Ako znížiť cukor v krvi diabetika: Najlepšie potraviny pri cukrovke


Ako znížiť cukor v krvi diabetika: Najlepšie potraviny pri cukrovke

Všetci veľmi dobre vieme, že čo sa týka prevencie a liečby cukrovky typu 2 (ale v mnohom to platí aj pre typ 1), zdravá diéta a stravovanie je v tomto prípade základom.

To, čo platí pre zvyšok populácie, platí aj pre diabetikov, akurát pre nich má ešte väčší význam. Často sa totiž stáva, že cukrovkári majú vysokú hladinu cukru v krvi, ktorá môže byť pre ich zdravie nebezpečná.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Ako teda znížiť krvný cukor? Okrem štandardného užívania inzulínu je potrebné dodržiavať aj určité stravovacie zásady.

V našom dnešnom článku si povieme viac o najlepších potravinách pri cukrovke, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cukru (glukózy) v krvi a udržať ju v normálnom pásme.

Najlepšie potraviny pri cukrovke

Jedzte vhodné množstvo nasledujúcich potravín:

  • zelenina
  • ovocie (s nízkym obsahom cukru)
  • strukoviny
  • celozrnné výrobky (v rozumnej miere)
  • hydina
  • ryby

Okrem toho sa vyhýbajte hlavne umelým sladidlám a jedlám s vysokým obsahom tuku a soli.

Pacienti, ktorí sa držia rád odborníkov a dietológov, majú väčšiu šancu udržať si hladinu cukru v krvi vyrovnanú a vyhnúť sa tak komplikáciám spojeným s touto chorobou.

Diabetici by tiež mali jesť počas dňa pravidelne, aby tak predišli veľkým výkyvom hladiny cukru v krvi.

Takže, aké jedlá by ste mali zaradiť do svojho jedálnička, aby ste mali cukrovku pod kontrolou?

Ponúkame vám 12 jedál, ktoré vám pomôžu udržiavať hladinu cukru v krvi stále vyváženú. Patria sem napríklad olivový olej, škorica, zelený čaj, strukoviny, listová zelenina či ovsené vločky.

Tieto bežné jedlá, ktoré určite máte aj vo svojej kuchyni, dokážu udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnú a slúžia aj ako istá forma prevencie cukrovky.

1. Olivový olej

Oleje neobsahujú sacharidy, a preto ani nezvyšujú hladinu cukru v krvi. Navyše, spomaľujú vstrebávanie jedla.

Olivový olej je bohatý na Omega 9 a Omega 3 mastné kyseliny, ktoré podporujú pružnosť ciev a tým umožňujú krvi lepší prietok.

Olej tak isto nezvyšuje hladinu inzulínu a odstraňuje inzulínovú intoleranciu, ktorá zvyšuje úroveň cukru v krvi. Týmto problémom trpí veľké množstvo ľudí s cukrovkou.

2. Škorica

Mnoho štúdií už dokázalo, že konzumácia jednej až troch čajových lyžičiek škorice denne má pozitívny vplyv na zníženie hladiny glukózy v krvi.

Ukázalo sa, že škorica zvyšuje citlivosť buniek na inzulín.

Inými slovami, bunky premenia cukor na energiu efektívnejšie a hladina cukru v krvi tak ostáva vyrovnaná.

Diabetici, ktorí denne po dobu 40 dní dostávali extrakt zo škorice, zaznamenali nižšiu hladinu cukru v krvi po jedle a rovnako aj zlepšenie srdcových funkcií.

3. Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje antioxidant EGCG, ktorý má vplyv na pružnosť ciev a stabilizáciu hladiny glukózy v krvi.

Nedávna štúdia na Univerzite v Pennsylvánii poukázala na to, že táto zložka dokáže znížiť hladinu krvnej glukózy a teda aj bráni jej priveľkým výkyvom po jedle, ktoré obsahuje hlavne sacharidy.

4. Strukoviny

Strukoviny ako šošovica, hrach, fazuľa a cícer majú nízky obsah tuku a kalórií. Sú tiež bohaté na vlákninu a proteín.

