12 zdravotných stavov, ktoré sa vedia tváriť ako iné ochorenia


Experti hovoria, že lekári stanovujú vo vyše 40 % prípadov nesprávne diagnózy. Toto sa zväčša deje preto, lebo mnohé symptómy môžu naznačovať rôzne ochorenia a niekedy je veľmi ťažké zistiť, ktoré je to správne.

V dnešnom článku sme zozbierali najobvyklejšie stavy, ktoré sa môžu maskovať za niečo iné.

Stop Candida

1. Lymská borelióza vs. chrípka

Toto ochorenie je známe vypuklou kruhovou vyrážkou, ktorá sa objaví, keď sa človek nakazí po uhryznutí kliešťom.

Sú však niektoré prípady, ktoré prejdú bez tejto vyrážky. Namiesto nej majú pacienti symptómy ako sú bolesti tela, horúčka a únava, ktoré lekári zvyčajne diagnostikujú ako chrípku.

Krvné testy toho v tomto prípade veľa povedať nevedia, pretože protilátky, signalizujúce uvedený stav, začne telo vytvárať až asi po 2 týždňoch.

A tak, keď majú lekári podozrenie na lymskú boreliózu, dajú vám jednorazové antibiotiká, ktoré zamedzia jej dlhodobým účinkom.

2. Obličkové kamene vs. aneuryzma brušnej aorty

Obličkové kamene je pri diagnostike možné zameniť s mnohými inými stavmi a najnebezpečnejším z nich je aneuryzma brušnej aorty.

Oba stavy začínajú veľmi silnou a ostrou bolesťou v brušnej oblasti, nevoľnosťou alebo vracaním. K aneuryzme aorty dochádza vtedy, keď sa v stene aorty objaví abnormálne vydutie, ktorého prasknutie môže byť fatálne.

Lekári naznačujú, že u pacientov vo veku 60 a viac rokov, ktorí nikdy nemali obličkové kamene, treba ako prvú vylúčiť aneuryzmu brušnej aorty.

3. Hepatitída vs. alergie

Hepatitída môže trvať roky bez akýchkoľvek príznakov, no počas tohto obdobia môže spôsobiť závažné poškodenia vašej pečene.

Medzi najobvyklejšie príznaky problémov s pečeňou patria bolesť žalúdka, svrbenie a únava, ktoré všetky môžu byť považované za prejav mnohých iných stavov, napríklad alergií.

Preto je veľmi dôležité venovať pozornosť farbe vašich očí a jazyka – ak si všimnete ich žltnutie, mali by ste neodkladne navštíviť lekára.

4. Problémy so štítnou žľazou vs. vysoký krvný tlak

Štítna žľaza je veľmi dôležitá časť tela, pretože riadi veľa hormónov. Keď je štítna žľaza málo aktívna (hypotyreóza), môžete zažívať symptómy ako priberanie, citlivosť na teplotu a únava, čo sa dá často zameniť za stavy, akým je, napríklad, depresia.

Ďalší problém štítnej žľazy nastáva, keď je nadmerne aktívna (hypertyreóza), čo spôsobuje chudnutie, podráždenosť a rýchly pulz.

Tieto symptómy sú tiež veľmi bežné u mnohých iných ochorení, napríklad pri vysokom krvnom tlaku. Preto je také dôležité dať si skontrolovať hormóny štítnej žľazy.

O týchto dvoch častých zdravotných problémoch a ich prírodnej liečbe sme napísali aj samostatné e-knihy. Tú o štítnej žľaze nájdete TU a o krvnom tlaku zasa TU.

5. Pľúcna embólia vs. záchvat paniky

K tomuto veľmi nebezpečnému stavu dochádza, keď krvná zrazenina upchá pľúcnu artériu v pľúcach, čo spôsobuje ostrú bolesť v hrudi, krátky dych, úzkosť a omdlievanie.

Keďže tieto symptómy vyzerajú podobne ako u iných stavov, napríklad u záchvatov paniky, zápalu pľúc či infarktu, podľa štúdie sa nesprávne diagnostikuje v 33,5 % prípadov.

6. Celiakia vs. infekcie gastrointestinálneho traktu

Celiakia, zjednodušene, je neschopnosť tráviť lepok. Lepok sa nachádza hlavne v pšenici a istých ďalších obilninách.

Podľa lekárov je asi 83% ľudí s týmto ochorením nediagnostikovaných alebo boli diagnostikovaní nesprávne s inými stavmi.

