10 dôvodov, prečo by ste mali užívať vitamínové doplnky stravy


užívanie vitamínov

Mainstreamové média, ako napríklad tento článok v denníku SME, často spochybňujú potrebu užívania vitamínových doplnkov.

Záver daného článku je taký, že doplnky sú zbytočné, niekedy dokonca priam škodlivé, nehovoriac o vyhodených peniazoch.

Prírodná liečba osteoartritídy

Podľa nášho názoru uvedený článok mnohé dôležité informácie zamlčal, prekrútil, prípadne nedoviedol do konca. Preto sme sa naň rozhodli reagovať a poskytnúť vám náš odlišný pohľad na vec.

1. Jedlo ktoré konzumujete je nekvalitné

Zrnoviny, strukoviny a väčšina dnešných mliečnych výrobkov nie sú potravinami. Zmyslom konzumácie jedla je vyživovať telo i dušu. Tieto potraviny robia presný opak, pretože sú nutrične nedostatočné.

Obsahujú extrémne malé množstvo výživných látok, mnohé z nich sa k tomu ťažko vstrebávajú. Zrnoviny a strukoviny vyčerpávajú zásoby dôležitých živín (tomu sa ešte budeme podrobnejšie na stránke venovať).

Dalo by sa dokonca povedať, že v tele pôsobia ako toxíny, čo potrebu nutričných látok ešte viac zvyšuje. Oboje, zrnoviny aj strukoviny, spôsobujú poškodenia črevného traktu. Tým sa vaša schopnosť absorbovať živiny ďalej znižuje.

Dokonca, aj keby ste tieto potraviny prestali konzumovať úplne, nejakú dobu bude ešte vaše telo v takzvanom nutričnom dlhu.

Čo sa týka pasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov, tie obsahujú ďalšie druhy toxínov a nebezpečných mykotoxínov. Mliečny proteín často spôsobuje zápaly, ktoré obmedzujú správne vstrebávanie živín.

2. Vyčerpanosť pôdy

Nesprávne spôsoby hospodárenia s pôdou za posledné desaťročia z nej vyčerpali množstvo živín. Keď sa plodiny opakovane pestujú na tom istom poli, pôda stráca živiny rýchlejšie, ako sa tieto stihnú prirodzene nahradiť.

Po čase majú rastliny k dispozícii menej živín. Hnojivá obsahujú len nevyhnutné minerály na prežitie rastliny do času žatvy, avšak nie dosť na udržanie zdravia človeka.

Výsledkom je, že dnes majú poľnohospodárske plodiny až o 75 percent menej dôležitých minerálov (horčík, draslík, stopové prvky) ako kedysi.

K tomu, väčšina plodín sa nepredáva čerstvá. Stoja na nákladiakoch, pultoch obchodov alebo v skladoch celé týždne pred ich konzumáciou. Plynutím doby sa množstvo živín v nich postupne znižuje.

Väčšina dnešného ovocia a zeleniny sa pestuje s cieľom zvýšenia obsahu cukru, prípadne objemu plodín. Nie je vôbec zameraná na ich prirodzenú výživnú hodnotu.

Keď rastliny obsahujú menej živín, potom aj zvieratá ktoré ich jedia, sú tiež podvyživené. Štúdia publikovaná v Denníku výživy a zdravia zistila, že vo Veľkej Británii poklesli úrovne medi v mlieku o 90%, v mäse o 50% a v zelenine o 76%.

3. Vyčerpanosť vody

Nielen pôda je dnes vyčerpaná, to isté platí aj o vode. Kvôli moderným produkčným metódam obsahuje voda nízke hladiny minerálov. Tiež je veľký rozdiel v obsahu minerálov medzi vodou z vodovou a balenou kupovanou vodou.

Voda z vodovodu zvyčajne obsahuje minerálov viac. Jej problém je obsah chlóru, ktorý napriek ubezpečeniam úradov o jeho nezávadnosti, má na zdravie z dlhodobého hľadiska nepriaznivé účinky.

V prípade minerálnych vôd si zas treba dávať pozor na príliš vysoký obsah minerálov. Ten môže spôsobovať tvorbu obličkových kameňov.

Problémom sú tiež vodné filtre. Tie síce z vody odstraňujú baktérie, spóry a škodliviny, no na druhej strane odstraňujú z nej aj prospešné minerálne látky ako napríklad horčík. Voda bola kedysi pre ľudí primárnym zdrojom horčíka.

Tí, ktorí pijú vodu s vyšším obsahom vápnika ako horčíka, majú vyšší výskyt infarktu miokardu a ischemickej choroby srdca.

4. Nízko kalorické diéty sú zároveň nízko výživové diéty

Ak konzumujete nízko kalorickú diétu, zároveň prijímate menšie množstvo prospešných živín. Ľudia sú stavaní na to, aby konzumovali veľké množstvo kalórií. A nie, neurobí ich to tučnejšími (pri dostatku pohybu).

Ak jete menej (čo býva časté odporúčanie zdravotníkmi), je ľahké sa stať podvyživený. Ak konzumujete nekvalitné potraviny, potrebujete ich skonzumovať väčšie množstvo, aby ste získali potrebné živiny. Toto je dôvod, prečo na kvalite potravín záleží.

Vo všeobecnosti platí, že živočíšna strava je bohatšia tak na kalórie, ako aj na výživné látky. Preto neprekvapuje, že práve odtiaľ pochádzala väčšina kalórii u prehistorických ľudí. No a keďže moderné trendy sú o znižovaní živočíšnych potravín, tak aj príjem živín klesá.

Vegetariáni teraz určite nesúhlasia, no ja tu hovorím o bežnej strave, nie o precízne pripravenej vegetariánskej strave.

Okrem toho, pesticídmi postrekovaná zelenina má nižší obsah fenolov v porovnaní s bio zeleninou. Je to preto, lebo polyfenoly sú rastlinami produkované ako prirodzená ochrana pred hmyzom a škodcami. Ak neexistuje dôvod brániť sa, rastlina produkciu polyfenolov zastaví.

Existujú tiež dôkazy, že glyfosfát – aktívna zložka najpoužívanejšieho herbicídu RoundUp – chelatuje minerály v rastlinách, ktoré sa ním postriekajú. Ide predovšetkým o geneticky modifikované plodiny, ktoré sú voči tomuto herbicídu odolné.

Až časom uvidíme, k akým následkom to ešte povedie. Každopádne, dobrým odporúčaním je vyhýbať sa všetkým geneticky modifikovaným plodinám.

5. Hospodárske zvieratá kŕmené zrnovinami

V porovnaní s dobytkom chovanom na čerstvej tráve, vykrmovaný dobytok vykazuje extrémne nízke hladiny antioxidantov, mikronutrientov, mastných kyselín, minerálov a vitamínov.

Zrná nie sú jedlom tak pre človeka, ako aj pre zvieratá. Keď je dobytok nimi kŕmený, stáva sa podvyživený, podobne ako ľudia. Mäso z týchto zvierat, prípadne z morských živočíchov chovaných na farmách, môže obsahovať ďalšie toxíny, antibiotiká a iné škodliviny. Tie ďalej zvyšujú potrebu prospešných živín.

Surové, nepasterizované, nespracované, plnotučné mlieko vie byť pre vás prospešné. To, ktoré si bežný človek kupuje denne v supermarkete, má od zdravej potraviny poriadne ďaleko.

Najväčšie množstvo nutričných látok mlieka sa nachádza v jeho tuku. Keď znížite alebo odstránite tuk z mlieka, výrazne tým znižujete jeho nutričnú hodnotu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Pasterizácia ničí prospešné látky v plnotučnom, aj v odtučnenom mlieku. Konvenčné mlieko má tiež vysoký obsah alfa toxínu a ďalších mykotoxínov pochádzajúcich z krmiva pre kravy.

