Lesná záhrada s 500 jedlými rastlinami si vyžaduje len niekoľko hodín práce mesačne


Lesná záhrada s 500 jedlými rastlinami si vyžaduje len niekoľko hodín práce mesačne

Matka Príroda pestuje rastliny už 460 miliónov rokov a stromy zhruba 370 miliónov rokov. Podľa fosílnych záznamov sa ľudia objavili v Afrike asi pred 195 tisíc rokmi a prežili vďaka štedrosti prírody.

Prenesme sa do prvých rokov 20. storočia, ktoré boli svedkami začiatku novej éry pestovania potravinárskych plodín, monokultúr, alebo tiež poľnohospodárstva, zameraného na pestovanie iba jednej plodiny.

Stop Candida

Namiesto striedania plodín kvôli vráteniu živín do pôdy sa táto vyčerpáva. Riešením súčasného človeka bolo používať chemikálie a umelé hnojivá, ničiac pritom prírodné prostredia.

Pred zavedením predstavy jednej plodiny si príroda počínala dosť dobre a naši predkovia sa riadili jej príkladom.

Odvtedy si, našťastie, mnohí ľudia uvedomili, že v spolupráci s prírodou môže človek vytvárať lesné potravinové záhrady, ktorých úlohou je napodobňovať prírodné ekosystémy a obnovovať našu pôdu.

Priekopník lesného záhradníčenia Martin Crawford zo Spojeného kráľovstva v krátkom filme Thomasa Regnaulta vysvetľuje:

„To, čo my ohľadom potravinovej produkcie pokladáme za normálne, v skutočnosti normálne vôbec nie je.

Ročné rastliny sú v prírode veľmi zriedkavé, väčšina našich poľnohospodárskych plôch však je plná ročných rastlín. To nie je normálne. Normálny je zalesnenejší, alebo polozalesnený systém.“

Lesné záhrady napodobňujú prírodné ekosystémy v tom, že využívajú trvalky a stromy, ktoré dlho žijú, respektíve sa množia samé opätovným výsevom.

Záhrada by mala mať rôzne výškové úrovne rastu, napríklad vysoké stromy, vytvárajúce korunový kryt, nižšie stromy, kroviny a kry, popínavé rastliny, byliny, pôdny kryt a korene.

Úrovne vzájomne spolupracujú, poskytujú tieň, ochranu pred vetrom, oporu a výživu.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Založenie lesnej záhrady z ničoho si vyžiada čas, no keď je hotová, bude sa o seba roky starať v podstate sama, vyžadujúc len veľmi malú údržbu, no poskytujúc bohatú úrodu.

Crawford vysvetľuje:

„Pri takom diverzifikovanom systéme nezáleží na tom, čo sa stane s počasím, väčšine vašich plodín sa bude zrejme dariť. Niektoré môžu chradnúť, iné si môžu počínať lepšie.

To je pre budúcnosť veľmi dôležitý postup. Nevieme totiž presne, čo sa stane s naším počasím. Preto vám diverzifikovaný systém dáva maximálnu pružnosť.“

Svoj potravinový les založil Crawford v roku 1994 – na holom poli, ktoré sa teraz zmenilo na krásnu prosperujúcu záhradu s viac ako 500 jedlými rastlinami.

Neuveriteľné je, že si mesačne vyžaduje len niekoľko hodín starostlivosti. „Starám sa o ne, ale len trochu,“ hovorí Crawford. „Je to skôr, akoby boli vo voľnej prírode, než v obrábanej záhrade.“

Našťastie, priekopníci ako Crawford a ďalší nadšenci už vykonali všetok výskum a sú ochotní sa o svoje vedomosti podeliť, aby vám pomohli vytvoriť vašu vlastnú udržateľnú lesnú záhradu.

„Je tu tak veľa druhov, že to môže pôsobiť až zadúšajúco,“ hovorí Crawford.

