Je možné, aby aj dospelým narástli nové neuróny? Sú mozgové bunky schopné regenerácie? Neurologička Sandrine Thuret tvrdí, že sa to dá.
Ponúka náhľad a praktické rady, ako napomôcť mozgu k neurogenéze — zlepšovaniu nálady, rozširovaniu kapacity pamäti a prevencii jej zhoršovania, ktoré prichádza s pokročilým vekom.
Pokiaľ nie ste vo vedeckej literatúre (konkrétne v oblasti neurológie) úplne „doma“, nadpis tohto článku sa vám možno zdá absurdný, pritiahnutý za vlasy a sci-fi.
Je to síce prekvapujúce, ale dospelí ľudia sa skutočne môžu pričiniť o to, aby im narástli nové mozgové bunky, a to bez ohľadu na ich vek!
Nový objav vedcov
Výskumníci v roku 2005 podhodnotili objav, podľa ktorého „mozog dospelého cicavca vytvára nové neuróny zo zhlukov podobných kmeňovým bunkám”.
V neurológii doposiaľ titiž panoval názor, že ľudský mozog je určitým spôsobom „neobnoviteľný“ – ak prídete o nejaké mozgové bunky, tie už nie je možné nahradiť novými.
Ukázalo sa však, že to nie je pravda. No ak sa chceme pohnúť ďalej, musíme si to ešte poriadne objasniť.
Urobme si teda stručný prehľad. Ľudský mozog má mnoho rozdielnych oblastí. Proces vytvárania nových mozgových buniek sa nazýva neurogenéza. Najaktívnejšia je počas prenatálneho obdobia. No zistilo sa, že v dvoch oblastiach mozgu tento proces pretrváva do dospelosti. Tieto dve oblasti sa nazývajú hipokampus a subventrikulárna zóna.
Je možné, že výskum potvrdí proces neurogenézy aj v iných oblastiach mozgu, ale zatiaľ to ostáva predmetom skúmania.
V oblasti neurogenézy patrí uznanie predovšetkým Josephovi Altmanovi, ktorého priviedol výskum v rokoch 1962 a 1963 k prevratným objavom.
Altmanova práca bola však z veľkej časti (a jednotne) zaznávaná. Výskum hlavného vedného prúdu začal vnímať neurogenézu ako prioritu a možnosť až v 90-tych rokoch 20. storočia.
Vplyv neurónov na zdravie človeka
Je pravdepodobné, že neurogenéza ovplyvňuje aj dôležité funkcie mozgu, akými sú učenie a pamäť.
Okrem učenia a pamäti majú neuróny vplyv aj na reguláciu stresu a fungovanie niektorých antidepresív. Okrem toho sa neurogenéza javí ako sľubná pomoc pri depresiách a Alzheimerovej chorobe.
Možno vás história neurogenézy zaujala, no už ste určite nedočkaví, ako sa dá povzbudiť rast nervových buniek. Môžem vás uistiť, že vás to nebude stáť veľké peniaze, a že nie je potrebný žiadny chirurgický zákrok.
Všetko dosiahnete metódami, ktoré sú dostupné pre každého a mali by ich všetci vyskúšať, aby maximalizovali svoj kognitívny potenciál.
Čo podporuje rast nových neurónov
A. Po prvé – preukázalo sa, že cvičenie (dokonca aj obyčajné kráčanie) s neurogenézou priamo súvisí.
Štúdie preukázali, že už každodenná 45-minútová prechádzka prispieva k rastu nového tkaniva v hipokampe. To dokazuje, že pohyb prispieva k rastu mozgových buniek.
Cvičenie so sebou prináša zjavné pozitíva, ktoré sa prejavujú na fyzickej, mentálnej a emocionálnej úrovni. Okrem toho má vplyv aj na intelekt a tvorbu neurónov.
Existuje nespočetné množstvo štúdií, ktoré preukazujú priaznivé účinky cvičenia na neurogenézu. Zároveň je aj prevenciou pred Alzheimerovou chorobou.
B. Rast mozgu môžeme podporiť aj vďaka dietetickým opatreniam.
Ako prvý spomenieme kurkumín. Ide o látku, ktorá sa nachádza v korenine kurkuma.
Výskumy preukázali, že u potkanov kurkumín s neurogenézou priamo súvisí. Výsledky štúdií preukázali, že kurkumín zvyšuje BDNF (mozgový neurotrofický faktor), ktorý je nevyhnutné pre mnohé neurologické funkcie.
Preukázalo sa, že obmedzenie kalórií a prerušovaný pôst napomáhajú prežitiu mozgových buniek, ktoré by za iných okolností odumreli. V praxi to znamená, že do svojho jedálnička by ste mali začleniť kurkumu a z času na čas držať (hoci aj prerušovaný) pôst.
Okrem neurogenézy dochádza pri pôste aj k procesu s názvom autofágia. Autofágiu môžeme voľne opísať ako proces, pri ktorom bunky čistia telo a zbavujú ho odpadu.
Má to veľký význam pre tvorbu nových buniek a neurónov. Existujú však aj iné elementy, ktoré napomáhajú rastu nových mozgových buniek.
Pre zástancov Paleo stravovania asi nebude prekvapením, keď spomenieme, akým veľkým prínosom je konzumácia omega-3 mastných kyselín. Už sa o tom napísalo skutočne veľa.
Spomedzi všetkých omega-3 mastných kyselín je najúčinnejšia kyselina dokozahexaénová, ktorá preukázateľne podporuje neurogenézu.
Nie je to však jediný dôvod, prečo by ste sa mali snažiť prijímať túto omega-3 mastnú kyselinu či už v doplnkovej forme, alebo v rybách. Jej špecifické neurologické účinky sú skutočne neobvyklé.
S neurogenézou sa spájajú aj čučoriedky. Podľa štúdie čučoriedky vďačia svojim schopnostiam najmä vďaka flavonoidom.
Súvislosť medzi zvýšenou tvorbou nových mozgových buniek a zlepšením nálady a kognitívnych funkcií je jasná, a preto by ste mali toto ovocie konzumovať pravidelne.
Okrem zjavných pozitív, ktoré vyplývajú zo začlenenia čučoriedok do vášho jedálnička, sa budete tešiť aj z ich skvelej chuti a antioxidačných účinkov.
Ďalšie odporúčania týkajúce sa stravy
Je síce všeobecne známe, že strava by mala obsahovať čo najmenej cukrov, no v prípade čučoriedok si môžete dovoliť urobiť výnimku. Ponúkajú predsa kvantum výhod!
A navyše treba dodať, že čučoriedky obsahujú podstatne menej cukru ako mnohé iné druhy ovocia.
K neurogenéze nám dopomôže aj zelený čaj. S tvorbou nových mozgových buniek súvisí najmä jeho zložka epigalokatechín-galát (EGCG).
Výskum zistil, že „liečba EGCG značne zvýšila počet buniek označených pomocou BrdU (5-bróm-2′-deoxyuridín) u dospelých neurálnych progenitorových bunkových kultúr hipokampu a tiež v ozubenom závite (gyrus dentatus) dospelých myší”.
To znamená, že pitie zeleného čaju alebo užívanie doplnkov s izolovanou formou EGCG zvyšuje tvorbu neurónov.
Neurogenéza sa najprv podrobne skúmala u potkanov, až potom u ľudí. Zistilo sa, že EGCG je prínosné aj pre neurogenézu potkanov. Keď porovnávame štúdie na potkanoch s ľudskými klinickými skúšaniami, dáta musia byť fyziologicky relevantné.
To znamená, že dávkovanie musí byť prispôsobené. Skúmané množstvo EGCG, ktoré by malo mať pri neurogenéze pozitívne účinky, sa dá doplniť do stravy prirodzeným spôsobom.
Stačí zopár šálok zeleného čaju alebo extrakt z EGCG. (Nie vždy sa to však dá, ako môžete vidieť pri resveratole.)
Prv než si povieme, ako sa stať géniom vďaka neurogenéze, musíme uviesť aj negatíva a skutočnosti, ktoré sú úzko späté so snahou zvýšiť si počet mozgových buniek.
Pozor na nadmernú tvorbu nových nervových buniek!
Hoci nám neurogenéza prináša vzrušujúce vyhliadky, podlieha celkovému stravovaniu, biologickým procesom, aktivite a stresom, ktoré sa odohrávajú v našom mozgu. Vedci upozorňujú, že nadmerná tvorba nových mozgových buniek je rovnako škodlivá ako prinízka.
Treba tiež spomenúť, že väčšina neurónov, ktoré vzniknú pri neurogenéze, má životnosť maximálne 2 týždne. Takže proces neurogenézy z vás Einsteina neurobí. Veľa z novovzniknutých neurónov prechádza do molekulárnej vrstvy.
Nechceme dôležitosť neurogenézy zveličovať, no veda skutočne neustále objavuje nové poznatky o tom, do akej miery dokážeme ovplyvniť rast nášho mozgu.
Samozrejme, existujú aj iné teórie a možnosti, ako zvýšiť svoje IQ. Zároveň netreba zabúdať, že neurogenézu môžu ovplyvňovať viaceré faktory, a to tak pozitívne, ako aj negatívne.
Záver
Na záver by sme si mohli povedať niečo o neurogenéze a užívaní vitamínových doplnkov. Zvýšenie príjmu potravín a doplnkov, ktoré pozitívne vplývajú na proces neurogenézy, môže byť pre nás prínosom.
Ak je však váš životný štýl a spôsob stravovania celkovo nezdravý, ak ste v strese a trpíte ochoreniami, tieto metódy budú mať len nepatrné účinky. Vždy majte na pamäti, že ľudská bytosť je jeden celok – telo aj duša.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Darmo sa bude niekto hýbať, jesť, keď sa nebude učiť a vzdelávať. To ste tam mali hlavne napísať
A čo surové vlašské orechy a potravinový doplnok proti Alzheimeru – hadovčiar?
Dnes lidé bohužel hnijí za živa..Chodit pěšky je pro většinu nadlidský výkon.
Názor vizionára po klinickej smrti 3.stupňa:
Kvantová medicína 21.storočia je založená na neuroplasticite mozgu a neurogenéze cez princíp znovuzrodzovania funkcie epifýzy……kvalita pamäti je priamo úmerná množstvu mozgového piesku v epifýze, kvalite hormónu melatonínu
a acidobazickej homeostáznej rovnováhe v mozgu a v ďalších systémových procesoch, ktoré s tým súvisia…..
Ako reštartovať permanentne funkciu epifýzy vedeli kňazi už v starom Egypte, v rámci rôznych foriem
chrámovej medicíny v interakcii s pyramidálnymi energiami …ale je to na dlhšiu reč o tom až na budúce……Jozef