Pitie pasterizovaného mlieka výrazne prispieva ku vzniku Uleróznej kolitídy a Cronovej choroby.

Ak konzumujete mäso z dobytka odchovanom na zrnovinách alebo pijete mlieko, potom prijímanie vitamínov a minerálov z doplnkov sa javí ako dobrý nápad.

6. Vystavovanie sa toxínom

Vaše telo potrebuje výživné látky, aby si vedelo poradiť s toxínmi. Keď prijímate viac toxínov, potrebujete aj viac užitočných živín.

Ak žijete v jaskyni alebo rajskej záhrade, tak sa týmto príliš trápiť nemusíte. Ak ste však ako ostaní z nás smrteľníkov, potom ste na dennej báze vystavený celej litánii toxínov.

Tuto sú aspoň nejaké príklady, s čím sa vaše telo musí popasovať:

  • Xenoestrogény (plasty, BPA, niektoré plesne, ropné produkty)
  • Priemyselné riedidlá a čistiace prostriedky

Náš organizmus nebol stavaný tak, aby sa vedel vysporiadať s odobnými látkami len za pomoci živín zo stravy. K tomu sa pridružujú aj ďalšie faktory:

Existujú stovky ďalších zdrojov pre neprirodzený stres a všetky z nich zvyšujú vašu potrebu na správne živiny.

Jednoducho povedané, aj keď robíte v oblasti stravovania všetko správne , je takmer nemožné získať všetky potrebné nutričné látky len z jedla.

Naše telá proste neboli stavané na to, aby si samé poradili so všetkými dnešnými toxínmi len za pomoci stravy.

Preto, ak plánujete získať všetko potrebné len zo stravy, ako vám radia rôzni „odborníci“, potom by ste aj všetky toxíny mali prijímať len z rajskej záhrady. Veľa šťastia s tým…

7. Absorpcia nutričných látok s vekom klesá

Niekoľko štúdii potvrdilo, že deti potrebujú viac živín pre podporu rastu. Starí ľudia zasa potrebujú viac živín kvôli zníženej schopnosti absorpcie.

Tak ako ľudia starnú, často začínajú brať lieky, ktoré zasahujú do ich absorpčnej schopnosti. To znamená, že v staršom veku potrebujete prijímať viac živín a v čo najľahšie stráviteľnej forme.

8. Cvičenie zvyšuje potrebu živín

Atléti si často myslia, že cvičenie je kľúčom pre dlhý a zdravý život. Nie je.

Bývajú prvými, ktorí spochybňujú potrebu užívania vitamínových a minerálnych doplnkov stravy s tým, že predsa cvičenie je najlepším liekom.

My nie sme zástancami veľkého množstva cvičenia. Tuto je pointa:

Ak veľa cvičíte, výrazne si vyčerpávate zásoby energie a tiež spotrebovávate viac nutričných látok pre produkciu novej energie a následnú regeneráciu.

Dôsledkom potom je, že atléti majú oveľa vyššie riziko podvýživy. No a keďže mnohí z nich konzumujú diétu chudobnú na živiny a bohatú na toxíny, je to vážny problém.

Dôkazy sú časté náhle úmrtia vrcholových športovcov. Len za posledný rok sa v médiách objavilo niekoľko takýchto prípadov.

9. Výživové doplnky vám môžu pomôcť žiť dlhšie

Starnutie je prirodzený proces, no nie príjemný. Ak vitamínové doplnky dokážu oddialiť tento proces, tak potom prečo ich nebrať?

Ak neexistuje zjavné riziko ich užívania, je nelogické ich odmietať len preto, lebo naši predkovia k nim nemali prístup.

Je odôvodnené a domnievať, že užívanie doplnkov stravy dokáže predĺžiť život. Prečo sa im teda vyhýbať?

10. Výdavky a zdravie

Či sa nám to páči alebo nie, niekedy môžu byť doplnky lacnejšie ako skutočné jedlo.

