(Olivia Cook, Natural News) Pri hľadaní riešení neurodegeneratívnych chorôb, ako sú Alzheimerova, Huntingtonova alebo Parkinsonova choroba, vedci skúmajú prírodný svet, aby sa v ňom inšpirovali.
Jedna rastlinka, ktorá na tomto poli púta značnú pozornosť, je ruta voňavá (lat. Ruta graveolens), krovitá bylina pochádzajúca z oblasti Stredozemného mora.
Ruta sa v tradičnej medicíne už celé stáročia oslavuje pre svoje rozmanité liečivé vlastnosti, kde sa používa na liečbu chorôb od bolesti a kožných stavov až po neurologické poruchy, ako je roztrúsená skleróza.
Dnes vedci skúmajú jej potenciál podporovať a obnovovať zdravie a funkciu mozgu.
Výskumníci sa zameriavajú na vplyv ruty voňavej na centrálny nervový systém s cieľom odhaliť, ako jej chemické zlúčeniny podporujú zdravie mozgu a bojujú proti mechanizmom, ktoré stoja za mozog oslabujúcimi chorobami.
Za svoj potenciál vďačí táto bylinka silnému metabolitu zvanému „rutín“. Rutín, objavený v roku 1936 a niekedy označovaný ako vitamín P, je flavonoid známy pre svoje antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
Uvedené atribúty robia z rutínu sľubného kandidáta na riešenie oxidačného stresu a zápalu spojeného s neurodegeneratívnymi ochoreniami. Okrem toho sa zistilo, že rutín inhibuje škodlivé enzýmy, chráni neuróny pred toxínmi a podporuje prežitie mozgových buniek.
1. Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je charakterizovaná stratou pamäti a kognitívnym poklesom, čiastočne spôsobeným smrťou cholinergných neurónov a hromadením škodlivých beta-amyloidných plakov.
Ruta a jej rutín sa ukázali ako pomerne sľubné v boji proti týmto účinkom, nakoľko zvyšujú hladinu acetylcholínu. Ruta pôsobí ako inhibítor acetylcholínesterázy (AChE) a pomáha udržiavať hladiny acetylcholínu, neurotransmiteru životne dôležitého pre učenie a pamäť.
Tento mechanizmus je podobný mechanizmu liekov, ako je donepezil, ale bez gastrointestinálnych vedľajších účinkov, ktoré sa pri týchto liekoch často vyskytujú.
Ďalej bojuje proti plakom a zápalom. Štúdie ukazujú, že rutín znižuje beta-amyloidné plaky na zvieracích modeloch a zároveň znižuje zápalové faktory ako napríklad prozápalové cytokíny.
Toto dvojité pôsobenie by mohlo spomaliť progresiu ochorenia a zlepšiť prežitie neurónov.
Ruta tiež zlepšuje pamäť. Štúdie na zvieratách naznačujú, že rutín podporuje učenie a pamäť – pravdepodobne vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným účinkom. Môže tiež aktivovať mikrogliálne bunky (imunitné bunky v mozgu) na odstránenie škodlivých proteínov.
2. Parkinsonova choroba
Pri Parkinsonovej chorobe vedie postupná strata neurónov produkujúcich dopamín k motorickým prejavom, ako sú tras a stuhnutosť.
Ruta a jej zložka rutín tu preukázali sľubné účinky v predklinických štúdiách, nakoľko inhibujú škodlivé enzýmy. Jedným z hlavných prispievateľov k Parkinsonovej chorobe je monoaminooxidáza B (MAO-B) – enzým, ktorý rozkladá dopamín.
Schopnosť ruty inhibovať MAO-B pomáha zachovať hladiny dopamínu s podobným účinkom ako má pri liečbe Parkinsonovej choroby liek selegilín.
Tým sa však prínosy ruty nekončia. Rutín tiež znižuje oxidačný stres a zabraňuje tvorbe škodlivých vedľajších metabolických produktov, ktoré poškodzujú neuróny.
Ruta ďalej priamo chráni dopaminergné neuróny. V štúdiách na zvieratách orálne podávanie rutínu chránilo mozgové bunky pred toxínmi, ktoré napodobňujú symptómy Parkinsonovej choroby. Pozoruhodné je, že liečené zvieratá vykazovali zlepšený pohyb, koordináciu a zdravie mozgu, čo naznačuje, že rutín môže spomaľovať progresiu ochorenia.
