcom (Trichinella spiralis), známym tiež ako „prasací červ“. Svalovec je jedným z celosvetovo najrozšírenejších parazitov a hoci sa dá procesom tepelnej prípravy zabiť, človek musí dodržiavať presné smernice, aby mal istotu, že mäso je dôkladne uvarené či prepečené.

Hovorí sa, že bravčovina môže byť „zdravá“, to však záleží výhradne na tom, ako bolo zviera chované. Väčšina nami konzumovanej bravčoviny, ak nie všetka, je zo zvierat chovaných v ošipárňach.

Podľa dr. Josepha Mercolu:

„To platí pre väčšinu priemyselne chovaných ošípaných. Som presvedčený, že existuje dostatok vedeckých dôkazov, oprávňujúcich výhrady voči konzumácii bravčoviny či jej výslovný zákaz v mnohých kultúrach.

Takmer všetky ošípané pochádzajú z veľkochovov. Tieto neľudské prostredia sú obvykle liahňami toxických patogénov.

Tieto zvieratá trávia svoj krátky, mizerný život na betóne a oceľových roštoch. Do krmiva im hojne pridávajú antibiotiká, čím sa masívne plytvanie nimi stáva ešte toxickejším.

Z tohto dôvodu dokážete smrad veľkochovov s ošípanými zacítiť ešte skôr, ako ich uvidíte. Pri chove, aký má napríklad Joel Salatin, ošípané ani len nezacítite, tieto ošípané sú chované humánne a organicky, v symbióze zvieraťa a pôdy.

Chov zvierat vo veľkochovoch ošípaných je však dnes, bohužiaľ, štandardom. Bravčovina z veľkochovov je pre mnohých z nás jedinou dostupnou voľbou.

To je dôvod, prečo môj výživový plán odporúča vyhnúť sa bravčovine zakaždým, keď je to možné, pokiaľ nemáte istotu, že zvieratá boli chované ako v uvedenom videu. Pripúšťam, že príležitostná konzumácia bravčového môže byť v poriadku, no je to riziko a čím viac ho konzumujete, tým s väčšou pravdepodobnosťou nakoniec nejaký druh infekcie dostanete.“

Ak naliehavé obavy o zdravie nestačia…

Je smutným faktom, že 97% všetkých ošípaných sa chová vo veľkochovoch. To znamená, že tieto ošípané si nikdy nepobehajú po zelenej tráve, nenadýchnu sa čerstvého vzduchu, ani sa nepohrajú na slnku.

Sú natlačené a napchaté v obrovských ošipárňach a kŕmené stravou, pozostávajúcou do veľkej miery z liekov a antibiotík, aby ich udržali pri živote a podporil sa ich rýchly rast.

Ošípané sú veľmi inteligentné stvorenia, bystrejšie než väčšina psov a dokonca aj bystrejšie, než priemerné vaše trojročné dieťa. Ošípané vedia vytvárať zložité sociálne siete a majú tiež skvelú pamäť.

Keby dostali ošípané priestor, ktorý potrebujú, neznečisťovali by miesta, na ktorých spia a žerú. Vo veľkochovoch však nemajú inú možnosť ako žiť vo vlastných výkaloch, moči a zvratkoch. Z tohto dôvodu veľa ošípaných (asi ¼) trpí svrabom, nesmierne svrbivou, bolestivou vyrážkou.

Kvôli týmto životným podmienkam sú tiež nútené vdychovať toxické plyny ako je čpavok, uvoľňujúci sa z ich moču a exkrementov. Tento plyn im dráždi pľúca až do tej miery, že viac ako 80% ošípaných, chovaných vo veľkochovoch, má v čase porážky zápal pľúc.

Zoznam hrôz, ktoré sú tieto tvory vo veľkochovoch nútené znášať, nemá konca. To, o čom sme sa tu zmienili, je len špičkou toho, čo sa v skutočnosti odohráva za zatvorenými dverami.

Čo môžeme robiť?

Ak na konzumácii bravčoviny trváte, robte tak len veľmi zriedka a pokiaľ je to možné, uistite, či bolo zviera chované bez použitia antibiotík, hormónov a iných chemických látok, že žilo na pastvine a bolo kŕmené zdravou stravou.

Máte právo výberu, preto vyberajte rozumne. Rozhodnutie o tom, čo si dávate na vidličku, robíte každý jeden deň!

Liečba osteoporózy

Zdroje: draxe.com, mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. JureckaJan .