Ak sa napríklad jedná o lososa z farmy, potom je pre vás lepšie ho nahradiť vysoko kvalitným rybím, prípadne kôrovcovým (krill) olejom. Umelo chované lososy sú totiž veľmi chudobné na omega-3 kyseliny, no bohaté na rôzne toxíny.

Okrem toho obsahujú aj viac parazitov a škodlivých baktérií.

Na zakrytie nezdravého zafarbenia mäsa lososov z farmy, kŕmia ich ružovým pigmentom, ktorý im pozmení farbu tkanív. Tiež obsahuje až 16 krát viac PCB (polychlórované bifenyly) v porovnaní s divokým lososom.

Záver

Žijeme v stresujúcich časoch, svete plnom toxínov. Je preto prirodzenou vlastnosťou človeka snažiť sa pochopiť tieto hrozby a čeliť im akokoľvek je to možné.

Strkanie hlavy do piesku Paleo diéty alebo sa snažiť jesť viac ovocia a zeleniny problém s toxínmi nevyrieši. Nápad, že všetky potrebné živiny dokážeme získať zo stravy je síce pekná teória, no takmer nemožná uskutočniť v praxi.

Vyčerpanie pôdy a vody, toxíny v prostredí a potravinách, znížená absorpcia, pesticídy, cvičenie, nízkokalorické diéty – to všetko dokáže viesť k nutričnej podvýžive.

Áno, existujú dôkazy, že príjem živín zo stravy je prínosnejší oproti vitamínovým doplnkom. Preto by ste sa mali v prvom rade mali snažiť pokryť svoju potrebu prostredníctvom bohatej a vyváženej stravy.

To však už dnes, bohužiaľ, nestačí.

Ak si chcete zachovať zdravie a dlhovekosť, doplnky sú výborným miestom kde začať. Odopierať si ich držaním sa hesla „všetko potrebné získam zo stravy“, príliš rozumné nie je.

Samozrejme, aj doplnky je potrebné užívať s mierou a skôr krátkodobejšie na doplnenie chýbajúcich nutričných látok, nie ako náhradu kvalitnej stravy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: www.bulletproofexec.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Krill oil – ja som tak vedela, že v slov. je to plantkónový olej. Tu sa to prekladá ako kôrovcový olej. Bolo by dobré vedieť ktorý preklad je správny ak by sa niekto rozhodol ho užívať. Ináč tento olej veľmi doporučuje MUDr. Mercola z http://www.mercola.com

  2. myslím že autor tohoto článku je buď distribútor vitaminových doplnkov, alebo platený nimi… Totiž to pravda je práve v pôvodnom článku: vitaminové doplnky sú zbytočne vyhoden=é peniaze.

    • Článok poskytuje dosť argumentov. Vy ste neposkytli žiadne, ani na vyvrátenie našich, ani na podporu tých v článku na SME. Len ste rezolútne vyhlásili, že to nie je pravda 🙂

    • Definitiva

      Sme som vyradil zo života už ani nepamätám. O vitamínoch som v Sme tiež nečítal. Prehlasujem, že tento článok je amatérska zlátanina s množstvom protirečení, bez znalosti veci, autor neovláda základy výživy zvierat ani ľudí.

      Vyššia produkcia vitamínov, ak by náhodou bola, vám spôsobí drahú moč. Výživa obyvateľstva cez supermarkety je produkciou chronicky chorých generácií ľudí, ktorí sa v starobe stanú požieračmi tabletiek do konca života. Supermarkety sú plné odpadov, falšovaných a chemicky ošetrených otravín, ktoré chronicky poškodzujú zdravie, sú energeticky predimenzované a ochutené návykovými látkami arómami, príchuťami, chemicky ošetrené, stávate sa závislým na určitých potravinách, celkom ako fajčiar, alkoholik, narkoman. Ste v prdeli!