No a napokon rutín zvyšuje plasticitu nervov. Výťažky z ruty podporujú rast neuritov. Ide o proces, ktorý je rozhodujúci pre opravu a vytváranie spojení medzi neurónmi. To naznačuje úlohu rutínu pri zvyšovaní adaptability a odolnosti mozgu.
3. Huntingtonova choroba
Huntingtonova choroba je genetická porucha, ktorá spôsobuje pohybové problémy a kognitívny pokles. Výskum vplyvu ruty pri Huntingtonovej chrobe, aj keď je menej rozsiahly, priniesol zaujímavé informácie.
Vedci zistili, že pôsobí proti toxínom. Na zvieracích modeloch rutín chránil neuróny pred toxickými látkami, ktoré napodobňujú symptómy Huntingtonovej choroby, zlepšoval prežitie buniek a znižoval ich poškodenie.
Rutín ďalej podporuje bunkové zdravie. Štúdia využívajúca modelový organizmus C. elegans zistila, že rutín oddialil starnutie, znížil smrť neurónových buniek a aktivoval dráhy zapojené do bunkovej opravy. Tieto zistenia poukazujú na potenciál rutínu pri podpore zdravia mozgu.
4. Nervová plasticita a prežitie buniek
Jedným z najzaujímavejších aspektov ruty je jej schopnosť ovplyvňovať signálne dráhy, ktoré riadia nervovú plasticitu, čiže schopnosť mozgu prispôsobiť sa a vytvárať nové spojenia.
Ukázalo sa, že extrakty z ruty aktivujú tieto signálne dráhy. Stimuláciou signálnych molekúl, ako sú Akt a ERK, ruta podporuje prežitie a diferenciáciu buniek. Uvedené cesty sú nevyhnutné na opravu poškodenia buniek pri ochoreniach ako Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba.
Napokon sa tiež ukázalo, že ruta podporuje diferenciáciu nervových buniek. Výťažok z nej povzbudzuje nediferencované nervové bunky, aby sa vyvinuli na špecializované neuróny – čo je kritický krok pri oprave mozgu.
Ako výskumníci odhaľujú stále viac informácií o úlohe ruty pri podpore nervového zdravia, jedného dňa sa ruta môže stať cenným spojencom v boji proti chorobám mozgu.
Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Japonská štúdia zistila, že morská riasa „kajime“ znižuje poškodenie nervov a predchádza Parkinsonovej chorobe
- Zistilo sa, že ivermektín funguje aj proti Parkinsonovi, depresii, chronickým bolestiam, EMF žiareniu a ďalším veciam
- 3 menej známe bylinky môžu zvrátiť demenciu, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu
- Úžasná nová štúdia odhalila kombináciu živín, ktorá dokáže spomaliť starnutie mozgu
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dýchanie ako také je BRUTÁLNE podceňované. Pritom má obrovské účinky pre zdravie človeka. Dýchanie „zhlboka“ je MÝTUS. Zdravé je pomalé a zároveň redukované dýchanie. Hyperventilácia pri športe je ZDRAVIU ŠKODLIVÁ. To čo neudýchate nosom (bez hyperventilácie) je pre vaše telo neprirodzenou záťažou.
Najväčší „česko-slovenský“ odborník na dýchanie, Rostislav Václavek a jeho YT kanál, ktorý má cenu zlata…
https://www.youtube.com/@rostislavvaclavek/streams
Nuž, ak je to pravda, potom africkí lovci v Namíbii, ktorí bežia pri love za zverou, sú na tom s dýchaním ako? Škodí im „hyperventilácia“ alebo nie? Beh je zrejme po chôdzi najprirodzenejším pohybom.
Veď sa ani nedožívajú nejak vysokého veku. Krováci môžu mať priemernú dĺžku života okolo 40 až 50 rokov.
Súhlasím. „Dýchala“ aj Edita Sipeky = „nežer!“ – TV trénerka fitnees, pričom už bolo známe, že rakovina a jej metastázy sa šíria oxidáciou. Zomrela expresne 51.