Vláknina znižuje množstvo cukru, ktoré sa dostáva do krvi a znižuje tak celkové glykemické zaťaženie.

Strukoviny sú výborné do polievok, šalátov a rôznych iných jedál.

5. Listová zelenina

Podľa štúdie zverejnenej časopisom British Medical Journal čerstvá listová zelenina ako ľadový šalát, kapusta, špenát či petržlen obsahuje sacharidy, ktoré pomáhajú uvoľňovať hormóny v črevách a znižujú tak apetít.

Túto vlastnosť má aj ostatná zelenina (čerstvá, zmrazená, aj naparená), ako napríklad zeler, uhorka karfiol, zelená fazuľka či kaleráb.

Navyše výskumníci zistili, že táto zelenina zlepšuje inzulínovú citlivosť a teda prispieva k stabilite hladiny glukózy v krvi.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Špargľa, cesnak či artičoky dokážu pomôcť v prípadoch obezity a cukrovky.

Vedia dokonca aj znížiť samotné riziko cukrovky. Sú známe ako účinné antioxidanty, okrem toho sú tiež bohaté na magnézium.

6. Ovsené vločky

Ovsené vločky obsahujú veľa vlákniny, vitamíny skupiny B (hlavne B1), vitamín E a antioxidanty.

Veľké množstvo vlákniny má za následok spomalenie príjmu glukózy a spolu v kombinácii s antioxidantmi predstavujú ovsené vločky ideálne jedlo na stabilizáciu cukru v krvi.

7. Červené jablká

Nedávna fínska štúdia ukázala, že u ľudí, ktorí jedli veľa jabĺk (ale aj ostatných potravín bohatých na quercetín) klesla úmrtnosť spojená s cukrovkou a problémami so srdcom až o 20%.

Ďalšie dobre zdroje quercetínu sú napríklad červené hrozno, paradajky, cibuľa, listová zelenina a bobuľové ovocie.

8. Jedlá bohaté na vitamín C

Výskumy dokazujú, že ľudia trpiaci cukrovkou majú nižšiu hladinu vitamínu C a preto sú jedlá bohaté na tento vitamín a ostatné antioxidanty výbornou voľbou pri tomto ochorení.

Patria sem hlavne papriky, citrusové ovocie, bobule, tmavá listová zelenina, kivi či paradajky.

9. Morské ryby

Tí, ktorí trpia cukrovkou, majú tiež dva krát vyššie riziko srdcových chorôb.

Strava bohatá na Omega 3 mastné kyseliny, ako sú napríklad morské ryby, dokáže pomôcť znížiť „zlý“ cholesterol a zvýšiť „dobrý“ cholesterol.

Morské ryby, napríklad Halibut, sleď, makrela, ustrice, losos, sardinky, tuniak, treska a pstruh sú vynikajúcim zdrojom Omega 3.

Zelenina, hlavne listová zelenina, ako kel, mäta, petržlen, špenát a žerucha je bohatá na ALA, jednu z Omega 3 mastných kyselín (i keď, ALA nie je až tak silná ako ostatné Omega 3 mastné kyseliny – DHA a EPA).

Ľanové semienka sú tiež dobrým zdrojom Omega 3.

Omega 3 mastné kyseliny sú zakomponované aj v našej nutričnej kalkulačke. Pomocou nej si budete vedieť zistiť obsah ALA, DHA a EPA až v 1643 druhoch potravín.

10 . Tmavá čokoláda

Výskumníci z Univerzity Tufts v Massachusetts zistili, že aj tmavá čokoláda zlepšuje inzulínovú citlivosť buniek a výrazne zlepšuje šance vyhnúť sa cukrovke.

Dokonca, tmavá čokoláda znižuje krvný tlak a množstvo „zlého“ cholesterolu a posilňuje cievy.

11 . Kvalitné hovädzie

Hovädzie mäso obsahuje okrem proteínu, železa a vitamínu B aj iné dobré veci.

V hovädzom tuku sa nachádza zložka CLA. Najväčšie množstvo tejto zložky sa nachádza v kvalitnom hovädzom mäse z dobytka kŕmeného trávou.

