Čo na svrbiace vyrážky, alergické reakcie a červené fľaky na koži


recepty na vyrážky

Pod pojmom vyrážky sa bežne rozumie vznik červených hrboľčekov alebo fľakov po tele meniace textúru pokožky. Ich príčinou môže byť viacero faktorov od alergických reakcií až po infekcie.

V tomto článku sa zameriame na to, ako prírodnými prostrediami ošetriť bežné vyrážky a zvlášť tie, ktoré sú vyvolané alergiami.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Druhy kožných vyrážok

Alergické vyrážky sa delia do dvoch kategórii:

  1. Dermálne
  2. Systemické

Dermálne alergie vznikajú vtedy, keď pokožka prichádza do priameho kontaktu s alergénom.

Systemické alergie sa objavia vetdy, keď alergén skonzumujete v strave. Tieto môžu byť viac závažné a je ich aj ťažšie diagnostikovať.

Najčastejšími potravinovými alergénmi bývajú vajíčka, mlieko, morské živočíchy, sója, pšenica, orechy a arašidy.

Kožné vyrážky sú buď lokalizované alebo rozšírené po celom tele.

Môžu svrbieť, pichať, bolieť, opúchať alebo sa okolo nich tvoriť pľuzgiere. Je tiež možné, že okrem typického začervenania nespôsobujú žiadne iné alergické reakcie.

Najčastejšie príčiny vyrážok

Niektoré vyrážky zmiznú onedlho po tom, ako je odstránený alergén. Iné si vyžadujú liečbu. Okrem alergénov bývajú ďalšími príčinami vyrážok predovšetkým nasledovné faktory:

  • zmeny teploty
  • precitlivenosť na niektoré lieky
  • peľ
  • prach
  • dym
  • mydlá a iné čistiace prostriedky
  • parfémy
  • telové mlieka
  • latex

9 domácich receptov na kožné vyrážky

Ak sa na vašej koži vyskytnú vyrážky, červené fľaky alebo prejavy alergie, ktoré si vyžadujú liečbu, skúste na ne použiť niektoré z nasledujúcich prírodných prostriedkov.

1. Umyte postihnuté miesto harmančekovým alebo repíkovým čajom.

2. Naneste na vyrážky olivový alebo kokosový olej.

3. Použite mix oleja z treščej pečene a vitamínu E. Ide o veľmi účinný prostriedok.

4. Pomixujte bazalkové listy s 1 polievkovou lyžicou olivového oleja, 1 až 2 strúčikmi cesnaku a štipkou soli a korenia. Naneste na vyrážky.

Tuto buďte opatrní, lebo surový cesnak môže pokožku podráždiť, pri dlhom vystavení dokonca môže vzniknúť kvázi-popálenina. Preto tento krém aplikujte len na krátky čas, prípadne použite menšie množstvo cesnaku.

Stop Candida

5. Kúpeľ s ovsenými vločkami je jedna z najlepších terapií proti vyrážkam, svrbeniu a začervenaniu pokožky. Nasypte jeden pohár surových ovsených vločiek do vane a ponorte sa do kúpeľa.

6. Ďalším extrémne účinným domácim prírodným prostriedkom je aplikácia pomliaždených mandľových listov na postihnuté miesto na koži.

7. Vitamín C má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré vám pomôžu zahojiť podráždenú pokožku a znížiť šance opakujúcej sa alergickej reakcie.

Môžete ho užívať tak vnútorne, ako aj povrchovo rozriedením vo vlažnej vode a aplikáciou na postihnuté miesto.

8. Surový jablčný ocot so surovým medom sú tiež veľmi efektívne pri eliminovaní rôznych typov kožných alergických reakcií.

Užite priamo jednu polievkovú lyžicu jablčného octu a medu 3 krát denne alebo ich rozmixujte v pohári vody. Med by mal byť nefiltrovaný a tepelne neupravovaný. Najlepší je lokálny med.

9. Ďalším dobrým receptom na svrbenie a vyrážky je jedna polievková lyžica pomletého maku rozmixovaná s jednou čajovou lyžičkou vody a jednou čajovou lyžičkou čerstvo vytlačenej limetkovej alebo citrónovej šťavy. Pastu aplikujte na vyrážky.

Liečba vyrážok spôsobených problémami s pečeňou

Príčinou niektorých typov vyrážok býva aj toxicita pečene, preto by bolo prínosné vykonať jej prečistenie.

Bylinky vhodné na detoxikáciu pečene sú kurkuma, pestrec mariánsky a púpava.

Na predchádzanie peľových alergií je dobré pravidelne konzumovať lokálne pestovaný bio med.

Ide v podstate o rovnaký princíp ako u očkovania, keď sa na určité patogény vytvorí odolnosť tak, že im telo zámerne vystavíte. Písali sme o tom viac aj v jednom z našich predošlých článkov.

Vyhýbanie sa fajčeniu, nadmernému pitiu alkoholu a nevhodnej kozmetike tiež pomáha predchádzať tvorbe vyrážok a svrbeniu pokožky.

Záver

Pamätajte na to, že použitie prírodných prostriedkov na vašu kožu je vždy bezpečnejšia terapia ako telové mlieka, steroidné masti alebo antihistamíny.

No a vo väčšine prípadov sú prírodné terapie dokonca aj viac efektívne.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: Natural Remedies for Rashes

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Mne napriklad kokosovy olej vobec nezaberal, prave naopak reakcia bola negativna. Na klasicke svrbenie a vyrazky pouzivam sensiderm, ak je to nejaka agresivnejsia reakcia na potravinu, tak vtedy samozrejme hladam pricinu, t.j. tu potravinu alebo zlozku a snazim sa ju eliminovat z jedalnicka. Pri detoch je to tahsie, ak sa jedna o ich oblubene jedlo, ale da sa to vzdy nahradit niecim inym.

  2. Veronika Horváthová

    Moja dcérka má tiež drobné vyrázky na bruchu a hrudi a je alergická na mlieko tak neviem čo mam robit? Môze mi niekto poradit dopredu dakujem. ..

Pridajte komentár

*