Keď skonzumujete spracované cukry, aktivuje sa vo vašom mozgu produkcia prírodných opioidov – kľúčových látok pri vytváraní závislostí.
V podstate sa váš mozog stáva závislým na stimulovaní produkcie vlastných opioidov, podobne, ako je tomu pri morfiu alebo heroíne.
Táto prirodzená návyková vlastnosť cukrov a spracovaných potravín bola potvrdená aj profesorom psychológie a jeho tímom študentov na Univerzite v Connecticute.
Práve tí poukázali na fakt, že sušienky Oreo sú porovnateľne návykové, ako kokaín či morfium.
Štúdia, ktorá bola vypracovaná za účelom preskúmania potenciálnej návykovosti jedál s vysokým obsahom tukov a cukrov, dokonca zistila, že sušienky Oreo aktivovali u myší viac neurónov v ich mozgových centrách pre pôžitok, ako spomínané drogy.
Profesor Schroeder uvádza:
Náš výskum podporil teóriu o tom, že potraviny s vysokým obsahom tukov a cukrov stimulujú mozog rovnakým spôsobom, ako drogy. To môže pomôcť objasniť príčiny, prečo niektorí ľudia nedokážu odolať jedlu aj napriek uvedomovaniu si jeho škodlivých účinkov.
Štúdia vznikla na podnet študentky neuro-vedeckého odboru Jamie Honohan, ktorá sa zaujímala o vysoký výskyt jedál rýchleho občerstvenia u nízkopríjmových ľudí a ich väzbu na vznik epidémie obezity.
A naozaj, zaujímavým zistením bolo, že v kontraste s chudobnými krajinami tretieho sveta, chudobní ľudí na západe majú najvyššiu mieru obezity.
Táto kontradikcia dokazuje, že uvedený problém je zapríčinený takmer výlučne samotnou stravou.
Niečo, nachádzajúce sa v najlacnejších potravinách vo veľkom množstve, vytvára v tele metabolický chaos. Teraz už k tomuto zisteniu prichádzajú aj mnohí výskumníci.
Univerzita v Connecticute ďalej uvádza:
…Oreo aktivovalo výrazne viac neurónov ako kokaín či morfium. Toto zistenie korelovalo s výsledkami správania sa myší a podporilo hypotézu, že jedlá s vysokým obsahom cukrov a tukov je možné považovať za návykové látky, dodáva Schroeder.
Študentka Honohan k tomu pridáva:
Toto môže byť problémom aj pre širšiu verejnosť. Všeobecne sa zdravotné riziká prisudzujú drogám ako kokaín alebo morfium, no potraviny s vysokým obsahom cukru a tuku predstavujú ešte väčšie riziko. To preto, že na rozdiel od drog sú oveľa prístupnejšie.
Tuto si však treba uvedomiť jednu vec. Nie všetky potraviny s vysokým obsahom tukov sú pre človeka škodlivé. Sušienky Oreo a v podstate aj všetky ostatné priemyselné potraviny sú rizikové, pretože obsahujú spracovaný rastlinný tuk omega 6, ktorý je nezdravý.
Použitím vhodných tukov, akým je napríklad kokosový olej, je možné pripraviť zdraviu prospešné potraviny.
Spracované potraviny sú naschvál robené návykovými
Vedecký výskum potvrdzuje, že v dnešnej modernej spoločnosti sa nejedná o nedostatok sebadisciplíny, keď príde na stravovanie. V skutočnosti sú to práve výrobcovia potravín, ktorí zdokonalili praktiky robenia potravín a nápojov návykovými.
A oni to veľmi dobre vedia…
Väčšina ľudí sa slepo domnieva, že výrobcovia potravín robia správnu vec a nikdy by úmyselne nevyrobili potraviny, ktoré môžu byť toxické alebo škodlivé. Ako sme zistili, tak tomu bohužiaľ nie je.
Výrobcovia potravín si veľmi dobre uvedomujú svoju úlohu pri vytváraní problému obezity. Nie sú im neznáme dôvody, prečo sa ľudom dostáva tak veľké množstvo nezdravých potravín.
Dokonca často aj trvajú na predaji výrobkov, ktoré obsahujú známe škodlivé látky (akým je napríklad umelé sladidlo aspartám).
Ako sa koncerny stavajú k obavám verejnosti
Pred pár rokmi som osobne oslovil Coca-Colu na Slovensku a požiadal ich vyjadrenie sa k jednej štúdii, ktorá zistila nepriaznivé účinky aspartámu na myšiach.
Priamej odpovedi sa však vyhli a namiesto toho poslali úbohý ofotený článok v angličtine (ani sa neunúvali s prekladom pre slovenskú verejnosť). Ten ich článok v podstate hovoril iba o tom, že reakcie myší nemusia byť totožné s reakciami človeka.
O nejakej starosti o zdravie ľudí alebo možnosti preventívne odstrániť spornú látku z ich produktov ani zmienky. Riadili sa starým známym heslom: „Zatĺkaj, zatĺkaj, zatĺkaj!“
Je za tým neznalosť, nedbanlivosť či úmysel?
Väčšina spracovaných potravín sa dokonca vyrába s úmyslom, aby boli návykové. To platí či už hovoríme o sušienkach Oreo, cestovinovej omáčke alebo o používaní návykových látok typu soľ, tuky, cukor a široká paleta ochucovadiel.
V jednom z článkov v New York Times investigatívny novinár Michael Moss písal o neskutočnej vede stojacej za chuťami a návykom na jedlá rýchleho občerstvenia.
Tiež odhalil to, ako medzinárodné potravinárske koncerny majú problém s udržaním cien svojich akcií v dôsledku kopiacich sa dôkazov, že ich výrobky zapríčiňujú krízu v oblasti zdravia obyvateľstva.
Okrem týchto vecí ďalej uvádza, ako sa v roku 1999 stretli výkonní riaditelia 11 najväčších potravinárskych koncernov, vrátanie firiem Kraft, Nabisco, general Mills, Procter & Gamble, Coca-Cola a Mars. Počas tejto schôdzky sa zaoberali práve problémom zhoršujúceho sa zdravia ľudí.
Moss píše:
James Behnake, 55 ročný výkonný riaditeľ firmy Pillsbury na schôdzke diskutoval s panelom vedcov na výživu, ktorí vykresľovali ponurý obraz schopnosti verejnosti vysporiadať sa s receptúrami potravinárskeho priemyslu.
Rozoberali témy akými sú krehké schopnosti organizmu kontrolovať prejedanie, až po skrytú silu niektorých potravín vyvolávať pocity hladu.
Nadišiel čas, keď sa títo vedci odhodlali varovať predstaviteľov potravinárskeho priemyslu, že so svojimi firmami v honbe za ziskom zašli priďaleko.
Že úmyselne vytvorili a tvrdo propagovali produkty predstavujúce obrovské riziko pre zdravie obyvateľstva.
Zdroj: mercola.com
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Podľa mna je to totálna hlúposť,. že by sušienky a práve tieto jediné, boli návykové porovnateľné s tvrdými drogami. Autor asi nevie ako sa prejavuje nedostatok tvrdej drogy u narkomanov, keď to chce porovnávaš so sušienkami… hehe
Je to dost neseriozne uvadzat konkretnu znacku alebo vyrobok ak sa clanok/problem tyka drvivej vacsiny sladkosti za trhu.
Vyzera ze ste to nepochopili. Vsetky potraviny, ktore obsahuju velke mnozstvo spracovaneho cukru su navykove. To bol len priklad tej susienky, na ktorej robili pokus.
Co sa neda pochopit na viacnasobnom poukazovani na jedinu znacku ???
Nerozumiem .
Suhlasim, cukor je droga. Zamyslite sa kolko ludi je obeznych, vsimajte si ludi okolo seba a vsimajte si hlavne dnesnu mladez. Sme to co jeme … pravdu povediac verim tomu, ze niektore jedla maju v sebe navykove latky, ktore nas zenu prejedat sa. To, ze je cukor droga v tom sa stale viac a viac utvrdzujem. Mam 2 syna s ktorym sme okolo sladkosti veselo prebehli, pretoze nevedel co to je. Az do jedneho dna, kedy mu nejaka mamicka ( ktora krmi svoje dieta sladkostami ) bez mojho povolenia dala malemu lizatko.Od toho dna ked sme sa priblizili k lizatkam, maly neskutocne plakal , pripominalo mi to nejaky amok. Prosim mamicky davajte pozor nato, co jedia vase deti, co jete vy. Hyperaktivita, problemy s kakanim a mnoho dalsich …. je to prejav tela (reakcia) na to co sme telu dali.
Ja som celkom „zavisly“ na cokolade (ale som nefajciar a abstinent), kazdopadne toto Oreo som skusil len raz a bolo vobec mi to nechutilo…
k tej cocacole na SVK ak by Ste skutocne spravili to co Ste udajne spravili na SVK Cocacola neobsahuje aspartnam ale linuin co je kukuricne sladidlo neda sa povedat ze cukor ale je to sladke… Takze jedno male klamstvo na ktorom sa zakladaju dalsie… Citajte etikety…
Coca Cola bežná neobsahuje aspartám, ale Coca Cola Light a Coca Cola Zero ho obsahujú.
Oreo obsahuje palmovy tuk ( malo omega6 ). Mercola.com – opat – zly zdroj.
Aspartam je umely vytvor s metanolom, kto by uz nezapocul tragicke konce po konzumacii zle vypaleneho alkoholu… Metanol poskodzuje sietnicu a zrak.nerv, vedie k slepote.
