Ako sa navždy zbaviť osteoartritídy (artrózy kĺbov) pomocou byliniek, stravy a cvičenia? Viac info tu

Po tomto vás nadobro prejde chuť si čistiť uši vatovými tyčinkami


čstenie uší vatovými tyčinkami

Otázka: Je pravda, že by sme si nemali čistiť uši vatovými tyčinkami?

Odpoveď: Či už to bola vaša mama, starká alebo ktokoľvek iný, kto vám to povedal, mal absolútnu pravdu! Do uší by sme si nemali strkať nič, čo je menšie ako lakeť.

Liečba osteoporózy

Pre pochopenie toho, prečo to nie je vôbec potrebné, musíte najprv pochopiť, prečo sa v nich ušný maz tvorí.

Čo to vlastne je ten ušný maz?

Táto žltá mazľavá tekutina, v medicínskej terminológii nazývaná ušný maz, sa v našich ušiach tvorí na to, aby ich chránila.

„Ušný maz má za úlohu zabezpečiť, aby ušné kanáliky ostávali stále čisté“, vysvetľuje doktor Douglas Backous, ktorý je vedúcim sluchového výboru na Americkej akadémii ORL/HNS (AAO-HNSF). Okrem toho pracuje tiež ako riaditeľ chirurgie pre hlavu a krk vo Švédskom neurovedeckom inštitúte sídliacom v Seattle, USA.

Ušný maz pomáha nielen chrániť ušné bubienky pred špinou a prachom, ale má aj antibakteriálne a lubrikačné vlastnosti.

Jedna z najväčších záhad ľudského tela – uši, sú schopné čistiť sa aj samé.

Keď maz vyschne, každý pohyb čeľusťou, či už prežúvate nejaké jedlo alebo sa len rozprávate s priateľmi, pomáha dostávať starý maz cez ušný otvor von (Backous to prirovnáva k eskalátoru).

Čo sa stane pri čistení ucha vatovou tyčinkou?

Problém nastáva vtedy, keď si zmyslíme, že sme múdrejší ako naše telo a s cieľom poriadne si prečistiť mazom preplnené uši, začneme sa v nich „špárať“ kadejakými pomôckami.

Vatová tyčinka sa zdá byť na prvý pohľad dostatočne malá a obratná.

Pravda je však taká, že jediné, čo ňou dosiahnete, bude zatlačenie ušného mazu hlbšie do ucha (podobne, akoby ste kráčali na eskalátore opačným smerom).

Maz sa takto presunie až na miesta, ktoré sa samé očistiť nedokážu.

„Takto hlboko zatlačený ušný maz je potom vhodným hostiteľom pre rôzne baktérie a vírusy, ktoré sa nahromadili vo vonkajškom uchu. Vo vnútri potom môže viesť k infekciám a bolestiam“, pokračuje doktor Backous.

Zatláčanie ušného mazu hlboko do ucha spôsobuje tiež upchatie ušného kanálika. To môže následne viesť až k strate sluchu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Dokonca si takto môžete prasknúť ušný bubienok.

Zle vyčistené ucho už laik sám znova nevyčistí

Podľa americkej akadémia AAO-HNSF navštívi každoročne svojho lekára vyše 12 miliónov Američanov, ktorým spôsobuje ich ušný maz vážne problémy.

Často ide o príliš hlboko zatlačený alebo nadmerne sa tvoriaci ušný maz. Takéto prehliadky u lekárov u takmer 8 miliónov prípadov končia operačným zákrokom, kedy ušný maz musí odstrániť odborník.

Uši je potrebné prečistiť – dokonca aj u odborníka – iba vtedy, keď máte pocit, že sú plné. Prípadne vtedy, keď zaregistrujete zmeny vo vašom sluchu, ktoré by mohli byť spôsobené nahromadeným ušným mazom.

AAO-HNSF sa preto striktne stavia proti tomu, aby sme si do uší strkali vatové tyčinky. Vydala kvôli tomu aj oficiálne vyjadrenie pre obe strany – lekárov i pacientov.

Čo na to hovoria výrobcovia vatových tyčiniek?

Spoločnosť Q-Tips, ktorá je najznámejším výrobcom vatových tyčiniek, dokonca na svojej web stránke odporúča používať ich výrobok len na čistenie „vonkajšieho ucha a nevstupovať do ušného kanálika!

Áno, viem čo si asi so znechuteným výrazom v tvári teraz myslíte: Že prestať s takýmto čistením uší len tak predsa nemôžete. Hlavne vtedy, keď to robíte už roky.

Nuž, ako doktor Backous vysvetľuje, je to tým, že ste si už vytvorili neresť v podobe zvyku „čo svrbí, to poškrab“.

Čím viac sa totiž koža v uchu trie, tým viac histamínu sa tvorí, čo potom spôsobuje podráždenie a začervenanie pokožky. Je to podobné, ako keď vás uštipne komár – čím viac si dané miesto škrabete, tým viac vás potom svrbí.

Navyše, keďže ušný maz sa v uchu správa ako lubrikant, jeho odstránenie môže jednoducho vaše uši vysušiť. To vás potom motivuje k neustálemu „čisteniu“ tyčinkami s mylnou predstavou, že sa dostaví úľava.

Čo sa teda odporúča?

Tým z vás, ktorí svoje uši neviete nechať „na pokoji“, doktor Backous odporúča jemné domáce zvlhčovanie. Pár kvapiek zmesi z octu, trocha alkoholu a čistej vody do každého ucha dokáže zázraky.

Upozorňuje ale na to, že voda má byť izbovej teploty. Príliš studená alebo horúca by vám neurobili veľmi dobre.

No a aký je podľa neho záver?

„Verte mi, na strkaní si tyčiniek alebo čohokoľvek iného do uší, nie je nič dobrého“, vraví Backous.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: This Will Make You Never, Ever Want To Clean Your Ears Again

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Palo Medved

    Jasne sprisahanie vyrobcov vatovych tyciniek za ucelom ovladnut svet a znizit pocet obyvatelov. Treba este dodat, ze nie sme mudrejsi ako priroda aj v pripade strihania vlasov, nechtov, holenia a pod. Nechajte nechty rast, raz odpadnu aj tak.

  2. Každý ORL lekár Vám poviem, že vatovými tyčinkami sa uši čistiť nesmú.
    Uši si môžeme vyčisťiť uterákom dokiaľ dosiahne. …nevedela som to. Tri roky ma uši často boleli, alebo som v nich pociťovala nepríjemné svrbenie. Po prečítaní článku som to skúsila….nečistiť. Uši ma nebolia (a bolo to naozaj nepríjemné) a ani nepociťujem svrbenie. Vďaka. Osvetu šírim ďalej.

Pridajte komentár

*