Dobrý komentár MzK.
Došla kopa sračiek z Košíc.
Marečkove písané slová dňa 9 decembra:
CHCEM LÁSKU, to je to jediné, čo dáva tomuto životu ako-taký zmysel. NIE JE TO ŽIVOT SÁM, je to nebojácnosť a láska. Chcem aj jedno, aj druhé.
AHOJTE………Končím s internetom. Okrem toho keď budem niečo objednávať + ostáva mi prístup na mail, TO JE VŠETKO, žiadne diskusie, YouTube, nič…ani filmy…F*CK… Ale hudba ostane – občas si stiahnem nejaký nový album).
Vymieňam smartfón za 30 Eurovú „Mobiolu“, s*riem na to, že to tak otrasne vyzváňa a vyzerá…. Veď život je aj tak len „virtuálna realita“, akurát nič reálnejšie než to nepoznáme………….Držte sa a ……………serte na to všetko. Na celý virtuálny svet za obrazovkami.
A STAVTE SA, ŽE MA TU UŽ NEUVIDÍTE….Tentoraz naozaj, pochopil som naliehavosť tejto zmeny. INTERNET OFF.
Niekto si ru serie do huby. Mareček nikdy nedodržuje sľuby.
Vo viere hľadajte cnosť, v cnosti známosť, v známosti zdržanlivosť, v zdržanliosti trpezlivosť, v trpezlivosti láskavosť a v láskavosti lásku.
Na začiatku cesty k láske je viera.
MČ – ja vo viere hľadám už len manipuláciu – tak to na mňa neskúšaj!
Sila viery sa nerovná sile zvierača. Ale ak máš silnú vieru, a povieš zvieraču drž, tak budeš potrebovať a nemať.
Najhoršie je keď človek niečo ťažké dvíha a pritom zadŕža dych. Je to jak v športe tak aj v bežnom živote.
Práve v ten okamžik by mal dýchať a zostať pri vedomí. Ďalšia vec je že chybou pri cvičení sa väčšina ľudí snaží synchronizovať cviky s dýchaním. Telu treba dodať toľko kyslíka koľko potrebuje a to aj v rýchlejšom režime. Vždy však nádych nosom a výdych ústami.
A keď to v nejakú chvíľu nestačí tak to dýchanie veľmi zrýchliť. Vyzerá to trocha komicky ale treba predýchať to kde je v tele napätie či bolesť. Ak nie je treba toľko kyslíka tak dýchať len toľko koľko treba. Duch – dych musí stále prenikať – ovládať telo a myseľ a nie byť mysľou a telom ovládaný.
A všetci, čo sme zdebilizovaní a nevieme používať internet – čítame tieto debilizačné články! No iste – čítajú to naši rodinní príslušníci – aby nás debilov vyzdravili! Fuj Badatel!
ty sa považuješ za debila ?, ja nie…rutín obsahuje aj pohánka…
Len skús pestovať pohánku. Možno ju kúpiš – v Rusku /30-40%/, ale nikto ju nezaradí – tu – ako medzikultúru. No a aj v tom sme iná kultúra. Keď niekto pozerá na pohánku ako na burinu.
Dobrý den.
Pohanku pěstuje a distribuje pan Šmajstra z Frenštátu pod Radhoštěm.
Pohanka z Ruska je tmavá, údajně je tepelně opracována a už nemá tolik rutinu říkal, mi p. Šmajstrla.
Viera je najväčšou ilúziou sveta . Buď niečo je alebo nieje buď dýcham alebo som mŕtvy. Buď niečo dokážem urobiť alebo sa to nepodarí žiadna viera nepomáha. Snaha vôľa námaha energia strojca stvoriteľ buď je alebo nieje ale viera samotné slovo rovná sa manipulácia. Treba veriť že to dopadne dobre treba veriť že sa to zmení atď, všetko sa zmení tak či tak aj bez Vier.😀
Ak je svet ilúzia, tak viera je skutočnosť. Všetko čo vieme o svete je intuitívny konštrukt mozgu. Aj mozog je len intuitívny konštrukt.
Rutín obsahujú hojne citrusy aj ostatné ovocie.