Ako prírodne vyliečiť osteoporózu, spevniť kosti a predísť zlomeninám? Viac info tu

Ako zásobiť náš mozog dopamínom a už nikdy necítiť smútok, stres či depresiu


Ako zásobiť náš mozog dopamínom a už nikdy necítiť smútok, stres či depresiu

Dopamín je hormón v našom mozgu, ktorý je dôležitý pre našu schopnosť pociťovať pocity šťastia. Je preto pochopiteľne veľmi dôležitý pre naše celkové zdravie.

Dopamín je neurotransmiter zodpovedný za reguláciu a rovnováhu tzv. systému „odmeny a slasti“ v našom mozgu. Okrem toho reguluje aj naše emócie a ich prejavy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Dopamín ďalej umožňuje nášmu telu pohyb a plní aj úlohu motivačného faktora pri dosahovaní túžob a snov.

To všetko znie veľmi dobre, však? Pokračujme však ďalej. Dopamín tiež významne ovplyvňuje naše vnímanie – zdravá hladina dopamínu v našom mozgu vedie k tomu, že svet vnímame v pozitívnom svetle.

A naopak, nízka hladina dopamínu má za následok pocity smútku, vznik depresie, negatívny pohľad na svet a mnoho iných emocionálnych problémov.

Máme však šťastie – v tomto článku vám prinášame 10 najúčinnejších prirodzených spôsobov, ako si môžeme zvýšiť hladinu dopamínu, a to bez použitia liekov.

1. Skoncujme so závislosťami

Všetky rôzne závislosti, ako sú napr. drogová závislosť, alkoholizmus, závislosť od sexu, chorobné nakupovanie a niektoré ďalšie návykové spôsoby správania majú jedno spoločné, a síce, že vedú len k momentálnemu uspokojeniu.

Avšak takéto prchavé, momentálne uspokojenie nikdy nevyrieši naše problémy. Návykové správanie môže síce nachvíľu zmierniť bolesť, no z dlhodobého pohľadu nie je žiadnym riešením.

Práve naopak. Závislosť má nakoniec vždy za následok menej uspokojivý život, život, ktorého jediným zmyslom je hľadať uspokojenie v zdrojoch našej závislosti.

Aby sme znížili pravdepodobnosť, že prepadneme nejakej závislosti, snažme sa viesť plnohodnotný život a preferujme tie potešenia či odmeny, ktoré nás z dlhodobého pohľadu obohatia.

Trávme naše dni úlohami a činnosťami, ktoré nás inšpirujú a napĺňajú. Obklopujme sa ľuďmi, ktorí nás dokážu pozdvihnúť. Nájdime si niekoho, s kým možno viesť zmysluplný rozhovor.

Choďme na prechádzku, prečítajme si dobrú knihu, pokúsme sa nájsť také zamestnanie, ktoré budeme milovať (alebo sa naučme milovať naše terajšie zamestnanie).

Ak máme nejaké domáce zvieratko, trávme s ním viac času. Alebo si spravme radosť a sami si kúpme kvety.

Závislosti v drvivej väčšine prípadov majú svoj pôvod v nejakej traume z minulosti. Preto tiež porozmýšľajme nad spôsobmi, ako dať našim skrytým emóciám voľný priebeh.

Učme sa tiež odpúšťať a nelipnúť na minulosti. Ak máme pocit, že nám to pomôže, nehanbime sa a vyhľadajme pomoc terapeuta, poradcu či kouča.

2. Naplánujme si malé úlohy na každý deň a dodržiavajme ich

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa cítime byť šťastní vždy, keď dokončíme nejakú úlohu alebo máme vo veciach poriadok?

Nuž, je tomu tak práve preto, lebo po úspešnom dokončení nejakej úlohy sa hladina dopamínu v našom mozgu vždy zvýši.

A hladina dopamínu sa zvýši ešte viac, ak si úspešné plnenie našich úloh môžeme overiť aj v našom pláne, a nie len v našej hlave. Preto je dobrý nápad napísať si plán našich úloh a tento plán aj dodržiavať.

Podľa údajov, ktoré sú dostupné na internetovom portáli Principles of Self-Management (Princípy sebariadenia), ak splnenie úlohy od nás vyžaduje vybočenie z našej rutiny v rozsahu 25% a viac, môžeme začať pociťovať ochromenie, neschopnosť úlohu splniť a podvedome môžeme inklinovať k sabotovaniu našej úlohy či rovno to vzdať.