      Cieľ supermarketov a potravinárov je vysoký zisk za každú cenu, výživová hodnota potravín a zdravie človeka je vec, ktorá nie je zaujímavá.

      Vráťte sa k jedálničku starých materí, kupujte základné potraviny, originál múku, mäso, mliečne výrobky, uprednostnite nákup od prvovýrobcov, z farmy a spracúvajte si potraviny doma.

      Ľudia v meste majú smolu. Ľudia na vidieku sú nevzdelaný a utekajú za potravinami do supermarketu, vidiek prestal zásobovať seba aj mesto, vidiek má tiež smolu.
      Čiže všetci ľudia majú smolu a správajú sa ako hlupáci, spôsobujú si chronické ochorenia, ktoré žiadna medicína nevylieči, lieky len tlmia príznaky chorôb.

      Riešením je štátna politika, ktorá musí diktovať podmienky potravinárom a školám=masový pohyb, musí dozorovať kvalitu potravín a mať právo veta voči korporáciám, lobistom a politikom. Všetko toto sme pred 25 rokmi mali, ale na príkaz EÚ a korporácií sme sa stali požieračmi jedov a odpadov v mene boha ZISKU.

      Štát vám za vaše dane negarantuje nič, musíte sa postarať o seba sami. Vzdelajte sa v zdravom životnom štýle, zbavte sa otrockej 10 – 12 hod práce za nízku mzdu a venujte sa sebe a rodine, definujte si zdravý spôsob života. Surová koreňová zelenina len pomôže!!!

  3. Dobra reakcia a pravdiva. K tomu clanku na sme som napisal dlhy koment, ktory riesil prave tieto veci, ako poda, voda, nedostatok vitaminov a mineralov v dnesnom supermarketovom ovoci a zelenine, atd. atd. Moj koment nebol schvaleny, co dodat…

  4. Peknučký podvečer!

    Ako každý článok na Vašej stránke aj ten dnešný ma zaujal a hlavne 4.Nízko kalorické diéty sú zároveň nízko výživové diéty-živočíšna strava je bohatšia tak na kalórie,ako aj na výživné látky.moderné trendy sú o znižovaní živočíšnych potravín-A TOTO MA TROCHU ZARAZILO,LEPŠIE POVEDANÉ ZAUJAL BY MA VÁŠ NÁZOR.KOĽKO ŽIVOČÍŠNYCH BIELKOVÍN MOŽE ČLOVEK PRIJAŤ ZA DEŇ NA kg TELESNEJ HMOTNOSTI.Milujem Vaše články,tiež som výživová poradkyňa na báze že každý zdravotný problém sa dá odstrániť vhodnou stravou.Ak by to nebolo tajomstvom-mňa by veľmi zaujmalo ako sa stravujete Vy,koľko jedál máte za deň a aké jedlá.
    Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď,na ktorú sa veľmi teším.
    Prajem Vám veľa zdravíčka a teším sa na ďalšie články.

    • Dobrý deň. Ďakujeme za váš komentár. Čo sa týka množstva bielkovín, tak sa odporúča 1 gram na 1 kg váhy. Ku strave máme zopár zaujímavých článkov – pozrite si ich v kategórii „Strava a zdravie“. Máme tiež v príprave zopár ďalších článkov so špecifickými odporúčaniami. Takže nás určite sledujte, dozviete sa viac!

      • Ďakujem Vám veľmi pekne.
        Peknučký večer.

      • Dobrý deň. Tiež pijem destilovanú vodu. Zatiaľ kupovanú, ale chcem si kúpiť vlastný destilátor. Máte s nejakým skúsenosti?

        • no neviem či je zrovna pitie destilovanej vody ideálne. Ja už 10 rokov pijem vodu z vodovodu upravenú – očistenú od škodlivých látok s uchovaním látok potrebných pre organizmus. Zariadenie, ktoré používam je eSpring, jednička vo svete už tretí rok. Vrelo odporúčam a nie zo zištného dôvodu.

