Ak trpíte bolesťami chrbta, bedrových kĺbov či kolien, určite ste už vyskúšali niekoľko rôznych metód, aby ste sa ich zbavili.
Medzi bežné prostriedky, po ktorých ľudia najčastejšie siahajú, sú lieky ako ibuprofén či tylenol. Bolesti sa však často dá zbaviť aj bez liekov, napríklad niektorými cvičeniami. No a práve o nich si dnes povieme v tomto článku.
Existuje 5 cvičení chodidiel, ktoré vám so spomínanými bolesťami dokážu účinne pomôcť. Ich veľkou výhodou je, že zaberajú pomerne rýchlo –zvyčajne do 20 minút a niekedy ešte skôr.
1. Krúživý pohyb členkov
Jedno z cvičení, ktoré vám poskytne zvýšenú ohybnosť a pomôže od bolestí chrbta, bokov či kolien, je vykonávanie krúživých pohybov vašimi členkami.
Tuhé členky, do ktorých neprúdi dosť krvi, môžu prekvapivo vyvolávať bolesti aj v iných častiach tela. Takto sa totiž telo snaží vykompenzovať ich obmedzenú ohybnosť.
Pomocou tohto cvičenia dokážete zmierniť bolesti nielen v spomínaných, bokoch, chrbte či kolenách, ale aj v ostatných častiach tela.
Cvik môžete vykonávať v ľahu tak, že si nohu podopriete v lýtku napríklad zrolovaným uterákom, prípadne aj posediačky preložením jednej nohy cez druhú.
Precvičujte to denne aspoň niekoľko minút na každé chodidlo.
2. Naťahovanie gumy chodidlami
Malé svaly nachádzajúce sa na chodidle je niekedy extrémne ťažké zapojiť do aktivity a práve oni môžu byť príčinou bolestí inde v tele.
Ide o podobný princíp ako v prípade členkov.
Keď vnútorné svaly chodidiel sú príliš tuhé, zvyšok tela sa tento nedostatok snaží vykompenzovať.
Na vykonanie tohto cviku si zadovážte gumu na cvičenie. Ak ju nemáte, postačí aj opasok z nohavíc, prípadne zo župana.
Sadnite si na podlahu a nohy vystrite pred seba, prípadne si jednu nohu skrčte ako pri tureckom sede. Jeden koniec gumy alebo remeňa si omotajte okolo nohy a druhý upevnite o nožičku postele alebo o iný pevný predmet.
Ak používate neelastický remeň, potom si druhý koniec vezmite do ruky.
Tak, ako je to znázornené na ilustračnom obrázku, potom priťahujte chodidlo k sebe oproti tlaku gumy a pridržte na 5 až 10 sekúnd.
Cvičenie vykonávajte každý deň na každé chodidlo aspoň niekoľko minút.
3. Dvíhanie ceruzky prstami na nohe
Ide o extrémne ľahké cvičenie, ktoré môžete robiť takmer hocikde. Jediné, čo k nemu potrebujete, je bosé chodidlo a ceruzka alebo pero.
Umiestnite na zem ceruzku a postavte sa pred ňu. Pokúste sa ju zachytiť a zdvihnúť prstami na nohe. Podržte ju 10 sekúnd a potom ju znova pustite na zem.
Ak vám robí problém zachytenie ceruzky, môžete namiesto nej zdvíhať aj nejakú handričku.
Cvičte to dovtedy, kým nezačnete pociťovať ústup bolesti v inej oblasti tela, ktorá vás trápi.
Ak bolesť neustúpi hneď pri prvom cvičení, tak ho opakujte podobne, ako ostatné cviky každý deň na každú nohy aspoň pár minút.
4. Zdvíhanie sa na špičky
Zahriatie chodidiel a precvičovanie prstov na nohe tiež pomáha pri odstraňovaní bolestí v iných častiach tela. Pri tomto cviku sa budú výraznejšie zapájať aj lýtka.
Postavte sa na podlahu a mierne pokrčte kolená. Môžete si pomôcť aj opretím sa o stenu pred vami.
Zdvihnite sa na špičky a držte túto pozíciu niekoľko sekúnd. Cvik opakujte pokým nezačnete pociťovať úľavu od bolesti.
Opäť, podobne ako pri predošlom cviku, ak sa úľava nedostaví hneď pri prvom cvičení, cvik vykonávajte každý deň aspoň niekoľko minút.
5. Chodenie po špičkách
Chodenie po špičkách je úžasné cvičenie pre každého. Zrejme ste ho už videli u tých, čo sa učia tancovať, no môže sa využiť aj u bežných ľudí na uvoľnenie svalov a šliach v nohách.
Chodenie po špičkách, tak ako aj ostatné cviky uvedené v tomto článku, dokáže odstraňovať bolesti na iných miestach tela.
Všetko, čo potrebujete urobiť, je vyzdvihnúť sa na špičky a chodiť takto 10 až 20 sekúnd, prípadne dovtedy, kým vydržíte. Pár minút denne takéhoto chodenia dokáže vykonať veľký rozdiel v tom, ako sa časom budete cítiť.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár