Zrejme máte pocit, že doma ste v bezpečí. No aj tam sa nachádza množstvo predmetov, ktoré môžu spôsobovať rakovinu.
S postupom času naše príbytky obsahujú niekedy viac karcinogénov ako okolitý svet vonku.
Domov by mal byť bezpečným miestom, no rizikové látky si tam svoju cestičku často nájdu bez toho, aby ste to postrehli alebo si to uvedomili.
Vyskytujú sa napríklad vo farbách, šampónoch, gume či plastoch. O týchto zdrojoch ste už zrejme počuli.
V tomto článku vás upozorníme na štyri menej známe, no o to záludnejšie predmety, ktoré pravdepodobne doma máte, no o ich škodlivosti ani netušíte.
Na prvý pohľad sa síce môžu javiť ako bezpečné, no určite poznáte to príslovie, že netreba posudzovať knihu podľa jej obalu.
Niektoré parfémy môžu dnes síce pekne voňať, no neskôr z nemocničnej posteli budete mať na ne odlišný názor.
1. Sviečky
Jedna štúdia vykonaná na sviečkach istou spotrebiteľskou organizáciou potvrdila, že 40% sviečok obsahujú knôty s obsahom olova.
Výrobcovia sviečok používajú olovo do knôtu preto, lebo ich to robí pevnejšími. Vyššia pevnosť knôtu sa vyžaduje v prípadoch, keď sviečky obsahujú vonné oleje, čo robí vosk mäkším.
Podľa uvedenej spotrebiteľskej organizácie takéto sviečky počas horenia vypúšťajú do ovzdušia 5 krát viac olova, ako je považované za bezpečné pre deti.
Ak sú deti vystavené olovu, môže to u nich vyvolávať problémy s učením, hormonálne poruchy, problémy so správaním a ďalšie zdravotné ťažkosti.
2. Osviežovače vzduchu
Je až smiešne, aké veľké množstvo rôznych osviežovačov vzduchu sa dnes nachádza na trhu.
Tieto osviežovače vzduchu však obsahujú nestále organické zlúčeniny, toxíny a karcinogény ako napríklad ftalátové estery.
Bola publikovaná štúdia, ktorá v 13 bežných domácich osviežovačoch objavila chemikálie narúšajúce rozvoj reprodukčných orgánov a tiež spôsobujúce zhoršenie astmy.
3. Čistiace látky na nábytok a koberce
a) Čistenie nábytku
Mnohé prípravky na čistenie a udržiavanie lesklosti nábytku obsahujú karcinogénne látky.
Preto pri jeho čistení používajte len prachovky a na lesklé nalakované povrchy nanajvýš handričku navlhčenú v čistej vode.
b) Čistenie kobercov
Pri odstraňovaní škvŕn a zvieracieho zápachu z kobercov uprednostnite radšej domáce recepty, ktoré sú neraz rovnako účinné, prípadne ešte lepšie ako komerčné prostriedky.
Na škvrny z červeného vína zaberá, ak na ne nalejete mlieko, biele víno alebo sódu bikarbónu. Následne povysávajte alebo umyte teplou vodou.
Na škvrny z džúsov alebo lesného ovocia (maliny, jahody a podobne) nalejte hneď ocot a následne umyte teplou vodou.
Na olejové škvrny zasa zaberá, ak na ne nalejete nejaký alkohol a potom znova umyjete teplou vodou. Ak nepustilo všetko, použite na zvyšok pár kvapiek peroxidu vodíka.
4. Potreby na kreslenie a maľovanie
Niektoré potreby na kreslenie a maľovanie sú spájané s poškodeniami orgánov, rakovinou a alergiami.
Ide najčastejšie o nasledovné:
- lepidlá
- akrilové rozpúšťadlá a farby
- permanentné fixky
Deti, ktoré ich používajú najčastejšie, sú obzvlášť citlivé na toxíny. Je to z toho dôvodu, lebo nemajú ešte plne vyvinutý imunitný systém a ich metabolizmus je rýchlejší.
Dávajte preto veľký pozor na produkty, ktoré deťom kupujete.
Zdroj: 4 Cancer Causers at Home, You Should Get Rid Of
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
akrylové
Ako spoznam, ze knot kupenej sviecky neobsahuje olovo?