Mocný elixír na nervy, stres a úzkosť: Ukľudní lepšie ako lieky


elixir proti stresu a uzkosti

Stavy úzkosti a nervovej nepohody z času na čas dôjdu na každého z nás. Nemusí to byť však pretrvávajúci problém, pretože existuje množstvo prírodných prostriedkov na ukľudnenie.

Poďme sa teda pozrieť trošku bližšie na to, ako náš nervový systém reaguje na stavy úzkosti a tiež na možnosti liečby, ktoré ponúkajú doma dostupné látky.

Liečba osteoporózy

Stavy nervovej nepohody sa môžu na nás prejavovať rôzne. Tuto je pár najčastejších symptómov:

  • búšenie srdca
  • pocity náhleho ohrozenia
  • neschopnosť koncentrácie
  • svalová stuhnutosť
  • sucho v ústach
  • potenie
  • zle od žalúdka, pocity chvenia v žalúdku

Mocný elixír proti stresu a úzkosti

Citrón a med sú známe svojimi upokojujúcimi a relaxačnými účinkami. Isté látky v mede majú na nervy utišujúci vplyv, ktorý sa výraznejšie prejavuje pri jeho konzumácii vo väčšom množstve.

Ingrediencie

  • 2 čajové lyžičky čerstvej citrónovej šťavy
  • 1 až 2 čajové lyžičky práškového zázvoru. Začať môžete s 1 lyžičkou a ak zvládnete silu elixíru, môžete pridať druhú (zázvor kúpite ako koreninu v každých potravinách za pár centov)
  • 1 čajovú lyžičku medu

Príprava

Pridajte všetky ingrediencie do misky a dobre premiešajte. Vyrobený liek si rozdeľte na 3 časti, uskladnite v chladničke a užívajte 3 krát denne (ráno, na obed a večer).

Môžete si ho pripraviť aj vždy čerstvý, v takom prípade použite tretinové množstvá surovín.

Užívať to môžete buď priamo (bude to ale dosť silné) alebo zriedené v pohári čistej vody.

Ďalšie bylinky na ukľudnenie nervov

V prípade záujmu môžete vyskúšať aj niektoré z ďalších byliniek s dobrými účinkami na nervový systém.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Levanduľa

Jedna všestranne zameraná, dvojito zaslepená, randomizovaná štúdia z roku 2010 porovnávala levanduľový olej s liekom proti úzkosti lorazepamom.

Zistila, že obe látky boli efektívne proti všeobecnej aj pretrvávajúcej úzkosti. Výhodou levandule je, že nemá sedatívne vedľajšie účinky tak ako klasické upkojujúce lieky.

Dávkovanie: Užívajte 80 mg doplnku levandule na deň, prípadne užívajte olej v rámci aromaterapie.

Medovka (po česky meduňka)

Výskum publikovaný v roku 2004 aplikoval jeho účastníkom extrakt z medovky (buď 300 alebo 600 mg), respektíve placebo. Následne hodnotil ich náladu po 1 hodine.

Vyššia dávka mala za následok upokojenie, zníženie stresu, zlepšenie duševnej pohody a zvýšenie pozornosti. Dokonca aj nižšia dávka pomohla účastníkom štúdie vypracovať viac matematických úloh v kratšom čase.

Dávkovanie: Užívajte 300 až 500 mg extraktu medovky 3 krát denne. Prípadne 60 kvapiek denne alebo štvrtinu až celú čajovú lyžičku sušenej byliny medovky v horúcej vode v podobe čaju 4 krát denne.

L-theanín

Toto nie je priamo bylinka, ale vo vode rozpustná aminokyselina. Má však za sebou tak dobré výsledky výskumu, že sme ju museli sem uviesť.

Nachádza sa prevažne v zelenom a čiernom čaji. Dá sa zohnať aj ako doplnok výživy (na Slovensku TU, v Česku TU).

Štúdie zistili, že má priamy účinok na nervy a mozog, pomáha znižovať stres i úzkosť bez toho, aby spôsobovala malátnosť či ospalosť.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: A Powerful Anti-Anxiety Elixir: More Effective than Medication in Treating Anxiety

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Neskutočne ako to funguje. Dnes sa ma ten debilny sef snazil vytocit cely den a nepodarilo sa mu to. Dakujem 🙂

    • basnikspina

      dobry den, chcel by som sa vas opytat na ten elixiiir, tuna pise, ze ho uzivat tri krat na den, to zakazdym mam spravit novu davku, teda trikrat na den podla toho co tu pise alebo spravit jednu davku a tu si rozdelit trikrat na den????,,,,,,,,,,,dakujem

  2. Medovka je dobrá a citrón so zázvorom tiež. Pôsobí to upokojujúco na nervový systém. Tiež odporúčam.

  3. Ja by som si med,zázvor a citrónovú šťavu zmiešal a hneď zjedol,lebo je to čerstvo pripravené a podobne by som postupoval aj pri ďalšej dávke.

  4. Ja by som ešte doplnila Ľubovník a ľubovníkový čaj (v češtine je to třezalka). Aj som čakala ze v tomto clanku sa objaví :). Dve šálky denne pomáhajú proti úzkosti aj depresívnym stavom, odskúšané.

  5. Nie je med ako med. Najupokojucejší je Agátový med. Ak si večer uvaríte čaj z medovky lekarskej (1 sačik) a pridate do toho dve čajové lyžičky agátového medu,budete spať ako zabití.

  6. Ahojte, ak mam alergiu na med, da sa niecim nahradit? Dik

  7. Zdenka Dankova

    Kde si můžu objednat elixír,na jakém webu,jak máte napsané,…děkuji za odpověď ..

  8. Jozef Lehotkai

    Dobrý deň prajem.
    Vážená Redakcia Bádateľ, veľkým obdivom čítam Vaše články s ktorým pomáhate najmä bezradným ľudom. Sú to zaujímavé a pozoruhodné informácie, ktoré
    nezakladajú len a najmä na liekoch, ale na prírodných liečivách.
    Úctivo Vás žiadam, ak máte a predpokladám, že máte účinné prostriedky
    a informácie proti vypadávaniu vlasov, resp opätovnému rastu, lebo už som čítal
    o tzv. zázračných metódach, ale nič nepomáhal. Preto Vás Úctivo žiadam o informácii, s čím by ste určite pomohli veľa ľudom, najmä mužom ale aj ženám.
    Za poskytnuté informácie Vám vopred ďakujem, Váš čitateľ,
    Lehotkai Jozef

  9. Pán Lehotkai, na vypadávanie vlasov pomáha ich oplachovanie v odvare z čerstvých bylín (napr. žihľava, rozmarín, list vlašského orecha), šampóny a vlasové vody s bylinnými výťažkami (napr. breza, žihľava, lopúch, ďalej zábaly s olivovým olejom, medom a horčicovým práškom (asi pol kávovej lyžičky) a nechať pol hodinu pôsobiť, potom umyť, aplikovať raz za týždeň. Taktiež pitie čajov zo žihľavy pomáha, najlepšie z čerstvej bylinky. Vypadávanie môže spôsobiť aj anémia, poruchy činnosti štítnej žľazy, oslabenie ľadvín, tráviace problémy, parazitárne a pliesňové ochorenia a mnohé ďalšie. Veľa zdravia prajem!

Pridajte komentár

*