Ide o reťazec – do jedál pridávajú zdraviu škodiace látky. Keďže ľudia sú ako poslušné a nepremýšľajúce ovečky, ktoré sa pridajú k väčšiemu stádu. Predsa čo je „navonok“ dobré pre stádo, nemôže uškodiť ďaľším ovečkám. Tým chcem povedať, že všetko vodca ovečiek (celosvetové vlády – je to všade tak) dopredu to majú premyslené. Už len do pôdy, vody, zvierat pchajú škodlivé látky (nehovoriac už o umelo vyrobených). Ľudia jesť musia, vytvárajú umelo závislosti. Prídu zdravotné ťažkosti, obezita, závislosti – a kde zas profitujú? No na liekoch, fitkách, rôznych procedúrach. Lieky určite tiež nie sú len na pomoc. Síce Vám s jednou vecou pomôžu, ale poškodia zas niečo iné. Zámerne. Len aby nebol už ani jeden jedinec zdravý. A hlavne môžu ľuďmi takto manipulovať a viesť nás ich cestou – tam kde nás chcú mať. A takto to je aj s internetom a sociálnymi sieťami . UROBIŤ NÁS ZÁVISLÝMI A ĽAHKO OVLÁDATEĽNÝMI pre ich plány, nie pre samotné ľudstvo.
Clanok som tentoraz len preletela. Moja skusenost. Susienky Oreo som ochutnala, nechutili mi a nevytvorila som si na ne navyk. Sladkosti pojedam vela, asi mam prave navyk, ale zo skusenosti viem, ze ked chcem prestat, najhorsich je prvych par dni, cim dalej, tym je lahsie odolat a abstak typu tvrdej drogy som urcite nikdy nemala a dokazala som nejest sladke niekolko tyzdnov. Prave naopak, po tak dlhom case uz som na sladke ani nemala chut. Ked som vtedy zjedla napolitanku, ktoru mam inak rada, citila som v nej viac umele prichute a ani mi nechutila. Vtedy sa vsak ten navyk zasa zacina vytvarat. Dalej si myslim, ze ked ma telo dost potrebnych zivin, chut na cokolvek, aj sladke sa prirodzene znizuje, pokial prave nejde o hlad. Ja totiz snorim po kadecom prave vtedy, ked mi nieco chyba, napr. horcik.
Všetky priemyselne spracované potraviny sa radia do kategórie OTRAVINY, sú produktom potravinárskych korporácií, ktoré chcú vysoký vlastný zisk a minimum výrobných nákladov a nie zdravie človeka, to im je ukradnuté. Otraviny sú napr. všetky cukry a sladidlá, pšeničné biele múky a výrobky z nich, mlieko a všetky mliečne výrobky /aj jogurty/, všetky spracované tuky… Bielu múku potrebujú pekári, aby tovar dobre vyzeral, aby ľudia kupovali očami. Lepok v pšenici zaťažuje tráviaci trakt, potrebujú ho pekári a nie zákazníci. Mlieko a výrobky z neho štartujú rakovinu a detský diabetes 1, kazeín je ťažko stráviteľný, tuky škodia črevu. Mlieko nepatrí do výživy a už vôbec nie u detí!!!
Droždie potrebujú pekári a nie kupujúci, ktorým škodí! Konzumujem kvasnicový chlieb zo zmesi celozrnných a bezlepkových múk a po dlhšej dobe som si kúpil pečivo z s-marketu, žul som ho, a nešlo dole krkom, bolo nechutné, mazľavé, nikdy viac!
Coca cola má zloženie chemikálií vhodné na čistenie motorov a ničenie čriev, nejedná sa len o aspartam a cukry.
Jediné vhodné potraviny sú základné potraviny v podobe, v akej prišli z poľa, neolúpané, konzumované v celku, ak sa dá, tak aj koreň a listy. Potrebujete málo času na ich prípravu, lenže dnešný otrok čas nemá! A sociálne parazitický režim mu nedovolí mať čas, vzdelávať sa, zdravo sa stravovať. Priorita je zisk korporácií a nie zdravie jedinca a populácie.
Korporácie už stáročia využívajú návykové látky na vlastné obohatenie, nie je to len ópium a marihuana, sú to cukry, čokoláda, cigarety, alkohol, chemické ochucovadlá skryté pod „E“, kofeín. K nim si pridajte škodliviny ako mlieko, mäso zvierat a máte kolekciu otravín, bez ktorých telo funguje bez problémov, ba dokonca ste fyzicky a duševne výkonnejší, ani nechýbajú žiadne vitamíny a minerály, tzv. potravinové doplnky, ktorými vás doja korporácie. Odmyslite si Otraviny od s-marketu a ostane vám holý obchod, mimo zeleniny a ovocia, toto pácha na vás dnešná politika, ničí vám zdravie a zabíja vás, robí z vás požieračov liekov.
Zdravá výživa lieči civilizačné ochorenia a je jedinou prevenciou pre nimi a predlžuje život.
O zdravej výžive:
Campbell, Čínska štúdia
Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví.