Ak chceme mať zdravé spermie, budeme sa musieť popasovať s týmito 6 zlozvykmi


Ak chceme mať zdravé spermie, budeme sa musieť popasovať s týmito 6 zlozvykmi

Tráviť s laptopom v našom lone veľa času (najmä ak je pripojený na Wi-Fi) nie je dobrý nápad. Určite je však dobrým nápadom skoncovať s fajčením a výrazne obmedziť pitie alkoholu.

Na nejaký čas sa tiež vzdajme popíjania vínnych strikov ale aj limonád. Obmedzme v našej strave spracované mäso a potraviny vyrobené z rafinovaného (priemyselne spracovaného) cukru, namiesto nich radšej do našej stravy zaraďme viac čerstvého ovocia a zeleniny.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Ak je to možné, vyhýbajme sa zbytočnému stresu, a tiež do nášho každodenného života začleňme meditáciu, ktorá nám pomôže účinne sa so stresom vyrovnať.

Snívate o tom, že si už čoskoro založíte rodinu? Ak sa Vám v tejto oblasti života zatiaľ nedarilo, jedna z vecí, ktorú možno zlepšiť, je zdravie našich spermií.

A najlepší spôsob ako začať je zbaviť sa niektorých nezdravých návykov, o ktorých ste možno ani netušili, že sú pre spermie škodlivé.

1. S naším laptopom (a Wi-Fi) trávime nezdravo veľa času

Patríte medzi tých ľudí, ktorí si nevedia ani nachvíľu predstaviť svoj život bez všetkých tých moderných prístrojov a aparátov?

Ak áno, tak je pravdepodobné, že trávite nadmerne veľa času s laptopom vo Vašom lone – kontrolujete e-maily, pripravujete si prezentácie alebo pridávate na internet obrázky a príspevky.

Čo je ešte horšie, keďže už dávno nežijeme v jaskyniach, Wi-Fi sieť je v našom dnešnom svete čím ďalej tým viac všadeprítomná. Dnes sa už každý z nás môže prostredníctvom Wi-Fi siete pripojiť na internet takmer z akéhokoľvek miesta na Zemi.

No zlou správou je, že práve táto kombinácia – nadmerne veľa času stráveného v tesnej blízkosti laptopu, ktorý je pripojený na Wi-Fi sieť – môže mať naozaj za následok oslabenú pohyblivosť našich spermií.

Ďalším možným negatívnym dôsledkom pôsobenia laptopu a Wi-Fi siete tiež je, že môžu zapríčiniť štiepenie a znehodnotenie našej DNA, čo samozrejme negatívne vplýva na jej životaschopnosť.

Vedci, ktorí vo svojom výskume dospeli k vyššie uvedenému záveru tvrdia, že keď máme laptop položený priamo v našom lone, v tesnej blízkosti semenníkov, dochádza k poškodeniu spermií prostredníctvom nontermálneho pôsobenia.

Na vine sú teda elektromagnetické vlny, ktoré laptop napojený na Wi-Fi sieť prijíma a vysiela. Laptop pripojený na Wi-Fi sieť prijíma a vysiela trikrát viac rádiových vĺn v porovnaní s tým, keď Wi-Fi sieť nie je prítomná.

A to je zároveň 7 až 15násobné množstvo rádiového žiarenia v porovnaní s tým, keď sa v našej blízkosti nenachádza žiaden laptop.1 Takže, trochu berme na seba ohľad a vždy pracujme s naším laptopom tak, že ho máme položený na stole, v bezpečnej vzdialenosti od našich slabín.

A tiež, hoci pre mnohých z nás to môže byť značný problém, namiesto Wi-Fi používajme a nechajme si v našej domácnosti nainštalovať káblový internet, aspoň na obdobie, keď sa usilujeme s našou polovičkou o splodenie potomstva.

2. Jeden pohárik Vám nestačí?

Ak ste abstinentom, tento bod môžete preskočiť. Ak sa však počas horúcich letných večerov často tešíte z „oroseného“ a pritom vždy rýchlo dospejete k záveru, že pokiaľ si nedáte ešte aj za pohárik, nemožno ten večer považovať za oslavu, potom ste to práve Vy, kto by mal čítať ďalej.

Ak si uvedomujete, že pijete viac než by ste mali, ak si neviete v poslednom čase spomenúť na deň, kedy ste si nenaliali do pohárika, Vaša konzumácia alkoholu môže byť naozaj trochu prehnaná.

Tým však svoje spermie naozaj odsudzujete na zánik. Je známy jeden prípad muža, u ktorého z dôvodu dlhšieho obdobia holdovania alkoholu došlo k tzv. teratozoospermii, čo znamená nízky počet morfologicky normálnych a zdravých spermií.

