Mama vždycky vravievala, že slepačia polievka je najlepší liek na nachladenie.
Čo ak vám ale prezradím recept na polievku, ktorá je 100 silnejšia na baktérie ako bežne používané antibiotiká? A nielen to, rovnaký účinok má tiež na vírusy.
Táto chutná polievka je špeciálne naformulovaná na úľavu od ušných infekcií, nachladenia, chrípky, nádchy, angíny, kašľu a mnohých ďalších zdravotných ťažkostí.
Práve sa nachádzame uprostred chrípkovej sezónny.
Média hlásia, že po sviatkoch sa jej výskyt zvýšil o 80%. Počasie je tiež ideálne pre chorobnosť – striedajú sa obdobia mrazov s odmäkom.
Potraviny ako tymian, červená cibuľa alebo cesnak obsahujú celú paletu pre telo prospešných látok. Sú plné vitamínov, minerálov, anioxidantov a pre imunitný systém vedia urobiť divy.
Ak aj vy ste človek, ktorý uprednostňuje prírodné lieky namiesto návštevy lekára, budete tento recept milovať.
V prípade, že ste náhodou vegetarián, môžete slepačí vývar kľudne nahradiť zeleninovým vývarom. Tiež môžete úplne vynechať kyslú smotanu.
Ingrediencie:
- 300 ml slepačieho alebo zeleninového vývaru (ako základ)
- 1 polievková lyžica čerstvého nakrájaného tymianu
- 2 polievkové lyžice olivového oleja
- 50 olúpaných a očistených strúčikov cesnaku (približne 5 hlávok)
- 1 pohár (2 dcl) plnotučnej kyslej smotany
- za hrsť sušených byliniek, napríklad petržlenu
- 2 polievkové lyžice masla
- 2 veľké pokrájané biele cibule
- 3 poháre kociek zo suchého chleba
Príprava
Zohrejte rúru na 180 stupňov Celzia. Prekrojte strúčiky cesnaku na polovice, pridajte trocha olivového oleja a zabaľte do tenkej fólie.
Ak by bolo pre vás príliš náročné čistiť také veľké množstvo cesnaku, môžete to urobiť trocha inak.
Umyte celé cesnakové hlávky a odkrojte z nich vrch tak, ako je to zobrazené na obrázku vľavo.
Nechajte cesnak v rúre piecť 60 minút, potom ho na niekoľko minút nechajte vychladnúť.
Za tú dobu zohrejte olivový olej spolu s maslom na panvici za mierneho ohňa. Pridajte do nej cibuľu, ktorú povarte asi 10 minút.
Z upečeného cesnaku urobte kašu (podobne ako zemiakovú kašu) a pridajte ho do panvice s cibuľou, olejom a maslom.
Dobre premiešajte a následne pridajte nakrájaný tymian, kurací (zeleninový) vývar a čerstvé bylinky ako petržlen.
Stíšte oheň na minimum, nasypte do panvice aj suchý chlieb a varte ďalších 5 minút, respektíve dovtedy, kým chlieb nezmäkne.
Po dovarení vyberte polievku z panvice a dobre premiešajte, aby ste získali peknú krémovú textúru. Môžete na to použiť aj mixér.
Po rozmixovaní ju vráťte späť do panvice a pridajte kyslú smotanu. Nakoniec pre chuť pridajte do polievky štipku soli a korenia.
Uvarené množstvo predstavuje zhruba 4 porcie polievky.
Poznámka
Pri 50 strúčikoch cesnaku bude polievka riadne silná. Ak by to bolo na vás príliš, kľudne môžete množstvo strúčikov znížiť aj o polovicu či ešte viac.
Polievka bude potom síce o niečo slabšia, no stále dostatočne účinná.
Dobrú chuť a skoré vyliečenie!
Zdroj: Miracle Healing Soup: 100 Times More Efficient Than Any Antibiotic
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Všetky ingrediencie sú určite výborné a zdá sa že by to „celkom nejako“ mohlo fungovať, ale… aké účinné látky v tej polievke vlastne zostanú po takom tepelnom spracovaní? Nevravím, že nezostanú nejaké, ale aké, ak sa v surovinách znehodnotia enzými, termolabilné vitamíny a organické minerály?
poznámka: učím sa
Je pravda, časť alicínu (účinného antibiotika) sa zrejme znehodnotí, no ten nie je jediná účiná látka v cesnaku. Ďalšie sú naríklad phytoalexin (allixin) a S-allylcysteine, ktoré sú na teplo menej citlivé ako alicín.
Podľa môjho názoru je recept možné upraviť aj tak, že sa ten cesnak bude piesť menej. Takých 30 minút pri teplote 150 stupňov by úplne stačilo.
Tá dĺžka pečenia v pôvodnom článku je zrejme preto, že skonzumovať 50 strúčikov surového cesnaku nie je možné. To by človeka položilo. Preto tepelná úprava ho má spraviť skonzumovateľným.
vsetko nad 40 stupnov zohriate je znehodnotene… hlavne enzymy, vitaminy a pod.. cize je to len pre chut..
