Jeden môj známy si všimol zelený sliz na slamke, s ktorou zvykol piť džúsy v krabičkách. Preto krabičku rozstrihol a priniesol mi ju ukázať.
Boli sme šokovaní z toho, čo sme v nej našli.
V džúse, ktorý nebol ešte po záručnej dobe sa nachádzal plesnivý zelený sliz prilepený na okrajoch krabičky. Zistili sme, že sa vôbec nejedná o ojedinelý prípad.
Sliz sa vytvorí vtedy, ak do krabičky preniká vzduch, čo spôsobí, že cukor v džúse začne kvasiť.
V detských džúsoch sa vytvára pomerne často, pretože tieto produkty v súčasnosti už nezvyknú obsahovať konzervačné látky (čo je inak chválihodné).
Vzduch sa do krabičky dostane aj cez úplne maličké dierky. Dokonca i také, cez ktoré neuniká vonku tekutina, no vzduch cez ne dokáže prejsť.
Našťastie, uvedený sliz nie je príliš nebezpečný, no je pomerne nechutný.
Ďalšie riziká balených ovocných džúsov pre deti
Moje odporúčanie je, aby ľudia zredukovali konzumáciu krabicových džúsov, pretože obsahujú vysoké množstvo zlých cukrov a prázdnych kalórii, ktoré nijako nepodporujú dobré zdravie.
Okrem toho sa môžu stať bránou pre iné nezdravé potraviny a sladkosti.
Totiž cukor, ktorý obsahujú, vyvoláva v tele vyplavovanie prírodných opiátov. Telo si potom žiada viac.
Platí to aj pre jedlá s vysokým podielom tuku a soli.
Toto je dôvod, prečo sa ľudia stávajú závislí na tzv. „junk“ potravinách ako zemiakové lupienky, zmrzlina, hamburgery a podobne.
Odporúčania Americkej akedémie pediatrie
Čo sa týka krabicových džúsov, odporúča Americká akadémia pediatrie nasledovné:
- Novorodenci do 6 mesiacov by ich nikdy nemali konzumovať, ak to nenariadi lekár (napríklad pri zápche).
- Deti medzi 6 mesiacmi a 6 rokmi z nich nemajú žiadny nutričný prínos. Namiesto džúsov im dajte čerstvé ovocie bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu.
- Ak predsa len dáte deťom piť krabicové džúsy, limitujte denný objem na maximálne 2 dcl pre deti do 6 rokov a maximálne 3,5 dcl pre deti od 7 do 18 rokov.
- Nikdy im nedávajte nepasterizovaný džús (pokiaľ nie je čerstvo odšťavený).
Záver
Každý z nás občas deťom kúpi džús v krabičke, keďže sú pohodlné a deti ich majú rady. Okrem toho sú o niečo menej nezdravé ako bublinkové malinovky.
Avšak vo všeobecnosti nie sú vôbec zdravé a nikdy neviete povedať, či vo vnútri nie sú plesnivé.
Je preto lepšie naučiť naše deti, že vždy, keď sú smädné, nech siahnu radšej po čistej vode, prípadne po domácich čerstvo odšťavených džúsoch.
Zdroj: The Awful Reason Why I Stopped Buying Juice Boxes
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
A preto sa na obaloch píše „Pred otvorením pretrepať“ B>
Nie je pravda ze kazdy obcas kupi detom dzus v krabicke.
Je to rychle a pohodlne riesenie, no rodic ktoremu zalezi na zdravi svojich deti nekupi dietatu krabickovy dzus ani iny „detsky“ napoj.
A inak, ked su v niecom co len stopy plesni, dost to citit na chuti. Skor ako je plesen viditelna. Plati to rovnako pre dzusy, mliecne vyrobky, aj cistu vodu.
Kazdopadne prestat kupovat krabicove dzusy je super rozhodnutie, po vsetkych strankach 🙂
Neviem kde sa satala chyba prečo tento článok… Ja som rozrezal minimálne 100 krabíc po vypití džúsu a nikdy som nenatrafil na nič podobné. Myslím že článok je klamstvo, pleseň by bolo na chuti cítiť a kúsky plesní by sa odlepili a dostali do ust čo by ste ihned zbadali pri pití.
Samozrejme, nie každý džús bude takto postihnutý. To riziko tam ale je a keď k tomu dôjde, tak sa nemáte šancu to dozvedieť vopred, keďže krabice sú nepriesvitné.
Na povlak sa mozete vy… Dovod preco sa treba vyhybat krabicovym dzusom a je uplne jedno ci su 100% alebo 2% je, ze nic prospesne pre vase zdravie neobsahuju.
Potom co sa nejakym sposobom vymacka potravina, sa ohreju na vysoku teplotu a vsetka tekutina sa odpari. Koncentrat sa takto daleko lahsie (rozumej lacnejsie) prepravuje.
No a potom sa vo fabrike na vyrobu dzusov prida obycajna voda no a voila 100% dzus je na svete, ze je pre vase zdravie uplne bezceny sa uz samozrejme nedozviete 🙂