Všetci sme už počuli o antioxidantoch. No počuli ste aj o matke všetkých antioxidantov?
O tej, ktorá je kľúčom prevencie rakoviny, chorôb srdca, starnutia, neurologických problémov a mnohých ďalších ochorení?
Antioxidant, o ktorom hovoríme, bol skúmaný do veľkej hĺbky. Napriek tomu väčšina z nás o ňom nič nevie.
Dokonca ani mnohí lekári nemajú poňatia, ako pristupovať k novodobej epidémii jeho nedostatku u ľudí.
Samozrejme, hovoríme o látke nazývanej glutatión. Ide o náramne silný detoxifikátor a posilňovač imunity. Pre zdravý život je absolútne nevyhnutný.
Telo si ho síce dokáže vyrobiť aj samo, avšak zlá kvalita potravín, znečistenie, toxické životné prostredie, stres, infekcie a radiácia ho o naše telá výrazne ochudobňujú.
Čo je glutatión?
Glutatión je jednoduchá molekula neustále produkovaná naším telom. Skladá sa z troch aminokyselín – cysteín, glycín a glutamín.
Najlepšou vecou ohľadne glutatiónu je, že obsahuje síru. Tá v tele zachytáva všetky škodlivé látky, ako napríklad voľné radikály, toxíny, ortuť či iné ťažké kovy a potom ich vyplavuje von z tela.
Táto jeho vlastnosť je veľmi dôležitá hlavne v dnešnom svete, keď sme neustále zovšadiaľ bombardovaný ťažkými kovmi.
Kde je možné získať glutatión?
Ako už bolo spomenuté, telo si ho dokáže vyprodukovať samé, často však nie v dostatočnom množstve pre dnešný znečistený svet. Preto je potrebné jeho tvorbu cielene podporovať.
Tuto nasleduje zoznam potravín, ktoré obsahujú prekurzory potrebné pre jeho výrobu:
- brokolica
- ružičkový kel
- kapusta
- karfiol
- avokádo
- broskyne
- červený melón
- škorica
- kardamon
- kukurma
- paradajky
- hrach
- cesnak
- cibuľa
- červené papričky (feferóny)
Všimli ste si, že sa všetko jedná o zdravé potraviny, ktoré v našom jedálničku často chýbajú?
Ide o ďalší problém s našim stravovaním…
Konzumujeme kvantá jedál rýchleho občerstvenia, mäsa, mlieka, spracovaných potravín – teda veci, pri ktorých bolo klinicky dokázané, že spôsobujú ochorenia srdca a ďalšie choroby.
Napriek tomu ich neustále jeme vo veľkom množstve.
Kľúčom k prevencii takmer každého ochorenia je limitovať nezdravé jedlá a naopak zvýšiť objem potravín, uvedených na zozname vyššie. Tie totiž zásobujú telo mnohými dôležitými živinami a nevyžadujú si nadľudské úsilie na ich strávenie.
Produkcia glutatiónu sa zvyšuje tiež počas cvičenia, preto viac pohybu pomáha s jeho tvorbou.
Okrem toho, pohyb ako taký má mnoho pozitívnych účinkov na telo. Spomedzi nich spomeňme aspoň zrýchlené dýchanie a potenie, pri ktorých sa z tela uvoľňujú toxické látky.
Glutatión chráni pred chronickými ochoreniami
Čo robí glutatión tak dôležitým, je jeho schopnosť recyklovať ostatné antioxidanty.
Keď vaše telo bojuje s voľnými radikálmi, tak si ich doslova posúva od jednej molekuly k druhej. Idú napríklad od vitamínu C cez vitamín E a kyselinu lipoovú až ku glutatiónu, kde sa zneškodnia tým, že sú spolu s ním vyplavené z tela.
V tomto bode sa ostatné antioxidanty uvoľňujú pre ďalšie použitie. Telo však musí vyrobiť ďalšiu molekulu glutatiónu, aby mohol celý cyklus pokračovať odznova.
Glutatión je teda kľúčovým pre pomoc imunitnému systému v boji proti chronickým ochoreniam, keďže sa doslova stáva prepravcom toxínov pri ich ceste von z tela.
Je ako pasca, na ktorú sa toxíny nalepia a následne sú cez žlč prenesené do stolice a následne von.
Glutatión je natoľko potentnou substanciou, že sa ukázal veľmi nápomocným dokonca aj pri liečbe AIDS.
Čo robiť, aby telo produkovalo glutatión
Dr. Mark Hyman odporúča na zvýšenie produkcie glutatiónu nasledovné tipy:
1. Konzumujte potraviny bohaté na síru
Medzi potraviny s najvyšším obsahom síry patria: cesnak, cibuľa, kapustovitá zelenina (brokolica, šalát, kapusta, karfiol a žerucha).