Z experimentov vyplýva, že CLA napráva nestabilnú hladinu cukru, pomáha v boji proti rakovine a srdcovým chorobám. Počas nedávnej nórskej štúdie, zaradili vedci len zopár gramov CLA do stravy približne 180 ľuďom.

Výsledkom bol úbytok až 9% telesnej váhy za jeden rok!

Uistite sa ale, že hovädzie je spracované len do najnižšej nevyhnutnej miery, lebo takto spracované obsahuje väčšie množstvo CLA.

Mlieko v malom množstve a vajcia sú tiež celkom dobrými zdrojmi tejto zložky.

12. Jablčný ocot

Podľa web stránky webMD, je vplyv jablčného octu na hladinu cukru v krvi jedným z najsľubnejších predmetov súčasného výskumu.

Už niekoľko výskumov ukázalo, že ocot pomáha znížiť hladinu glukózy.

Napríklad, v roku 2007 ukázala štúdia zameraná na cukrovku, že dve polievkové lyžice jablčného octu pred spaním dokážu do rána znížiť hladinu glukózy o 4% až 6%.

Rozrieďte jablčný ocot v pohári vody a vypite. Pre zlepšenie chuti môžete pridať i trochu medu.

Záver

Na záver chceme ešte raz pripomenúť, že tieto potraviny pri cukrovke dokážu ovplyvniť riziko cukrovky tým, ako udržujú pod kontrolou a znižujú hladinu cukru v krvi. Preto je veľmi dobré zaradiť ich do svojho jedálnička.

Deň môžete začať s ovsenou kašou, popoludní si dať zelený čaj alebo jablko a večer šošovicovú polievku. Pred spaním vám ďalší pohár zeleného čaju pomôže znížiť hladinu cukru a upokojiť trávenie.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: www.healthyandnaturalworld.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ten zelený čaj pred spaním by som si radšej nedala,
    lebo zvyšuje tlak.

  2. Zeleny caj na noc nie je dobry napad. Nebudete dobre spat.

  3. 1
    AKO A ČÍM SI ZNIŽIŤ HLADINU CUKRU A VYLIEČIŤ SA Z CUKROVKY

    Strava ako liek, nie nie ako jed.
    Jedla ktoré bežne konzumujeme sú zdravé a nezdravé.
    Niektoré jedla iba liečia a vôbec nič neškodia, niektoré jedla môžu zas škodiť, ale i liečiť a sú jedla, ktoré absolútne nič neliečia iba škodia, preto si vždy vyberáme jedla ktoré iba liečia,prípadne len málo nám škodia.
    Jedla ako je jedovatý rafinovaný cukor a všetky jeho výrobky dosahujú rekordnú škodlivosť prekyslením až 54% a pri tom cukor nič nelieči iba škodí.
    Ďalším bielym jedom je rafinovaná soľ nad zlato,ktorá má pre nás škodlivosť 44% a len 4% liečivý účinok,i keď je sodík pre naše telo nevyhnutný minerál, neprekračujme ním denné dávky,ktoré majú na svedomí viac chorôb. Himalajská soľ je menej škodlivá len 34% a lieči až 17% vďaka jeho zastúpeniu mnohých stopových prvkov.
    Bravčový vyprážaný rezeň priemerne škodí svojou karcinogenitou 42% a len 5% lieči.
    Biela múka a jej všetky produkty nám poškodzujú zdravie známym prekyslením celého tela so škodlivosťou 29% a liečivým účinkom len mizivých 3,5%.
    Ak odčítame od škodlivosti 29% jeho liečivý účinok 3,5%,tak nám vyjde jej značná škodlivosť 25,5% čím ju predurčuje za nezdravé jedlo takmer bez biologickej-nutričnej hodnoty.
    Aby sme si udržali svoje zdravie a neničili si tak organy jeden po druhom a neprivádzali ich do chronického a rakovinového stavu,vyhýbajme sa strave, ktorá nič nelieči, alebo len málo,ktorá drsne poškodzuje naše zdravie.
    Preto si starostlivo vyberáme stravu ako liek,nie ako jed hlavne pri liečení.
    Pri cukrovke to platí oveľa viac ak nechceme, aby sa nám ešte viac zhoršovala.
    Pre tých čo s ňou už bojujú,je lepšie prejsť na organickú živú stravu,alebo aspoň čiastočne s prevahou viac rozmanitých zelenín i vňati a najmä ich čerstvé šťavy a menej sladkého ovocia a začať škrtať z jedálnička všetky cukry aj fruktózu a nahradiť ich zdravým sladidlom ,,stevia,, a zrieknuť sa bielej múky a jej výrobkov,nahradiť ju celozrnými, odbúrať zo stravy purinové jedá s následnou tvorbou kryštalickej kyseliny močovej,zbaviť sa mastných jedál, vyprážaných, pečených v trúbe či zohrievaných mikrovlnke a koreniť len neškodlivými koreninami hlavne bez nebezpečného glutamatu. Ťažké hovädzie a bravčové nahradiť darmi mora s vysokým obsahom omegy 3 a menej hydinou.
    V prekyslenom organizme sa žiadna choroba nikdy nevylieči!
    Prekyslenie nevzniká len z cukrov,bielej múky ale i z iných škodlivých jedál,ale tiež aj z leňošenia – nič nerobenia bez denného aktívneho pohybu,pri čom sa organizmus dostatočne neokysličí a tým sa práve značne prekysľuje.

