(Sean Adl-Tabatabai, The People’s Voice) Nová vedecká štúdia odhalila, že vegáni častejšie trpia ochromujúcou depresiou a ďalšími duševnými chorobami.
Údaje boli zhromaždené od viac ako 350 000 ľudí zaradených do štúdie Biobanky Veľkej Británie, ktorí boli sledovaní viac ako desať rokov. Vedci hodnotili príznaky vážnych problémov duševného zdravia.
Britské noviny The Telegraph uvádzajú, že keď sa vezme do úvahy vek, zdravie a finančný príjem, potom ľudia konzumujúci polotučné mlieko, majú o 12 percent menšiu pravdepodobnosť depresie a o 10 percent menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyskytne úzkosť.
Zistilo sa však, že pitie odstredeného (nízkotučného) mlieka neprináša žiadne výhody, zatiaľ čo pitie iných druhov mlieka, ako sú sójové alebo mandľové, je spojené so 14-percentným zvýšeným rizikom depresie.
„Mlieko je bohatým zdrojom makro a mikro živín ako laktóza, lipidy, bielkoviny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie ľudského zdravia,“ napísali vedci zo Southern Medical University vo svojej štúdii.
Mlieko je bohatým zdrojom minerálu vápnika, o ktorom sa už predtým vedelo, že aktivuje metabolické dráhy v tele zvyšujúce produkciu serotonínu.
Serotonín je látka v mozgu zodpovedná za moduláciu nálady a duševného zdravia. Najpopulárnejšie druhy antidepresív fungujú na princípe potláčania inhibítorov serotonínu.
Mlieko je bohaté aj na nasýtené tuky, pričom polotučné mlieko má nižšiu hladinu týchto molekúl ako plnotučné.
Hoci nasýtené tuky sú zdravé, ich príliš veľké množstvo v strave je spojené s rôznymi zdravotnými problémami. Konvenčné stravovacie príručky tvrdia, že spôsobujú vysoký cholesterol, mŕtvice a srdcové choroby (pozn. redakcie: o tom by sa dalo polemizovať).
Vedci tiež zistili, že vysoký príjem nasýtených tukov zvyšuje riziko depresie.
Vedci vysvetľujú, že práve by to mohlo vysvetliť, prečo je polotučné, ale nie plnotučné mlieko dobré pre duševné zdravie, nakoľko vysoký obsah nasýtených tukov v plnotučnom kravskom mlieku zrejme tlmí dopamínovú signalizáciu v mozgu a spôsobuje zápal.
Polotučné mlieko stále obsahuje „značné množstvo“ nenasýtených tukov, ktoré sa často nazývajú „dobré tuky“. V minulosti sa ukázalo, že tento druh tukov je dobrý pre dopamínový systém v mozgu.
Podľa vedcov polotučné mlieko obsahuje viac dobrých tukov ako nízkotučné mlieko a menej zlých tukov ako plnotučné, čo by mohlo znamenať, že sa nachádza v ideálnej pozícii, na ktorej zlepšuje duševné zdravie.
„Profil mastných kyselín polotučného mlieka môže poskytnúť väčšiu ochranu mozgu v porovnaní s plnotučným a nízkotučným mliekom, čím potenciálne znižuje riziko depresie a úzkosti,“ uviedli vedci v štúdii publikovanej v časopise Frontiers in Nutrition.
Vedci ďalej dodali:
„Analýza naznačuje možnosť inverznej asociácie medzi konzumáciou polotučného mlieka a rizikami depresie a úzkosti.
Tieto zistenia naznačujú, že polotučné mlieko môže mať ochranný účinok proti týmto stavom duševného zdravia, čo predstavuje nové vyhliadky na stravovacie odporúčania.“
Autor: Sean Adl-Tabatabai, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- 10 najlepších potravín na zvýšenie dopamínu, ktorý pomáha byť sústredený, pozitívny a motivovaný
- Harvardský vedec vystríha pred konzumáciou nízkotučného mlieka
- 17 potravín s vysokým obsahom horčíka. Znižujú riziko úzkosti, depresie, srdcového infarktu a iných chorôb
- Celý život vám klamali: Depresia nie je chemická nerovnováha, ale alergická reakcia
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
To je jasná vec. Vegánska strava = totálna absencia cholesterolu zo potravy. Cholesterol prijímaný z potravy v dostatočnom množstve je nutný na hormonálnu rovnováhu, na správne fungovanie mozgu, atď.
Neexistuje cicavec, ktorý by neprijímal cholesterol (živočíšna zložka) z potravy. Neexisutujú čisto bylynožravé cicavce, pretože mäso jedávajú aj slony, kravy, kone, veveričky, atď….
Dôkazy aj v týchto videách (playlist) : https://www.youtube.com/watch?v=sSDUE1g-y5Q&list=PL6ZwxtVFPflsAbArCbLkq8tP5V9hljkJC
O tomto som videl video, ako jeleň vyžral vtáčie hniezdo s mladými – asi škovránky. Bylinožravce zožerú po pôrode vlastnú placentu – na dôvode nezáleží – je to fakt. Článok je opäť rozdeľujúci ľudstvo na a na. Asi to tak má byť.
Marek, ty máš akýsi iný … štýl písania..
..asi ti tá pauza prospela… alebo žeby to bolo s tebou všetko trocha inak? Nech je jak je…ale pravdu máš. Ovšem neviem či tento stav, ktorý panuje posledné veky v prírode nieje neprirodzený keďže človek tisícročia svojou myšlienkovou činnosťou devastuje – ovplyvňuje – mení okrem iného aj správanie zvierat na Zemi.
Je to čo sa odohráva v prírode skutočným prirodzeným dianím v zmysle Božieho plánu? Alebo je to všetko inak?
Tak už to že sa dá niekto na vegánstvo svedčí že s tým človekom nie je niečo v poriadku a nevie čo so sebou. Ale aspoň nám ostane viac slaniny a vajec aj mlieka ak náhodou bude nedostatok kráv.