  5. Dobry deň. Nechcem sa vyjadrovať k celému článku, ale zaujal ma bod 3. ohľadne vyčerpanosti vody. Je veľa „alternatívnych“ stránok a samozrejme aj tato Vaša kde je odporúčané pitie filtrovanej vody dokonca sa pojednáva aj o pití destilovanej vody pripadne využívaní reverznej osmózy. Je to prezentované tým, že využiteľnosť minerálov z vody je minimálne a taktiež množstvo vo vode je zanedbateľné v porovnaní s kvalitnou stravou. Funkcia vody v organizme je hlavne čistiaca. Tak kde je vlastne pravda????? Je tých právd viac???

    • Máte dobrý postreh. Áno, niektoré články sa môžu líšiť. Je to tým, že na našej stránke máme veľa prekladaných článkov z prevažne anglických zdrojov. Môže sa teda stať, že niektoré si aj navzájom odporujú. Aj to je ale súčasťou „bádania“, keďže sa snažíme dopátrať pravdy, nie pretláčať nejakú fixnú a tú prezentovať ako nejaké náboženstvo.

      Pravda je zrejme uprostred. Je fakt, že mnohé minerály z vody sú vo forme pre telo ťažko vstrebateľné. To ale nemusí platiť pre všetky, keďže minerálov a ich foriem je veľmi veľa. V prípade horčíka, ten mohol byť vo vode vo forme málo vstrebateľnej, no aj to málo mohlo byť viac ako hociktorý iný zdroj zo stravy.

      V prípade vápnika – napríklad u kráv, tie nepijú žiadne mlieko a majú ho dostatok. Svedčí o tom ich robustná kostra. Odkiaľ ho teda majú? Z obyčajnej trávy. Takže je zrejmé, že pre dostatok vápnika musí stačiť aj bežná rastlinná strava. Tu ale opäť musíme priznať, že krava má úplne iný žalúdok a tej trávy zje toľko, čo by človek nikdy nedokázal.

      Takže ono to závisí a neexistuje jednoduchá odpoveď. Na tieto účely sme vyvinuli Nutričnú kalkulačku, aby si ľudia aspoň približne vedeli zistiť koľko rôznych minerálov a vitamínov zo stravy prijímajú. Nie je to síce ideálny nástroj, keďže obsah živín sa aj v tom istom druhu potraviny môže líšiť, no vždy lepšie ako tápať naslepo.

    • Definitiva

      Každý extrém škodí. Aj pitie len filtrovanej vody aj pitie len minerálnych vôd. Pite vodú z rôznych nezávadných zdrojov, s rôznym obsahom rôznych minerálií, sú dôležité!, voda z vodovodu vyhovuje, chlórovanie vody sa stalo nekontrolovateľné, hlavne Veolia, tam kde nemá dávkovače chlóru, tak vás chlórom zabíja, voda tak páchne, že sa nedá piť. Chlór je bojová látka, vysoko reaktívna, spôsobuje poškodenie organizmu aj v malých koncentráciách, radšej sa napijem vody v lese z čistej bystriny. Štát je ovládaný korporáciami, tie určujú zákony aj v EÚ, ktoré náš parlament MUSÍ povinne schváliť. Voda sa chlóruje preventívne, aj vtedy, ak nie je predpoklad jej znečistenia. Chlórovanú vodu nechajte niekoľko dní odvetrať, alebo ju varte.

      • Docitala som sa, ze ked sa do vody z vodovodu prida zopar kvapiek citronu, prebehne reakcia s chlorom, ktorej vysledok je HCl, ktory sa nachadza aj v nasom tele a je neskodny. Tak-ci-tak, voda s citronom mi chuti:)

      • V tej našej „pitnej“ vode sú oveľa škodlivejšie látky ako je chlór. Pitie iba filtrovanej vody škodí? Stačí si prečítať knihu Šokujúca pravda o vode a keď je človek priemerné inteligentný, tak pochopí, že najlepšia voda pre telo je filtrovaná, prípadne destilovaná. Prečo? Pretože pre človeka je zdroj vitamínov a minerálov jedlo, nie voda. Vo vode sa nachádzajú aj tak minerály anorganického pôvodu, ktoré telu viac škodia ako pomáhajú, pretože ich telo nevie využiť. Človek potrebuje minerály organického pôvodu, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, ktoré vplyvom fotosyntézy menia anorganické minerály (pôdu) na organické minerály.
        Som vrcholový športovec (cestná cyklistika), v roku 2018 som dosiahol svoje životné športové výsledky doposiaľ a filtrovanú vodu (reverzná osmóza, ktorá je takmer destilovaná) pijem už takmer 10 rokov. Pri mojich každodenných ťažkých, niekoľko hodinových tréningoch a častých pretekoch (ktoré vyčerpávajú telo oveľa viac ako bežného človeka od minerálov a vitamínov) prečo vládzem trénovať a vyhrávať keď pijem už niekoľko rokov zásadne iba filtrovanú vodu. Lebo je to BLUD, že destilovaná voda škodí organizmu.
        Navyše voda na viac ako polovici Slovenska je tvrdá a to čo sa vám urobí napríklad v rýchlovarnej kanvici po dvoch, troch týždňoch (upchaté sprchové hlavice od vodného kameňa, atď), to sa deje aj v ľudskom tele, keď pije tvrdú vodu. Minerály sa nevyužité ukladajú v cievach a orgánoch ako nánosy a zapríčiňujú zníženie funkcie orgánov. Myslíte, že prečo je mozgových príhod a rôznych disfunkcií mozgu v oblastiach kde je tvrdá voda viac ako v oblastiach kde je mäkká voda? Práve kôli minerálom v pitnej vode (Mg a Ca), ktoré sú ako som spomenul anorganického pôvodu.

        • Tiež si to myslím. Ak mi bude chýbať napr. železo, určite nie je jedno, či si dám čerstvo vytrhnutý šalát, alebo či schrúmem synov bicykel.

  6. A tie doplnky vyživy sú vyrábané z čoho? To nerástlo v pôde, neprijimalo vodu, je to synteticky vyrobené? Napriklad olej, ktorý spominate je z rýb z oceánu? Máme šancu, že ho bude dostatok, pre všetkých, ktorý nechcú zostať podvýživený?

  7. Môžete mi niekto vysvetliť rozdiel medzi „prirodzeným a neprirodzeným stresom“?????????? : Kde sa prosím Vás objavil STRES?
    …citujem:
    (Existujú stovky ďalších zdrojov pre neprirodzený stres a všetky z nich zvyšujú vašu potrebu na správne živiny.)

    Moji starí rodičia, moji rodičia ani moja rodina to nepoznáme a pochádzame z „jednoduchých a gazdovských“ rodín. Nikdy sme nepotrebovali nič „doplňovať“, pretože sme jedli a pili to, čo nám žiadalo telo a duša. Verili sme vlastnému rozumu, zdravým rukám , svojim 6 zmyslov tela a Matke prírode. Ctili a ctíme si harmóniu vo všetkom… (6. je intuícia).

    Nemám chuť sa rozpisovať ďalej… pretože tento národ už pozná iba „nedá sa a neviem“.
    Prajem pekné dni s vlastným zdravým rozumom.

  8. chcem sa podeliť s vlastnou skúsenosťou. Minimálne pred 10 rokmi som začala mať bolesti bedrových kĺbov. Keď som bola po nejakej oslave, kde som tancovala, na druhý deň som chodila ako kačka, čo ma tak boleli. Aj kĺby na rukách som pri ich zohýnaní cítila a dokonca jeden akoby sa vybočil. Aj som bola u ortopéda – výsledok primerané veku. Začala som si kupovať výživové doplnky na kĺby a snažila som sa ich užívať 2-3 mesiace na jar aj na jeseň, aj keď to nie je lacná záležitosť. Efekt nebol hneď – možno 5-6 rokov ale napriek tomu som vydržala. V sobotu sme mali kapusnicu a celý večer sme sa snažili tancovať. Ani po dvoch dňoch, ktoré inak boli kritické, necítim žiadnu bolesť. Možno to znie ako reklama v TV, ale píšem to, čo som si overila. Či by to mohol byť aj iný vplyv? Neviem

  9. Filter Brita je dobrý, odporúča ho aj MUDr.Igor Bukovský, PhD. ten my máme doma už dlhšiu dobu asi 2 roky, kúpili sme ho z obchodu Norma potreby pre domácnosť v Prešove a tam si meníme pravidelne aj ten filter,čo čistí vodu asi každý mesiac. Filtrovanú vodu používame na pitie a varenie. Jem doma síce varenú stravu,ale varením sa mnoho výživných látok znehodnocuje ,doma sa snažím všetko jesť surové,čo sa len dá,ovocie,zeleninu,na celozrnné cestoviny si polejem napr. paradajkovú omáčku. Venujem pozornosť BIO potravinám a podporujem ich. I keď sú drahé ale čo už. Je to taká politika štátu. Zdravé potraviny sú drahé,aby si ich človek nemohol dovoliť,preto kúpi potraviny napr. z TESCA,kde je veľa nekvalitných potravín a človek z nich po čase ochorie,príde do nemocnice,lebo začne mať zdravotné problémy a už sme tu,kde sme nechceli byť,lekári ,,poliečia,, chorobu, ,,potlačia,, príznaky a kolobeh chorôb sa začína. Nesmieme to dovoliť. Výživové doplnky som doposiaľ nikdy neužíval,ale začal som teraz užívať vitamín C v tabletovej forme z BIO obchodu zdravá výživa, boli to práškové tabletky CAMU CAmu-denne som prijímal 1 tabletku, obsahovala 138 mg vitamínu C, sú to prírodné tabletky z amazonského pralesa v Peru,teda to nie je žiadna chémia, výživové doplnky z lekárne 0 bodov. Mimo leta začnem užívať vitamín D , v čase od septembra až marca, v lete sa budem pomaly a postupne opaľovať, ako som už hovoril,v BIO obchode je všetko drahé,ale myslím si,že kúpiť výživový doplnok je tá správna voľba. Či je to vitamín alebo minerál. Radšej dať peniaze na výživový doplnok ako na tabletky v lekárni. Presne tak Definitiva mas pravdu. Dnes je všetko o peniazoch,tie sú prvoradé a človek? Človek je druhoradý, kto má v dnešnej dobe záujem o človeka? Pomôcť mu,nie ho oblbovať a len z neho vytiahnuť čo najviac peňazí a keď už je starý, už len aby zomrel čím skôr, takého človeka už spoločnosť nepotrebuje. Kam sme sa to dostali? V akej dobe to vlastne žijeme? Čo je cennejšie ako život človeka? Medicína a vláda SR na to nepozerá? Čo potom má pre nich význam? A nielen terajšia vláda na čele ktorej je Robert Fico, ale aj vlády ktoré tu vládli. Čo robíte pre zdravie ľudí ? Čo robíte pre to,aby sa človek mal kde zamestnať? Aby mal prácu, peniaze? Máte záujem o človeka? Pomôcť mu? Hm , nevyzerá to tak,že chcete človeku pomôcť.ale naopak, robíte ešte zákony proti ľuďom. Ako potom môže taký štát fungovať? Vás to netrápi,je vám to jedno,že človek má žiť z minimálnej mzdy,ktorá je 380 EUR? Alebo že človek ,ktorý nepracuje nemá z čoho žiť,ale je odkázaný na človeka,ktorý pracuje? Nehanbíte sa? Všetko je drahé. Keby ste mali vy mať taký plat, neviem,ako by sa vám to páčilo? Boli by ste spokojní? Predpokladám, že nie.

  10. pravda

Pridajte komentár

*