    Niektorých ohrozuje dlhodobé vystavenie lektrosmogu z tiahnucich sa pasov zón zemského žiarenia najmä nebezpečným vodným spodným tokom,ktorý svojim negatívnym pôsobením takmer na všetko živé tiež prekysľuje organizmus a spôsobuje množstvo rôznych ochorení.

    PRÍPRAVKY A DOPLNKY VYŽIVY NA ZNÍŽENIE HLADINY CUKRU A VYLIEČENIE SA Z CUKROVKY:
    1/ Pau ď Arco – lapacho znižuje hladinu cukru 93%, lieči ju 95% – cukrovku 1 vylieči priemerne za 90 dní,cukrovku 2 za 45 dní.
    Užívanie: Na cukrovku 1 sa berú denne 4 kapsuly 3x denne ½ hod pred jedlom 2+1+1 počas 90 dní. Na cukrovku 2 sa užívajú denne 3 kapsuly 1+1+1 45 dní. Glukomerom si overíme ako nám cukor v krví neustále klesá.
    2

    2/ Kurkúma koreň – prášok znižuje hladinu cukru 93%, cukrovku lieči 96%, cukrovku 1 vylieči priemerne do 82 dní.
    Užívanie: Na cukrovku 1 berieme denne 8 g prášku kurkumy cca počas 82 dní a rozdelíme si ho na 3x denne po 2,7g-2700 mg ½ hod pred jedlom. Na cukrovku 2 berieme 7 g prášku koreňa kurkumy 3x denne po 2,3 g rozmiešaním cca v 2 dl vody ½ hod pred jedlom a berieme ho počas 42 dní.

    3/ Kurkumín – znižuje hladinu cukru 92%, cukrovku lieči 94%, cukrovku 1 vylieči priemerne za 86 dní.
    Užívanie: Na cukrovku 1 berieme kurkumín 6 kapsuly denne ½ hod pred jedlom 2+2+2 počas cca 86 dní. Na cukrovku 2 berieme kurkumín 5 kapsuly denne 2+2+1 ½ hod pred jedlom počas 44 dní a pri tom sledujeme ako nám klesá hladina cukru.

    4/ Moringu – znižuje hladinu cukru 95%, lieči cukrovku 94%, cukrovku 1 vylieči priemerne za 85 dní.
    Užívanie: Na cukrovku 1 berieme moringu 5 tbl denne 2+2+1, ½ hod pred jedlom cca 85 dní. Na cukrovku 2 moringu berieme 4 tbl denne 2+1+1 ½ hod pred jedlom počas 42 dní a pri tom meriame ako nám klesá hladina cukru v krví.