Na druhej strane, ak si splnenie nejakej úlohy vyžaduje zmenu v našej rutine v rozsahu 10% a menej, pravdepodobne sa do plnenia úlohy ani nepustíme, pretože ju budeme považovať za príliš jednoduchú až bezvýznamnú.

Ak teda chceme mať čo najvyššiu pravdepodobnosť úspechu, stanovme si také úlohy a ciele, ktorých splnenie si vyžaduje, aby sme do našej rutiny zahrnuli 10 až 25% nových postupov či spôsobov.

Tieto údaje však treba vnímať len orientačne. Nájdime si jednoducho takú úlohu, ktorá na nás pôsobí ako výzva, ako silná motivácia. Nemala by byť však príliš náročná či nad naše možnosti.

3. Buďme tvoriví

Spisovatelia, hudobníci, maliari, sochári atď. – skrátka, umelci každého druhu toto poznajú veľmi dobre z vlastnej skúsenosti.

Ak ste už niekedy zažili, že Vás „kopla múza“, určite ste pociťovali ten nádherný prílev nových myšlienok, ktoré ako keby prúdili z iného sveta.

Tvorivá činnosť tiež prispieva k zvýšenej tvorbe dopamínu v našom mozgu, a ten nám spätne navodzuje stav mimoriadnej sústredenosti a nenúteného šťastia.

Na to, aby sme trávili viac času nejakou tvorivou činnosťou, sa ešte nemusíme stať profesionálnymi umelcami. Môžeme skúsiť písanie, maľovanie, kreslenie, sochárstvo, môžeme sa pohrať s legom, môžeme skúsiť tanec či spev.

Skúsme tiež napríklad niečo upliesť. Výborná je tiež remeselná výroba a ručné práce. Veľkej obľube sa dnes teší fotografovanie. Doma si tiež môžeme zhotoviť motivačnú nástenku, ktorú umiestnime tak, aby sme ju mali stále na očiach.

Pusťme sa do opravy auta, niečo uvarme či upečme. Akákoľvek činnosť, ktorá sa nám zdá byť zaujímavá a zábavná, nám môže poslúžiť na prejavenie našej tvorivosti.

Možností je neúrekom. Môžeme si tiež vytýčiť nový plán či úlohy v našom zamestnaní, môžeme prehodiť nábytok a vykonať iné zmeny v našej domácnosti.

Za tvorivú činnosť možno považovať aj naplánovanie si výletu.

Nájdime si niečo, čo nás naozaj inšpiruje a robí šťastnými. Avšak neposudzujme sa a neporovnávajme sa s inými. Tvorivú činnosť vykonávajme svojím vlastným, nenúteným tempom.

Ak vám chýba počiatočná inšpirácia, oplatí sa prečítať si knihu Big Magic (Veľké kúzlo)od Elizabeth Gilbertovej.

4. Cvičme

Každý, kto sa dlhodobo rekreačne venuje nejakému športu či druhu cvičenia vám potvrdí, že ide o viac než len športovanie či cvičenie. Cvičenie by sme mohli v skutočnosti vnímať ako určitý druh umenia a sebavyjadrenia.

Avšak bez ohľadu na to, aký šport či druh cvičenia si vyberieme, je takmer isté, že výsledkom bude okrem zvýšenej hladiny dopamínu aj zvýšenie hladiny endorfínov a serotonínu v našom organizme.

Všetky tieto hormóny významne pomáhajú odbúravať stres a navodzujú pocity radosti.

Čiže, cvičenie je veľmi účinné a dôležité. Vyvarujme sa však toho, aby sme si z cvičenia vytvorili novú závislosť. Nájdime si také cvičenie, z ktorého máme radosť, no nepreháňajme to.

Nepripisujme cvičeniu prehnaný význam. Treba ho vnímať najmä ako súčasť zdravého a šťastného životného štýlu, ako súčasť starostlivosti o seba. Cvičenie však nie je meradlom našej vnútornej ľudskej hodnoty.

Dobrou voľbou je tzv. funkčný tréning, ktorý naberá na popularite. Je vhodný preto, lebo cviky, ktoré obsahuje, sú koncipované tak, že nám potom pomôžu lepšie zvládať každodenné činnosti.

