Prečo je zdravá strava mýtus


zdravá strava

Dnešný článok bude trocha netypický. Dopredu upozorňujeme, že nie sme jeho autorom, ale ide o preklad zo zahraničného zdroja. Zároveň, nie so všetkými tu uvedenými tvrdeniami sa nutne stotožňujeme.

Na druhej strane však článok ponúka veľmi veľa pádnych argumentov, hodných na zamyslenie. K bodom, s ktorými vyslovene nesúhlasíme, pridáme náš krátky komentár.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Celé je to pomerne dlhé, takže si k čítaniu urobte váš obľúbený nápoj a pohodlne sa usaďte.

Ok, poďme teda na to…

* * * * *

Vaše obľúbené jedlá vás zabíjajú.

Dokonca aj potraviny, o ktorých ste si mysleli, že sú bezpečné, v skutočnosti ničia vaše zdravie, robia vás tučnými a skracujú vám život.

Toto vás učili, aby ste tomu verili.

Ide však o jednu chybnú predstavu hlboko zakorenenú v odvetviach fitnesu a starostlivosti o zdravie, že existujú určité potraviny, ktoré vám škodia.

Tento mýtus je tak široko rozvetvený, že ho šíri každý – od fanatikov v posilovni, cez doktorov, až po predstaviteľov úradov verejného zdravotníctva.

Väčšina kníh o zdraví je založená na predstave, že „zlé“ potraviny vám budú brániť v schudnutí alebo vás pribrzdia na ceste za zdravím.

Nie sú pochybnosti o tom, že to, čo konzumujete, má obrovský vplyv na vaše zdravie, výkon a telesnú kompozíciu. Avšak neexistuje žiaden dôkaz, že nemôžete dosiahnuť nič z toho, ak si budete pochutnávať na jedle, ktoré máte radi.

Zdravé potraviny neexistujú

„Zdravé.“

„Čisté.“

„Bezpečné.“

„Celostné.“

„Dobré.“

Najväčší problém s ideou „zdravej stravy“ je, že pojem „zdravé“ nemá žiadnu objektívnu definíciu. Každý má inú predstavu o tom, čo je „nezdravé“.

Vegetariáni: Živočíšne mäso.

Vegáni: Všetko živočíšne.

Kulturisti: Mlieko, ovocie a biely chlieb.

Paleo: Obiloviny, strukoviny, mlieko, rafinované oleje, pridaná soľ, cukor, alkohol, trans-tuky.

Nízko sacharidové diéty: Cukor a ostatné sacharidy.

Hipisáci: Umelé sladidlá, spracované potraviny, varené potraviny, balené jedlá, BPA.

S pokojom môžeme povedať, že pre každú potravinu existuje niekto, kto povie, že je nebezpečná.

Neexistuje žiaden spôsob, ako by sme zadefinovali čo je „zdravá strava“. To znamená, že neexistuje spôsob merania efektu, ktorý bude mať ten-ktorý koncept stravy na vaše zdravie.

Tiež neexistuje žiadny spôsob ako objektívne porovnať „zdravú stravu“ s ostatnými typmi stravy.

V tomto článku použijem príklady zo všetkých uvedených kategórií a nechám vás rozhodnúť o tom, na ktorú skupinu mierim.

Jedným spoločným znakom všetkých prístupov k stravovaniu je, že existujú „zlé“ potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať a „dobré“ potraviny, ktoré môžete konzumovať. Táto všeobecná definícia môže byť ďalej klasifikovaná do dvoch foriem.

Dva druhy „zdravého stravovania“

  1. Existujú dobré a zlé potraviny a vy by ste nikdy nemali konzumovať tie zlé.
  2. Existujú dobré a zlé potraviny a vy by ste mali konzumovať len malé množstvo tých zlých, aby ste minimalizovali škody

V tomto článku sa dozviete, prečo obe spomenuté idei sú iracionálne, nevedecké a nezdravé.

Začneme s tým , že sa pozrieme na tri potenciálne spôsoby, ktorými potraviny môžu poškodiť vaše zdravie, skrátiť život či zhoršiť telesnú kompozíciu.

Potom sa pozrieme na to, či existujú potraviny, ktoré by spĺňali uvedené kritériá a teda, či je možné ich nazývať „nezdravé“.

Prečo neexistujú dobré a zlé potraviny

Toto sú tri spôsoby, ktorými akákoľvek potravina môže negatívne ovplyvniť vaše zdravie, dĺžku života a telesné zloženie:

  1. Prispieva ku kalorickému prebytku, čo vedie k zdravotným problémom v dôsledku nadváhy.
  2. Vytvára nutričnú nedostatočnosť tým, že sa riedi nutričná hustota vašej stravy.
  3. Priamo narúša telesné funkcie, čo vedie ku konkrétnym ochoreniam, zvyšovaniu tuku alebo urýchľovaniu starnutia.

Tak sa teraz pozrime na to, či niektoré potraviny spĺňajú uvedené kritéria.

Nadbytok kalórií je pre vás škodlivé z akejkoľvek potraviny

Neexistuje žiaden dôkaz, že hocijaká potravina spôsobuje väčšie pribratie na váhe, ako je množstvo nadbytočných kalórií, ktoré z nej získate. Tiež neexistuje dôkaz, že konzumácia nejakej potraviny vám pomôže s schudnutím.

Chudnutie je jednoznačná záležitosť množstvá kalórií, ktoré prijmete a kalórií, ktoré spálite.

Každá potravina obsahujúca kalórie môže byť z technického hľadiska pre vás zlá – ak jej skonzumujete príliš.

To zahŕňa kuracie prsia, zemiaky, celozrnné potraviny a dokonca aj zeleninu vo všeobecnosti. Dôvodom, prečo väčšina ľudí považuje tieto potraviny za zdravú stravu je ten, že je ťažšie sa nimi prejesť, ako napríklad keksami alebo zmrzlinou.

Preto niektorí ľudia nazývajú sladkosti, pečivo, sladené malinovky a ďalšie „junk“ potraviny ako jedlo, z ktorého sa priberá.

Ide o nepresný pohľad. Ten totiž predpokladá, že sa týmito potravinami budete automaticky prejedať.

Ak vaša strava má dostatok sily na zasýtenie, aby vás uspokojila a urobila šťastným, potom nie je nič zlého s konzumáciou aj menej „zdravých“ prehreškov. Táto myšlienka tiež predpokladá, že ľudia nevedia jesť s mierou, no oni to vedia.

Naopak, pre niektorých ľudí je konzumácia dostatku potravín pre dosiahnutie a udržanie optimálnej váhy problémom. V týchto prípadoch je vysoko kalorická a dobre stráviteľná potrava extrémne prínosná pre zabezpečenie ich kalorických potrieb. A o lepšej chuti nehovoriac…

Napriek tomu nenájdete nikoho, kto by povedal, že zmrzlina a koláče sú život zachraňujúce pre človeka s anorexiou, či pre kulturistu, ktorý sa snaží byť „väčším“.

Ľudia sa na uvedené potraviny dívajú v izolácii a považujú ich za nezdravé bez ohľadu na kontext.

Zapamätajte si tieto dva fakty:

  1. Potenciál prejedania sa určitým jednom neznamená, že to aj urobíte.
  2. Niektorí ľudia potrebujú jesť viac – pre tých je vysoko kalorická, dobre stráviteľná a menej plniaca strava výhodná – a dokonca nevyhnutná.

Avšak záleží vám aj na zdraví v dlhodobom horizonte. Chcete sa vždy uistiť, že vášmu telu dodávate všetko, čo potrebuje, aby optimálne fungovalo. Tiež si nechcete odoprieť dôležité nutričné látky.

Žiadne jedlo nespôsobuje nutričný nedostatok

Druhým spôsobom, akým potravina môže byť potenciálne „nezdravou“ je vytláčanie inej, nutrične hustejšej potraviny tým, že poskytuje „prázdne kalórie“.

Určite ste už zahliadli články o tom, ako niektorým ľudom chýbajú určité nutričné látky a ako si jednoducho nemôžete dovoliť konzumovať „prázdne kalórie“.

Počúvate o tom, ako všetko vaše jedlo má pochádzať z nutrične hustých zdrojov a dokonca aj vtedy by ste mali užívať nejaké tie doplnky.

Bohužiaľ, neexistuje formálna definícia toho, čo „výživné“ vlastne znamená.

Výskumníci a dietológovia sa opakovane pokúšali prísť so systémom, ktorý by priradil potravinám počet bodov alebo ich nejakým iným spôsobom usporiadal. Problém je, že každý takýto systém je svojvoľný a nevedecký spôsob, ako priradiť poradie rôznym druhom potravín.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) je stále ťažko zaujaté proti všetkému, čo obsahuje vysoký podiel saturovaných tukov a uprednostňuje všetko s vysokým podielom celozrnných obilovín.

Iné systémy hodnotenia potravín preferujú napríklad úroveň antioxidantov napriek tomu, že stále existuje len málo dôkazov o tom, že antioxidanty a flavonoidy v potrave sú dobrým reprezentantom ich celkovej zdravotnej prospešnosti.

Klasifikácia potravín na zdravé a nezdravé na základe skóre je nezmyselný a nevedecký počin. V tomto prípade by mal vždy vyhrať sedliacky rozum.

Je pravdou, že niektoré potraviny sú nutrične hustejšie ako iné.

Plnka na torte nemá ten istý nutričný obsah ako jablko.

Aj keď väčšina vašich kalórií pochádza z nutrične bohatých potravín, nie je dôvod, aby ste nedosiahli požadovanú úroveň príjmu mikronutrientov za súčasnej konzumácie „prázdnych kalórií“.

Ako to je s konzumáciou cukru

Výskum ukázal, že ľudia by potrebovali skonzumovať až 20% celkového množstva kalórií z rafinovaného cukru, než by sa stalo nemožné uspokojiť svoje mikronutričné potreby (vitamíny a minerály).

Ľudia konzumujúcich cukor „na tony“ sú vo všeobecnosti podvyživení. No ľudia, ktorým záleží na zdraví, ani zďaleka nekonzumujú 20% denných kalórií z cukru.

Americké Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) odhaduje, že približne 90% Američanov konzumujú adekvátne množstvo mikronutrientov.

Dokonca existujú spoľahlivé dôkazy o tom, že nutričná nedostatočnosť sa vyskytuje práve u tých, ktorí držia diétu. To aj dáva zmysel, keďže títo ľudia konzumujú aj celkovo menej kalórií.

Len veľmi zriedkavo nastane situácia, že by niekto potreboval kompletne vylúčiť všetky „junk“ potraviny. Dokonca aj vtedy, keď sa človek snaží obmedziť svoj kalorický príjem.

Niektoré štúdie tiež zistili, že nedostatok vitamínu D a horčíka je častejší, ako sa doteraz predpokladalo.

Údaje sú však založené na konzumácii priemernej americkej stravy. Sú preto menej relevantné pre ľudí posadnutými zdravím, ako ste napríklad vy, ktorý zrejme už teraz konzumujete veľa nutrične bohatých potravín a dostáva sa vám aj adekvátneho vystavenia sa slnečnému žiareniu.

Najčastejšia chybná mienka ohľadne spracovaných potravín

Ľudia si často chybne myslia, že z istých potravín sú kompletne vyrabované nutričné látky. To je len zriedka kedy pravda.

Vezmime si napríklad zmrzlinu.

Existujú viaceré štúdie poukazujúce na potenciálne prospešné zdravotné účinky mlieka. Len preto, že je zmrzlina zmrazená a zmixovaná s cukrom, neznamená automaticky, že tieto prospešné vlastnosti mlieka sa zrazu vyparia.

Zmrzlina môže mať síce menej prospechu v porovnaní s mliekom, no ten je v nej stále prítomný.

Druhým príkladom je biela múka.

Ľudia si myslia, že len preto, že bola pšenica spracovaná, tak je kompletne nutrične prázdna. Je síce o mnohé látky ochudobnená, ale iné sa v nej stále nachádzajú.

Biela múka síce nie je nutričná bomba, ale stále sa v nech nachádzajú nejaké tie mikronutrienty, obzvlášť ak bola o ne dodatočne obohatená.

Okrem toho, štúdie nezistili výrazný zdravotný prínos celozrnnej múky oproti bielej.

(Poznámka: chlebu, druhom múky a pečivu vo všeobecnosti sme sa venovali v článku: Trápi celiakia? Nesmiete chlieb? Lepok v múke za to nemôže).

Ironicky, štúdie naopak zistili, že ľudia, ktorí sa striktne vyhýbajú niektorým potravinám alebo potravinovým skupinám, napríklad kulturisti, atléti a ľudia s poruchami stravovania, majú často nedostatok nejakých nutričných látok.

Ako zvyčajne, triezvosť a vyváženosť sú vedecky najlepšie podložené prístupy.

Napriek tomu, čo vám kto hovorí, s najväčšou pravdepodobnosťou netrpíte nedostatkom väčšiny nutričných látok. Stále si tiež môžete dopriať aj určité množstvo „nezdravých“ potravín a stále dosiahnuť adekvátny príjem dôležitých živín.

Zbohom vysoký krvný tlak

Napriek akceptácii uvedených faktov, veľa ľudí stále verí tomu, že niektoré potraviny sú proste „zlé“. Mýlia sa.

Žiadna potravina priamo nepoškodzuje vaše zdravie

Tretím mýtom je, že „nezdravé“ potraviny priamo poškodzujú vaše zdravie. Ľudia vám hovoria, že menšou konzumáciou takéhoto jedla budete trpieť aj menšími škodami na zdraví – avšak stále sú pre vás zlými, bez ohľadu na ich množstvo.

Tiež vám tvrdia, že pokiaľ vám potraviny škodia len trocha, tak je normálne a zdravé ich konzumovať.

Vy však s „normálnosťou“ nie ste spokojní. Ste posadnutí vašim zdravím a kondíciou viac, ako ostatní ľudia. „Normou“ je dnes nadváha alebo dokonca i obezita a vy nechcete byť preto „normálny“.

Konzumácia menšieho množstva „junk“ potravín vo vašej strave znamená nejesť žiadne „junk“ potraviny. Ak je nejaké jedlo zlé, tak je zlé a vy ho vo svojom tele nechcete v akomkoľvek množstve, ani malom.

To je nezmysel.

Ide o najsmiešnejšie a dokonca škodlivé nedorozumenie ohľadne „zdravej stravy“ a obzvlášť preto, lebo je propagované aj samotnými lekármi a ďalšími odborníkmi pôsobiacimi v oblasti zdravia. Teda ľuďmi, ktorým dôverujete najviac.

V tomto kontexte „nezdravé potraviny“ škodia rôznymi spôsobmi:

  • Zasahujú do telesných funkcií
  • Zvyšujú riziko niektorých ochorení
  • Spôsobujú priberanie na váhe
  • Urýchľujú starnutie

Predstava je tá, že bez ohľadu na nutričnú hustotu či kalorický obsah, sú pre vás vždy škodlivé. No a zástancovia rôznych diét majú odlišnú predstavu, čo uvedené znamená.

Vegáni sa domnievajú, že mäso je toxické a spôsobí vám rakovinu

Dr. Robert Lustig ale aj iní tvrdia, že fruktóza je jed a spôsobuje obezitu a poškodenie pečene.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) do dnešných dní stále tvrdí, že saturované tuky a cholesterol vám spôsobia choroby srdca a že celozrnné potraviny by mali byť základom vášho stravovania.

Zástancovia paleo sú presvedčení, že všetky zrnoviny, lepok, fazuľa, rafinované oleje a mlieko vedú u ľudí k rakovine a v podstate ku každému dnes známemu ochoreniu.

Mykotoxíny sa ukrývajú vo všetkom, čo jete, v tajnosti vás robia tučnými a poškodzujú vaše zdravie.

„Spracované“ potraviny a umelé prísady sú nebezpečné.

Geneticky modifikované potraviny (GMO) spôsobujú rakovinu.

(Poznámka: S týmto súhlasíme. Jedna porcia GMO vás síce nezabije, ale ak by ste kompletne nahradili napríklad bežnú pšenicu alebo takí Mexičania kukuricu genetickou a pravidelne konzumovali produkty z nej, tak k rakovine by to mohlo viesť – viď náš článok, v ktorom sa spomínajú myši kŕmené výlučne GMO kukuricou, u ktorých sa neskôr vyskytli nádory.)

V podstate takmer každý vyhlasuje, že trans-tuky sú pre vás zlé v akomkoľvek množstve.

Všetky z uvedených tvrdení sú buď nepravdivé alebo vytrhnuté z kontextu. Každá potravina môže byť škodlivá vo veľkom množstve.

Skutočnou otázkou však je, či uvedené potraviny sú škodlivé aj v množstvách, ktoré bežne konzumujete, čiže v kontexte zmiešanej stravy?

Vedecky platná odpoveď na túto otázku je „nie“.

Ako to teda je s takzvanými škodlivými potravinami?

Napriek jednému chybnému výskumu hľadajúceho koreláciu, mäso či už červené alebo nie, nespôsobuje rakovinu ani ochorenia srdca.

Opak je pravdou.

Kontrolovaná štúdia poukázala na to, že červené mäso dokáže zlepšiť ukazovatele zdravia rovnako ako iné typy mäsa.

Fruktóza nie je toxická a nespôsobuje obezitu či poškodenie pečene, pokiaľ nie je konzumovaná v masívnych dávkach, pri ktorých dochádza ku kalorickému excesu. Neexistuje dôkaz, že je škodlivá v malých množstvách alebo že povzbudzuje k prejedaniu v porovnaní so sacharózou (bežný cukor).

Striedma konzumácia cukru nezvyšuje inzulínovú senzitivitu, ani nezhoršuje vašu schopnosť spracovávať glukózu. Samozrejme, pokiaľ si udržiavate správnu váhu a neprejedáte sa.

Tiež neexistujú žiadne dobré dôkazy o tom, že striedma konzumácia saturovaných tukov a cholesterolu spôsobujú choroby srdca.

Je však potrebné pripustiť, že mnohé štúdie majú svoje obmedzenia.

Súčasné dôkazy poukazujú na to, že korelácie medzi saturovanými tukmi, cholesterolom a ochorením srdca sú slabé alebo neexistujúce.

Každá potravina môže prispieť k srdcovocievným ochoreniam, ak vedie k nadváhe či obezite. Avšak nie sú dôkazy pre to, že konzumácia jedál bohatých na cholesterol a saturované tuky je pre väčšinu ľudí horšia, ako získavanie kalórií niekde inde.

Tiež existuje len málo presvedčivých dôkazov, že omega-6 mastné kyseliny vyvolávajú v tele zápaly či spôsobujú problémy so srdcom.

Lepok nie je škodlivý pre väčšinu zdravých ľudí.

Rovnako nie sú dôkazy o tom, že obilniny, mlieko a strukoviny poškodzujú vaše zdravie. Práve naopak, existujú dôkazy tvrdiace pravý opak.

(Poznámka: Uvedené tvrdenie je príliš generalizované a bolo by vhodné konkretizovať. Napríklad mlieko nepasterizované od kráv kŕmených trávou je lepšie ako pasterizované alebo kŕmených rôznymi zmesami. To isté platí o strukovinách. Kým fazuľa, hrach a šošovica sú relatívne v pohode, o takej sóji sa to povedať nedá).

Rovnako neexistujú dôkazy, že umelé potraviny sú nutne menej nutrične hodnotné ako prírodné potraviny.

Tu dokonca ani nepoznáme jasnú definíciu toho, čo to vlastne „spracované potraviny“ vlastne sú. Niektoré potraviny, vydávané za spracované, akým je napríklad srvátka, sú zdraviu prospešné.

Nie sú dôkazy o tom, že úrovne mykotoxínov v diéte rozvinutých krajín majú významný vplyv na vaše zdravie.

Existujú nejaké dôkazy o tom, že trans-tuky môžu byť škodlivé, avšak výskum stále nie je ukončený.

Nie sú dôkazy o tom, že konzumácia malého množstva týchto tukov poškodí vaše zdravie. To platí obzvlášť v situácii, keď sa dnes už odstraňujú z väčšiny potravín.

Dokonca existuje dôkaz, že niektoré v prírode sa objavujúce trans-tuky, ako napríklad kyselina vaceniková majú pozitívne účinky na zdravie.

Medicínske dôvody pre vyhýbanie sa určitým potravinám

Existuje pár špecifických lekárskych dôvodov vyhýbať sa niektorým potravinám.

Pod „medicínskym dôvodom“ nemám teraz na mysli naturopatiu, akupunktúru alebo homeopatiu. Prípadne, že tak nakázal voodoo šaman, ktorý vyčítal z kostí kuraťa, že určité potraviny sú pre vás zlé.

Mám teraz na mysli riadneho lekára, ktorý vám diagnostikoval reálne ochorenie a založil svoje odporúčanie k strave na základe spoľahlivých vedeckých dôkazov.

Tu je zopár príkladov:

  • Ľudia s fetylketonúriou by sa mali vyhýbať aspartámu (Poznámka: tomu je podľa nás dobre sa vyhýbať každému, bez rozdielu)
  • Ľudia s celiakiou by sa mali vyhýbať lepku
  • Ľudia s alergiou na arašidy by sa im mali vyhýbať
  • Ľudia s rodinnou anamnézou hypercholesterolémie by mali konzumovať menej cholesterolu
  • Ľudia s inzulínovou rezistenciou budú mať prospech z diéty chudobnej na sacharidy

Okrem uvedených lekárskych diagnóz (a zopár ďalších špecifických alergií), neexistuje doslova žiaden dôkaz o tom, že nejaké jedno konkrétne jedlo by mohlo uškodiť vášmu zdraviu.

Tiež nepoznáme dôkazy o tom, že niektoré potraviny by mali schopnosť urýchliť odbúranie tukov pri tom istom kalorickom príjme, prípadne, že iné potraviny dokážu spomaliť alebo predchádzať trate tuku.

Teoreticky by ste mohli skonzumovať 43% vašich kalórii z čistého cukru a stále schudnúť presne toľko tuku, ako niekto, kto prijal z cukru len 4% kalórii.

Elitní atléti niekedy zjedia až 20% svojich kalórii vo forme čistého cukru a pritom ostávajú celoročne na úrovni 6-10% telesného tuku.

Nejedná sa o vyčerpávajúci zoznam, ak sa však pozriete na dôkazy, potom každé jedlo označené za nebezpečné alebo toxické sa ukáže ako úplne v pohode, pokiaľ sa konzumuje s mierou.

Niekedy dokonca aj vo vysokých dávkach.

Každá potravina môže byť „zdravá“ alebo „nezdravá“ v rôznych situáciách. To je to, čo ľudia niekedy zabúdajú, keď hovoria o „zdravej výžive“. No a tejto téme sa budeme teraz trocha bližšie venovať.

Ako vedieť či je potravina pre vás zlá alebo dobrá?

To, či je potravina „zdravá“ alebo „nezdravá“ závisí na tom, kto ju konzumuje a koľko jej skonzumuje.

Zdravý, vysoko výkonný, vytrvalostný atlét alebo kulturista, ktorý trénuje niekoľko hodín denne bude mať veľmi rozdielne potreby a toleranciu ako po sediačky pracujúci kancelársky zamestnanec s cukrovkou.

Atlét si môže dovoliť byť ohľadne svojej diéty viac zrelaxovaný. Môže skonzumovať celkovo viac kalórií a tiež viac kaloricky bohatých potravín.

Ak predpokladáme, že dosiahne požadovanú úroveň mikronutrientov (vitamíny a minerály), potom si môže dovoliť aj takzvané „prázdne kalórie“.

Kancelársky pracovník naproti tomu potrebuje skonzumovať menej kalórii a mal by sa zamerať na viac „plniace“ potraviny, nízkokalorickú a lepšie stráviteľnú stravu. Mal by sa vyhýbať prejedaniu sa.

Tiež by sa zrejme mal zameriavať na nutrične bohatú stravu, keďže konzumuje menej kalórií.

Osobné preferencie sú tak isto dôležité.

Niektorí ľudia majú problém jesť s mierou. Rozumným krokom by bolo aj vyňatie niektorých potravín, ktoré si so sebou nosia do práce. Aspoň na nejaký čas.

Potravina, ktorú je možné považovať za „zdravú“ pre jednu osobu, môže byť nevhodnou pre inú osobu v rozdielnom kontexte.

Mali by ste to jesť a koľko si z toho môžete dať?

To závisí…

1. Pracujete v sede alebo cvičíte?

2. Koľko cvičíte?

3. Aký typ cvičenia robíte?

4. Aké sú vaše ciele, čo chcete dosiahnuť?

5. Pokúšate sa schudnúť, nabrať svaly alebo zlepšiť výkon?

6. Máte radi určité potraviny alebo nie?

7. Aké množstvo celkových kalórií prijímate?

8. Máte špecifické medicínske diagnózy, ktoré by vyžadovali vyhýbanie sa určitým potravinám?

9. Dosahujete v súčasnosti svoje mikro a makronutričné ciele?

10. Mávate pocit hladu alebo sa cítite sýty počas dňa?

11. Ktorých potravín sa obávate?

12. Čo si myslíte, že sa stane, ak ich zjete?

13. Ste v kalorickom deficite alebo prebytku?

Na všetkých týchto faktoroch záleží pri určení toho, či je daná potravina „zdravá“ alebo „nezdravá“ pre konkrétneho jednotlivca. No za každých okolností, vždy je vo vašom jedálničku miesta pre trocha „junk“ jedla.

Zdravá výživa je podvod

Ide o podvod propagovaný atlétmi, trénermi, doktormi, vládnymi úradníkmi, školami, autormi kníh o stravovaní a v podstate každým, kto jedáva.

„Zdravá strava či výživa“ nemá objektívnu definíciu a vedecký základ.

Dokonca sa jedná o stravovaciu poruchu.

Vyhýbanie sa špecifickým potravinám alebo potravinovým skupinám bez racionálneho odôvodnenia je jednou z charakteristík neurotickej ortorexie.

Zvykne sa často objavovať u ľudí s poruchami stravovania a anorexie. Nie je preto divu, že sa vyskytuje u atlétov, dietológov a ďalších ľudí, ktorým záleží na zdraví.

Jednotlivci, ktorí sa obmedzujú rigidnými stravovacími pravidlami, majú tiež viac problémov s udržaním svojej váhy.

  • Jedlo nie je zodpovedné za priberanie – ľudia, ktorí sa prejedajú priberajú na váhe.
  • Prijímanie časti vašich kalórií z nutrične menej bohatej stravy vám nespôsobí podvýživu.
  • Neexistuje dôkaz, že akékoľvek jedlo v primeranom množstve priamo poškodzuje vaše zdravie. To platí za každej situácie.

Ste opatrní so svojim jedlom?

To robíte správne. Nemáte však žiaden dôvod vyhýbať sa akejkoľvek špecifickej potravine, aby ste dosiahli optimálne zdravie, štíhlosť či dlhovekosť.

Zhrnutie

Dôležité sú teda dve veci:

  • Rovnováha
  • Striedmosť

Definícia oboch závisí na tom, kto konzumuje dané jedlo a koľko ho konzumuje.

Výbornou pomôckou pre dosiahnutie tohto cieľa je aj naša Nutričná kalkulačka.

Pomocou nej si budete schopní nastaviť vašu stravu tak, aby spĺňala mikro aj makronutričné požiadavky, teda množstva vitamínov, minerálov, tukov, cukrov, bielkovín, aj celkového množstva prijatých kalórií.

Pre výpočet spálených kalórii sme vyvinuli Kalorickú kalkulačku. Tá vypočíta váš kalorický výdaj na základe bazálneho metabolizmu a vykonávaných denných aktivít.

Uľavte trápeniu so stravou aj vašim známym

Ak vás už unavujú reči o tom, že jediná cesta ako byť zdravý či štíhly, je demonizácia a vyhýbanie sa konkrétnym potravinám, potom prosím zdieľajte tento článok na Facebooku.

Dajte vedieť aj rodine, priateľom a známym, ako sa veci v skutočnosti majú.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: Why „Clean Eating“ is a Myth

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. „LUDIA Z VYSSEJ VIBRACNEJ DIMENZIE, POUZIVAJU GENERATORY“ kým do tejto skupiny nebudem patriť, tak budem jesť tú „mŕtvu“ zeleninu.

  2. takyto clanok by som na badatelovi necakal, skor na sme.sk
    tolko blbosti v jednom clanku som uz davno necital, ale asi nieco taketo hustia do oviec…

  3. ani ja som na badateľovi nečakal taký článok, odrzkadľujúci názory oficinálnej medicíny. Je plný bludov a poloprávd, z čítania mi bolo zle.

  4. Maros Bajla

    No trosku domotany clanok, za posledny 7 rokov co som presiel roznymi typmi stravy, mozem jednoznacne potvrdit, ze kazdy clovek je original a nieco co je zdrave pre jedneho nemusi byt ok pre druheho, a tiez ked zjete moc zdraveho nebude to mat vzdy „zdravsie“ ucinky.

    Co sa tyka junk food a dalsich veci, autor clanku (originalny) zabudol na to, ze velmi zalezi na tom aku chemiu vam taketo jedlo v tele vytvori. Keby bolo vsetko tak ok ako pise, tak preco tak obrovske mnozstvo ludi zomiera na srdcovo cievne choroby a rakovinu?? Dalsou vecou je vzajomne posobenie roznych potravin..

    Telo ma svoju presnu chemiu a pracuje a travi urcitym sposobom – aj tento je u kazdeho jemne odlisny, pretoze zavisy od zdravotneho stavu danej osoby a tiez toho ako je zasvinena a ci vobec niekedy robi detox, mimochodom estra dolezita vec pre cloveka..

    A este zabudol autor aj spomenut co vsetko sa kam pridava a ake su utoky na telo zo vsetkych moznych stran – voda, vzduch, lieky, ockovanie..

Pridajte komentár

*