    5 / Diaben – znižuje hladinu cukru 63% a lieči cukrovku 80%, cukrovku 1 vylieči priemerne za 90 dní.
    Užívanie: Na cukrovku 1 Diaben berieme 3 kapsuly denne 1+1+1, 20 minút pred jedlom počas 90 dní. Na cukrovku 2 Diaben berieme 2 kapsuly denne 1+0+1, 20 minút pred jedlom 42 dní a pri tom si kontrolujeme ako nám klesá hladina cukru.

    6 / Vitamín C plus MSM prášok (metylsulfonylmetán) obe spolu znižujú hladinu cukru 99% a cukrovku liečia 99%, cukrovku 1 vyliečia priemerne do 60 dní, cukrovku 2 za 30 dní.
    Užívanie: Na cukrovku 1 berieme C vitamín práškový 6 g denne spolu s MSM práškovým 2,5g denne. C vitamín rozdelíme na 3x denne po dva gramy 2g+2g+2g . MSM rozdelíme tiež na 3x denne po 800 mg, 0,8g+0,8g+0,8g. Na cukrovku 2 berieme C vitamín práškový 5g denne a rozdelíme si ho na 3x denne po 1,7g, 1,7g +1,7g +1,7g. MSM berieme na cukrovku 2 dva gramy denne a rozdelíme si ho na 0,7 g po 3x denne 0,7g+0,7g+0,7g. Obe brať spolu naraz 20 minút pred jedlom rozmiešame s 2-3 dl vody.a pri tom si denne overujeme hladinu cukru v krvi glukomerom.

    7 / Huba Reihsi znižuje hladinu cukru 85%, cukrovku lieči 98%, cukrovku 1 vylieči priemerne za 80 dní.
    Užívanie:Na cukrovku 1 berieme 4 kapsuly spolu s jedlom 3x denne 2+1+1, 80 dní. Na cukrovku 2 berieme 3 kapsuly 3x denne 1+1+1, 40 dni a pri tom sledujeme hladinu cukru v krvi.

    3

    8 / Beta Karotén – čerstvá mrková šťava s inými šťavami znižuje hladinu cukru 95%, cukrovku lieči 89% a cukrovku vylieči do 85 dní.
    Betakarotén nie je vhodné brať syntetický v tbl, alebo živočíšneho pôvodu,predávkovanie z neho hrozí ďalšiemu poškodeniu zdravia.
    Najvhodnejšie ho brať vo forme mrkvovej šťavy,špenátu,zeleru,hlávkového šalátu,zelenej fazuli a šťavy z ružičkovej kapusty.
    Užívanie: Mrkvová šťava do 300g,špenát 100g ,zeler 100g,hlavkový šalat100g,zelená fazuľa 100g,ružičková kapusta 100g a šťavy petržlenu 50g.
    Uvedené doma odšťavené šťavy si rozdelíme 3 krát denne.
    https://www.zdravinadlani.cz/zarici-zdravi/o-autorovi-norman-w-walker

    Ľudský organizmus ma úžasnú schopnosť regenerácie všetkých buniek celého tela, aby sa to mohlo uskutočniť, musíme mu vytvoriť nato vhodné PODMIENKY a PROSTREDIE…

    Imunitný systém nikdy nenapadne nielen beta bunky, ako to niektorí tvrdia, ale i bunky všetkých organov tela a už vôbec nie žiadnym omylom a začne ich zabíjať.
    Imunitný systém bojuje proti všetkým napadnutým votrelcom karcinogénnym jedom, vírusom, baktériam, vajíčkám a larvám hlíst, plesniam, hubám, mykózam, rakovinovým bunkám a iným patogénom.
    Slabšia imunita tiež s votrelcami rovnako bojuje hoci len nižšou intenzitou,ale jednoducho to nezvládne,ale nikdy nenapadne bunky vlastného tela tým,že ich zabíja,ale vždy ich chráni za každých okolnosti ako len najviac môže i pri jej oslabení.
    Oslabená imunita na boj proti patogénom potrebuje posilniť jej obranú schopnosť na zničenie všetkých votrelcov a preto imunite musíme pomôcť niečím silnejším od nej vitamínmi,minerálmi,enzýmami, prírodnými čajmi,prípravkami,extraktmi každopádne len prírodou správnym pitným režimom a dennou fyzickou aktivitou a pod..
    Imunitu dôkladne ničí strava ako jed,nesprávny pitný režim,niektoré požívatiny a neokysličený – prekyslený oranizmus bez fyzických aktivít a chemické lieky.

