Hity Vianoc – kávy Dolce Gusto a Tassimo majú jeden vážny problém


k-cups-kavy

AKTUALIZÁCIA: Tento článok sme priniesli pred vyše rokom a ako sa ukazuje, opäť sme raz mali pravdu. V súčasnosti totiž Nemecko zakázalo jednorazové kávové kapsule, o čom sa viac dočítate TU.

Ste fanúšikmi kávy z náplní známych pod anglickými názvami K-cup, Keuring alebo na Slovensku Dolce Gusto či Tassimo? Ja nie.

Prírodná liečba osteoartritídy

Moja polovička mi celý rok píli uši, že jeden taký kávovar by chcela. Že vraj teraz na Vianoce je preň ako na darček vhodný čas. Ja ho však vo svojom dome nestrpím.

Prečo? Jednoducho preto, že je toxický a je z neho veľa odpadu.

Och áno, môžete sami seba upokojiť tým, že si zadovážite plniacu vymeniteľnú verziu, namiesto jednorazových téglikov na zahodenie. Pravdou však je, že skôr či neskôr to vzdáte a zvolíte si jednoduchšiu cestu.

Taká je totiž ľudská nátura…

Zistite si trocha viac o téglikoch, v ktorých sa táto káva, ale aj iné nápoje predávajú. Zrejme potom prehodnotíte svoj postoj k tomu, ako si každé ráno kávu pripravíte.

Čo sa skutočne skrýva v kávových téglikoch

Táto téma má trápi už pomerne dlho, zvlášť odkedy sa podobné kávové systémy stali takpovediac všadeprítomnými.

Mnohé súčasné štúdie sa točia okolo problému možných škodlivých účinkov BPA (bisfenolu A). Zabúda sa však na mnohé ďalšie nebezpečné látky v plastoch, ktoré majú tiež škodlivé účinky.

Keďže BPA je omieľaná už pomerne dlho, veľa firiem bolo prinútených ho zo svojich výrobkov odstrániť.

Teraz ich môžu propagovať ako takzvané „BPA free“, respektíve ako neobsahujúce BPA, no pritom používajú iné náhradné látky.

Bohužiaľ, aj tie sa začínajú ukazovať ako rovnako a niekedy dokonca viac škodlivé v porovnaní s BPA.

Plastové obaly sú nebezpečné napriek certifikátom o ich nezávadnosti

Mnohé plasty sú dnes už viac-menej súčasťou života. Boli navrhnuté tak, aby boli bezpečné aj pre použitie v potravinárskom priemysle.

Ich vlastnosti boli dobre zdokumentované v kontrolovaných štúdiách. Pri testoch na bežné používanie sa ukázalo, že len malá časť z ich obsahu unikla do potravín či nápojov.

Tak v čom je potom problém a prečo tie obavy?

Problém je, že to platí len pre to „bežné“ používanie. To znamená, ak sa v nich skladujú nekyslé, chladené potraviny a nápoje. Áno, vtedy do nich látky z plastov unikajú len minimálne.

Avšak v prípadoch, keď sa vystavia horúcej vode či vareným potravinám, ultrafialovému žiareniu, mechanickému poškodeniu, prípadne ich kombináciám (všetko to môže nastať aj pri „bežnom“ použití), je situácia diametrálne odlišná.

Štúdie ukázali, že vtedy začalo z plastových obalov do potravín unikať exponenciálne viac škodlivín. Niekedy sa jedná až o tisícnásobne väčšie množstvá – pri každom použití.

Prírodná liečba osteoartritídy

Jednoduchý dôkaz unikania chemikálii z plastov

Ochutnali ste niekedy vodu z klasickej PET fľaše, ak ste ju nechali v aute počas horúceho dňa? Alebo nejaké potraviny, ktoré nejaký čas boli zabalené v plastovom obale?

Chutili ako umelá hmota? To preto, že to aj bola umelá hmota…

Kvôli tomu sa osobne snažím vyhýbať horúcim nápojom a potravinám zabaleným do plastových obalov. Sklo, nerezová oceľ a špeciálna, na potraviny určená keramika, sú oveľa lepšou voľbou.

Teraz tu však máme „čerstvú“ brečku, teda mal som namysli kávu, zabalenú v plaste.

Tá je potom v špeciálnom kávovare zohriata a naservírovaná do šálky či pohára. Skombinujte vysokú teplotu s kyslou povahou kávy a šanca je, že únik škodlivých látok z plastov dosiahne nové výšiny.

Ako ovplyvňujú chemikálie z plastov zdravie človeka?

V štúdiách sa ukázalo, že chemikálie bežne sa nachádzajúce v plastoch majú nasledovné účinky:

A to sa jedná len o akútne prejavy. Zatiaľ sa veľa nevie o dlhodobých následkoch každodenného vystavenia ľudského organizmu substanciám, ktoré sa nachádzajú v plastoch, počas doby niekoľkých rokov.

Keďže sa kávové tégliky nerecyklujú, nenachádza sa na nich ani recyklačný kód, z ktorého by sa dalo zistiť, aké chemikália sa v nich nachádzajú.

Ich obsah je pred spotrebiteľmi kompletne utajený.

Adekvátny výskum, ktorý by nás uistil o ich zdravotnej nezávadnosti pri dlhoročnom používaní, bohužiaľ neexistuje.

Preto, ak máme po ruke bezpečnejšie alternatívy a dopyt je v konečnom dôsledku to, čo rozhoduje o výrobe, prečo nepoužívať tieto bezpečnejšie produkty?

Deliaca čiara medzi pohodlnosťou a bezpečnosťou

Po pravde, dnes existuje výber, keď dôjde na starostlivosť o zdravie. Otázkou ostáva, kde nakresliť deliacu čiaru oddeľujúci pohodlie od bezpečia.

Horúca káva v plastikovom obale sa síce môže zdať ako relatívna maličkosť v našom živote, dôkazy však poukazujú na ohromné škody, ktoré môže na našom zdraví vykonať.

Vystavovanie sa molekulám, ktoré napodobňujú estrogén, predstavuje zreteľnú existujúcu záťaž na naše telá nielen dnes, ale bude vo veľkom ovplyvňovať aj budúce generácie.

Keď dokážeme jednoduchou zmenou našich spotrebiteľských návykov docieliť zmenu, prečo tak neurobiť? Výrobcovia a ich inovačné oddelenia budú nútení nás nasledovať.

Naše eurá sú naše volebné hlasy…

V každom prípade si vychutnávajte kulinárske, ale i zdravotné prínosy kávy. Buďte však prieberčivý vo výbere produktov a zariadení, ktoré používate. Ako zákazník žiadajte v prvom rade bezpečnosť.

Vaše telo sa vám za to poďakuje.

Liečba osteoporózy

Zdroj: How K-Cups Might Damage Your Metabolism, Reproductive Health, and Cause Cancer

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. To ,že vy nenávidíte dolche gusto a ste proti všetkému čo má rada Vaša žena je Váš problém . Koľko vecí je nezdravých a robia sa . Vy s každej maličkosti robíte 3 svetovú vojnu . A viete ,že väčšina ľudí čo zomrie a zomrelo na rôzne druhy rakovín sa stravovalo a žilo zdravo ? Ked nechcte dolche gusto tak ho nekupujte vysvetlujte nsvojej žene ,že je to nezdravé ,ale neotravujte iných ľudí čo si dolche gusto dovlia raz za čas pouižiť . Stačila jedna veta nemusím dolche gusto nenávidím hop ,ale nemusíte tu vYpisovať ,že je to nezdravé . Veľa veci a potravín je vo veľkom množstve nezdravých .

    • Milá pani, ide o preložený článok zo zahraničného zdroja. Nejedná sa o ženu predstavteľa tejto stránky, ale ženu pôvodného autora. Zdroj je uvedený na konci článku.

      Čo sa týka otravovania iných ľudí – my sme neprišli klopať na vaše dvere a presviedčať vás o škodlivosti týchto káv. Vy ste dobrovoľne prišli na túto stránku a článok si samoiniciatívne prečítali.

  2. Milá Salome,
    plne súhlasím s badateľom,nemusíš to čítať.Mňa ten článok zaujal a prinútil ma porozmýšľať o tejto téme.Mimochodom,Tvoj písomný prejav je pravdepodobne obrazom Tvojej duše.Aspoň po sebe skontroluj,čo si napísala.Keby si takto písala diktát,no neviem-neviem,ako by to dopadlo.
    Prajem Ti pekný deň a prekrásne sviatky.

  3. A ako su na tom balene caje v sackoch?

  4. Zdravím, nechcem byť jazykový terorista ale nič ohavnejšieho ako „kelímok“ v slovenskom texte sa hádam ani vyskytovať nemôže. Český „kelímek“ je samozrejme niečo iné, ale vzhľadom na vysokú estetickú (a samozrejme aj informačnú) úroveň Bádateľa sme si už zvykli na určitú serióznosť a keďže vaše stránky číta čoraz viac ľudí, prosím vás keby ste mohli v texte opraviť tie príšerné „kelímoky“ na spisovné „tégliky“.
    Ináč k obsahu – vďaka za upozornenie. K fajnšmekrom nado mnou sa nedá nič iné iba zaželať im veľa šťastia – nech sem nechodia, dajú si umelohmotnú kávičku, zapnú si k nej Narkózu a vychutnajú si čo im pán Darwin nadelí…

    • Ok, opravíme na téglik. Keďže nás ale čítavajú aj bratia Češi, tak snáď nie je zlé im urobiť občas trošku radosť. Nech aj oni sa cítia na Bádateľovi „ako doma“ 🙂

  5. 😀 trafena… zagagala 😀
    mozete prosim dokazat alebo aspon podlozit svoje tvrdenie: „A viete ,že väčšina ľudí čo zomrie a zomrelo na rôzne druhy rakovín sa stravovalo a žilo zdravo ?“ co je to pre vas stravovat sa a zit zdravo? dufam, ze ma rozosmejete ako svojim predchadzajucim prispevkom 😉

    • Hej i, veď o tom to práve je, tí ľudia si len mysleli, že žijú zdravo. Lebo nemali informácie, aké sú napr. v tomto článku. 😉

  6. Ešte by mohol zriaďovateľ tejto stránky opraviť aj oveľa dôležitejšiu informáciu, a to skomolený názov škodliviny – BPA angl. Bisphenol, takže po slovensky bisfeNol, tiež s „n“ a nie bisfelol. :-)))

  7. …tak je, pracujem ako opatrovatelka v zahranici a dlhe roky, boom teglikovych kav tam uz davno odzvonil, jednak to bolo nechutne, akesi horke, take nijake, ja som mala tiez dakedy sen, ze si taky teglikovy automat kupim, spociatku sa mi to zdalo skvele ale dost rychlo ma to potom preslo, proste, najlepsia kava sa robi klasicky a to presso…
    Dost ma ale zabavila diskusia o ,,jazykovednom zakone,, hehe, ano, nuz, aspon je sranda…no a ,,Salome,, no komment, heheh….;)

  8. ..Damianovi dakujem za tip na skvelu knihu, ja kavu totiz milujem! 🙂

  9. Valachová Jana

    Najlepšia káva je klasická a hotovo. Ďakujem za článok.

  10. Je tam este iny problem: v kapsliach sa nachadza perforovana hlinikova folia, cez ktoru sa horuca kava pod tlakom filtruje. Viem si predstavit, ze tak prijimame dalsi hlinik, ktory nici nervy, sposobuje alzheimera atd.

    • Ja mám tadsimo a hliníková fólia je len navrchu. Tá „sieťka“ cez ktorú je káva filtrovaná rozhodne nie je z hliníka.

  11. sú plasty, termoplasty, ktoré nevypúšťajú a nemenia vlastnosti ani pri vysokých teplotách. Dajú sa bežne kúpiť. ALE! nestoja 5 korun.
    A nikdy som sa nezamyslel, že cez tie kelinký prejde horáca voda

  12. mirko bohus

    Dobry den.
    Som dost radorecny, tak to skratim do bodov.
    1. Dakujem za clanok, je v suhlase s mojim presvedcenim
    2. Z okruhu mojich ca 50 spoluziakov (gen. 1965) su definitivne traja obetami rakoviny (sarkom, oblicky, asi damske veci; bez dalsieho upresnenia) a jedna obetou nerakovinoveho ochorenia traviacho traktu. Nasiel by sa niekto sikovny, kto by to sofistikovane prehnal cez statistiku?
    3. Ma vyznam ludi upozornovat na veci, ked im lepsie vyhovuje zivot v sebaklame? Ale asi je to o komunikacii – pisat, uviest zdroje a nevsimat si (jedovite) odozvy. Kto ma zaujem, ten si precita, moze si to overit (ak ma vzdelanie alebo otvorenu mysel a jazykove znalosti) aj v naozaj odbornych lekarskych, biochemickych a inych periodikach. To overenie naozaj odporucam, divili by ste sa vsetci. Dnesny svet je postaveny na klamani (vratane spotrebitela) a mnozstvo informacii, ktorymi sme zahlcovani, tomu len nahrava. Vratane mnohych takehoto druhu. Na druhej strane, je treba diskutovat, so vsetkymi stranami. Ale na diskusiu je treba argumenty, a ja by som prispevky typu toho od Salome ani nevpustil do diskusie. Rad by som na Vasom mieste videl od nej upresnenie, kolko je „vacsina ludi, co zomrela … na rakovinu“, odkial to prevzala a pod. Myslim, ze s takymito ludmi nema zmysel diskutovat, i ked niektori ludia – dobre duse – maju nutkavu potrebu upozornit ostatnych na mozne nebezpecenstva. Tych, ktori o to nemaju zaujem, je zial treba ignorovat, maximalne ak, tak sa zamerat na to, aby sa ich zivotny styl nesiril dalej. No, vsetko je asi na figu. Jedzme a zime co najzdravie a vyhybajme sa „srakotam“ ako sa len da. Dam si udenu klobasku, ale riadne si to preloyim cibulkou, paprickou a paradajkami. Dufam, ze ak boli pestovane aspon vonku, ze mi to aspon trosku tu udeninu vykompenzuje. S pozdravom Mirec.

  13. ako pil som dlhodobo dolce gusto kapsuly, chutiť celkom chutila, ale účinky majú daleko od kvalitnej kávy z kaviarne. Navyše vkuse som bol po týchto dolce unavený a depresívny….proste som to vyhodil aj so strojom a radšej si dám v meste kávu kvalitnú…neviem ako to vplývalo na Vás…ale mne dolce káva robila divné stavy v hlave…

Pridajte komentár

*