Vďaka cvičeniu bude náš organizmus prekypovať energiou, silou a zdravím, ktoré nám výrazne uľahčia vyrovnať sa so všetkými životnými situáciami.

5. Dajme si nejaké predsavzatie a držme sa ho

Dodržiavanie predsavzatí je podobné ako plánovanie úloh a dosahovanie cieľov. Podobne aj predsavzatia nám pomáhajú zvyšovať hladinu dopamínu, čím nám pomáhajú cítiť sa dobre a úspešne.

Vytýčme si nejaký cieľ – môže to byť nový tréningový plán, môže to byť nejaký nový návyk, ktorý je súčasťou životného štýlu či zmeny v strave, môže to byť spôsob ako trávime čas s naším drahým či drahou.

Odfajknime si v kalendári každý bezmäsitý pondelok, ktorý sme aj naozaj dodržali. Rozhodnime sa, že každý pondelok, stredu a piatok budeme cvičiť jogu alebo pôjdeme behať.

Veďme si denník každé ráno. Vezmime našu polovičku na rande každú druhú sobotu. A každú nedeľu vyskúšajme v kuchyni nový recept.

Úspešné dodržiavanie našich predsavzatí si zapisujme – poslúži nám to ako potrebná motivácia a naše predsavzatia budeme plniť už len s úsmevom.

Keď sa nám darí naše predsavzatia dodržiavať, určite si zaslúžime občas to aj osláviť. Dodržiavanie predsavzatí však môže mať aj svoje nástrahy. Tou najväčšou je, že plnenie predsavzatí sa rýchlo môže stať rutinou, pri ktorej zabudneme mať z našich úspechov radosť.

Rutina má síce veľa výhod, avšak je dôležité, aby sme si život občas aj spestrili – na bezmäsitý pondelok vyskúšajme okrem starých známych cestovín aj nejaké nové recepty, jogu môžeme občas cvičiť aj pod vedením iných inštruktorov.

Prelistujme si tiež najnovšie kuchárky a priučme sa nejakým novým kuchárskym metódam či receptom. Pri vedení nášho denníka vyskúšajme viacero techník a cvičení zameraných na rozvoj písania.

Rande s našou polovičkou skúsme tentoraz spraviť inak než pozvaním na večeru či návštevou kina, hoci aj to sa ráta.

Vo všetkom však treba dodržiavať zdravú mieru. Aj dodržiavanie predsavzatí sa môže zmeniť v problém, ak to s nimi myslíme príliš vážne. Čo ak ochoriem a budem musieť vynechať pondelkové cvičenie jogy?

Čo ak môj drahý bude celý týždeň na služobke a z piatkového rande nebude tým pádom nič? A čo ak si niektoré ráno zabudnem privstať, a preto si v ten deň nestihnem viesť denník?

Len z toho nerobme žiadnu vedu! Svet sa určite nezrúti, ak raz za čas z nejakých dôvodov nebudeme môcť plniť naše predsavzatie tak ako za normálnych okolností.

Predsavzatie sme si predsa dali na zvyšok nášho života (alebo aspoň na nejaké dlhšie obdobie) a nič sa nestane, ak sme za celý rok trikrát vynechali cvičenie jogy,párkrát sme si nestihli zapísať do denníka a pod.

Asi nikto z nás sa nepripravuje na olympijské hry, a tiež asi nikto nejde kandidovať na prezidenta. Drvivá väčšina z nás si predsavzatia dáva len preto, aby sme jednoducho viedli zdravší a šťastnejší život.

Liečba osteoporózy

6. Strava bohatá na tyrozín

Zo všetkých chemických látok, ktoré sú potrebné pre tvorbu dopamínu, tyrozín je najdôležitejší. Aby sme boli presnejší, tyrozín je základnou stavebnou látkou, ktorá je nevyhnutná pre tvorbu dopamínu.

Tyrozín je jeden z 22 najdôležitejších aminokyselín, ktoré sa podieľajú na stavbe bielkovín v celom ľudskom organizme. Tyrozín sa okrem zvyšovania hladiny dopamínu podieľa tiež na zvýšenej tvorbe noradrenalínu.

