Dezinfekcie rúk 100-násobne zvyšujú absorpciu nebezpečných látok cez kožu


Dezinfekcie rúk 100-násobne zvyšujú absorpciu nebezpečných látok

Dezinfekcie na ruky môžu až 100-násobne zvýšiť priepustnosť pokožky pre iné nebezpečné chemikálie, ako napríklad neslávne známy a obávaný Bifenol A (BPA).

K takémuto zisteniu dospela štúdia vykonaná vedcami na Univerzite v Missouri, ktorú publikovali v žurnále PLOS ONE.

Zbohom vysoký krvný tlak

„Náš výskum zistil, že veľké množstvo látky BPA sa môže dostať na vaše ruky, jedlo, ktoré konzumujete, či vstrebať cez pokožku,“ uvádza vedúci autor štúdie Frederick vom Saal.

Predošlému výskumu sa už skôr podarilo preukázať, že dezinfekčné prostriedky na ruky narúšajú funkciu pokožky ako ochrannej bariéry. Tá môže potom do tela prepúšťať veľké objemy chemikálii, s ktorými príde do kontaktu.

Doteraz sa však nevedelo, že sa to týka aj nebezpečnej chemikálie BPA narúšajúcej hormonálnu rovnováhu v tele.

Hladiny dostatočne vysoké na vyvolanie choroby

Pomerne veľa pozornosti sa v posledných rokoch venovalo látke BPA. Ide o chemikáliu, ktorá sa zvyčajne nachádza v priesvitných tvrdých plastoch a tiež v mnohých poťahových látkach konzerv na jedlá a nápoje.

„BPA vykazuje účinky podobné hormónom a spôsobuje vývojové poruchy hlavne u ľudských plodov, novorodeniatok a malých detí, no problémy vytvára aj u dospelých. Jedná sa hlavne o choroby ako sú rakovina a poruchy metabolizmu a imunity.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že BPA sa nachádza aj v termálnych papieroch, ktoré sa dnes už takmer výlučne používajú na tlačenie pokladničných bločkov. BPA sa potom z týchto bločkov rýchlo dostáva do vášho krvného obehu.

Pri zaznamenaných úrovniach už hrozí riziko rozvoja mnohých ochorení – ako sú cukrovka či obezita.“

BPA sa často spája aj s ochoreniami srdcovocievneho systému a neplodnosťou.

V jednej novšej štúdii boli účastníci požiadaní, aby rôzne dlhý čas narábali s bločkami. Niektorí účastníci ich mali iba držať po dezinfikovaní si rúk, iní zasa mali konzumovať hranolky rukami, v ktorých predtým držali bločky.

Následne vedci po každej činnosti merali úroveň BPA v ich krvi, na pokožke a v moči.

Čo zistila štúdia s bločkami

A aké boli výsledky?

Výskumníci zistili, že 45 sekundové narábanie s bločkami zvýšilo úroveň BPA na pokožke o 581 µg (mikrogramov), pričom 40% z tohto množstva sa objavilo už po prvých 2 sekundách.

Zbohom vysoký krvný tlak

Po 4 minútach úroveň BPA na koži klesla o 27%. Toto množstvo sa zrejme vstrebalo cez pokožku priamo do tela.

O 90 minút po narábaní s bločkami mal priemerný účastník množstvo BPA v krvi a moči na úrovni 20 mg BPA/g creatinínu.

To je úroveň, ktorá sa oficiálne spája so zvýšeným rizikom srdcovocievnych ochorení a cukrovky typu 2. Uvedená koncentrácia je tiež dostatočná na zvýšenie rizika vývojových abnormalít u detí.

No a tí účastníci štúdie, ktorí predtým použili dezinfekciu rúk, mali hladinu BPA v krvi a moči až 100-násobne vyššiu než ostatní.

Vedci tiež zistili, že hladiny BPA sa viac zvyšujú u žien ako u mužov. Prečo je tomu tak, zatiaľ nevedia.

Vykašlite sa na dezifekcie rúk!

Spomínané zistenia sú obzvlášť znepokojujúce pre tých ľudí, ktorí pracujú s bločkami celý deň. Zvyčajne ide o predavačky v obchodoch pri pokladniach.

„Bločky z obchodov, bankomatov a všetkých ďalších zariadení, ktoré používajú termálny papier, obsahujú masívne množstvá BPA na povrchu papiera, ktorý slúži ako fotografická vývojka,“ uvádza Frederick Vom Saal.

„Problém je, že my spotrebitelia používame často dezinfekcie rúk, krémy na ruky, mydlá a opaľovacie krémy, ktoré drasticky zvyšujú priepustnosť pokožky na BPA, ktoré sa nachádza na týchto bločkoch.“

Toto platí obzvlášť v dnešnej „pandémickej“ dobe, kde sa dezinfekcie rúk vyžadujú pri vstupe do takmer každého objektu a tak počas dňa si ich ľudia aplikujú na ruky aj opakovane.

Vedci ďalej zistili, že ľudia, ktorí narábajú s bločkami a potom tými rukami konzumujú jedlo, sú BPA vystavení hneď dvakrát – prvýkrát cez absorpciu pokožkou a druhýkrát cez ústa.

Preto odporúčajú nejesť krátko potom, ako ste držali v rukách bločky a ruky si umyť teplou vodou, prípadne obyčajným mydlom. Samozrejme, najlepšie by bolo sa BPA vyhýbať úplne.

Záver

Dezinfekcie rúk samé osebe (aj bez BPA) sú zodpovedné za mnohé zdravotné problémy – narúšanie endokrinného systému, oslabovanie imunity i rakovinu.

Štúdie tiež ukázali, že prispievajú k rozvoju baktérií rezistentných na antibiotiká a vytvárajú bakteriálnu nerovnováhu na pokožke.

Niektorí vedci sa domnievajú, že možno dokonca zvyšujú riziko infekcie, čiže robia presný opak toho, načo boli zamýšľané.

Stop Candida

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Človek zrejme musí dopadnúť ako najväčší idiot z celej živočíšnej ríše, aby konečne pochopil, že nemá babrať do vecí, ktorým sa nerozumie. Ak ešte je vôbec schopný niečo chápať…

  2. Jednoduchá

    Pre Emily…
    ..veru, veru, súhlasím s Vami :-(…..tej dezinfekcie a ostat.,,chémie“ je už príliš veľa…..
    nič sa nemá preháňať, človek tým stráca svoju obranyschopnosť a znižuje sa mu imunita :-(…… verím tomu, že sú aj tie ,,svetlejšie prípady“, kt.chápu, resp.sa aspoň o to snažia :-(….:-)…..

  3. V prírode nie je nič sterilné. Prečo nás k tomu nätia? Využívam svoj názor a hovorím nie.

Pridajte komentár

*