Nechcete tuk na bruchu a bokoch? Tak nejedzte týchto 8 druhov potravín


Nechcete tuk na bruchu a bokoch? Tak nejedzte týchto 8 druhov potravín

Brušný tuk býva spojený so zvýšeným rizikom vzniku rôznych zdravotných ťažkostí. Najčastejšie ide o cukrovku, srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak, mozgová príhoda a dokonca aj niektoré typy rakoviny.

Jesť zdravo však nestačí. Kľúčom k plochému brušku je kombinácia zdravej výživy a fyzickej aktivity.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Keď už ale hovoríme o strave a dobre vieme, čo by sme jesť mali, bude dobré poznať aj kategórie jedál, ktorým by sme sa mali radšej vyhýbať.

Možno budete musieť priniesť pár obetí, ktoré otrasú vašim každodenným jedálničkom, no objavíte pritom aj zdravé alternatívy.

To vás nielen povzbudí, ale prinesie aj ďalšie nevyčísliteľné prínosy.

Kategórie, ktorým sa venujeme v tomto článku zahŕňajú 8 jedál, ktoré sú považované za tie najhoršie pre naberanie brušného tuku.

Niektoré očividnejšie, iné ani nie, no všetky sú rovnakou hrozbou aj pre zvyšok tela.

1. Rafinované obilniny

Obilniny sú výborná vec a popravde aj potravinová pyramída tvrdí, že by mali tvoriť relatívne veľkú časť našej stravy.

Dokážu znížiť riziko srdcových chorôb, podporujú zdravé trávenie a dokonca pomáhajú pri udržiavaní váhy.

Ak však prijímate zlý typ obilnín, môžete pri snahe udržiavať si váhu dosiahnuť presný opak.

Rafinované obilniny, aké nájdete v bielom chlebe, bielej ryži a rôznych potravinách, sú plné sacharidov. Podrobujú sa procesu rafinácie počas ktorého prichádzajú o veľkú časť svojej nutričnej hodnoty.

Vy, ako konzument, sa potom cítite menej plný.

Preorientovanie sa na celozrnné potraviny vám zaručí dlhší pocit nasýtenia a dostanete sa do stavu, kedy dochádza k znižovaniu brušného tuku.

2. Sladené nápoje

Toto sú tí tichí lotri zodpovední na nečakaný nárast tuku v našom tele. Ľudia totiž ani len nečakajú, že tieto tekuté kalórie sa premenia na tuk.

Sú práve oni, ktorí predstavujú hlavný problém s nadváhou v Európe a USA.

Harvardská škola verejného zdravia vo svojej štúdii zistila, že znepokojivé množstvo obéznych ľudí v Amerike sa doslova nalievalo sladenými nápojmi typu limonády či džúsy.

Jedna fľaška limonády obsahuje viac ako 200 kalórií, čo sa rovná jednému cheeseburgeru z fast foodu.

Sladené nápoje zvyšujú aj riziko cukrovky a srdcových chorôb, takže si radšej svedomito vždy prečítajte etikety na nápojoch, ktoré si kupujete.

3. Hydrogenovaný rastlinný olej

Rovnako ako obilniny aj oleje predstavujú tuky, ktoré sú pre naše zdravie prospešné, no iba vtedy, ak konzumujete ten správny druh.

Hydrogenovaný rastlinný olej, čiže margarín, je plný trans tukov (alebo aj transmastné kyseliny) – jediného typu tukov, ktoré nemajú absolútne žiadnu nutričnú hodnotu pre naše telo.

Obaľujú potraviny kalóriami, ktoré náš žalúdok nevie spáliť a navyše zvyšujú hladinu cholesterolu.

Olivový olej a tiež aj ostatné zdroje zdravých tukov sú pre vaše zdravie dobré vtedy, ak ich konzumujete v správnej miere. Ak beriete chudnutie a zbavovanie sa brušného tuku naozaj vážne, mali by ste trans tuky úplne vylúčiť.

Ďalšie čítanie: Prečítajte si viac o tom, aké prínosy so sebou prinášajú zdravé tuky, napríklad kokosový olej.

4. Tučné živočíšne produkty

Ako už bolo spomenuté, zdravé tuky, ktoré získavame z prospešných olejov, orechov a rýb, sú pre naše zdravie veľmi prospešné.

Na strane druhej sú trans tuky, ktorým by sme sa naopak mali vyhýbať. Okrem týchto sú však aj ďalšie typy tukov, ktorým sa treba radšej vyvarovať.

Stop Candida

Aj napriek tomu, že saturované tuky z mäsa a mliečnych produktov majú vyššiu nutričnú hodnotu ako trans tuky, aj tie však dokážu výrazne prispieť k množstvu telesného tuku.

Najbežnejším zdrojom týchto tukov sú kusy tučného mäsa, maslo, smotana a plnotučné mlieko.

Zatiaľ čo saturované tuky sú bez pochýb súčasťou vyváženej stravy (bez ohľadu na to, čo sa vám snažia rôzny výživoví odborníci“ nahovoriť), stačí nám veľmi malé množstvo na to, aby naše telo dostalo čo potrebuje.

Preto nie je nutné úplne ich vyradiť zo stravovania, no určite by mal byť príjem týchto tukov obmedzený.

5. Vyprážané jedlá

Sú základom mestských veľtrhov aj reťazcov s rýchlym občerstvením. No iste už dobre viete, že vyprážané jedlá, aj keď sú chutné, vyberajú si svoju daň.