Z uvedeného nám teda jasne vyplýva, že je potrebné, aby sme v našej strave prijímali dostatočné množstvo bielkovín.

Ak teda chceme zásobiť naše telo tyrozínom, nemal by to byť problém – je mnoho potravín, ktoré prispievajú k jeho zvýšenej tvorbe.

Medzi tieto potraviny, ktoré sú rastlinného pôvodu patria najmä mandľové orechy, banány, avokádo, zelený čaj, dyňa červená a horká čokoláda.

Všetci dobre vieme, že tým najlepším liekom je zdravá strava. A zdravé stravovanie je jedným z najdôležitejších faktorov, od ktorého priamo závisí, či budeme v živote pociťovať nie iba chvíľkové, ale najmä trvácnešťastie.

7. Počúvajme hudbu

Len si predstavme ten pocit, keď pustíme nahlas našu obľúbenú pieseň – svet akoby sa v tej chvíli zastavil a jediné, čo chceme, je tancovať a spievať. Je to úžasný pocit, však?

Ak tušíte, prečo to spomíname, tušíte správne. Počúvanie dobrej a pozitívne naladenej hudby taktiež v našom mozgu zvyšuje hladinu dopamínu a pomáha tak navodiť pocity radosti a šťastia.

V tomto prípade sa však jedná len o dočasné zvýšenie hladiny dopamínu. Počúvanie hudby nás síce dokáže slušne nabudiť, avšak je to len chvíľkový účinok, ktorý nevedie k naplneniu hlbších potrieb či k plnohodnotnému životu – výnimkou je, ak ste profesionálny hudobník, spevák, DJ, hudobný producent, prípadne ak je hudba nejakým spôsobom Vašou najväčšou celoživotnou vášňou.

Na tomto mieste chceme ešte upozorniť na jeden dôležitý, no zatiaľ nie až tak známy fakt. Moderná pop hudba je komponovaná tak, aby v našom mozgu podporovala vylučovanie hormónov, ktoré vedú k závislosti – podobne ako návykové látky.

Nie, nejedná sa o žiadnu konšpiráciu. Avšak o tejto téme by sa dalo povedať veľa, a preto sa jej tu nejdeme venovať hlbšie.

Samozrejme, byť do určitej miery závislý na hudbe je omnoho lepšie ako byť závislý na drogách, alkohole, nezdravých jedlách či nakupovaní. Aj napriek tomu však závislosť na hudbe nemusí byť pre nás práve to najlepšie.

Preto treba aj hudbu považovať len za jednu zo súčastí nášho zdravého životného štýlu, ako zdroj inšpirácie či ako životobudič na začiatku každého dobrého dňa.

Je dôležité, aby sme mali v našom živote aj iné zdroje či faktory, ktoré nám dodajú potrebný dopamín.

Ako sme už spomínali, najlepšími takýmito zdrojmi sú plnohodnotné aktivity, určenie si životných cieľov alebo vytrvalá práca na naplnení našich snov.

8. Meditujme

Ak vedieme rušný život plný stresu – kto dnes taký nevedie? – nebude žiadnym prekvapením, ak budeme mať občas pocit, že už to od vyčerpanosti viac neunesieme.

Zo všetkých strán samé nároky, zoznam našich povinností sa zdá byť nekonečný, a aby toho nebolo málo, na opačnej strane do nás neustále dobiedzajú naše spontánne pohnútky, túžby či priania.

Pri tých nespočetných možnostiach, ktoré pred nami stoja, môžeme mať občas problém vybrať si v obchode ten správny typ zdravých, obyčajných ovsených vločiek.

Budú nám núkať všetko možné a pritom, ak chceme spraviť niečo pre svoje zdravie, stačí siahnuť po obyčajnom jablku. V mysli do detailu rozpitvávame našu minulosť, z ktorej sme sa ešte nevymanili, no zároveň máme už veľmi jasne premyslenú svoju budúcnosť.

Nadmerné premýšľanie väčšinou vôbec nemáme pod kontrolou – ono má pod kontrolou nás. Ak máte pocit, že toto tvrdenie je prehnané, len skúste niekoľkokrát počas dňa zastaviť svoj prúd myšlienok.

Jeden z najdôležitejších prospešných účinkov meditácie je, že spomaľuje a upokojuje našu myseľ, ktorá sa po väčšinu času, ak je bez „dozoru“, správa ako rozšantená opička.