Prírodná liečba osteoartritídy

Dôvodom je to, že príznaky sú u každého človeka iné a sú veľmi bežné u iných ochorení gastrointestinálneho traktu. Môžu nimi byť bolesti žalúdka, hnačky, zápcha, bolesti hlavy a iné.

7. Lupus vs. obličkové a pľúcne problémy

Toto chronické zápalové ochorenie má mnoho tvárí a symptómov, ktoré sú často nešpecifické a veľmi rozdielne.

Hoci je známe svojou výrečnou vyrážkou na lícach v tvare motýľa, niektorí pacienti ju nemajú. K ďalším symptómom môžu patriť únava, bolesť kĺbov a problémy s obličkami a pľúcami.

Preto je pre lekára veľmi ťažké diagnostikovať ho ako prvé – zvyčajne mu zíde na um až vtedy, keď sú vylúčené mnohé iné ochorenia.

8. Mŕtvica vs. otrava alkoholom

Bohužiaľ, podľa výskumu, prvotné príznaky mŕtvice lekári často prehliadajú, alebo im neprikladajú význam.

K mozgovej mŕtvici dochádza vtedy, keď sa preruší tok krvi do mozgu a tento stav sa často mylne diagnostikuje ako závrat, migrény či otrava alkoholom.

Deje sa tak hlavne preto, lebo k symptómom mŕtvice patria problémy so zrakom, rozprávaním, zmätok a zmenený duševný stav.

9. Rakovina vs. mnoho iných stavov

Túto diagnózu nechce počuť nikto, lenže čím skôr sa zistí, tým vyššie sú šance na vyliečenie.

Podľa časopisu Journal of Clinical Oncology lekári až v 44% prípadov diagnostikujú niektoré druhy rakoviny chybne. Deje sa tak preto, lebo diagnostické nástroje nie sú dosť presné a symptómy sú často veľmi nejasné.

Rakovina pľúc sa môže tváriť ako pľúcna infekcia, rakovina prsníka ako mastitída, atď. Preto je veľmi dôležité, ak máte podozrenie na vážny stav, ako je rakovina, získať názor ďalšieho lekára a nespoliehať sa len na jedného.

10. Apendicitída vs. syndróm dráždivého čreva

Apendicitída (zápal slepého čreva) je všeobecne známa svojím hlavným symptómom: bolesťou v pravej dolnej časti brucha. Príznaky sa však v mnohých prípadoch objavujú na rôznych miestach, takže sa dosť ťažko diagnostikuje.

Niekedy, ak vraciate a je vám nevoľno, môže dôjsť k zámene so syndrómom dráždivého čreva.

Keďže prasknutý apendix je život ohrozujúci stav, je veľmi dôležité neignorovať bolesť v bruchu, bez ohľadu na jej lokalizáciu.

11. Reumatoidná artritída vs. iné problémy s kĺbmi

Je tak veľa ochorení kĺbov, ktoré môžu vyzerať rovnako ako symptómy reumatoidnej artritídy, že sa jej diagnostikovanie stáva dosť ťažkou úlohou.

Ochorenie môže signalizovať aj malý mozoľ na chodidle, hoci ide o veľmi bežný stav, ktorý je vo väčšine prípadov neškodný.

Odborníci hovoria, že ak sú problémy s kĺbmi prítomné dlho, sú ochorenia ako reumatoidná artritída zvyčajne jasne viditeľné.

12. Žilová nedostatočnosť vs. choroba srdca

Ak vám opúchajú členky a chodidlá, môže ísť o počiatočný príznak žilovej nedostatočnosti. Je to stav, kedy sa krv nemôže riadne pohybovať z nôh a chodidiel hore k srdcu.

Keď sa tento stav stane chronický, môže viesť k mnohým ďalším problémom.

Opuchnuté nohy ako jeden zo symptómov však môže mať aj veľa iných stavov, napríklad choroba srdca, takže žilová nedostatočnosť ako samostatná diagnóza môže byť často opomenutá.

Záver

Boli ste niekedy nesprávne diagnostikovaní s iným stavom? Napíšte nám svoje odpovede do časti s komentármi!

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jana Salvova

    Dobrý deň mne stale vravel dr že som zdrava daval mi všeliake lieky nikdy mi nevzal krv za cely rok az ked som bola po 1roku tak na tom zle poslal ma do nemocnici kde mi diagnostikovaly cronovu chorobu ktorom teraz trpim od r 2002 moje meno je Jana Salvova a da sa teda verit dr robili so mna blazen stale ze mi nic NieJe smutne…

Pridajte komentár

*