„To by vás však nemalo zastaviť od začatia projektu, pretože rozhodne nemusíte vedieť všetko. Iba začnite, zasaďte pár stromov a potom pokračujte.“

Vyššie si pozrite film a navštívte Trust agrolesníckeho výskumu, ktorého je Crawford zakladateľom a riaditeľom.

Liečba osteoporózy

Zdroj: educateinspirechange.org, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. „Podľa fosílnych záznamov sa ľudia objavili v Afrike asi pred 195 tisíc rokmi a prežili vďaka “ – tomu, že sa vyvinuli z čiernej opice na bielu opicu! Kvapka jedu v pohári „vody“. Asi tak.

  2. Parada. Idem si to nastudovat. Pripomina mi to permakulturu. Dava to logiku. Kopec ludi chodi pre tonu hribov do lesa napr.

  3. Ďakujeme za pekný článok – rozprávka.
    Lenže vydrží takáto záhrada 5 G žiarenie, postrek chemtrailsom?
    Vydržia včely, vtáky, drobné živočíchy potrebné pre existenciu takejto záhrady 5 G?

  4. Dnešný článok pána MUDr. Mercolu:
    https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2020/10/21/reagan-udall-foundation-for-the-fda.aspx
    Odhaľuje, že Bill Gates rozhoduje o našej zdravotnej starostlivosti, ako je FDA skorumpované – dostáva peniaze od Billa Gatesa…

  5. Je to vaznejsi nez odstraneni Napoleona 1798, Hitler 1936 911, and,.. Jaky terror mohl byt zastaven.

  6. Kto vie angl. nech vypočujte toto video:
    https://banned.video/watch?id=5f8dd9459f98c81507da6245
    Americkí lekári sa zišli pred Bielym domom a vysvetľujú aký nezmysel je nosenie rúška, doteraz každého vyliečili z Covidu-19 pomocou hydrochlorochinu +azithromycinu+zinku, nemocnice nie sú preplnené, všetko je len propaganda, cigáni sa nám a cigáni, prebieha obrovská cenzúra na google a youtube, dôležité je pre nich fear, panic and lockdown (strach, panika a uzavretie), PCR testy sú totálne nespoľahlivé, podľa nich sme už po pandémii, ako je veľmi nezdravé pre deti nosenie rúška, dnes sa všetko robí opačne v medicíne – medicínska nedbanlivosť, doporučujú aby všetky školy v Amerike boli znovu otvorené, máme navrátiť normálny chod krajiny, nesmieme dovoliť aby strach nám zobral našu slobodu, prebieha pandémie hystérie, mali by sme odmietnúť nosenie rúšok, izoláciu, udržovanie vzdialeností medzi sebou, nemáme sa báť, máme uplatniť vedomosti a odvahu, slnko, cvičenie, vit. D3 sú dobré, máme urobiť to čo je potrebné aby sme sa z tohto dostali, musíme zobrať naspäť svoju krajinu do svojich rúk, zobrať naspäť svoje práva, zobrať zdravie naspäť do našich rúk, politici nemajú medicínske vzdelanie, pozerajú len na peniaze, na svoju dôležitosť, politici používajú lekárov ako svoje nástroje v ich hrách, títo lekári tvrdia, že skorá liečba funguje, vedia vyliečiť aj starých ľudí, títo lekári hovoria: dosť cigánstvam.

  7. Jednoduchá

    P.Jean- vďaka za všetky príspevky, ako vždy no ten posl bol EXELENTNÝ !!!:-)…..
    ĎAKUJEME !!! stále verím, že to bude mať ten lepší koniec……………….
    Pekný večer všet.slob.zmýšľajúcim :-)——————–

  8. Jednoduchá

    p.s. no a tá záhrada v článku je ozaj prekrásna !!! :-)……………….. paráda ! :-)…….

  9. Tomáš Turjak

    Našiel som článok o bioodpade nakoľko je to teraz dosť aktuálne.
    https://ecni-to.sk/clanky/ako-triedit-bioodpad-a-co-tam-patri/

Pridajte komentár

*