    Autor článku je snad z jiného světa a dělá z lidí blbce. Plést vepřové do náboženství může jen idiot, nebo dokonalý manipulátor, vycházející z předpokladu, že lidé nic neznají a tudíž je můžeme jako stádo hnát tam, kam chtějí určité obchodní struktury a dobře takovým lidem zaplatí…
    Zákaz vepřového u Izraelitů byl kvůli charakteru masa, tj. obsahu vody a díky životnímu prostředí, v němž velmi rychle podléhá vepřové maso zkáze. Pro tuto charakteristiku a nebezpečnost bylo toto maso prohlášené za „nečisté“.
    To se může autor článku ještě rozepsat na dnešní téma o nezávadném mléce, které vydrží tři měsíce a „prospívá“ člověku.
    Může hovořit o syrové stravě a důsledcích v podobě stovek roztočů v našich střevech.
    Možný by bylo vhodnější se zamyslet, zda rady našich předků, pátera Ferdy, Maria Treben a nebo našich bylinkářů nebo docela obyčejní pastevců ovcí, by nebyly pro nás prospěšnější.
    Oni pastevci nebo bylinkáři by toho mnoho nenamluvili a pokud ano, tak ne tak „sečtele“, ale opravdu by mohli otevřít lidem oči, kteří se chovají jako stádo jdoucí bez pastýře zleva doprava.
    Známe ještě „zaručené“ bláboly minulého režimu, kdy byl zázrak DDT, když nebylo hovězí, řeklo se, že je nezdravé, pak zase vepřové bylo dobré atd.
    Lidé, vezměte rozum do hrsti a začněte přemýšlet.
    Možná se vám rozsvítí a uvědomíte si, jakými otroky se dobrovolně stáváte.

    • Pointa článku vôbec nie je v náboženských dôvodoch…

    • Alex Knorovsky

      Mylis sa vo vsetkom , Boh vie co robi ked zakazal bravcove , ale ty v Neho neveris , videl si ako svina zije ?? Zerie vsetko aj svoje hovna, nepoti se , uklada si svinstvo v sadle , pre teba , stracence a pazravce. BOH JE a ty Ho posluchaj co kaze , zachran si dusu

  2. Hovadzie je snáď zdravé? To nemá parazity? Autor článku je prísny vegetarian a odporca masa.S takým je ťažká reč.

  3. Ivan Herda

    Pravidelne čítam tieto články ,lebo to mám objednané,zo začiatku to boli celkom kultivované ,vecné články ,ale zdása mi ,že došli témy a vo všetkom sa za každú cenu hľadá senzácia a spochybňovanie a teraz to väčšinou po prečítaní nadpisu mažem ,ale tento som si prečítal a nesklamal.
    Za socíku bolo zvykom čoho bolo málo a nevedeli to zabezpečiľ,tak to bolo škodlivé a bol vyriešený nedostatok, aj bravčové istého času bolo škodlivé a kupovala sa hovädzina, tej bolo na rozdiel od dneška „habadej“.

    Dávam námet autorom článkov, nech sa zamerajú asi týmto smerom : už aj narodiť sa je škodlivé a budú mať toľko tém na písanie až až.

  4. Zas pustili toho hysterika/rku a fanatika/čku, co mají už nějaký čas v redakci , k peru? Navrhuji, aby sem nepsali anonymně, aby se nestyděli pod svoje články podepisovat. Tak, jako se podepisujeme a dáváme svoji emailovou adresu MY, čtenáři. Také tu nejsme anonymní, za svými názory si stojíme. Hned na začátku si přečteme jméno autora a hned máme jasno, jestli má cenu číst dál. Na druhé straně se tady na těch stránkách dá najít mnoho užitečných věcí. Škoda, že si tak dlouhý čas nechávají kazit svoji práci.

  5. Tlamka Jozef

    Musíme stáť rovnými nohami na zemi, rešpektovať súčasnosť aj v konzumácii bravčového mäsa….Právo na názor má aj autor Vášho článku…je to na dlhšiu reč, urážky na jeho adresu sú za hranicou všedných dní…
    Život a zdravie človeka má aj iné interaktívne riziká,
    konzumácia bravčového mäsa je len kvapkou v mori….
    Jozef

  6. Miroslava Vanková

    Na článku oceňujem to, že aspoň ľuďom priblížil hrozné podmienky veľkochovu ošípaných – nie som proti jedeniu bravčového mäsa, ak niekomu chutí, ale už je načase, aby sme tieto inteligentné a čistotné zvieratá (ako je pravdou a ako to nakoniec vyplýva aj z článku) chovali v humánnych podmienkach,tak ako si to zaslúžia minimálne za to, ako všestranne sú pre ľudí užitočné…

  7. svatoslav butora

    Prajem pekný deň. Tisícročia sa poľnohospodári starajú o svoje polia a o domáce hospodárske zvieratá. Doteraz bolo všetko dobré a čisté a chutné. Všetci sa starali a žili. Pokiaľ sa výrobca a spotrebiteľ o svoje produkty nestará, tak všetko sa stane nečistým. To len v dnešnej dobe sú nečisté raz sliepky a vajcia, raz prasiatka, raz kravy podľa toho, kto si myslí, že žijeme v sterilnom svete. Najnovšie sú pre nás, čo nie sme mohamedáni a židia nečisté i naše stravovacie zvyky a naše myslenie…

  8. Pri správnom zložení a kombinácii potravín by nestrávené zvyšky mali byť z čreva vylúčené skôr, ako v ňom stihnú zhniť. Ak aj po konzumácii mäsa zostáva stolica bez zápachu, myslím, že niet sa čoho obávať.

Pridajte komentár

*