Ako prírodne liečiť cukrovku a znížiť alebo úplne odstrániť potrebu užívania liekov? Viac info tu

CNN varuje: Po konzumácii tohto bežného jedla môžu váš mozog zaplaviť červy


pásomnica v mozgu

Americká televízna stanica CNN nedávno prišla s varovaním ohľadne jedného druhu potraviny, ktorá sa často konzumuje aj u nás.

Upozornili na to, že ak sa z nej raz do vás dostanú tieto červy, tie si môžu nájsť cestu naprieč telom, vrátane očí a iných tkanív, až do vášho mozgu.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Ide o známeho, no obzvlášť nebezpečného parazita – pásomnicu z rodu Spirometra. Okrem nej však dokáže mozog infikovať ešte niekoľko ďalších druhov pásomníc.

Príbehy ľudí, u ktorých objavili pásomnicu v hlave

V roku 2014 objavili lekári u muža z Veľkej Británie nákazu pásomnicou z neznámeho dôvodu. K nakazeniu došlo pravdepodobne počas jeho pobytu v Číne.

Parazitický červ sa objavil na snímkach magnetickej rezonancie mozgu. Po tom, čo sa premiestnil o 5 cm si lekári uvedomili, že červ je živý.

Ďalším prípadom bol 50 ročný muž, ktorý v roku 2008 trpel bolesťami hlavy, záchvatmi a stratou pamäte. Sťažoval sa tiež na stratu čuchu.

Lekári u neho následne diagnostikovali 1 cm dlhého červa v larválnej fáze vývoja, ktorého pomocou operácie z hlavy odstránili. Muž sa potom úspešne vyliečil.

Celkovo, medzi rokmi 1953 až 2013, bolo zaznamenaných až 300 prípadov pásomnice Spirometry.

Väčšina z týchto prípadov sa vyskytla v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike. Existujú však už aj prípady z Európy.

Kedy a ako môže dôjsť k infekcii

Genetik zo Sangerovho inštitútu v Camridge, Dr.Hayley Bennett, ktorého tím nedávno preskúmal genetický kód uvedeného parazita, vysvetľuje, že „Tieto červy majú najmysterióznejší životný cyklus, aký sme kedy skúmali“.

Dospelá forma pásomnice Spirometra sa nachádza iba v črevách mačiek a psov. Cez fekálie týchto zvierat sa vajíčka pásomníc dostávajú von, napríklad do pôdy alebo do vodných zdrojov, ktoré kontaminujú.

Následne larvy infikujú hady, žaby a ďalšie voľne žijúce živočíchy.

Zaujímavou vlastnosťou týchto lariev je, že dokážu vo vode prežiť pomerne dlhú dobu a vyčkať si, kým napadnú svojho ďalšieho hostiteľa.

Zbohom vysoký krvný tlak

Tým ďalším hostiteľom však môže byť aj človek. Dochádza k tomu buď pri konzumácii kontaminovanej potravy alebo pri kontakte s infikovanými zvieratami.

Ako vysvetľuje jeden výskumník, v Cambridge mali jedného pacienta, ktorý sa nakazil tým, že náhodne prehltol trocha vody počas plávania v jazere.

Dr. Bennet k tomu dodáva: „Larvy pásomníc dokážu v akejkoľvek časti tela, vrátane mozgu vytvárať cysty. Tieto cysty potom môžu spôsobiť slepotu, paralýzu, poškodenia tkanív a dokonca i smrť.

Pásomnice z bravčového mäsa tiež dokážu infikovať mozog

Existuje viacero druhov pásomníc a medzi nimi sú 3, ktoré sú schopné dostať sa až do mozgu.

Helena Helmby z Londýnskej Fakulty hygieny a tropickej medicíny uvádza, že „je to hlavne pásomnica zo svíň, ktorá je pre mozog riziková“.

Ide o druh pásomnice Taenia Soliumin a k infekcii dochádza najčastejšie týmito 2 spôsobmi:

  1. Konzumáciou nedovareného mäsa, čo vedie k zahniezdeniu sa dospelej pásomnice v črevách.
  2. Pri kontakte s fekáliami napadnutých zvierat, čo vedie k infikovaniu larvami a ich následným rozšírením do rôznych orgánov, vrátane mozgu.

Ak je napadnutý nervový systém, toto ochorenie sa potom označuje ako neurocysticerkóza, ktorá môže viesť až k epilepsiám.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že v krajinách s prirodzeným výskytom týchto parazitov je až 1/3 epileptických záchvatov spôsobovaných práve nimi.

Liečba je zatiaľ väčšinou len chirurgická, no vedci v súčasnosti skúmajú možnosti použitia niektorých antiparazitických a onkologických liekov.

Máme sa čoho obávať?

Pri súčasnej zvýšenej frekvencii cestovania ľudí a medzinárodnom obchode, vrátane dodávok mäsa z rôznych krajín, hrozí zvýšené riziko prenosu a kontaminácie týmito druhmi parazitov.

Výskumníčka Gkrania Klotsas hovorí: „Som si istá, že tento typ nákaz budeme v budúcnosti vidieť u nás častejšie. Už dnes som zažila pacientov, ktorí sa infikovali bez toho, aby cestovali mimo Európu“.

Pri cestovaní do oblastí s vyšším výskytom uvedených druhov pásomníc sa preto odporúča ostražitosť pri konzumácii mäsa a striktné dodržiavanie osobnej hygieny, ako je napríklad časté umývanie si rúk.

Stop Candida

Zdroj: Breaking: CNN – Worms Can Invade Your Brain from Eating This Common Food

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. JCslovakia

    Správny latinský názov je Taenia solium. V originálnom článku sa píše „Taenia Soliumin two forms“. Preložili ste to aj s chybou.

  2. Marian Tkáč

    Ak to ozaj neni pásomnice tak čo je to za bludný článok, keď tam píšu o jednom a obrázok je zase o inom.

  3. Pásomnica prežije aj v klobáske vyúdenej po domácky ak je v nej málo cesnaku, štipľavej papriky a čierneho korenia.

Pridajte komentár

*