    VÝŽIVOVÉ DOPLNKY PRI CUKROVKE – NUTNÉ,ktoré nesmú chýbať.
    • Chróm: 200–400 mcg denne
    • Vitamín C: 1000 mg 5-6 x denne (najlepšie s postupným uvoľňovaním)
    • Vitamín B50 komplex 1 tbl 2 i viac denne podľa štádia choroby
    • Vitamín B3 (Niacín) 500 mg 3 x denne
    • Vitamín E: 900 IU denne (600 mg)
    • Selén: 200 mcg denne
    • Magnézium (horčík): 300–500 mg denne
    • Mangán: 30 mg denne
    • Zinok 30 mg denne kvôli skvalitneniu odbúravaniu cukru z krvi inzulínom.
    • Vláknina

    4

    UPOZORNENIE:
    Pri liečení cukrovky uvedenými prípravkami neberieme až do úplného vyliečenia cukrovky plné dávky,ale ich postupne zredukujeme – upravíme o 1/3 až o 1/2 na nižšie podľa toho ako sa nám cukrovka bude zlepšovať resp hladina cukru sa bude znižovať, pri čom to sami na seba zlepšenie pobadáme zlepšením zdravia a meraním hladiny cukru v krvi.

    Všetky uvedené prípravky sú určené pre osoby s hmotnosťou cca 70 kg. Pri nižšej hmotnosti je treba dávkovanie znížiť, pri vyššej hmotnosti dávky zvýšiť resp dávky prepočítať, aby boli v súlade s hmotnosťou.

    Kapsuly a tabletky prípravkov – extraktov zapijeme dostatočným množstvom čistej mäkkej vody 2-3 dl.

    Pokiaľ nie sú totálne zničené a ešte existujú hoci i nefunkčné všetky Beta bunky langerhansových ostrovčekov s endoktrinou funkciou produkovať do krvi inzulín, B bunky si uvedenou liečbou môžeme znovu sfunkčniť-zregenerovať, ktoré potom začnú produkovať inzulín a znova tak dostanú glukózu pod svoju kontrolu i pri cukrovke typu 1.

    Nie všetky liečebné protokoly označené 1 – 8 sú vhodné pre každého diabetika,môžeme si z nich jeden najvhodnejší pre seba vybrať.

    Všetky uvedené prípravky sú prírodné a nespôsobujú žiadne vedľajšie,nežiadúce účinky pokiaľ sa z nich nepredávkujeme. Na Slovensku aj inde sú dostupné a pri ich pravidelnom užívaní sa môžeme už po niekoľkých dňoch presvedčiť zlepšením zdravia a postupným znížením glukózy v krvi.
    Zato veľa nedáme a nič si tým nepokazíme a môžeme získať obnovu svojho zdravia.

    UPOZORNENIE: Pokiaľ užívate inzulín, nikdy ho svojvoľne nevysadzujte,ale riaďte sa podľa pokynov svojho lekára.

    Všetci sa uzdravte.

  4. nejde sice o jedlo ale o vyzivovy doplnok no mne pomaha a kontroluje cukrovku gurmar z lekarne, mozem ho s kludnym svedomim doporucit

  5. S tými zdravými a nezdravými jedlami je to pravda, lenže vyžaduje to veľkú, povedal by som takmer nedosiahnuteľnú, sebadisciplínu. A hypermarkety nám tej zdravej stravy veľa neponúkajú. Ja na rozdiel od mojej manželky cukrovku nemám, ale zelený čaj či yerba maté si doprajem aj večer. Čo sa škorice týka, je nutné konzumovať pravú cejlónsku škoricu, ktorá obsahuje oproti bežne dostupnej čínskej (cassia) zanedbateľné množstvo kumarínu (obličkový a pečeňový jed).

Pridajte komentár

*