Zatiaľ čo si vaše chuťové poháriky užívajú výbornú chuť, zvyšok tela naberá na tukoch, zvyšuje sa riziko obezity, mozgovej príhody, ba dokonca i rakoviny.

O nebezpečí potravín pripravovaných pri vysokých teplotách sme nedávno písali v článku o zemiakových lupienkoch.

Nutričná hodnota týchto vo fritéze vymáčaných jedál je veľmi nízka. Množstvo vitamínov je v nich minimálne a miktonutrienty sú nestabilné.

Prekonanie túžby po vyprážaných šiškách a ich náhrada niečím zdravším by mohli byť prvým veľkým krokom za plochým bruškom.

6. Alkohol

Pravdepodobne jedna z najmenej očakávaných potravín na našom zozname je alkohol.

Konzumácia nadmerného množstva alkoholu núti našu pečeň pracovať naplno. Počas neustálej snahy filtrovať všetky škodlivé látky môže zabúdať na spaľovanie tukov.

Najväčšie zlo tu vzniká práve v spojitosti s už vyššie spomenutými sladenými nápojmi.

Už aj jediný drink obsahuje veľké množstvo kalórií, často cukrov, ktoré sa rýchlo premieňajú na tuk.

Tak isto sa popíjanie alkoholických nápojov často spája s nie práve najzdravšími jedlami. Desať pív, ktoré vedú ku kúpe pizze uprostred noci, určite nie je to pravé pre ploché brucho.

7. Cesto

Pečené dobroty, ako veľká narodeninová torta alebo vianočné koláčiky, dodávajú špeciálnym príležitostiam správny punc. Avšak čo sa týka výživovej hodnoty, len ťažko ich možno považovať za správnu voľbu.

Sú fajn ako drobné príležitostné potešenie, no vysoký obsah cukru a tuku, spolu s nedostatkom proteínu, z nich robí pre naše telo veľkú tukovú bombu.

Dokonca aj tyčinky, ktoré sa pýšia „zdravým vzhľadom“ sú plné cukru.

Vždy si prečítajte etiketu pred tým, ako sa rozhodnete niečo zjesť. Tiež sa snažte hľadať zdravšie možnosti, ktorými nahradiť koláče a keksy.

Napríklad, nič neprekoná taký grécky šalát. Chvíľu síce trvá oceniť jeho chuť nad chuťou koláčov, no ak raz si už zvyknete, viac na ňu dopustiť nedáte.

8. Potraviny s vysokým obsahom soli

Slané výrobky sú pravdepodobne jedným z najhorších prispievateľov k nadbytočnému tuku, pretože sa nedajú merať v kalóriách.

Sodík prevláda v mnohých obľúbených polotovaroch, pretože zlepšuje chuť a predlžuje životnosť potraviny. Zároveň však aj prispieva k zaokrúhleniu vášho bruška.

Keďže spôsobuje zadržiavanie vody, prehnaná konzumácia môže viesť k nafukovaniu a tiež môže spôsobiť nebezpečné výkyvy krvného tlaku.

Nabudúce si v supermarkete lepšie obzriete jednotlivé potraviny a možno budete prekvapení, koľko soli sa v niektorých z nich nachádza.

Záver

Najlepším spôsobom, ako bojovať proti brušnému tuku, je vyhnúť sa jeho vzniku.

Jediný overený spôsob ako to dosiahnuť je, že budete dbať na správnu stravu. Nesmiete tiež zabúdať na fyzickú aktivitu a vyhýbanie sa tým potravinám, ktoré snahu o ploché brucho sabotujú.

Rôzne moderné spôsoby stravovania často zahŕňajú potraviny, ktoré podporujú tvorbu tukových zásob. Vo vás to potom zanecháva túžbu ich všetky spáliť.

Nie je vôbec ťažké nájsť vhodné a zdravé alternatívy dopomáhajúce získať ploché bruško, o ktoré sa tak dlho snažíte.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: 8 Foods to Avoid to Keep Belly Fat Away

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Tak s tymto musim len suhlasit. Vyskusala som to na sebe cca 5 rokov dozadu, nejedla som ziadne cukry, muku, ryzu…, len bielkoviny a strasne moc zeleniny a zhruba po 1/2 roku som na bruchu nemala gram tuku. Bohuzial mi to vydrzalo asi 2 roky a dnes, kedze jem vsetko bez obmedzenia, som tam, kde som bola predtym.
    Len chcem potvrdit, ze to funguje!

  2. Vseobecne zname, ale dobre pripomenut ludom. Ak ste 0ka krvna skupina, aj tie celozrnne nie je spatne nahradit radsej ryzou podla mna. Aspon na mna to funguje lepsie.

  3. S vacsinou v clanku suhlasim az na maly detail ohladne nahrady klasickej bielej muky za celozrnnu. Z pohladu polysacharidov a glykemickeho indexu ma celozrnna dokonca index vyssi nez biela muka. Je mozno zdravsia, kedze obsahuje zomlete cele zrno avsak efekt na znizenie cukru v krvi nema a teda ma rovnaky efekt na tvorbu inzulinu a nasledej premeny a viazania tuku v brusnej oblasti.
    Mimochodom, obmedzenie polysacharidov na minimum (muka, ryza, zemiaky,..), takisto aj celkovy prijem dalsoch jednoduchych cukrov v mojom pripade viedol k ubytku vahy 20kg (95>>75) za niekolko mesiacov a to dokonca bez fyzickej aktivity. Je vsak potrebne byt disciplinovany a nezacat robit jednu vynimku za druhou 😉

Pridajte komentár

*