Aj keď máme čas na meditáciu len niekoľko minút denne, stačí to na spomalenie alebo, v tom najlepšom prípade, na úplné zastavenie nášho nutkavého toku myšlienok.

Meditácia nás učí jednej veľmi dôležitej schopnosti, a síce umeniu žiť v prítomnom okamihu. Túto schopnosť či umenie budeme ako civilizácia, ktorá čelí množstvu nahromadených problémov, potrebovať stále akútnejšie.

Aby sme nezabudli, meditácia taktiež zvyšuje hladinu dopamínu v našom mozgu, avšak iným spôsobom ako napríklad kardiovaskulárny typ cvičenia.

Meditácia upokojuje našu myseľ, vyvažuje a upevňuje našu osobnosť, navodzuje pocity pohody, zvyšuje našu duševnú energiu a pomáha nám dosiahnuť v živote viac uspokojenia.

Ak sa budeme venovať meditácii pravidelne, dosiahneme po nejakom čase schopnosť preniesť pokojný a blahodarný stav mysle aj do reálneho života.

V stresujúcich a náročných situáciách zostaneme našou mysľou v prítomnom okamihu, zostaneme stáť nohami pevne na zemi a možno rýchlo spozorujeme, že nič nie je až také zlé ako sa to môže spočiatku javiť.

9. Výživové doplnky

Existuje viacero účinných spôsobov ako si môžeme zvýšiť či doplniť hladinu chýbajúceho dopamínu. Pritom sa vždy jedná najmä o rozhodnutia ohľadom nášho životného štýlu, každodenných činností a spôsobu stravovania.

Avšak môže sa stať, že sme spravili všetko potrebné a napriek tomu nás stále trápi neprimeraná miera smútku, málo energie, nedostatok motivácie či časté choroby, ktoré nám všetko riadne komplikujú.

A niekedy nás každodenné povinnosti úplne prevalcujú a jednoducho nemáme šancu nájsť si ani sekundu pre niečo, čo by nám dodalo trochu potrebného dopamínu.

V tých prípadoch máme vždy plné právo siahnuť po každej dostupnej a rozumnej pomoci.

Za takúto rozumnú a dostupnú pomoc považujeme v prvom rade prirodzené doplnky výživy, ktoré nám pomáhajú dosiahnuť požadovanú hladinu nášho dopamínu. Za všetky môžeme uviesť:

1. Acetyl L-tyrozín (tiež acetyl L-karnitín) je jednou zo základných látok potrebných na tvorbu dopamínu. Primeraná dávka acetyl L-tyrozínu nášmu mozgu značne napomôže pri tvorbe potrebnej hladiny dopamínu.

2. Gingko biloba je obľúbený výživový doplnok, ktorý nielenže zvyšuje hladinu nášho dopamínu, ale ju dokonca udržiava zvýšenú po dlhší čas.

3. L-teanín prispieva k zvýšenej tvorbe neurotransmiterov – akým je aj dopamín – v našej nervovej sústave. Výborným zdrojom L-teanínu je najmä zelený čaj.

4. Kurkumín je hlavná účinná látka, ktorá sa nachádza v kurkume. Kurkumín možno považovať za superkorenie, ktoré okrem toho, že má silné protizápalové, antifungálne, antibakteriálne a antivírusové účinky, v nemalej miere napomáha tiež zvýšenej tvorbe dopamínu v našom mozgu.

Kurkumín sa pre všetky tieto svoje účinky teší stále väčšej obľube, a to nielen v našich zemepisných šírkach.

Pri výživových doplnkoch však pamätajme na to, že sú to len doplnky. Užívanie výživových doplnkov nám síce môže v mnohom pomôcť, nikdy však nenahradí správne rozhodnutia v našej životospráve a stravovaní.

Zdravá strava a životospráva sú jedinou ozajstnou zárukou dlhodobo optimálnej hladiny dopamínu a šťastného života. Čaro života je v tom, že je značne komplexný. Preto nemožno očakávať, že nejaký problém (akým je napr. nízka hladina dopamínu) vyriešime len nejakým výživovým doplnkom či pilulkami.

Poznámka: Kurkuma, ktorú bežne dostať v potravinách alebo ktorú už možno máte doma v kuchyni ako výživový doplnok nie je vhodná.