Cožpak o to, že se zničí vitaminy a spousta stopových prvnků, al 5 hlaviček česneku na 1/4 litru vody? To je snad vtip. To Vám tak sníží krevní tlak, že pokud jej máte nízký normálně., tak tohle Vás zaručen zabije. Do toho bych tedy nešlaq, raději si vezmu chemii. Není možné bez úhony přežít takovou koncentraci. Na 5 litrů snad.
Súhlasím s Michaelou. Už len ten pomer 2,5 deci vody a 50 strúčikov cesnaku. To bude polievka? Alebo hustá mastička na čelo proti pomäteniu zmyslov?
jo, ono to môže byť veeľmi chutné aj by som rád ochutnal, ale piecť cesnak 90minút pri 180°C? ani silnú logiku netreba použiť a predpokladám, že to z neho spraví akurát tak spálený cesnak a to by mohlo vy výsledku trochu dosť chrúmať pod zubami 🙂 na druhej strane to z neho zrejme nakomplet vymláti všetko zdravé čo v ňom kedy bolo a mohlo pomôcť s prekonaním choroby hmm, chcelo by to nejaké vysvetlenie, ale ani na anglicky píšucom zdroji nieje k tomu nejaké prečo-lebo…
Presne tak, ked ho budem tak dlho piect pri teplote 180st. tak v nom neostane nic liecive ! Vidno, ze autor toho recept je amater a nema zakladne vedomosti!
ved tam píše toto:Nechajte cesnak v rúre piecť 40 minút, potom ho na niekoľko minút nechajte vychladnúť. 😀
zrejme článok samotný prešiel od prvého vydania úpravou textu (vyjadríš sa k tomu bádateľ?) pretože predtým tam bolo 90minút miesto terajších 40, i v originále (na ktorý sa táto stránka odvoláva) sa píše 90minút: http://www.healthyfoodhouse.com/miracle-healing-soup-100-times-more-efficient-than-any-antibiotic/ prikláňam sa k názoru že 50 strúčikov cesnaku by mohlo mnohým ľudom (ak nie každému) spôsobiť značné problémy v surovom stave, takže tepelná úprava je pre takéto množstvo určite nevyhnutná, ale recept si musí pri tejto cesnakovej časti zaručene každý vo vlastnej kuchyni „vychytať“ sám..
V pôvodnom zdroji bolo 90 minút, to je pravda. Na pečenie zeleniny sa to aj nám zdalo trochu veľa, lebo 90 minút sa zvyčajne pečie mäso (napríklad kura).
Vyzistili sme preto, koľko je zvyčajný čas pre pečený cesnak a ten sa udáva ako 40 minút. Tak sme to poopravili. Zrejme aj v pôvodnom článku ide o preklep.
no a kolko tej polievky zjest za den a ake mnozstvo naraz.
Urcite na tom recepte nieco bude, i ked 50 strucikov cesnaku by mna ako cloveka s nizkym tlakom dalo do parady.. Tiez som mala pred par dnami nabeh na chripku plus neuveritelne ma bolel chrbat – zrejme ladviny. a tak som si sklbila vsetky „babske recepty“ a uvarila som cesnacku. dve cibule do zakladu aj so supou (zname ako cibulovy caj), cierne a nove korenie plus bobek (bobkovym listom nesetrim, kedze rozpusta soli dala som 5ks)zaliala som 1,5l vyvarom a supla zemiaky. ked boli zemiaky na pol uvarene, hodila som tam viazanicku petrzlenovej vnate na dalsich 10min(cisti oblicky). odstavila, pridala hlavku prelisovaneho cesnaku a supla este zaparit 5cl majoranky(takze miesto majorankoveho caju taktiez vyborneho na oblicky). k tomu na olivovom oleji spravene krutony a kocky syra. jednoducho lahoda a na druhy den aj nadcha zmizla aj bolesti ustupili.
Podla mna pecenie je sprostost cesnak pretlacit a varit ako klasicku cesnacku toto zarucene pomaha a je vinikajuca chutna a zdrava
súhlasím…keď je niekto až tak lenivý tak nech sa nepúšťa do varenia ..piecť cesnak 40min pri teplote 180st. tak všetko liečive znehodnotím.. A ešte treba dodať, že by to nemal byť cesnak z Činy ktorý sa predáva bežne na SVK a nemá ani zďaleka toľko liečivých látok.
cesnak z ciny nema ziadne liecive latky.. nie slabsie, ale ziadne.. to ani ako cesnak nechuti.. pozor nan..
Výbornú službu pri chrípke a prechladnutí urobí teplý domáci zeleninový, cesnačka alebo domáci slepačí vývar s čili s ovsenými vločkami samozrejme bez múky. A zaliala by som ním pretlačený „živý“ cesnak bez varenia 🙂 Cesnak stráca svoju silu varom, už je to len pochutina.