Stav u tohto muža sa ďalej skomplikoval a prerástol až do tzv. oligoastenoteratospermie, pri ktorej sú počet a pohyblivosť spermií znížené ešte viac.

O niečo neskôr sa jeho stav zhoršil ešte viac – kryptozoospermia je predposledná fáza, keď sa v ejakuláte nachádza tak málo spermií, že jediný spôsob ako ich zachytiť je pomocou techniky centrifúgy.

U tohto muža však nakoniec nastalo aj posledné štádium – azoospermia je úplná neprítomnosť živých a pohyblivých spermií v ejakuláte.2

Keď problémy zájdu tak ďaleko ako v prípade tohto muža, môže sa zdať, že tu už nie je žiadnej pomoci. Avšak, keď sa vzchopíme a s týmto zlozvykom (s pitím) zatočíme, naše spermie sa uzdravia a ožijú do troch mesiacov.

Vo vyššie zmienenom prípade sa vlastnosti spermií tohto muža výrazne zlepšili vo veľmi krátkom čase – do troch mesiacov kvalita jeho spermií a ejakulátu dosahovala optimálne hodnoty.

Ak teda pijete často a veľa, mali by ste vážne uvažovať o tom, že buď začnete tento zlozvyk postupne obmedzovať, alebo s ním skoncujete naraz a nadobro.

V tom prípade bude tiež vhodné, ak si na nejakú dobu dáte pokoj s popíjaním vínnych strikov či limonád.

3. Nezdravé stravovanie – neviete si predstaviť svoj život bez stánkov s rýchlym občerstvením?

Myslím, že nie je žiadnou novinkou, keď poviem, že aj strava vplýva na kvalitu našich spermií. Ak máte vo veľkej obľube stravovať sa v stánkoch s rýchlym občerstvením, alebo do svojej stravy veľmi často zaraďujete spracované mäso, môže Vás to vyjsť veľmi draho.

Mnohé výskumy dokazujú, že neprimerane vysoká konzumácia spracovaného mäsa, najmä ak táto konzumácia mäsa zo stravy takmer úplne vytláča čerstvú zeleninu a ovocie, má na zdravie spermií negatívny vplyv.3

Zbohom vysoký krvný tlak

Jeden z výskumov vykonaný v Španielsku dokazuje, že ak v strave neprijímame dostatočné množstvo antioxidantov a výživných látok, ako sú foláty, lykopén, vitamín C a vláknina, zdravie našich spermií pravdepodobne nebude celkom optimálne.

Z toho teda jasne vyplýva, že by sme do našej stravy mali zaradiť omnoho viac čo najrôznejších druhov čerstvej zeleniny a ovocia, a zároveň by sme mali trochu obmedziť našu konzumáciu spracovaného mäsa a uhľohydrátov (sacharidov).4

4. Žiť neustále v strese nie je „normálne“

Možno si myslíme, že stres sa nás netýka, no je prekvapujúce ako rýchlo každý z nás dovolí, aby sa stres stal každodennou súčasťou nášho života.

Ak však pretrhneme tento začarovaný kruh a pokúsime sa so stresom vyrovnať – napr. sa začneme stresovým situáciám vyhýbať, alebo si nájdeme čas na oddych a uvoľnenie – môže to mať na zdravie našich spermií väčší vplyv, než by sme sa nazdávali.

Jedno je isté – kvalita našich spermií sa tak zlepší. Podľa jedného výskumu, psychická nepohoda a stres znižujú kvalitu spermií, čo vedie k oslabenej schopnosti spermií oplodniť vajíčko.

Vedci tohto výskumu vyslovujú hypotézu, že vylučovanie glukokortikoidov (jedného zo steroidných hormónov) zabraňuje tvorbe testosterónu, a tým aj tvorbe spermií.

Títo vedci sa ďalej domnievajú, že oxidačný stres tiež môže mať na našu plodnosť a kvalitu spermií nežiaduci vplyv. Čím dlhodobejší a náročnejší stres prežívame, tým máme nižšiu koncentráciu pohyblivých a morfologicky „normálnych“ spermií.

Prekvapujúcim zistením je, že stres na pracovisku nespôsobuje takmer žiadne problémy. Svoju pozornosť však musíme zamerať práve na stres v našom osobnom živote a stres spôsobený najzávažnejšími životnými udalosťami – je dôležité, aby sme sa vyrovnali so stresom práve v týchto oblastiach.5

Tak či onak, dôležité je postarať sa o to, aby sme mali dostatok kvalitného spánku. A veľmi nám tiež môžu pomôcť joga a meditácia.

5. Aj cigarety poškodzujú zdravie našich spermií

Fajčenie je zlozvykom, o ktorom všetci dobre vieme, že škodí nášmu zdraviu. Všetci tiež vieme, že nie je vôbec ľahké s týmto zlozvykom prestať.

Ak si však plánujeme založiť rodinu, malo by to byť pre nás dostačujúcou motiváciou. Jeden z mnohých výskumov potvrdzuje, že fajčenie má negatívny vplyv na hustotu a množstvo spermií, ako aj na percentuálny podiel pohyblivých spermií v ejakuláte.

Ďalší z výskumov potvrdil, že fajčiari majú  v porovnaní s nefajčiarmi omnoho menej „normálnych“ a zdravých spermií.6

A iný výskum zas potvrdil, že DNA omnoho častejšie a do väčšej miery podlieha štiepeniu a znehodnoteniu práve v spermiách fajčiarov.

Takže, ak nechcete prísť o pôvodnú kvalitu a celkové zdravie Vašich spermií, mali by ste o skoncovaní s fajčením znovu poriadne pouvažovať.7

6. Nedostatok sexu

Áno, aj sexuálna abstinencia sa môže obrátiť proti nám. Ak si myslíte, že keď sa „budete šetriť“ a nebudete zbytočne „mrhať svojou mužnosťou“ v nádeji, že to zvýši Vaše šance na splodenie potomka, skúste sa zamyslieť znovu!

Jeden z výskumov potvrdil, že abstinencia po dobu 2 až 18 dní mala značný vplyv na kvalitu spermií. Množstvo ejakulátu sa síce zväčšilo, znížil sa však percentuálny podiel morfologicky normálnych spermií a výrazne sa tiež znížila ich pohyblivosť.

U účastníkov tohto výskumu, ktorí abstinovali dlhšie než sedem dní, boli zaznamenané výrazné zmeny (pokles) v množstve normálnych a zdravých spermií.

Vedci dospeli k záveru, že dlhšie obdobie abstinencie môže viesť k zostarnutiu a degenerácií spermií.8

Ak si teda chceme udržať spermie zdravé, môže sa nám vyplatiť, keď sa budeme našej polovičke venovať pravidelne a často!

Zdroje

1. Avendano, Conrado, Ariela Mata, César A. Sanchez Sarmiento, and Gustavo F. Doncel. “Use of laptop computers connected to internet through Wi-Fi decreases human sperm motility and increases sperm DNA fragmentation.” Fertility and sterility 97, no. 1 (2012): 39-45.

2. Sermondade, Nathalie, Hanène Elloumi, Isabelle Berthaut, Emmanuelle Mathieu, Vanina Delarouzière, Célia Ravel, and Jacqueline Mandelbaum. “Progressive alcohol-induced sperm alterations leading to spermatogenic arrest, which was reversed after alcohol withdrawal.” Reproductive biomedicine online 20, no. 3 (2010): 324-327.

3. Mendiola, Jaime, Alberto M. Torres-Cantero, José M. Moreno-Grau, Jorge Ten, Manuela Roca, Stella Moreno-Grau, and Rafael Bernabeu. “Food intake and its relationship with semen quality: a case-control study.” Fertility and sterility 91, no. 3 (2009): 812-818.

4. Mendiola, Jaime, Alberto M. Torres-Cantero, Jesús Vioque, José M. Moreno-Grau, Jorge Ten, Manuela Roca, Stella Moreno-Grau, and Rafael Bernabeu. “A low intake of antioxidant nutrients is associated with poor semen quality in patients attending fertility clinics.” Fertility and sterility 93, no. 4 (2010): 1128-1133.

5. Janevic, Teresa, Linda G. Kahn, Paul Landsbergis, Piera M. Cirillo, Barbara A. Cohn, Xinhua Liu, and Pam Factor-Litvak. “Effects of work and life stress on semen quality.” Fertility and sterility 102, no. 2 (2014): 530-538.

6. Künzle, Robert, Michael D. Mueller, Willy Hänggi, Martin H. Birkhäuser, Heinz Drescher, and Nick A. Bersinger. “Semen quality of male smokers and nonsmokers in infertile couples.” Fertility and sterility 79, no. 2 (2003): 287-291.

7. Sepaniak, Sandrine, Thierry Forges, Hubert Gerard, Bernard Foliguet, Marie-Christine Bene, and Patricia Monnier-Barbarino. “The influence of cigarette smoking on human sperm quality and DNA fragmentation.” Toxicology 223, no. 1 (2006): 54-60.

8. Pellestor, F., A. Girardet, and B. Andreo. “Effect of long abstinence periods on human sperm quality.” International journal of fertility and menopausal studies 39, no. 5 (1993): 278-282.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*