Väčšina korenín, ktoré bežne dostať v potravinách, obsahuje prímesi karcinogénnych látok, geneticky modifikovanú kukuricu, umelé farbivá a dokonca drevný prach!

Musíme si dať trocha námahy a pohľadať výživový doplnok vyrobený z organického, geneticky nemodifikovaného a 100% čistého extraktu kurkumy.

V každom prípade, kurkumín a iné výživové doplnky nám značne uľahčia zostavovanie si nášho jedálnička tak, aby obsahoval všetky potrebné živiny.

Ak však chceme dosiahnuť čo najlepšie výsledky, nielen pokiaľ ide o dopamín, mali by sme sa podľa možností pridŕžať aj všetkých ostatných deviatich bodov, ktoré uvádzame v tomto článku.

10. Detoxikácia organizmu

Keď je náš organizmus permanentne zaplavený jedovatými látkami a baktériami, náš život potom neklape tak ako by mal, alebo ako by mohol.

Oslabená imunita a prekyslený organizmus len zvyšujú pravdepodobnosť pre vznik mnohých ochorení, a zároveň výrazne znižujú tvorbu nášho dopamínu.

Inými slovami, keď naše telo napchávame nezdravými jedlami a nápojmi, tak sa tak aj budeme cítiť.

Po prvé, je veľmi dôležité uvedomovať si, čo konzumujeme. Do nášho organizmu sa tak či onak pod vplyvom životného prostredia či stresu dostáva nemalá dávka toxínov – nemusíme mu teda pridávať ďalšie toxíny ešte aj nezdravou stravou.

Snažme sa preto do našej stravy zaradiť čo najviac výživných, organických, nespracovaných potravín, najmä rastlinného pôvodu.

A naopak, začnime obmedzovať, alebo ešte lepšie, úplne vylúčme z našej stravy všetky priemyselne spracované potraviny.

Organická zelenia a ovocie sú teda jednoznačne našimi priateľmi. Zeleninovo-ovocné šťavy a smoothie nápoje sú rýchla a účinná možnosť ako nášmu organizmu dodať veľké množstvo živín.

Ak vedieme veľmi zaneprázdnený a aktívny život, dobrým nápadom je pri príprave štiav a nápojov smoothie použiť aj prášok vyrobený zo sušených zeleninových a ovocných štiav.

Náš nápoj tak získa ešte ďalšie cenné výživné látky.

Ďalším veľmi dôležitým prvkom pre naše celkové zdravie je mať zdravé črevá, najmä hrubé črevo. Z tohto dôvodu sa odporúča konzumovať viac fermentovaných (kvasených) potravín a taktiež viac potravín s obsahom probiotických kultúr.

Tie sa podieľajú na údržbe zdravej bakteriálnej rovnováhy v našom organizme. Zdravé črevo je základom pre zdravú myseľ a telo. A znova je tu možnosť siahnuť aj po probiotických výživových doplnkoch.

A nadovšetko, doprajme si dostatok kvalitného spánku. Naša myseľ si skutočne oddýchne a telo sa zotaví jedine počas spánku. Spánok je mimoriadne dôležitý, a preto naň nikdy nezabúdajme.

Okrem spánku si nájdime čas aj na oddych, na smiech, počas dňa si môžeme niekedy aj zdriemnuť a venujme sa všetkým plnohodnotným činnostiam, ktoré nám pomáhajú dosiahnuť povznesenie, optimizmus a šťastie.

A nakoniec to najdôležitejšie, priatelia, choďte za hlasom svojho srdca a zamerajte sa na to, čo vám do života prináša radosť.

Záver

Porozmýšľajme teda nad tým, ktoré z našich každodenných činností prispievajú k optimálnej tvorbe dopamínu v našom mozgu. Čo robíme každý deň pre to, aby sme v živote mali viac radosti a skutočného naplnenia?

A robíme pre to vôbec niečo? V každom prípade si myslíme, že pre každého z nás bude možné rozhodnúť sa aspoň pre niektoré z bodov uvedených v tomto článku.

Ak ste sa pre niektorý z týchto bodov rozhodli a cítite, že váš život sa vďaka tomu posunul k lepšiemu, sme šťastní, pretože v tom prípade tento článok splnil svoju úlohu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*