Tu mám výborný recept priatelia proti chrípke 🙂
Recept na prírodnú proti-chrípkovú medicínku CESNAKOVO – CITRÓNOVÝ zázrak.
Potrebujeme 2 strúčiky cesnaku pretlačeného , lyžicu pravého včelieho medu , šťavu z jedného citrónu, 1 lyžicu olivového, konopného, rybieho alebo ľanového oleja.
Zmiešame pretlačený cesnak + med + olej + citrónovú šťavu, vymiešame na kašičku.
Konzumujeme aspoň 3 x za deň celú dávku. Cesnak je dosť ťažký na žalúdok, tak by sme ho nemali konzumovať nalačno….
A ako pitný režim by som zaradila zázvorový čaj s medom a citrónom, lipový čaj, harmančekový čaj,…šípkový čaj, bazový čaj, kapucínkový čaj a echinaceu.
A hlavne oddych na ložku, chrípku treba vyležať, vypotiť a nie prechodiť….
skvelé recepty, danka, tie sú určite účinnejšie!
…ale zo sliepky z domáceho chovu !! nie z tej umelohmotného a hormonálneho odpadu…!!!!!
take sliepky tazko zohnat.. su drahsie, vacsina ludi ich nekupi koli cene..
No podľa mňa to tak tažké nie je, nekúpila som tak sliepku ale kura a už x krát. Stačí si nájsť nejaký lepší trh, ja mám jeden v Galante a v sobotu zájsť, niekto už domáce kura ponúkne. V cene taký rozdiel nie je , ale v kvalite bude podstatný. Tie kurence sú úplne iné než z obchodu. Napr. ich treba aj dlhšie tepelne upravovať. Cena okolo 4 eur. Je to tak veľa? Určite to nie sú také „umeláky“ ako z obchodu.
A proc nesnist jen tak cesnek ? (s rozumem). To radeji si udelam pomazanku… nebo cesnekacku.
No evidentne tu nekdo chtel jako udelat zdravy obed… ala trochu jinak.
Cesnak si zachova mnozstvo cennych latok aj po miernom peceni… o to by som sa az tak nebal.
Ale existuje aj mnozstvo inych variant s cesnakom, inych polievok kde ho mozte dodat v celkom slusnom mnozstve…
Polievka je vynikajúca a funguje. Nikto Vás nenúti túto polievku variť, ani jesť :)..kto chce, vyskúša.
Po 60 min. pečenia cesnaku sa tento úplne znehodnotí.
pri vareni cibule a cesnaku sa všetky vitamíny stratia, takže asi nebude mať taky učinok 🙂
Tiež sa liečim polievkou. Mám malé deti a nejako si vlastne nemôžem dovoliť byť chorá, keď tak nad tým premýšľam ani príliš chorá nebývam, naposledy pred dva a pol rokom.. Choroba mi vždy do dvoch, troch dní ustúpi. Ja si polievku pripravujem takto. Do taniera dám trošku drvenej rasce, soľ, žĺtko, nasekám toľko cesnaku koľko zvládnem zjesť napr. tri veľké strúčiky, zalejem vriacim vývarom alebo vodou, ak je mohla by sa pridať petržlenová vňať, môže sa dať i na masti urobená hrianka na kocočky, to zjem aj dva krát denne a super… Cesnak je super vec, mám ho veľmi rada. Tá polievka neviem… mám rada , keď mi ten cesnak ten krk vyštípe.. a to tá moja polievka robí. 🙂 Cesnak je prírodne antibiotikum.
…a čo takto prevencia…každý deň zjesť jeden strúčik cesnaku a hotovo 😉
Polievku som dnes uvarila. Cesnak je po upečení sladký a chuť 100x slabšia ako keď je čerstvý. Keď som pridala len 250ml vývaru, tak sa to ani miešať nedalo, také husté to bolo, takže som pridala ešte cca 250ml.
Inak chuť je celkom ok, ale neviem či by som to dokázala jesť aj viac dní po sebe…
varený cesnak je podľa sv. Hildegardy ako pokazené víno… a piecť ho skoro hodinu? to už nemôže mať vôbec žiadny efekt. nehovoriac o tom, že mäsový vývar spolu so smotanou je veľmi ťažká kombinácia na trávenie…
na druhej strane verím, že je to fakt mimoriadne chutné…. ale zdravé? to asi ťažko…
pamatajte si raz a na vzdy, ze cesnak neznasa teplo a pecie vo folii je zlocin
Máte pravdu, že množstvo niektorých prospešných látok sa pečením alebo varením v cesnaku znižujú. Ale zároveň sa tepelnou úpravou cesnak stáva ľahšie stráviteľný.
Také množstvo surového cesnaku by človek nedokázal zjesť. Niektorým ľuďom robí problém už 1 surový strúčik, nieto 10. Preto je v tomto prípade tá tepelná úprava nutná.