2. Vyskúšajte bioaktívnu srvátku
Srvátka je výborným zdrojom aminokyseliny cysteín a ďalších potrebných stavebných blokov pre syntézu glutatiónu.
Ako ste si možno všimli, na našej stránke nie sme prílišnými zástancami mliečnych výrobkov. Toto je však jedna z výnimiek s pár varovaniami:
- Srvátka musí byť bioaktívna a vyrobená z nedenaturovaných bielkovín (pojem denaturácia znamená štiepenie normálnych bielkovinových štruktúr).
- Uprednostnite tiež nepasterizované a nie priemyselne produkované mlieko, ktoré neobsahuje žiadne pesticídy, hormóny alebo antibiotiká.
3. Cvičenie zvyšuje produkciu gutatiónu
Ako sme už spomenuli aj vyššie, cvičenie pomáha zvyšovať produkciu glutatiónu, posilňuje imunitný systém , zlepšuje detoxikáciu a zlepšuje telu vlastné obranné mechanizmy.
Začnite pomaly a postupne zvyšujte fyzickú aktivitu na 30 minút denne aerobných cvičení, napríklad rýchla chôdza, jogging alebo hranie nejakých športových hier.
Silový tréning 3 krát týždenne po 20 minút tiež pomôže.
Upozornenie:
Možno vás pri čítaní tohto článku napadlo, že či by nebolo jednoduchšie užívať nejaké doplnky stravy obsahujúce priamo glutatión.
Bohužiaľ, v tomto prípade by to nepomohlo.
Ak by ste skonzumovali glutatión, žalúdok a následne trávenie v čreve by ho rozložili na jeho jednotlivé stavebné bloky – aminokyseliny.
Z takto získaného glutatiónu by ste teda nezískali žiadny prínos.
Glutatión si proste musí telo vyrobiť samé a vašu úlohou je mu v tom pomáhať či už vyššie spomenutým cvičením, alebo dodávaním telu látok, z ktorých si ho vyrobí.
Okrem potravín s obsahom síry (uvedené vyššie) je vhodné užívať aj nejaký multivitamín a rybí olej s obsahom mastných omega 3 kyselín.
4. N-acetyl-cysteín
Ide o látku, ktorá sa používa dlhé roky na liečbu astmy, ochorení pľúc a u ľudí so život ohrozujúcim zlyhávaním pečene v dôsledku nadužívania lieku Tylenol.
Táto látka sa dokonca používa aj na prevenciu zlyhania obličiek pri používaní chemických značkovačov počas röntgenových štúdií.
5. Kyselina alfa-lipoová
Ide o druhú najdôležitejšiu látku pre naše bunky, ktorá sa zapája do produkcie energie, kontroluje krvný cukor, podporuje zdravie mozgu a slúži tiež na detoxikáciu.
Telo si ju vyrába samo, avšak vzhľadom na množstvo stresu, v ktorom dnes žijeme, sa rýchlo míňa.
Stojí preto za úvahu jej dodatočné dopĺňanie vo forme doplnku.
6. Živiny pre metylatión – vitamíny B6, B9 (kyselina listová) a B12
Ide o zrejme najdôležitejšie vitamíny pre syntézu glutatiónu. Ak budete užívať multivitamín spomenutý v bode (3), uistite sa, že obsahuje aj tieto vitamíny.
Tvorba metylatiónu a tvorba glutatiónu sú zrejme dve najdôležitejšie biochemické funkcie v našom tele.
7. Selén
Selén je dôležitý minerál, ktorý sa aktívne zapája do syntézy glutatiónu.
Z jedál ho vo veľkom množstve obsahujú para orechy. Alternatívou je jeho príjem ako samostatného doplnku, prípadne ako súčasť multivitamínu.
8. Vitamíny C a E
Vitamín E (vo forme tokoferolov) a vitamín C sa tiež podieľajú na tvorbe glutatiónu. Podobne, ako v predošlom prípade, ak ich nemáte dostatok zo stravy, mali by byť súčasťou multivitamínu.
9. Pestrec mariánsky
Táto bylinka, obsahujúca účinnú látku silymarín, má dlhú históriu v liečbe ochorení pečene.
Okrem toho tiež pomáha zvyšovať úroveň glutatiónu v tele.
Zdroj: The Mother Of All Antioxidants
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
fúúúúúúúúúúúj – stereoidy, ani za svet !!!
Steroidy? Kde sa o tom pise?
Hm…, srvatka, mlieko, … A co laktoza?
Prajem krásny dník ….. prosím vás kde by som si ho mohla objednať.. . a aj cenu by som poprosila …… ďakujem za informáciú <3
Chcel by som upozorniť na dmso/obsahuje siru